Skocz do zawartości

Ciemne mgławice - prośba do Eksperta


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

   Za pasem maj, coraz krótsze noce i coraz wyżej wznosząca się wstęga Drogi Mlecznej, wraz ze swymi niezliczonymi bogactwami. Chyba każdy z nas lubi przeczesywać lornetką mrowie gwiazd naszej Galaktyki, trafiając od czasu do czasu na miejsca, w których jest tych gwiazd wyraźnie mniej. To ciemne mgławice, którym - oczarowany niedawnymi relacjami Marka "Panasmarasa"- zamierzam w tym roku przyjrzeć się dokładniej.

   Marku, mam do Ciebie - jako naszego Eksperta od tych wybryków Wszechświata, co to bezczelnie przesłaniają nam gwiazdy - publiczną prośbę. Nie chcę pisać jej na PW bo czuję, że wielu z nas chętnie skorzysta, jeżeli się do niej przychylisz.

   Czy mógłbyś przygotować proste w użyciu zestawienie ciemnych mgławic, na które w nadchodzących miesiącach moglibyśmy zapolować? Coś na kształt niedawno wrzuconej na Forum listy obiektów Messiera lub - w wersji premium - na kształt "Tabeli Wimmera"?

   Widziałbym to tak:

- ciemne mgławice dla niewielkich lornetek o szerokim polu (nazwa, gwiazdobiór, może kilka słów opisu, do tego numer mapki np. w "Pocket Sky Atlasie")

- ciemne mgławice dla średnich lornetek powiedzmy 60-80mm

- ciemne mgławice dla dużych lornet 80mm i więcej

- ciemne mgławice dla teleskopów 

Można też obiekty pogrupować inaczej, np. według konstelacji - co w niej widać i jaki sprzęt do konkretnego obiektu polecasz. Albo wg rozmiarów kątowych, "jasności" (dziwnie to brzmi, może raczej "ciemności") etc. To tylko moje luźne przemyślenia, Ty na pewno znajdziesz odpowiednią formę, w którą ubierzesz pożyteczną, fascynującą i napisaną piękną polszczyzną treść.

 

   Marku, jeżeli znajdziesz czas, baaaaardzo prosimy. Przydałby się nam wszystkim porządny tutorial, z którym moglibyśmy wyruszyć na łowy by - tak jak Ty - po raz kolejny zachwycić się pięknem nocnego nieba. Niekoniecznie w Bieszczadach  :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie opracuję na potrzeby forum obszerną garść wskazówek, jak zacząć, z jakich atlasów korzystać, jakie strony warto mieć w ulubionych, i jakie obiekty warto wziąć na celownik w pierwszej kolejności.

Od razu uprzedzam, że nie będzie to pełny* przejazd po obiektach, tylko raczej przegląd najciekawszych przypadków. 

Swoją drogą, możliwie wyczerpujące opracowanie już się powoli pisze i jeśli Redakcja pozwoli, znajdzie się w Astronomii (lipiec-sierpień?).

 

Co do tamtego numeru Astronomii (12/2014) - to było w zasadzie opracowanie kawałka nieba z grubsza ujmując od Deneba po granicę Cefeusza i Jaszczurki plus garść porad ogólnych.

Poza tym, mam w domu jeszcze jeden wolny egzemplarz autorski. Zatem żaden klops, tylko podaj mi adres na PW, wyślę jeszcze w tym tygodniu.

 

_________________________________________

* pełny w stosunku do mojej znajomości nieba

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakiś atlas lub oprogramowanie z którego mogę wydrukować mapy na których ciemne mgławice będą zaznaczone kształtami, a nie tylko kwadracikami lub okręgami.

Myślę (nie mam w tej chwili dostępu), że CdC po dodaniu odpowiednich katalogów potrafi je pokazać. Tu mamy wątek poświęcony CdC

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Jolo, "A Photographic Atlas of Selected Regions of the Milky Way" Barnarda to podstawa, ale tylko w odniesieniu do katalogu Barnarda. Sęk w tym, że na niebie jest pełno innych wyraźnych ciemnotek, choćby z katalogu LDN, które moim zdaniem warto zobaczyć - a tutaj jest już znacznie ciężej.

 


Czy jest jakiś atlas lub oprogramowanie z którego mogę wydrukować mapy na których ciemne mgławice będą zaznaczone kształtami, a nie tylko kwadracikami lub okręgami.

 

Kilka pozycji jest, ale zwykle zawierają tylko szczątkową ilość tego, ile faktycznie da się wypatrzeć. W minimalnym stopniu pokazują to kolorowe atlasy Wila Tiriona, czyli Pocket Sky Atlas i SkyAtlas 2000.0. Znacznie lepsza pod tym względem jest Uranometria 2000.0, choć i ona w wielu miejscach daje ciała. Być może najlepszym wyborem jest Interstellarum Deep Sky Atlas, ale i tutaj kwestia zaznaczenia ciemnotek zdaje się być daleka od ideału.

Najwięcej ciemnych mgławic jest zaznaczonych w TriAtlasie C, choć w ogromnej większości są to kwadraty. Ale jest to jakiś punkt wyjścia - w końcu podane jest położenie i powierzchnia kątowa, jaką dany obiekt zajmuje na niebie.

Mam nadzieję z czasem sam to opracować, choć to nie jest zadanie ani na tygodnie, a na długie miesiące. Ale kiedyś taki atlas ciemnotek powstanie :)

 

Zresztą, zerknijcie sami:

Zdjęcie Marcina Paciorka przedstawiające fragment Łabędzia:

post-61-0-01880600-1430131093_thumb.jpg

 

Jak to wygląda w Interstellarum:

post-61-0-42205200-1430131094_thumb.jpg

 

Jak ja to widzę:

post-61-0-73320900-1430131091_thumb.jpg

 

Wciąż nie jest to ideał, ale od czego trzeba zacząć.

PDF-y w kolorze tego i dwóch innych regionów (Cefeusz, Jaszczurka) wciąż wiszą na stronie Astronomii:

http://www.astronomia.media.pl/dop.html

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie Flash - w nim najlepiej mi się rysuje. Potem jeszcze korekta w Illustratorze i eksport do PDF.

A jak muszę robić na szybko (np. TU), to używam Photoshopa.

 

Swoją drogą, zerknijcie, jak ciemnotki są czasem niedbale zaznaczane - choć Interstellarum to naprawdę świetny atlas. Chodzi mi teraz o zaznaczenie, gdzie jest LDN 961. Na mojej mapce nie jest opisany, bo w Astronomii obok było poniższe, opisane zdjęcie:

 

post-61-0-72106400-1430141361_thumb.jpg

(LDN 970 i 967 to inne oznaczenie Barnarda 361) 

 

Różnicę chyba doskonale widać. Cóż, nie da się ukryć, że łowienie ciemnotek to - jak to ładnie ktoś ujął na Cloudy Nights - nisza w niszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według CdC LDN 961 jest poprawnie zaznaczony na tym zdjęciu- tuż przy 2 jasnych gwiazdkach 

post-898-0-10109500-1430144821_thumb.jpg

 

Natomiast na zdjęciu moje wątpliwości budzi zaznaczenie LDN 975 - wg CdC ta ciemnotka powinna znajdować się tu:

post-898-0-83851500-1430145065_thumb.jpg

 

EDIT: Natomiast wydaje mi się, że Interstellarum też ma błąd, tamtejsze LDN 961 to tak naprawdę suma LDN 967, 964 961 i 960

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. Prawdopodobnie opisując swój pierwszy obiekt tygodnia, tak się zapatrzyłem w "swojego" Barnarda 361, że źle oznaczyłem ten kawałek pyłu, a później nawet tego nie sprawdzałem.

Ale od razu podam ciekawostkę - na zdjęciu LDN 964 i 975 wydają się być niemal identycznych rozmiarów, tymczasem wg oryginalnego katalogu LDN 975 zajmuje niemal dziesięciokrotnie większą powierzchnię (co zresztą ma odwzorowanie w wielkości kwadracików z CdC). I bądź tu teraz mądry...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, co Beverly Lynds miała szansę dojrzeć na kliszach kilkadziesiąt lat temu.

Wygenerowałem pożądany obszar i zgłupiałem jeszcze bardziej:

 

post-61-0-21429500-1430147447_thumb.jpg

 

Gdzie ona dopatrzyła się ciemnej mgławicy ledwie o połowę mniejszej od B361 (wielka ciemna plama w lewej dolnej części zdjęcia)?  :blink:

 

Swoją drogą, gdyby ktoś chciał sam poszukać, tutaj można sobie wygenerować gifa z kilku przeglądów nieba (pierwszy palomarski to POSS1):

http://archive.stsci.edu/cgi-bin/dss_form

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Perfekcjonizm to straszna zaraza. Chociaż pomaga krytycznie spojrzeć na swoje wysiłki, potrafi też skutecznie hamować działanie.
Tym przykrótkim wstępem tłumaczę się z tego, że nie przygotowałem żadnego artykułu mogącego pomóc w walce z ciemnotkami (chociaż miałem w planach kilka). No, może półtora Obiektu Tygodnia wyłamało się z tej niemocy.

Niemniej, nic nie stoi na przeszkodzie, by udostępnić artykuł, który ukazał się w Astronomii 12/2014. Ma on swoje błędy i niedopowiedzenia, teraz pewnie napisałbym to i owo inaczej.
Niemniej, wciąż stanowi nie najgorszą pomoc, w razie gdyby ktoś chciał powalczyć z międzygwiezdnymi pyłami pogranicza Łabędzia i Cefeusza - czyli rejonem, który może jeszcze podczas tego nowiu da się komuś złapać (a i w listopadzie i grudniu wciąż jest jeszcze w całkiem dogodnej pozycji na niebie). 

Miłej lektury!

Nigra-sum-sed-formosa.pdf

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to możesz go poprawić

Wiem, ale na to też nie mam czasu.
Zresztą, tam jest trochę do poprawienia, choć teoretycznie mogę sobie zrobić listę kilku najważniejszych poprawek.
W każdym razie, jak uda mi się skutecznie zadziałać (skorygować) - dam znać w wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Immer langsam voran - jak mawiał Maks Baum w "Ziemi obiecanej". : ) Poprawisz w wolnej chwili, bo warto - jak dla mnie był to jeden z najlepszych artykułów, jakie dotychczas ukazały się w "Astronomii". Ten konkretny numer mam zresztą odłożony na wierzchu gazetowego stosiku, bo często wracam do tekstu i korzystam z mapek.  

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)