Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, Lukasz83 napisał:

Jak na pierwszy raz to jest nieźle :)

Używasz jakiegoś filtra UV/IR block? Jeśli nie to koniecznie musisz coś wrzucić bo podczerwień psuje bardzo ostrość a ASI120MM przepuszcza IR. Dobrze byłoby też kupić najtańszy filtr czerwony do pracy przy gorszych warunkach seeingowych (koszt około 50zł)

Druga rzecz - w zależności na jakim gainie kręcisz to możesz użyć różnej ilości klatek do stacka.

Gain około 40-50 lub mnie - wystarczy 700-800 klatek. Gain 60-70 i więcej - około 1000-1200 klatek.

Także staraj się zbierać zawsze minimum 2000-2500 klatek żeby potem mieć z czego wybierać. Jeśli ekspozycje masz długie - 50ms i więcej to zawsze później możesz zderotować Jowisza w WinJuposie. Na zlocie pokażę Ci jak to szybko zrobić.

Do ostrzenia wypróbuj też darmowy ImPPG zamiast Registaxa - jest prostszy a daje takie same efekty (w większości przypadków)

 

Filtrów niestety jeszcze nie posiadam. Myślałem o takim zestawie: http://astrokrak.pl/astrofotograficzne/1439-zestaw-filtrow-astrolumina-l-rgb-125.html

W tym przypadku gain miałem ustawiony na 40. Celowo nagrałem 1000 klatek, żeby nie musieć używać WinJuposa, ale być może był to błąd.

Niestety byłem trochę ograniczony czasowo pojawiającymi się chmurami około 23.00.

Może dzisiaj pogoda będzie bardziej łaskawa, to będę miał więcej na czasu na eksperymenty.

Popróbuję też pofocić z barlowem 2,25x - zobaczę co z tego wyjdzie.

Dzięki za rady.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cyberboss napisał:

Filtrów niestety jeszcze nie posiadam. Myślałem o takim zestawie: http://astrokrak.pl/astrofotograficzne/1439-zestaw-filtrow-astrolumina-l-rgb-125.html

W tym przypadku gain miałem ustawiony na 40. Celowo nagrałem 1000 klatek, żeby nie musieć używać WinJuposa, ale być może był to błąd.

Niestety byłem trochę ograniczony czasowo pojawiającymi się chmurami około 23.00.

Może dzisiaj pogoda będzie bardziej łaskawa, to będę miał więcej na czasu na eksperymenty.

Popróbuję też pofocić z barlowem 2,25x - zobaczę co z tego wyjdzie.

Dzięki za rady.

Napisz ogłoszenie na giełdzie, że kupisz amatorski zestaw LRGB Baadera - najczęściej chodzą po 180-250zł a są bardzo dobrej jakości - jedyny minus to to że trochę przeciekają w podczerwieni i trzeba zawsze przed kolorowym filtrem wkręcić filtr "L"

W tych filtrach co podlinkowałeś nie ma tego problemu ale kosztują dwa razy tyle :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz83 napisał:

Napisz ogłoszenie na giełdzie, że kupisz amatorski zestaw LRGB Baadera - najczęściej chodzą po 180-250zł a są bardzo dobrej jakości - jedyny minus to to że trochę przeciekają w podczerwieni i trzeba zawsze przed kolorowym filtrem wkręcić filtr "L"

W tych filtrach co podlinkowałeś nie ma tego problemu ale kosztują dwa razy tyle :)

 

Zestaw Baadera nowy jest znowu 2 razy droższy od Astroluminy...

W takim razie szukam używek:)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, cyberboss napisał:

Zestaw Baadera nowy jest znowu 2 razy droższy od Astroluminy...

W takim razie szukam używek:)

Tak, ale są dwa rodzaje filtrów Baadera - interferencyjne i barwione (amatorskie)

Te drugie już nie są sprzedawane a swego czasu nowe kosztowały chyba 299zł

Tu masz więcej info o co chodzi:

http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/fotografia-planet-z-filtrami-rgb-dobor-filtrow-i-optymalizacja-metod-fotografii/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy te stare filtry Baadera LRGB można jeszcze kupić. Te nowe LRGB CCD już są szczelne w podczerwieni, a z kolei krzywe dla tego planetarnego zestawu 6 filtrów http://www.baader-planetarium.com/en/filters/planetary/visual-photographic/baader-color-filter-set-moon-and-planetary-(6-colors).html są inne - filtry Long Pass przepuszczają z definicji podczerwień, ale oba niebieskie i zielony są już dość szczelne. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jolo napisał:

Nie wiem czy te stare filtry Baadera LRGB można jeszcze kupić.

Tylko na rynku wtórnym - ja jak napisałem ogłoszenie to miałem 2-3 oferty :)

A te nowe zestawy są ok tylko ta cena :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.03.2017 o 14:51, Zielu napisał:

Zgłaszam postulat aby ten post dołączyć do postu Jowisz 2011-2016 jako kontynuacja i przemianowć nazwę starego żeby pasowało :)

 

Przychylam się W tamtym wątku mamy przepiękną historię z przed tylu lat .

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy wyskok w 2017 no i bardzo kiepsko . 

Pech prześladował mnie całą sesję pół godziny przed górowaniem Planety pokazała się cienka warstwa chmur która ukradła 60% wskazania histogramu . Kiedy po godzinie chmury się oddaliły wszystko pływało zero stabilności .

Ech szkoda gadać . 

2017-03-12-0103 jupiter.png

  • Like 3

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej każdy rok osobno. Potem tworzy się wątek kilkudziesięciostronicowy ciężki do przejrzenia. Już i tak jest bałagan, bo stare wątki są przyklejone, nowe nie i niektórzy wstawiają tam zdjecia inni tutaj.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj około północy przez 8" baryłeczkę gapiłem się w Jowisza. Warunki były nawet niezłe (z tego co widziałem) ale kamerka była zajęta, więc tylko podziwiałem wizualnie. Ale do WCP nie doczekałem :) Ładnie wyszły te trzy z wczoraj, choć ten sprzed tygodnia jednak dużo lepiej. Szkoda że u nas seeing taki nieprzewidywalny :( 

Przemek, a Ty miałeś kiedyś miałeś kamerkę kolorową, czy zawsze mono z filtrami robiłeś?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I moje Jowisze z wczoraj :) Zrobiłem w ramach testów ZWO ADC z kamerką ASI178MC
Jak obczaiłem jak używać korektora dyspersji to mogę stwierdzić, że to naprawdę świetne narzędzie. 90% kolorowych obwódek znika bezpowrotnie już podczas etapu akwizycji.

Jednak mimo tego kamera OSC przegrywa z mono w przedbiegach jeśli chodzi o ilość detalu (porównanie z PG Chameleon 3)

PS: wybaczcie małą ilość detalu - trochę mi uciekła kolimacja po 1 w nocy ale pokapowałem się już jak nadeszły chmury :/ Następnym razem będzie lepiej.

58d69227d11bc_jowiszcopy.thumb.jpg.d6f1bc5e116f20f52b7f9b14dc31876c.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

Ja wczoraj około północy przez 8" baryłeczkę gapiłem się w Jowisza. Warunki były nawet niezłe (z tego co widziałem) ale kamerka była zajęta, więc tylko podziwiałem wizualnie. Ale do WCP nie doczekałem :) Ładnie wyszły te trzy z wczoraj, choć ten sprzed tygodnia jednak dużo lepiej. Szkoda że u nas seeing taki nieprzewidywalny :( 

Przemek, a Ty miałeś kiedyś miałeś kamerkę kolorową, czy zawsze mono z filtrami robiłeś?

Na początku pierwsza kamera analog kolor potem FireFLy  Mono  a teraz od 3 sezonów ASI120MM . No ten z przed tygodnia to warunki były zdecydowanie lepsze . Wczoraj miałem świetny seeing z połączeniem warstwy chmur niestety . Jak chmury uciekły to razem z ostrością he.

 

2 godziny temu, Lukasz83 napisał:

I moje Jowisze z wczoraj :) Zrobiłem w ramach testów ZWO ADC z kamerką ASI178MC
Jak obczaiłem jak używać korektora dyspersji to mogę stwierdzić, że to naprawdę świetne narzędzie. 90% kolorowych obwódek znika bezpowrotnie już podczas etapu akwizycji.

Jednak mimo tego kamera OSC przegrywa z mono w przedbiegach jeśli chodzi o ilość detalu (porównanie z PG Chameleon 3)......

 

 

Mono ma tą przewagę że można różnie konfigurować i kiedy wyłapię się ostry kanał R można go wyróżnić na pierwszy plan . Kiedy mamy wszystkie kanały w jednym pliku nie można tego zrobić . Jednak jak się uda chwycić ze 3 minuty mega seeingu wtedy kolor z ADC wymiata . Najgorzej kanały G,B wyostrzyć . Niby ADC poprawia ostrość tych kanałów ale w moim odczuciu to tylko pozornie tak wygląda . ADC poprawi zbieżność dyspersji ale z korektą ostrości kanałów G,B  to nie wiem . Są różne opinie . 

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po długiej przerwie. Niestety ostatnio nie miałem czasu na hobby (praca itp), ale może teraz to się zmieni. Na początek mój pierwszy kolorowy Jowisz. Fotki zrobiłem 16 marca tego roku. Średnio na kanał łapałem 2500 klatek. Zdjęcia RGB złożyłem w programie WinJUPOS.

Mak 127, QHY 5L II, IR - RGB astrolumina, barlow 2x, 

2017-03-16-jowisz.jpg

2017-03-16-jowisz-2.jpg

2017-03-16-jowisz-3.jpg

  • Like 9

tlo9.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dzisiejszy. Załapał się też Ganimedes...

28.03.2016 godz. 01:12 CEST

SW ED 80/600, projekcja okularowa Hyperion 5 mm , Nikon D 3200 , film w formacie MOV

Czas 1/30 s. ISO 1600 , 480 klatek z ok.5000

PIPP, AS 2, Registax 6, FastStone Image Viewer 5.5

1.jpg.a7d751ad88d14680b9be268b98b9ccff.jpg

  • Like 8

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to mój pierwszy Jowisz 28-03-2017. Zrobiony ED80 + barlow x5 Tele Vue, kamera to ASI1600MC-Cool. Avik z 3000 klatek w SharpCap na filmie Jowisz "skakał" na odległość większą od 1/4 średnicy. Filmu nie zamieszczam bo "waży" 48GB! :)). Sakowane w AutoStakert64bit.

Wiem nie ma się specjalnie czym chwalić ale ja jestem zadowolony

Jowisz_gradient.thumb.jpg.bf58543c160634ad81678fe655d2789a.jpg

 

  • Like 8

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wybrać mniejszą rozdzielczość kamery, lub np. binning = 4. Oczywiście jedno nie wyklaucza drugiego? Wydaje mi się że nie ma w SharpCap takiej możliwości!

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)