Skocz do zawartości

Tranzyty ISS ? co robię źle? Studium przypadku


Rekomendowane odpowiedzi

Opowiem Wam moją historię :)

 

Jakiś czas temu postanowiłem wziąć się za tranzyty ISS na tle tarczy Słońca i Księżyca. Pierwsze podejście do tranzytu słonecznego nie wypaliło ze względu na pogodę. Następna okazja nadarzyła się w tym tygodniu ? tym razem miało być to przejście ISS na tle tarczy Księżyca. Pierwszy tranzyt miał być w środę 3 czerwca około 4:07 rano w mojej miejscowości Budy Dłutowskie a drugi w piątek 5 czerwca o 2:23 w Gliczarowie Górnym koło Zakopanego gdzie obecnie relaksuję się podczas wydłużonego weekendu :)

 

Oba tranzyty sprawdziłem dokładnie za pomącą CalSky oraz wyznaczyłem ich dokładne trasy przelotu w SkySafari oraz w StarryNight ? oprócz godziny ważne jest abyśmy wiedzieli w którym dokładnie miejscu tarczy będzie przemieszczała się stacja zwłaszcza jeżeli będziemy używać dużych ogniskowych i dużej skali obrazu.

 

W pierwszym przypadku (3 czerwca) czas tranzytu podany przez CalSky i jego przebieg wyznaczony w StarryNight idealnie się sprawdził.

W drugim przypadku (5 czerwca) jakieś 5 godzin przed tranzytem CalSky zmienił prognozę i podawał, że tranzyt nie będzie widoczny w Gliczarowie Górnym :(  Jednak ponieważ przygotowywałem się już na jego rejestrację postanowiłem spróbować. Pomyślałem, że skoro prognoza jest niestała to jest szansa, że tranzyt jednak będzie widoczny.

Nie pomyliłem się. 5 czerwca również udało mi się zarejestrować tranzyt stacji na tle tarczy Księżyca.

 

Poniżej dwa gify prezentujące wspomniane tranzyty:

 

- tranzyt z 3 czerwca ? jasność ISS około -1mag. Teleskop TS 102/1100 (refraktor) + DMK 618AU + CG5 + filtr pomarańczowy

 

da6b98e7-1613-4030-8d96-2b5293c45c66.gif

 

- tranzyt z 5 czerwca ? ISS w cieniu Ziemi. Teleskop Mak-Cas 90/500 + DMK 618AU na statywie foto + filtr pomarańczowy

 

689780de-c580-4325-a099-efd4830a763a.gif

 

I teraz opis problemu. Większość z was po obejrzeniu gifów zauważy pewnie, że obraz stacji jest nieostry, rozmyty. W obu przypadkach na wyostrzonym obrazie stacja powinna być doskonale widoczna, zwłaszcza w przypadku stacji ?niepodświetlonej? jej ciemny kontur powinien zwierać sporo szczegółów. Na moich gifach tak nie jest. Dodatkowo ?cień? stacji jest taki blado szary, przeźroczysty a nie czarny i jednorodny?

 

W przypadku drugiego tranzytu parametry nagrywania były następujące:

- ekspozycja ? 1,3ms

- gain ? 260 (na mimimum)

- gamma ? 57

 

Nie wiem co może być przyczyną nieostrego i generalnie kiepskiego obrazu stacji pomimo, że obraz powierzchni Księżyca jest w miarę ostry.  Widzę kilka możliwych przyczyn:

 

- słaby seeing, ale wtedy obraz Księżyca też powinien być słaby

- zbyt długi czas ekspozycji ? może 1,3ms to za dużo i dlatego stacja jest rozmyta

- użycie filtra pomarańczowego, może nie wolno go używać do kręcenia stacji

- nieprawidłowe nastawy ekspozycji (gamma, gain, exp)

 

Może macie jakieś pomysły czy sugestie. Co następnym razem zrobić, poprawić żeby efekt był lepszy?

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Raczej zbyt długi czas migawki. Tutaj masz filmik: http://hotastronomy.com/2014/02/20/amazing-shot-of-the-iss-transitting-the-moon/

 

Na filmiku z linka powyżej zastosowano czas 0,25ms, czyli bardzo krótki, w lustrzance było by to 1/4000 ale z tego co wiem to wystarczy 1/2000 czyli 0,5ms

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W drugim przypadku (5 czerwca) jakieś 5 godzin przed tranzytem CalSky zmienił prognozę i podawał, że tranzyt nie będzie widoczny w Gliczarowie Górnym :(  Jednak ponieważ przygotowywałem się już na jego rejestrację postanowiłem spróbować. Pomyślałem, że skoro prognoza jest niestała to jest szansa, że tranzyt jednak będzie widoczny..

 

Też miałem podobne przygody. Wtedy żeby się upewnić zawsze można sprawdzić w Stellarium, albo na heavens-above. A z czego wynika wariowanie calsky też chciałbym wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Raczej zbyt długi czas migawki. Tutaj masz filmik: http://hotastronomy.com/2014/02/20/amazing-shot-of-the-iss-transitting-the-moon/

 

Na filmiku z linka powyżej zastosowano czas 0,25ms, czyli bardzo krótki, w lustrzance było by to 1/4000 ale z tego co wiem to wystarczy 1/2000 czyli 0,5ms

 

coś mi się jednak wydaje, że to nie czas. Warpal zarejestrował przelot z czasem 0,0025s a u mnie było 0,0013s czyli nagrywałem dwa razy szybciej.

 

http://astroexpo.pl/uploads/photo/full_1029.jpg

 

Chyba, że u mnie przelot był szybszy i przez to czas 1,3ms był i tak za długi. To chyba jedyne sensowne wyjaśnienie uhm.gif

 

Wniosek - następnym razem spróbuję zejść z prędkością poniżej 0,5m, zrezygnuję z filtra pomarańczowego i zmniejszę gammę dla zwiększenia kontrastu ( i rozpiętości histogramu)

 

dziękuję wszystkim za uwagi!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)