Skocz do zawartości

Sezon na Sh2-112


Rekomendowane odpowiedzi

Odpowiedź może być tylko jedna - kolimacja :) Po tej sesji w zeszłym tygodniu trzy wieczory spędziłem nad teleskopem i razem z Adamem (FunkyKoval35) szukaliśmy coraz to nowych sposobów na poskromienie newtonów. Wkrótce dopiszę suplement do wątku z kolimacją. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaleźliście nowy sposób na prostszą kolimację newtonów? :)

Moze nie prostsza, ale dokladniejsza. W obecnej metodzie kolimacji podanej przez Łukasza jest problem z odlegloscia LW od LG, i jesli osoba kolimujaca nie jest swiadoma mozliwosci wystapienia tego problemu to teleskop bedzie zle skolimowany. Mysle, ze Łukasz opisze wszystko co i jak i wtedy sie wszystko wyjasni :)

  • Like 1

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak już prawdopodobnie nie skorzystam z tego, ale super że nie zostawiacie takich spostrzeżeń tylko dla siebie i przekazujecie je dalej innym posiadaczom newtonów :).

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja i tak już prawdopodobnie nie skorzystam z tego, ale super że nie zostawiacie takich spostrzeżeń tylko dla siebie i przekazujecie je dalej innym posiadaczom newtonów :).

Lepiej pochwal się w stopce, co tam przyszykowałeś na gwiezdne krajobrazy, i jaką ma historię Twoja tubka :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jej nie mam :'(  ( dorabiają się przedłużki, redukcje by połączyć to wszystko z kamerką tak jak należy ), ale obiecuję że jak trafi w moje ręce to info będzie i nie tylko w stopce :).

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że takie coś istnieje za sprawą niepozornej gwiazdy (ok, dwóch gwiazd)...

 

Coś przykuło moją uwagę - pewien czerwony (a jakże) obiekt obok gwiazdy Tycho 3573-2454-1.

Szybko ją namierzyłem na zdjęciach DSS, ale tam nic ciekawego nie widać. Wyszukałem więc po współrzędnych w SIMBAD-zie. >Tutaj< jest link do gwiazdy. I tu też nic nie znalazłem, żaden obiekt wokół niej nie jest skatalogowany. Zdjęcie poglądowe po prawej nic szczególnie czerwonego nie pokazuje. Czyżby Jolo skaszanił coś podczas obróbki? Niemożliwe - pomyślałem - więc spróbowałem innego poglądu. Pod wspomnianym oknem przełączcie widok na zdjęcie przeglądu nieba w podczerwieni 2MASS. Coś pięknego. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz oko... ja znalazłem na zdjęciu też kilka potencjalnie czerwonych gwiazd, ale jeszcze nie identyfikowałem ich w bazach. Ale tego maleństwa nie dostrzegłem. Poniżej wycinek z oznaczonym obiektem, o którym pisze Wojtek. Skala 1.38"/px

 

post-1260-0-82345500-1434433505_thumb.jp

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu, kiedy nie potrafiłem sobie poradzić z miejskim LP, to zamiast wyszukiwać babolki na niebie, to szukałem ich na zdjęciach, doszedłem w tym aż do przesady. Na szczęście znalazłem już swoją (podwójną) drogę, ale zboczenie zostało. :)

 

W tej gwieździe oczywiście nie zaskoczyło mnie to, że tam jest, ale że tak wyraźnie przebija się na Twoim zdjęciu. Widać jeszcze kilka czerwonych punkcików, najwięcej po prawej stronie mgławicy oraz poniżej niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Widać jeszcze kilka czerwonych punkcików, najwięcej po prawej stronie mgławicy oraz poniżej niej.

To hoty są >:D

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duże? :)

Bo ma duży teleskop i kamerkę, sam też jest duży :D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)