Skocz do zawartości

Sześć planet


Rekomendowane odpowiedzi

 

Liczę jeszcze na Merkurego. Potem sprzęt idzie na giełdę :D

Bardzo ładny i pokaźny dorobek 8) 

Z tą giełdą to chyba żart..... no chyba, że ze względu na coraz ,,niższe" planety... ::) ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobek sezonu 2014 i 2015 na razie wygląda tak :

 

Liczę jeszcze na Merkurego. Potem sprzęt idzie na giełdę :D

Jeszcze tylko zamień Jowisza z Saturnem miejscami i będzie GIT tak jak ma być :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ciekawie. A z tą giełdą to pewnie prawda bo najbliższe lata nie będą sprzyjać fotografii planetarnej... :( Za to będzie czas na wyposażenie się w dobry sprzęt :)

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Super Neptun i Uran. Czy z Makiem 150 z barlowem 2x moge liczyc na jakiś..powiedzmy dobry efekt Neptuna teraz na dniach czy jednak najlepiej czekać do Września ?..nie wiem czy jest sens czekać do 1:00 lub 2:00 w nocy. teraz z Makiem :). ? Z tego co pamietam, zdjęcie neptuna które wygrało konkurs było robione ogniskową 5m.

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo uchwycenia jakichkolwiek szczegółów na Neptunie z aperturą 6-8" jest niestety znikome, szczególnie w naszym klimacie, gdzie seeing rzadko umożliwia takie eksperymenty, a i Neptun nie świeci zbyt wysoko. Możesz poguglać za amatorskimi fotkami Neptuna, apertura od 10" wzwyż, dobra optyka i doskonała kolimacja plus Neptun powyżej 60 stopni nad horyzontem przy doskonałym seeingu daje jako taką gwarancję uchwycenia czegokolwiek oprócz błękitnej plamki. Po rejestracji jakiegoś detalu warto też pokusić się o weryfikację, fotografując na przykład jednocześnie księżyce Neptuna, albo porównując zdjęcie z innym wykonanym w tym samym czasie przez kogoś innego (mało prawdopodobne). Ogniskowa to sprawa wtórna, zawsze można ją wydłużyć barlowem, żeby dopasować do piksela kamerki. Apertura i jakość optyki daje rozdzielczość.

PS - oczywiście próbować warto, ale też warto wiedzieć na czym się stoi :) Nie chcę tutaj w żadnym wypadku zniechęcać do prób.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Wczoraj pokusiłem się o obie planetki Uran i Neptun. Efekty taki sobie ale jestem zadowolony że udało mi się je uchwyćić. Mam nadzieje że to właśnie te planetki widziałem. Zgodnie z google skymap + lornetka no i szukacz. Zrobione teleskopem Mak150. Niestety obie planetki nisko nad horyzontem a do tego Neptun zaraz pod księżycem który świecił jak słońce.

 

 

Moje pytanie do was..czy te kropki obok planetek to księżyce ?. Podpisałem je tylko i wyłącznie jako te największe księżyce.

 

 

 

 

post-1009-0-59493400-1440918350_thumb.jp

post-1009-0-63718800-1440918359.jpg

  • Like 1

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 5 miesięcy później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)