Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.06.2015 IC 4665


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za ten post. Oczywiście, w nocy 15/16 czerwca odwiedziłem również i tę gromadę, ale o niej nie napisałem. Stwierdziłem, że... za mało atrakcyjna. A przecież z Cr 350 i Mel 186 jest ona dla mnie żelaznym punktem obserwacji lornetkowych! Biję się w wątłą klatę i obiecuję poprawę.

 

PS. Jako zadośćuczynienie, link: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=101

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

   Z ciekawości zerknąłem do dziennika obserwacyjnego i okazało się, że po raz pierwszy świadomie obserwowałem IC 4665 9 maja 1997 roku, podczas sesji nr 20. Była to dopiero moja druga noc z lornetką BPC 20x60, a ta IC-tka była moim pierwszym obserwowanym obiektem DS spoza katalogu Messiera. W ciągu kolejnych osiemnastu lat spoglądałem na nią wielokrotnie, za każdym razem z dużą przyjemnością.  

 

Świetny wybór, Janko!

 

PS. Jako ciekawostka - podczas wspomnianej sesji nr 20 byłem zachwycony odkrytymi właśnie możliwościami tandemu SkyAtlas 2000.0 --- BPC 20x60 (do wyposażenia należał jeszcze prosty statyw foto i latarka "od Ruskich" z bazaru z włożonym za szybkę kawałkiem czerwonej szmaty ;D  ) i upolowałem jeszcze M44, M67, M13, M92, M53, M64, M85, M56 (poległem na M57, sic!), M29, M39, M4, M9, M10, M12, M14, i podwójne: Albireo i 61 Cygni (poległem na eta Cas).

Ech, miło powspominać...  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w 1997 r. ktoś mi powiedział, że będę się zajmował astronomią, roześmiałbym mu się w nos :D

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałbym od razu 2 "lajki"; za Osiecką i za obiekt, który jest na pewno bardzo wdzięczny w lornetce 20x80. ...

Odpowiada mi to.  Mam wtyczki wśród modów i spróbuję załatwić ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Późno złapałeś bakcyla?  8)

O tak. To trwa  raptem około 10 lat. Jednak astrohobby wyrosło u mnie na gruncie znacznie starszych zainteresowań fizyczno-kosmologiczno-filozoficznych (w wymiarze popularnonaukowym, niestety ;) )

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jedna z moich ulubionych gromad. I nie tyle ze względu na widowiskowość ale bardziej dlatego, że znalazłem ją przypadkiem, skacząc beztrosko po niebie moją Tento 12/40. Pamiętam ten zachwyt i radość gdy zobaczyłem małe stadko wyróżniających się z okolicy gwiazd. Byłem niemal pewien, że to gromada i mój nowy obiekt, jeden z kilku pierwszych DS. Potem potwierdziłem zdobycz w domu jako IC 4665. Ten widok nie był zbyt pokazny dla początkującego (zwłaszcza w tym sprzęcie) ale bardzo mnie ucieszył.
Lornetka 15/70 pokazała mi tą gromadę zupełnie inaczej niż wtedy, jako sporą i dość luzną grupę jasnych gwiazd o pewnym kształcie, który przypomina mi czasem bok kuferka z dziurką na klucz z czymś jeszcze obok. Myślę, że mimo dość ładnego widoku w 15/70, gromada ta bardziej jednak woli mniejsze lornetki :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Spoglądałem na nią ostatnio nie wiedząc że to obiekt tygodnia, przyciągnęła mnie nazwa: Letni Żłóbek.

Pamiętam jak duże wrażenie zrobił na mnie Żłóbek 'właściwy' gdy przypadkiem skierowałem na niego lornetkę na początku mojej astro przygody, więc musiałem zobaczyć i letnią wersję.

Miałem do dyspozycji lornetki 10x50 i 25x100, ta wielka od razu odpada, gromada traci cały urok. Kurcze... coraz częściej powtarzam to stwierdzenie. Jeszcze troche i okaże się że 10x50 w zupełności mi wystarcza.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróżnicowanie autorów i - siłą rzeczy - propozycji obserwacyjnych przez nich serwowanych to świetna sprawa.

Wczoraj miałem w planach kilka mgławiczek z karalogu R. Minkowskiego. Niestety, chmurwy nie odpuściły na czas (mimo zachęcających prognoz) i byłem zmuszony do obserwacji lornetą 15x70 na zasadzie: o, tam jest dziura, zerknij szybko! Tym sposobem zahaczyłem między innymi o obiekty tygodnia, które jakiś czas temu zwyczajnie bym zignorował:  "Letni Złóbek" i parkę NGC 6633/IC 4756. Są piękne! 

Do tego kilka kulistych emek, trochę ciemnotek w rejonie pomiędzy Denebem a Cefeuszem (zaskakujaco wyraźnych, bo przejrzystość powietrza była naprawde niezła), nisko zawieszona, lecz mimo to efektowna Kaskada Kemble'a i NGC 1502...

Te "obserwacje"  trwały (w sumie) kilkanaście minut, ale i tak sprawiły, że wyjazdu nie uznałem za zmarnowany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Obserwowałem ją dziś w dużej 100mm lornecie ze swojej miejscówki kilka kilometrów od Gdyni. Letni Żłóbek to bardzo trafne określenie. Bardzo fajnya gromada. Typowo lornetkowy obiekt do szerokiego pola. Dopisany do listy na sierpień jak wrócą noce astronomiczne. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)