Skocz do zawartości

Krotność Barlowa do planet


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym dowiedzieć się jaki barlow wykorzysta mój teleskop w 100% z kamerką ASI120mm. Mam teleskop Sky Watcher MAK 150/1800. Wczesniej używałem Vixen Deluxe 2x ale z kamerką SPC900nc. Czy powermate 5x wchodzi w gre czy to juz przekracza przyblizenie w takim zestawie. Zauważyłęm że popularny zestaw to kamerki z Powermate x2.5 lub tez x5 ?

 

Interesuje mnie fotografowanie planet.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

 

 

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie rzeczywistej rozdzielczości teleskopu:

 

R = 120 / D = 120 / 150

R = 0.8 [arc sek]

 

Wyliczenie efektywnej ogniskowej (czyli takiej która spełniać będzie minimum dla próbkowania)

 

F = (206 x A) / R

F =( 206 x 3.75) / 0,8

F = 965 [mm]

 

BARLOW = 1800 / 965 = 1,86

 

Według mnie optymalny będzie Barlow x2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że lepiej do obliczeń brać światło zielone a nie niebieskie czyli licząc rozdzielczość brać do wzoru 138 zamiast 120. Zawsze to po środku widma a nie na początku i to tego najbardziej optymistycznego :) Im dłuższa fala tym gożej z rozdzielczością. 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że lepiej do obliczeń brać światło zielone a nie niebieskie czyli licząc rozdzielczość brać do wzoru 138 zamiast 120. Zawsze to po środku widma a nie na początku i to tego najbardziej optymistycznego :) Im dłuższa fala tym gożej z rozdzielczością. 

OK zgoda.

Podstawiając to do wzoru otrzymamy Barlowa x 2,14 więc w zaokrągleniu bierzemy x 2 ewentualnie x2.5 dalej nie będzie już sensu chyba że seeing będzie doskonały

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super panowie dziękuje za porade. WIdze ze matematyka poszla w ruch :) Tak myslalem ze jakies pi x drzwi trzeba tutaj policzyć. Być może zainwestuje w powermate 2.5 i będe liczyć na noce idealnie..ale ile w roku takich mamy, pewnie kilka tylko.

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też swego czasu przerabiałem ten temat, polecam to:

http://moje-nocne-niebo.blogspot.com/2015/02/rozdzielczosc-teleskopu-matryca-ccd.html

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f/24 to dla pikseli 3.75 już dużo i nie każdy obiekty dobrze wychodzi w lekkim przeskalowaniu. Z 2.5x będzie to f/30 czyli zdecydowanie za dużo. Na Saturna warto mieć poniżej f/20, a na Marsie można próbować nieco powyżej w dobrych warunkach.

Więc nie polecam inwestowania w nazbyt silne soczewki. Także Powermate nie jest do niczego potrzebne.

  • Like 1

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie zastanawiałem dlaczego sprzedajesz swojego Vixena? A może chodzi o wyminę na lepszy model?

 

Własnie bardziej chodziło o wymiane na większą krotność ale widze że z moim teleskopem nie ma sensu. Barlow jest chyba okay ale powermate jet nieco lepszy.

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Określenie rzeczywistej rozdzielczości teleskopu:

 

R = 120 / D = 120 / 150

R = 0.8 [arc sek]

 

Wyliczenie efektywnej ogniskowej (czyli takiej która spełniać będzie minimum dla próbkowania)

 

F = (206 x A) / R

F =( 206 x 3.75) / 0,8

F = 965 [mm]

 

BARLOW = 1800 / 965 = 1,86

 

Według mnie optymalny będzie Barlow x2

Od początku coś mi nie pasowało w Twoim wzorze, a konkretnie na wyliczeniu barlowa. Efektywną ogniskową powinieneś pomnożyć przez 2 (lub 3 w zależności od szkoły - w zależności jak bardzo chcesz "nadpróbkować") i podzielić przez posiadaną ogniskową. Czyli:

 

(965 x 3) / 1800 = ~1,6 (dla światła niebieskiego)

 

Wg Twojego wyliczenia biorąc pod uwagę długość fali to im dłuższa fala tym można stosować większą światłosiłę a powinno być odwrotnie.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku coś mi nie pasowało w Twoim wzorze, a konkretnie na wyliczeniu barlowa. Efektywną ogniskową powinieneś pomnożyć przez 2 (lub 3 w zależności od szkoły - w zależności jak bardzo chcesz "nadpróbkować") i podzielić przez posiadaną ogniskową. Czyli:

 

(965 x 3) / 1800 = ~1,6 (dla światła niebieskiego)

 

Wg Twojego wyliczenia biorąc pod uwagę długość fali to im dłuższa fala tym można stosować większą światłosiłę a powinno być odwrotnie.

Brzmi logicznie i sensownie, musiałem więc gdzieś źle spisać wzór. Trzeba będzie poprawić ten błąd na mojej stronce. Dzięki za czujność!

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)