Skocz do zawartości

Północ - Południe, czyli małe marzenie północnika


Panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda, że nie mogłem być z Wami - w tym czasie znajdowałem się niestety w "polskiej krainie białych nocy".
Cieszę się za to, że pogoda Wam dopisała - szczerze się martwiłem widząc na zdjęciach satelitarnych komórkę burzową jakieś 100 km od Was.

 

A swoją drogą, czy sam pomysł potraktowania Ćwilina jako miejscówki obserwacyjnej przemycił ode mnie Jurek, czy ktoś inny wpadł na to niezależnie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prawda, szkoda że Cię nie było. Łukasz jednak poinformował nas, że akurat rezydujesz na północy i nie ma najmniejszych szans, byś dołączył.

Co do pogody, to faktycznie mieliśmy spore szczęście. Komórki burzowe podczas obu nocy naganiały trochę chmur w naszą stronę, ale zabierały nam w najgorszym razie (i w zasadzie jeszcze przed zapadnięciem największych ciemności) około 30 stopni na zachodzie - czyli w kierunku, na którym najmniej nam zależało (szczególnie, że tam było najwięcej łun).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie mogłem być z Wami - w tym czasie znajdowałem się niestety w "polskiej krainie białych nocy".

 

A swoją drogą, czy sam pomysł potraktowania Ćwilina jako miejscówki obserwacyjnej przemycił ode mnie Jurek, czy ktoś inny wpadł na to niezależnie? ;)

Piotrek, pamiętaliśmy o Tobie. Wielokrotnie w trakcie nocy padały stwierdzenia, że obiekty łapane przez nas lornetkowo wyłuskałbyś gołym okiem, a i M13 rozbił bez użycia teleskopu.  :P

Na pomysł wjazdu na Ćwilin wpadliśmy wspólnie z Jurkiem już jakiś czas temu, ale uznania za odkrywcę miejscówki w Wilczycach nikt Ci nie odmawia.  :)  

 

Ale wszyscy wiemy, że niczego nie dostaje się za darmo i za wszystko trzeba jakoś zapłacić. Nie inaczej jest tym razem - Marek (Gryf) przedwcześnie osiwiał, PawełBe jest rudy, a Lukost - łysy. 

;)

Ja łysy??? Jeśli nie widziałeś bujnej czupryny, to znaczy, że po prostu źle patrzyłeś. Trzeba było użyć techniki zerkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A swoją drogą, czy sam pomysł potraktowania Ćwilina jako miejscówki obserwacyjnej przemycił ode mnie Jurek, czy ktoś inny wpadł na to niezależnie? ;)

Miejscówka w Wilczycach i ewentualnie na Ćwilinie znana mi od dosyć dawna ale nie było towarzystwa  więc nie wybierałem się tak daleko. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety odpadam... właśnie dostałem wezwanie do pracy i w dniach 11 czerwca - 3 lipca będę na norweskim szelfie kontynentalnym. Później zaplanowany urlop z rodziną, później znów do pracy.

Za to sierpniowy nów zapowiada się wolny i można czynić plany 8)

To może zorze złapiesz.
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie mogłem być z Wami - w tym czasie znajdowałem się niestety w "polskiej krainie białych nocy".

 

Ja też bardzo żałuję, że Ciebie nie było :(  .

Miałbym większe szanse aby zobaczyć coś estetycznego.

 

Masa zgromadzonego sprzętu, że głowa boli, czyste niebo, ciepły wiatr we włosach i z tego wszystkiego wyszła tylko para w gwizdek bo Koledzy zmówili się aby tej nocy obserwować  same paskudztwa  >:( .

 

Celował w tym Panasmaras, który ze szczególnym uporem wyszukiwał takie miejsca na nieboskłonie, gdzie nic nie było, nawet gwiazd żadnych nie było tam widać! :angry:

 

W tej eksploracji Łukasz dotrzymywał Markowi kroku tyle, że przy pomocy teleskopu. No, aby nie skłamać muszę przyznać, że parę razy nakierował tubę na coś ładnego, ale to były wyjątki.

 

Zazwyczaj zaś, po półgodzinnym przyssaniu się do okularów, drżącym i łamiącym się głosem ogłaszał któryś odnalezienie kolejnego brzydactwa albo co jeszcze gorsze dziury w gwiazdach. Po czym cieszyli się złośliwcy jak dzieci :o .

 

Na szczęście temu trendowi prawie nie uległ Paweł toteż od czasu do czasu ustawiał instrumenty a to na jakąś podwójną albo nawet na kulkę lub inną mgławicę.

(Na osłodę nocy, kilka z tych obiektów było przecudnej urody  :)  )

 

W ogóle to Paweł oprócz wielkiej lornety miał jeszcze APO od Takahashiego. Oj musiało kosztować komin pieniędzy więc chyba brakło na okulary;  wszystkie były jednej marki TV :blink: .

Tymczasem gwiazdki w tym sprzęcie były maciupeńkie jakby ten teleskop w ogóle nie powiększał ??? . Nawet mniejsze niż w moim achromacie. A na domiar złego, zupełnie  pozbawione swoich pięknych kolorowych aureolek.

(dziwię się po co ludzie płacą tyle kasy i mają takie marne obrazy ?)

 

Chyba najlepiej tej nocy ustawił się Gryf. Uruchomił  jakąś maszynerię, która sama, całą noc odwalała za niego czarną robotę. Więc miło spędzał czas nic nie robiąc 8) .

Poskutkowało to tym, że jedynie Gryf znajdował chwile na takie rzeczy jak przegryzienie przywiezionych przez siebie ciastek, łyk mineralnej względnie oddanie moczu. (No, ciastkami częstował też innych).

Reszta jednak nie jadła, nie piła i nie sikała bo na takie rzeczy zwyczajnie nikt nie chciał marnować cennych sekund i minut tej pięknej czerwcowej nocy :- .

 

Piotr, widzisz więc jak wielką stratą było, że nie byłeś tam z nami ;) .

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie słabizna.

 

Bo się naoglądałeś zdjęć Drogi Mlecznej z Bieszczad (nawet na głównej jedno taki wisi i ludzi frustruje).  :P

 

 

W tej eksploracji Łukasz dotrzymywał Markowi kroku tyle, że przy pomocy teleskopu. No, aby nie skłamać muszę przyznać, że parę razy nakierował tubę na coś ładnego, ale to były wyjątki.

 

 

Nie podobały Ci się Palomary? >:D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie podobały Ci się Palomary? >:D :D

W wątku "Perły Strzelca" napisał także:

 

"Swoja drogą niepotrzebnie zmarnowałem tyle czasu na nierówną walkę z nisko położonymi planetarkami".

 

 

I Ty się mnie pytasz co ja myślę o Palomarach ???  :lol:

 

;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W dniach 8-12.VIII będę spędzał urlop w Jurgowie k. Bukowiny Tatrzańskiej. Dla mnie to szansa na spotkania z perełkami nieba niedostępnymi na moich szerokościach  (okolice Słupska/Ustki). Jest ktoś tam z okolicy? Jakie są tam warunki (od południa będę miał Tatry Wysokie)?

Jeszcze nie wiem czy w ogóle będę miał miejsce w samochodzie na astrofotosprzęt i czy po górskich wycieczkach starczy sił na nocne sesje, ale rozważyć warto.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Jeszcze nie wiem czy w ogóle będę miał miejsce w samochodzie na astrofotosprzęt i czy po górskich wycieczkach starczy sił na nocne sesje, ale rozważyć warto.

Przepraszam za OT ale tu trzeba postąpić radykalnie, zredukować przedmioty codziennego użytku albo (i może w tej kolejności) członków planowanego wyjazdu.. zacznij od najbardziej podpadniętych >:D

Miejsce na sprzęt MUSI się znaleźć 8)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano ja jestem. Mogę Ci pokazać kilka fajnych miejscówek w okolicy, a w sytuacji kryzysowej - jeśli faktycznie swojego sprzętu nie dasz rady zapakować - użyczę Ci na te kilka dni coś z mojej graciarni (z tym, że moje zabawki to raczej pod wizual).

Acha, jest jeden warunek - musisz zagłosować w konkursie "wizualnym" :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)