Skocz do zawartości

Montaż ALT-AZ (AZ5) - modyfikacje


MarekM60

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że temat koła się kończy - to następny na warsztat idzie montaż ALT-AZ - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2517&lunety=Monta%BF_ALT-AZ_z_mikroruchami_i_stalowym_statywem_(AZ5,_TPL)

Podstawowa zaleta - to cena :)

 

 

Początek prac:

 

 

post-4106-0-01059600-1432897252_thumb.jp

 

post-4106-0-81333300-1432897257_thumb.jp

 

post-4106-0-00679100-1432897264_thumb.jp

 

 

Jako pierwsze - wzmocniłem ramię do osi ALT, bo niemiłosiernie się telepało. Docelowo trzeba będzie je zrobić na nowo, z jednego grubszego kawałka Alu.

 

Obie osi dostały silniki krokowe sprzężone bezpośrednio na osie pokręteł. Prędkość maksymalna jest dość przyzwoita - 90 stopni = 40 sekund, a najwolniej.... coś koło tygodnia na 360 stopni :)

Rozdzielczość sterowania - 119.5 obrotu (takie jest fabryczne przełożenie) na 360 stopni i 3200 kroków na obrót (silnik ma 200 kroków + 1:16 mikrokrok) => 382.400 kroków na 360 stopni => 1062.22 kroków / stopień => 17.7 kroku na minutę => 0.295 kroku / arcsec.

Nie jest to dużo, ale dla zastosowań US wystarczy.

 

 

Sterowanie - "w budowie" :) - bazuje na STM32 + sterowniki silników + GPS + IMU. To ostatnie do określenia położenia - kompas + akcelerometr do osi Alt.

 

Założenie jest takie, że po włączeniu zasilania -> wybranie obiektu US przyciskiem z menu -> zgrubny dojazd automatyczny bazujący na wskazaniach GPS, kompas, akcelerometr -> korekta ręczna przyciskami <prawo-lewo-góra-dół>  i tym samym "zorientowanie" montażu (podobne do "1-star"). Po takim ustawieniu - dalsze śledzenie obiektu automatyczne, bazujące na obliczaniu jego pozycji co 1-5 sekund. 

Ustawiony montaż -> dalsza praca -> możliwość wyboru innego obiektu i automatyczne przestawienie na niego + ew korekta ręczna.

 

Sterowanie i napędy można użyć w dowolnym montażu, także paralaktycznym (różnica jedynie w programie sterującym).

  • Like 5

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy wyszły ok. Jutro jeśli pogoda dopisze spróbuję coś nagrać.

Na początek - czysty napęd "zegarowy" - manualnie wycelowane w Jowisza, włączenie napędu, doregulowanie prędkości ALT i AZ -> przez godzinę Jowisz w polu widzenia N200/1000 z Brarowem 3x i kitowym okularem 10mm.

 

Teraz zaczyna się matematyka :)

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Widać było tylko "placek". Z okularem 25mm - widok bardzo ładny. Ale celem nie była obserwacja, tylko regulacja napędu.

Pokazało się, że nawet prosty ALT-AZ można łatwo obsłużyć.

 

Pozycja w okularze nie była stała - trochę pływa. Wynika to ze sterownika mikro-kroku - nie ciągnie równo na wszystkich krokach. Przekładnie (ślimak/koło) też pozostawiają dużo do życzenia.

Wyglądało to jakby Jowisz był zawieszony na 2 mimośrodach o przesunięciu osi mniejszym od jego średnicy - i w ALT i w AZ - chodził góra-dół i prawo-lewo mniej więcej w takt sekwencji kroków silnika - jest 16 mikrokroków - ruchy: 1-8 do góry 9-16 w dół, itd

 

Na pewno nie będzie to super wynalazek do długich czasów, ale do avikowania i wizuala - powinno być całkiem OK.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt! Imponuje mi zwłaszcza umiejętność programowania STM32. Słuchaj a może jako sterownik użyć DRV8825 ? Ma rozdzielczość 1/32 kroku , wyprowadzenia identyczne z A4988, cena podobna ..

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze sterownikami - do pokombinowania. A STM-a programuje sie równie łatwo jak arduino :)

Teraz biorę się za matematykę.

Pomysł jest taki:

- z GPS-a mam położenie (Lat, Lon, ALT = wysokość nad geoidą) oraz czas UTC.

- nastawiam ręcznie teleskop na którąś planetę - np Jowisza. => dla danego mojego położenia i czasu z GPS wyliczam gdzie powinien być Jowisz i jakę ma ALT i AZ - i te wartości przyjmuje jako aktualne położenie montażu.

- dalej w pętli co np 1 sekundę przeliczam położenie i znając przekładnie/krok/mikrokrok - wyliczam o ile kroków i w którą stronę przesunąć montaż.

- jak chcę oglądać coś innego - robię przejazd przyciskami albo wybieram nowy obiekt do obliczeń z klawiatury.

Na początek US - czyli Słońce, Księżyc i planety.

 

Do programowania obliczeń znalazłem taki "podręcznik": - http://www.stjarnhimlen.se/comp/ppcomp.html

  • Like 1

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Widać było tylko "placek". Z okularem 25mm - widok bardzo ładny. Ale celem nie była obserwacja, tylko regulacja napędu.

Pokazało się, że nawet prosty ALT-AZ można łatwo obsłużyć.

Pozycja w okularze nie była stała - trochę pływa. Wynika to ze sterownika mikro-kroku - nie ciągnie równo na wszystkich krokach. Przekładnie (ślimak/koło) też pozostawiają dużo do życzenia.

Wyglądało to jakby Jowisz był zawieszony na 2 mimośrodach o przesunięciu osi mniejszym od jego średnicy - i w ALT i w AZ - chodził góra-dół i prawo-lewo mniej więcej w takt sekwencji kroków silnika - jest 16 mikrokroków - ruchy: 1-8 do góry 9-16 w dół, itd

Na pewno nie będzie to super wynalazek do długich czasów, ale do avikowania i wizuala - powinno być całkiem OK.

Może nie dokładnie z tematem. Próbuję poskładać platformę pod dobsona. Do wizualnego podziwiania nocnego nieba. Czy obraz był ostry? Czy drgania nie dały wyostrzyć?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz był ostry tylko z okularem 25mm, po dołożeniu Barlowa x2 - już taki sobie. Podobnie z Saturnem - przy 25mm - ostry jak brzytwa, z barlowem - lepiej niż Jowisz.

To wina seeingu/miejscówki: w rogach ogrodu koło domu mam w odległości po około 25-30 metrów 2 latarnie uliczne i Jowisz był "centralnie" pomiędzy latarniami, a Saturn wypadał "przed" pierwszą latarnią od wschodu.

Jasno jest tak, że koło telepa mogę czytać gazetę bez dodatkowego oświetlenia :), a gołym okiem widzę mniej gwiazd na niebie niż mam palców.

 

Co do drgań - już je trochę poprawiłem rozkładając równomiernie w czasie kroki silników. Do wizuala/avikowania ujdzie. Nad tym (programowo) jeszcze muszę popracować, ale z tym montażem rewelacji nie będzie, bo jeden krok to ok 3.3 arc-sek, czyli 24 razy za dużo (dobrze by było 0.14 a przynajmniej 0.28 arc-sek).

 

Można by zmienić sterownik z 16 na 32 kroki, ale i tak wypadałoby dodać przekładnie na paskach z przełożeniem co najmniej 1:10 żeby uzyskać płynność do fotografii => jednak to sensu nie ma, bo trzeba by też zrobić łożyskowanie i osi i ślimaków.

Ogólnie - to taka bardziej wprawka/zabawa dla zrobienia "wspomagania" do wizuala niż coś konkretnego.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak moja platforma... (przyszła) zastanawiał mnie jednie obraz. Czy da rade z 5-6mm okularem powalczyć na księżycu i planetach ale widzę że da. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)