Skocz do zawartości

Losmandy GM8 - modyfikacja napędu i nie tylko


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

To prawda, ale mowa tutaj tylko o zastosowaniu enkoderów. A czy reszte bledów prowadzenia nie dało by sie wyeliminować matematycznie na podstawie wiadomych takich jak polozenie montażu na ziemi i kierunku gdzie patrzy? Czy musi być do tego obraz nieba?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens ma tylko enkoder montowany bezpośrednio na osi obrotu i mający rozdzielczość taką, jaką chcemy uzyskać dokładność prowadzenia/pozycjonowania.

Od strony mechaniczno-elektronicznej - ma być pewność, że jak kazałem wykonać obrót o x arc-sek (czyli n kroków), to oś obróciła się dokładnie o taki kąt.

Kwestia wyliczenia pozycji, refrakcji, itp - to temat oddzielny i nie związany z samym montażem jako takim.

 

Podstawowe niedokładności montaży bez enkoderów na osi obrotu wynikają z 2 rzeczy: jedna to niedokładności wykonania przekładni, łożyskowania, luzy, a druga brak pewności fizycznego przemieszczenia - np gubienie kroków silnika.

 

Poza tym trzeba rozróżnić dwie dokładności - jedna jest związana z procedurą GOTO i tutaj mają wpływ zjawiska atmosferyczne. Druga - to stały ruch śledzący osi RA (plus ew DEC jeśli śledzimy obiekty US/satelity) i tu jest tylko kąt i czas.

 

W tej drugiej mają wpływ błędy mechaniczne i elektroniczne. Mechaniczne - czyli luzy, przekładnie, itp i elektroniczne, a dokładniej elektroniczno-programowe - błąd "podstawy czasu", błędy zaokrągleń w obliczeniach, itp.

 

Przykład jest prosty - krok napędu  wynikowo ma wartośę różną od liczby całkowitej - np . 0.28( 8)...

Jak podzielimy czas doby gwiazdowej przez krok - to wyjdzie nam czas co jaki trzeba wykonać jeden krok -> i tu pojawią się zaokrąglenia -> np 99 lub 100 lub 101 taktów zegara (np 100 kroków na sekundę, lub 99, lub 101)

I teraz jak czas jest krótki, to  ok, a jak długi - to po kilkudziesięciu lub kilkuset sekundach nazbiera nam się kilka kroków różnic -> tym samym montaż będzie obrócony o inny kąt niż w rzeczywistości myślimy że jest obrócony => mamy kreski a nie punkty na foto. Jak mamy enkoder - to mamy odczyt rzeczywisty gdzie jest fizycznie ustawiona oś obrotu.

Stąd też proste sterowniki na Arduino nie "wyrabiają" się z dużymi mikrokrokami, bo mają wolny zegar i o małej rozdzielczości (max 16 bitów i max 16 MHz) - i tu trzeba przejść na 32 lub 64 bity i 72,144 MHz żeby dostać odpowiednią dokładność od strony sterowania.

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dużą różnicę średnic obu kół zębatych dobrze dać dodatkową rolkę, która zapewni styk paska na małym kole na większej części obwodu, może być wtedy też napinaczem.

post-1260-0-44829700-1434548812_thumb.jp

Tutaj na fotce rolka akurat nie działa jako napinacz, jest zamontowana na stałe.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. A spotkał się ktoś może z takim wałkiem luzem jak jest oś w silnikach krokowych? Poszukuje takiego 1/4'' (6.35mm) ale nie wiem pod jakim hasłem szukać. Są wałki liniowe ale te co znalazłem są tylko metryczne.

 

post-3584-0-06782100-1434562867_thumb.jp

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze jedna sprawa... Czy warto wymienić ślimaka na tego High Precision również w osi DEC? To jednak $100 i wole je przeznanczyć na coś innego (btw jeszcze ze 3 tyg temu slimak kosztował $60 - wtedy kupił bym 2szt.) a tam jednak ruch będzie "znikomy" podczas prowadzenia...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie. Gratuluje. A też się komunikujesz przez EQMODa?

 

 

 

W planach - tak. Musze wszystko przepisać z Arduino na STM-a.

Przy okazji planuję dorobić sterowanie do nowych driverów na 1/64 i 1/128 kroku.

No i płytkę drukowaną,żeby nie lutować kabelków :)

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę że jak wypali Twoj sterownik z 1/128 mikrokrokami to bedzie można zrezygnować z przekładni 4:1 i podłaczyć silnik bezpośrednio do slimaka. O wiele by to uprosciło konstrukcje w moim przypadku :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie techniczne do znawców tematu.

 

W moim GM8 zastosowane było takie sprzęgiełko które umożliwiało nie osiową prace silnika względem slimaka.

 

post-3584-0-49273700-1435497075_thumb.jp

 

Jakie są za i przeciw względem możlwiości zastosowania takiego jak poniżej?

 

post-3584-0-59249300-1435497151.jpg

 

Można użyć zamiennie?

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Pora przedstawić GM8 z nowym napędem... Montaż przeszedł wczoraj pierwszą próbę pod nocnym niebem - próba jak najbardziej udana.

 

Prowadzenie jest płynne i maksymalna prędkość dojazdowa wynosi około x240 - jak dla mnie wystarczająco.

 

W międzyczasie okazało się że zastosowana przekładnia musi być 3:1 zamiast zakładanego 4:1 gdyż zębatka była nieco za duża i mogła by zahaczać o siodełko. Dokładność nieco spadła ale jest to w dalszym ciągu około 0.19''.

 

Druga sprawa to zastosowane zebatki i pasek. Wybrałem troszke lepsze niz standardowe a mianowicie zęby w pasku są półokrągłe tak jak i w wyżłobienia w zębatkach - zapobiega to minimalnym luzom oraz powierzchnia styku jest większa. Potrzebne wałeczki wytoczyłem z mosiądzu. Sprzęgiełka zostały oryginalne - jak sie też okazało wszystkie dostępne do kupna mają średnicę 20mm a ja muszę mieć 15mm bo oś jest dość nisko nad blachą. Ale to tylko na plus - zaoszczędziłem trochę :) a oryginalne sprzęgła są jeszcze dobre.

 

Teraz pora na Guide - robiłem to pierwszy raz wiec efekt jest dla mnie zadowalający bo zapewne mozna dojsc do lepszego wyniku po regulacji luzów i docisku i wymianie dzwoniących łożysk przy ślimakach ale na to przyjdzie pora zimą - teraz chce go jeszcze wykorzystać i zobaczyc jak sie zachowuje.

 

Udało mi się osiągnąć prowadzenie na poziomie RA RMS - 1.1'', DEC RMS 0.8'' - wykres był dość gładki bez dodatkowych nieporządanych pików. Screen wstawie po regulacji...

 

Za wykonane elementy na maszynie CNC chciałbym podziękować koledze Markowi (MarekM60).

 

Jak widać kabelki jeszcze w powijakach ale coś musiałem "posklejać" na test. Docelowo będą wymienione na takie miekkie silikonowe a całość może owine takim spiralnym pancerzem plastikowym zeby w razie zahaczenia gładko się zeslizgiwał z elementu.

 

post-3584-0-37765300-1442573689_thumb.jp

 

post-3584-0-69939000-1442573692_thumb.jp

 

post-3584-0-08160800-1442573695_thumb.jp

 

post-3584-0-73943200-1442573698_thumb.jp

 

post-3584-0-75525000-1442573702_thumb.jp

  • Like 7

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)