Skocz do zawartości

Zielony laser wreszcie działa jak trzeba! :)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś założył wątek typu 'green laser improvements'. Ja tylko wskazałem inne rozwiązanie. 

Jeśli jesteś w stanie korzystać z red-dot'a ze swoją wadą wzroku, super, gratulacje - ja nie, choć próbowałem. Z szukaczem jest prościej, prawda, może do tego wrócę.

Czy ja komuś nakazuję świecić laserem w niebo? To jest po prostu alternatywa do błyskawicznego ustawiania teleskopu zwłaszcza dla osób z wadami wzroku, typu sprawdź gdzie teraz jesteś. Takie 'sprawdzam'. I tyle. W większości przypadków zresztą nie jest potrzebne, a już na pewno nie powinno być nadużywane. Z tym się zgadzam.

Zwykła kultura i ostrozność obowiązuje wszystkich, zwłaszcza tych z laserami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, whitewolf1608 napisał:

Nie mam pojęcia.

Szukałem konkretnego rozwiązania dla siebie. Aby pomóc sobie odnajdywać gdzie jestem na niebie bez okularów. Aby nie korzystać z bateri, które w niższych temperaturach po prostu tracą 'moc'.

W sieci jest opis jak zbudować prawie wszystko - szukaj :-).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja posiadam taki laser:

laser.jpg

Gdy temperatura spadała poniżej +15 stopni C zaczynały się problemy dobrze znane większości użytkowników.

Zbadałem, jak wygląda jego praca przy różnych napięciach zasilania:

  • poniżej 2,5 V laser nie ma ochoty działać.
  • od 2,5V do 2,8V jest kiepsko
  • od 2,8V laser świeci przyzwoicie
  • 3,2 V i więcej laser świeci tak, jak tego od niego oczekuję.
  • podnoszenie napięcia powyżej 3,2V nie wpływa w zauważalnym stopniu na jasność lasera (sprawdzałem tylko do 3,5V, bo chcę go jeszcze używać)

Prąd pobierany przez laser, podczas zwiększania napięcia, rośnie do wartości 340 mA (przy napięciu 3,2V). Powyżej 3,2 V prąd się nie zmienia. Prawdopodobnie powyżej 3,2V nadwyżka napięcia odkłada się na układzie sterującym diodą - ale aby się upewnić musiałbym rozebrać laser.

Postanowiłem sprawdzić jak będzie świecił laser zasilany nap. 3,2 V w temperaturach poniżej 15 stopni C.

W tym celu w miejscu baterii zamontowałem dwie diody prostownicze 1 A połączone szeregowo, a na zewnątrz wyprowadziłem kabel zasilający z wtyczką USB. Po podłączeniu do komputera napięcie zasilające laser wynosiło 3,15 V.

Po wychłodzeniu lasera do +4 stopni C podłączyłem go do power banku i okazało się, że ...

... laser świeci tak samo pięknie, jak w temperaturze pokojowej :)

Całą winę za kiepskie działanie lasera w temperaturach w zakresie od 15 do 5 stopni C zrzucam na baterie. Testy przy niższych temperaturach wykonam gdy aura pozwoli (mam nadzieję, że jeszcze długo będę musiał poczekać).

Synta 14'', Synta 10'' dob, Nikon EX 10x50, Celestron 102/500 SLT, TV UHC 2'', Hyperion 31mm, ES 24mm, ES 14mm, ES 8.8mm, ES 6.7mm, Vixen  NLV 5mm, GSO 2x ED 2''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
Dnia 12.05.2015 at 13:17, Piotr K. napisał:

 Ale doszedłem do wniosku, że zamiast kupować nowy, akumulatorowy (są do kupienia za 60-70 zeta) -.....

Muszę Cię zmartwić bo miałem tak akumulatorowy za 100zł i w niskich temperaturach jego zachowanie niczym się nie różniło od tych tanich allegrowych.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Koledzy Piotr K. i Janusz G

Dziękuję Wam za wasze cenne wpisy, dzięki podaniu parametrów zasilania, myślę o wykombinowaniu  3go AAA (akumulatorki Eneloop, dają po 1,2 V / szt).

To by było 3 x 1,2V = 3,6V i zastanawiam się czy nie dać jeszcze diody prostowniczej w szereg to bym otrzymał:

3,6 V - 0,6 V = 3 V

Piotr, Janusz, minęło trochę czasu, jak tam wasze zielone lasery z trzecią baterią AAA? Przetrwały próbę czasu? :)

Napiszcie proszę coś więcej, jaka trwałość, skuteczność, intensywność używania, Wasze wrażenia, wnioski.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój laser mam podpięty do zasilania na stałe przez regulator napięcia z allegro (3V) i dodatkowo zrobioną na nim grzałkę z drutu oporowego... Musi chwila minąć żeby się "rozgrzał" (ok 45sec) ale nie chciałem przesadzać z napięciem żeby trochę poświecił... Dzięki małej grzałeczce działa nawet przy -16*C :)), sprawdzone.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Andet napisał:

To by było 3 x 1,2V = 3,6V i zastanawiam się czy nie dać jeszcze diody prostowniczej w szereg to bym otrzymał:

Doświadczenia na moich dwóch laserach wykazały, że to nie ma znaczenia. Tzn laser ma i tak wbudowaną jakąś przetwornicę, która ogranicza napięcie do właściwego poziomu. Zapewne nie należy przesadzać z napięciem zasilania (np 12V), bo przetwornica może się przegrzać, ale te 0,5V spokojnie zrekompensuje. Oczywiście nie mogę dać gwarancji, że taki mechanizm jest w każdym laserze, bo jest ich na prawdę wiele odmian (choć wyglądają tak samo z zewnątrz).

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MateuszW napisał:

Doświadczenia na moich dwóch laserach wykazały, że to nie ma znaczenia. Tzn laser ma i tak wbudowaną jakąś przetwornicę, która ogranicza napięcie do właściwego poziomu. Zapewne nie należy przesadzać z napięciem zasilania (np 12V), bo przetwornica może się przegrzać, ale te 0,5V spokojnie zrekompensuje. Oczywiście nie mogę dać gwarancji, że taki mechanizm jest w każdym laserze, bo jest ich na prawdę wiele odmian (choć wyglądają tak samo z zewnątrz).

Wydaje mi się, że każdy laser ma jakiś moduł, bo przecież musi coś ograniczać prąd płynący przez diodę tak jak to jest przy zasilaniu zwykłego LEDa, włączamy w szereg rezystor. W przypadku diod laserowych zazwyczaj jest pomiar mocy przez wbudowaną fotodiodę. Taki moduł może też stabilizować napięcie, bo przecież przy zasilaniu z baterii jej napięcie zmienia się wraz ze zużyciem. Tutaj ciekawy artykuł na ten temat.

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)