Skocz do zawartości

Zielony laser wreszcie działa jak trzeba! :)


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem tak z kolimatorem laserowym na trzy bateryjki od zegarka ( znana firma) . W przypływie frustracji urwałem cały ten przełącznik i kolimator  zdawał się być do wyrzucenia. Otóż nic podobnego . Zasilacz 9 V przywrócił go do życia. Teraz zasilam dwiema bateriami  3 V (  też przeróbka ,z tym że zamiast tulei jest kapsel od Coca Coli z wyściółką  z pianki ) . A mróz ? Jaki mróz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać, że jest w tym niestety łyżka dziegciu - mój zaprzyjaźniony ślusarz nie jest na tyle zaprzyjaźniony, żeby mi tą tulejkę zrobić za friko. Kosztowało mnie to 85 zeta, więc więcej niż sam wskaźnik :) Ale doszedłem do wniosku, że zamiast kupować nowy, akumulatorowy (są do kupienia za 60-70 zeta) - wolę upgrade'ować ten który mam, żeby nie mnożyć niepotrzebnie szpargałów walających się po domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris:

> A taki nadmiar energii nie zmniejsza żywotności lasera?

 

Nie mam zielonego (nomen-omen :) ) pojęcia, bo mam toto dopiero od tygodnia :) Ale biorąc pod uwagę, że na dwóch bateriach laser żywotności nie wykazuje niemal w ogóle - alternatywy są dwie: 1. Długowieczny laser niedziałający i nieprzydatny. 2. Nieco krócej-wieczny laser działający i przydatny :)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety czas ochłonąć. Może wytłumaczę. Drivery w takich laserkach mają za zadanie zasilać diodę podczerwoną 808 nm stałym prądem, zazwyczaj jest to ok. 150-350 mA. Dioda tam umieszczona jest układem o bardzo silnej zależności napięciowej, tzn bardzo niewielka zmiana napięcia na diodzie przekłada się na bardzo wielką zmianę prądu przezeń płynącego, dlatego stosuje się drivery pilnujące prądu obciążenia, a nie napięcia na nim. Ponadto, napięcie przewodzenia diody IR zmienia się wraz ze zmianami temperatury i czasu działania. Zmiana napięcia na wejściu drivera na wyższe niestety powoduje również wzrost wartości stabilizowanego przez driver prądu, takie są nieubłagane prawa tanich układów stabilizacyjnych. Przesterowany driver przestaje regulować prąd diody właściwie. Dioda laserowa to niesamowicie wrażliwy, maleńki cud półprzewodnikowy. Delikatne przegrzanie, przesterowanie, niewielkie przebicie, powodują jej szybką śmierć. Być może Twoja dioda właśnie błaga o litość, a prąd przezeń płynący skraca jej żywotność z projektowanych 1500 h do kilku. Za jakieś kilka godzin po prostu przestanie świecić i będziesz miał świetny, stuningowany trzema bateriami, niedziałający laserek.

 

Słabość wskaźnika nie bierze się ze zbyt niskiego napięcia zasilania, ale z przesunięć właściwości masy półprzewodników umieszczonych wewnątrz. Przesunięcia spektrum emisji diody IR pod wpływem temperatury, prądu, wieku, przesunięcia zakresów absorbcji-emisji kryształów KTP pod wpływem temperatury, gęstości promieniowania IR, jakości ich zamontowania (sklejenia)... Zielone laserki nie są takie proste jakby się wydawało. :)

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windforce:

> Za jakieś kilka godzin po prostu przestanie świecić i będziesz miał świetny, stuningowany trzema bateriami, niedziałający laserek.

 

Ha, dzięki za szczegółowe wyjaśnienia :) Niezależnie jednak od tego, czy dioda woła o litość, czy nie, fakt pozostaje faktem - na dwóch bateriach ten sprzęcik i tak był bezużyteczny. A jak długo podziała na opisanej modyfikacji - czas pokaże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, Windforce, jeszcze mi jedna rzecz przyszła do głowy, ponieważ chyba zajarzyłem kontekst w jakim napisałeś to Twoje wyjaśnienie :)

 

Otóż to nie jest tak, że hurraoptymistycznie wymyśliłem sobie, kierując się prostym rozumowaniem "więcej prądu = jaśniejsze światło", że dorzucę do wskaźnika jeszcze jedną baterię, to będzie jaśniej świecił.

 

Nie jestem zwolennikiem podkręcania urządzeń ponad ich normatywne parametry :)

 

Mój pomysł oparłem na fakcie, że znajomi posiadają podobne lasery, na oko identyczne, z których część świeci bardzo jasno na dwóch bateriach (tak jak mój po tuningu), i to od dłuższego czasu, a część (w zasadzie to większość) - świeci bardzo słabo, i tylko chwilami udaje się osiągnąć tą jasność którą traktuję jako "docelową" w tym sprzęcie. Świadczy to zapewne o bardzo dużym rozrzucie diod i układów elektronicznych używanych w takich laserkach. Niemniej, bazując na tych obserwacjach, założyłem, że "natywną" jasnością świecenia jest właśnie ten jasny promień. Dlatego mój pomysł na ATM laserka traktowałem raczej jako "tuning pozwalający na osiągnięcie mocy nominalnej", a nie "podkręcanie ponad normę, żeby wycisnąć jak najwięcej". Zgadzam się z Tobą - być może producenci ww. laserów mają jakiś powód dla którego można tam włożyć tylko dwie baterie, a nie trzy :) Najprawdopodobniej są to po prostu wskaźniki biurowe, które z definicji mają świecić słabo, a moja przeróbka jest (wbrew początkowym intencjom) przeciąganiem struny, a nie dociąganiem do mocy nominalnej.

 

Ot, to tak tylko gwoli wyjaśnienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja się cieszę że Ci się udało i że akurat miałeś szczęście i laser świeci jaśniej. :) Po prostu chciałem wyjaśnić Ci co nie co na temat laserów gdyż sporo w swoim życiu ich natworzyłem i zniszczyłem. :) Aktualnie mam laser który generuje 500-600 mW czystej, żywej mocy zielonego promienia. Szczytowo dociera w okolice 700 mW. Dzieje się to przy prądzie diody ustawionej na driverze na wartość 2100 mA, co daje moc cieplną wydzielaną na diodzie ok. 3,5 W, zważywszy że spora część mocy "ucieka" z niej w postaci promieniowania laserowego, bo ładuję w niego prawie 5W mocy elektrycznej. Moc ta jest generowana tylko wtedy, gdy temperatura obudowy diody wynosi od 22 do 27 stopni Celsjusza, poza tym zakresem moc wyraźnie spada. Jeśli temperatura obudowy diody wyniesie więcej niż 35 st. C., dioda ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu. Sztuką jest utrzymać temperaturę układu w tak wąskim zakresie, jeśli ma to być laser ręczny, a moc cieplna, jaka w nim się wydziela, wynosi, łącznie ze stratami na driverze, ok. 5W. Maksymalna moc zielonego promienia wypada daleko przed maksymalnymi parametrami diody laserowej IR. Dużo czasu mi zajął "tuning" tego lasera, aby osiągana moc plasowała go w gronie laserów klasy 4. Zorientowani wiedzą, jak efektowne, ale i niebezpieczne są to "zabaweczki". ;)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Windofrce:

> Słabość wskaźnika nie bierze się ze zbyt niskiego napięcia zasilania, ale z przesunięć właściwości

> masy półprzewodników umieszczonych wewnątrz. 

 

Innymi słowy, te lasery, które dobrze działają na dwóch paluszkach, mają nieco lepszą konfigurację elementów (elektroniczną, fizyczną, i jaką tam jeszcze), i to właśnie jest powód, dla którego dobrze świecą na takim zasilaniu?

 

A'propos tego Twojego lasera - używasz go do astronomii? Masz jakieś fotki? Chętnie zobaczę, bo temat jest ciekawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, pokażę, i mam coś dla fanów Gwiezdnych Wojen. Aparat na statywie, troszkę mgły i (za)mocny laser to zabawa murowana! Oczywiście sprawdzałem czy nikogo nie ma w pobliżu! :D Jakby co, to ten gość na zdjęciach to nie ja, zbieżność osób i zdarzeń przypadkowa! ;)

 

post-1167-0-32658800-1431460014_thumb.jppost-1167-0-92088600-1431460022_thumb.jppost-1167-0-77481500-1431460030_thumb.jppost-1167-0-91836800-1431460038_thumb.jp

 

Dla fanów Batmana też się coś znajdzie! :D

 

post-1167-0-28736200-1431461000_thumb.jp

 

P.S. Wg świadka, wiązka była widoczna na chmurach z centrum 40 tys. miasta.

  • Like 8

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phi, to ma być mocy laser? Drzewo jak stało tak stoi! ;) ;) ;)

 

(a na serio, to niezły czadzik - chociaż w teren na obserwacje to chyba jednak za jasne; nie zbiegają się miejscowi ludzie z całej okolicy, zobaczyć co to za UFO świeci?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, do Astronomii to się na nadaje, adaptacja wzroku do ciemności idzie się... natychmiast. Wiązka przez osoby postronne jest widoczna w linii prostej na dystansie do 2 kilometrów. Tego nie używam z reguły w obrębie osiedli i gdy niebo jest bezchmurne, gdyż nie chcę przypadkiem trafić w jakiś samolot lub wzbudzać jakichś sensacji i ściągać na siebie uwagi. To nie jest zabawka. Z łatwością ten laser robi te wszystkie "tricki z youtuba". Wzrok może zostać szybko uszkodzony już nie od skierowania wiązki w oko, lecz od samego patrzenia się na plamkę lasera, świecącą np. na białą ścianę czy kartkę papieru. Zdjęcia są sprzed paru lat, aktualnie lasera nie używam poza domem.

 

 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam serdecznie Wszystkich na forum:) Na samym początku chcę z góry przeprosić że może się wydawać mój post nie związany ściśle z tematem. Pisząc tutaj pomyślałem że nie będę zakładał nowego tematu aby nie zaśmiecać 

forum. Mam w domu dwa lasery o specyfikacji :

Max Output < 5mW

WAVELENGTH 650 nm +- 10

Class IIIA Laser product 

Jeden Laser ten ma czerwoną diodę, oraz niebieski detektor to sprawdzania banknotów, oraz latarkę świecącą na biało.

Drugi mniejszy nie ma diody do detektora banknotów.

Czy istnieje możliwość przeróbki tego który pierwszego aby miał oprócz czerwonej diody, na miejscu diody do detekcji banknotów diodę lasera niebieskiego i na miejscu latarki diodę lasera czerwonego ?

Pozdrawiam serdecznie Wszystkich:) 

 

Z Poważaniem Whitewolf1608

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie diody najtaniej ze starej nagrywarki lub uszkodzonej lub u Chińczyków coś można znaleźć. Co do pomocy mogę wesprzeć i wszystko rozrysować ale wykonać nie bede mial jak. Mam bardzo mało czasu bo późno z pracy wracam i często w delegacji siedzę. Wiec nie chce obiecywać. Po szukam Ci najłatwiejszego sposobu.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radoslawo tutaj znalazłem laser > https://pl.aliexpress.com/item/High-quality-Newest-10mile-Laser-Pointer-Pen-532nm-850-Visible-Beam-Bright-Light/32624348736.html?spm=2114.010208.3.206.lO3EmH&ws_ab_test=searchweb201556_7,searchweb201602_3_10057_10056_10055_10049_10017_10059_10058_10060_10061_10062_10064,searchweb201603_3&btsid=26ee5246-3ec2-4e78-80b4-88e3116ce2b4 ale szczerze to ja potrzebuję diody niebieską i zieloną aby wmontować w ten co ja mam. 

Czy mógłbyś napisać czy Niebieską diodę mogę tylko zdobyć ze starej nagrywarki DVD ? 

Skąd mogę zdobyć zieloną diodę ?

Z Poważaniem Whitewolf1608

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni głowica disco w takim laserze > http://allegro.pl/laser-czerwony-pointer-100mw-650nm-glowica-disc-i6039821607.html od głowicy zwykłej w takim laserze >  http://allegro.pl/b001-latarka-laserowa-led-wskaznik-laser-uv-3-w-1-i5966290472.html?reco_id=241bf598-6949-11e6-b4f1-56847afe9799&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=9  ? 

 

Zwracam się z bardzo uprzejmą prośbą o możliwie szybką odpowiedź:) 

 

Z Poważaniem whitewolf1608

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
3 minuty temu, Hagen napisał:

Jeśli mam być z Wami szczery to jestem przeciwnikiem laserowych szukaczy, z miejscówki widać z daleka a i niechcianych "gości" może zwabić. Do zabawy to owszem. Używam do lornety kolimatorowego red-dot i bardzo sobie to rozwiązanie chwale. Pozdrawiam!!! 

A jak można urozmaicić fotki astrofotografom....
Ja używam do straszenia mew - działa super, bezkonkurencyjny :)
A na poważnie to w niewielkiej grupie na wspólnych obserwach lub na pokazach dla dzieciaków.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Każdy człowiek ma swoje własne potrzeby, ograniczenia i możliwości. Wszystkich nie da się pogodzić. Spróbuj oglądać niebo moim wzrokiem, różne minusy i astygmatyzm. Bez lasera nie da rady szybko ustalić miejsce docelowe. Miałem już wszystko co mogłoby pomóc, szukacze, red-dot'y ;-) i inne. Dla osoby z minusami w okularach to nie jest tak pięknie. Załóż, zdejmij i jeszcze raz itd... O zaparowały... O dotknąłeś ręką i zamazałeś i trzeba wycierać. Miałem dosyć zabawy w przygotowania do oglądania nieba, teraz je oglądam. A laser włączam na 2-3 sekundy, ustawiam i jest. Zresztą nie zawsze to potrzebne.

Zatem 'użytkownicy zielonych laserów łączcie się' i nie dajcie się zastraszyć mafi ludzi z dobrym wzrokiem :-P. Ślepaki też mają prawo do oglądania nieba. Nie dajmy się zwariować. 

Pozdrawiam, 

Jacek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Zatem 'użytkownicy zielonych laserów łączcie się' i nie dajcie się zastraszyć mafi ludzi z dobrym wzrokiem :-P. Ślepaki też mają prawo do oglądania nieba. Nie dajmy się zwariować. 

Pozdrawiam, 

Jacek 

Mam przez byłą chorobę bardzo zły, też minusy + mątwy pływające jak chcą przez oderwanie ciała szklistego.
W niebo gapię się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i wybacz ale uważam, iż pokazanie laserem jest ewentualnie wskazane na pokazach. Ewentualnie dla zobrazowania/pokazania komuś niezorietowanemu jaki obszar nieba będziemy penetrować w jakich rejonach, przy jakich gwiazdkach szukać. 
No przecież jak już znasz choć troszkę niebo to orientujesz się gdzie co się znajduje, przygotowałeś sobie przecież w domciu przed sesją mapki...  Pole widzenia szukacza jest ogromne a jego ustawiasz sobie pod swój wzrok, to samo z red dotem, widzisz kropkę - zielona czy czerwoną..... a w tle gwiazdki, które ,,mówią" czy jesteś w dobrym rejonie.... To takie początki początków przecież. A okulary długoogniskowe - jak wielki kawał nieba widać to przecież nie muszę opisywać, wystarczy sobie policzyć lub użyć programiku - jednego z wielu.... No to po jaką cholerę tym laserem świecić w czasie np. zlotu (oprócz piątku z bachorkami w Zatomiu) ??????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)