Skocz do zawartości

Celestron 60/70 Solar System H-apha


Jacek 2

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł.

 

Zanim jednak zacznę kombinować na własną rękę i być może zrobię sobie albo swojemu sprzętowi krzywdę, postanowiłem zapytać szanownych kolegów o sens takiej przeróbki.

 

Zatem do rzeczy, dawno dawno temu kupiłem taki oto pseudo teleskop.

 

post-48-0-74831400-1436106222.jpg

 

Do dziś czuję do niego sentyment i myślę że szkoda byłoby wyrzucić go na śmietnik, leży sobie cichutko w kącie a ja czasami łaskawie go wyciągam i czyszczę z kurzu, po takiej operacji zdarza mi się włożyć w wyciąg jakiś okular i z łezką w oku powspominać jak to kiedyś zachwycałem się obrazami które to cudeńko mi pokazywało :)

Jestem również jak większość z Was zapewne wie posiadaczem takiego cudeńka.

 

post-48-0-94602700-1436106863_thumb.jpg

 

Obserwując to co Paweł wyczynia w Zatomiu podczas obserwacji Słońca zadałem sobie pytanie czy jeżeli odkręcę z Lunta etalon...

 

post-48-0-05798100-1436106988_thumb.jpg

 

...jakimś cudem zamocuje go przed obiektywem Celestrona, w miejsce starej kątówki wsunę taką...

 

post-48-0-60688700-1436107435_thumb.jpg

 

...co osiągnę? Czy będę mógł obserwować Słońce, czy będzie to bezpieczne, rozdzielczość będzie lepsza niż w Lunciku (35 mm)?

A może w ogóle nie ma żadnych szans na uzyskanie przy takiej przeróbce jakiegokolwiek sensownego obrazu.

 

Jeszcze jedna sprawa, kiedy dziś odkręcałem etalon odkręciłem też mocowanie tej soczewki...

 

post-48-0-58560400-1436107967_thumb.jpg

 

...i ta cholera mi wypadła, jak powinna być zamontowana? Z jednej strony jest wypukła z drugiej płaska. Na razie zamontowałem wypukłym w kierunku Słońca, czy to dobrze ?

 

Z niecierpliwością czekam na opinie szanownych Kolegów.

 

Pozdrawiam Jacek

 

 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł.

....

 

Z niecierpliwością czekam na opinie szanownych Kolegów.

Jacku tu najbardziej Paweł - Pablito i Łukasz - Lukasz83 myślę mogą pomóc .....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku,

 

W tym wypadku niestety taka przeróbka nie ma sensu.

 

Po przełożeniu go do Twojego Celestrona obetnie on jego aperurę do 35mm. Wkłądając z tyłu filtr blokujący wszsytko będzie działać poprawnie ale w związku z faktem iż Lunt35 ma ogniskową 400mm a Celestron 700mm pojawi się spore winietowanie (konieczne byłoby użycie filtr blokujacego minimum B600)

Także zysku na rozdzielczości nie będzie bo apertura się nie zwiększy.

Rozwiązaniem byłoby wstawienie tego etalonu gdzieś wewnątrz tuby Celestrona tak żeby nie obcinać stożka i wykorzystać jego pełną aperturę.

Tylko jest jeden szkopuł.

Etalon w teleskopie Lunt35 jest etalonem frontowym. Czyli musi pracować w równoległej wiązce światła - a nie w stożku. Aby mógł pracować w stożku trzeba byłoby dać przed nim soczewkę rozpraszającą która wyprostowałaby wiązkę a z nim soczewkę skupiającą któa z powrotem zrobiłaby stożek.

 

Soczewki muszą być dobrane (przeliczone) pod konkretną aperturę i ogniskową. Taką przeróbkę zrobił kolega Wielki Atraktor (opisy są gdzieś na astropolis) ale to już trochę wyższa szkoła jazdy.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie w tym Luncie tak jak w PST po pewnym czasie występuje pewien niedosyt. Apertura za mała i pasmo trochę za szerokie, przez to słaba szczegółowość tarczy jest. Kiedyś może będę robił przeróbkę, ale z refraktorem 90/900 (Pawlik pisał o tym na AP). 

Refraktor 60/700 też miałem, sentymentalnie leżał na półce pewien czas, ale w końcu sprzedałem. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian,

Jest dokładnie tak jak mówisz. O ile pierwsze obserwacje PST czy Luntem powodują opad szczęki i zachwycają detalami. Po jakimś czasie zaczyna mieć się pewien niedosyt a ilość szczegółów jest nie wystarczająca. Zwłaszcza jak człowiek przykładał gały do Słoneczników dużo większych.

Ja miałem tak w niedzielę, wyszedłem na balkon celem obserwacji Słonecznych i po stwierdzeniu braku jakichkolwiek fajerwerków przy krawędzi tarczy stwierdziłem na dobrą sprawę nie ma na co patrzyć i po pięciu minutach zwinąłem sprzęt :'(

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)