Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nieźle...

 

Jaką dokładność przewidujesz? 200mm ogniskowej pociągnie?

O dokładności w sensie numerycznym - tu trudno mówić. To konstrukcja "plastikowa", na zwykłym statywie foto, więc sztywność i nieruchomość jest..... problematyczna.

To ma być lekko, prosto i przyjemnie. Jeszcze dorobię mocowanie do lasera, żeby ułatwić ustawienie na Polarną.

 

Co do 200mm - to jak pogoda pozwoli to sprawdzę z Sonnarem 2.8/200 i wrzucę efekty. 

Fabryczne wynalazki, typu StarTracker, NanoTracker, Polarie - piszą o ogniskowych do 100mm... i kosztują ponad 1000 zl, to ma być tańsze i nie mniej użyteczne.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku to jest winieta :) mówimy o pociemnieniu narożników. DBE w jakimś stopniu to załatwi ale najlepiej było by gdyby to był prawdziwy flat.

 

Prowadzi nieźle, musisz teraz sprawdzić na dłuższych ogniskowych czy daje rade.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że do oceny prowadzenia wystarczy fragment ze środka kilku kolejnych zdjęć w skali 1:1. Wyciągać za bardzo nie trzeba, żeby tylko było widać gwiazdki. Złożenie wielu zdjęć z algorytmem innym niż suma czy średnia odrzuci przy okazji w pewnym stopniu błędy prowadzenia.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - macie rację :) Obiektyw to "plastikowy" kit 18-55 więc wymagać od niego dużo nie można.

Próbowałem też z 200mm Sonnarem. Do 30 sekund jest w miarę ok. Pewnie dałoby się więcej, ale na stabilniejszym statywie. Z tym co jest musiałem nawet włączyć wstępne unoszenie lustra na 10 sekund, bo bez tego wychodziły drgania.

Jutro wybieram się na parę dni wczasów w okolice Krynicy Morskiej, zapewne będzie tam bardziej ciemno niż u mnie koło domu - to zrobię kolejne testy.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to co napisał Łukasz.

Nic nie kombinować z obróbką, wyciąć środek kilku kolejnych pojedynczych fotek i przejrzeć. Brak kresek jest OK :)

Idealnie pokaże jak z prowadzeniem. na rogi przyjdzie czas (ugięcia, winieta, prostopadłość, odległość itp.) po opanowaniu prowadzenia. To już jest inna bajka :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę postów wyżej wrzuciłem linka do raw-ów. Jakbyście popatrzyli pod kątem prowadzenia.... 

Nie brałem RAWów tylko wyciągnąłem 3/4 Twojego kadru od środka z pierwszego jpga.. Przy 120s chyba na moje stare ślepia w 1:1 jest OK

Tylko to może być też spowodowane przepuszczeniem przz DSS - daj zamienionego RAWa na JPGa z jak najmniejsza kompresją.

 

post-476-0-85815200-1439903651_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przejrzałem RAWy, które zapodałeś i tak jak Jacek pisze - na 120s jest prawie ok, ale pomiędzy kolejnymi klatkami jest stałe i praktycznie jednakowe przesunięcie ku góry i nieco w prawo. Jeśli to dryft w deklinacji, to może ustawienie na biegun nie było dokładne, a jeśli w RA, to może szybkość prowadzenia musi być dostrojona. Tak czy siak przesunięcie jest w miarę stałe i powinno się go dać skorygować.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na biegun było "tak mniej więcej w stronę Polarnej".

Wyzwalanie było z APT, jak się wyświetlały na podglądzie kolejne klatki - to zawsze był skok o pare pikseli, choć gwiazdki były punktowe. DSS tez podaje stałe przesunięcie każdej kolejnej klatki o ułamek stopnia.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na biegun było "tak mniej więcej w stronę Polarnej".

Marek, jak chcesz mieć pewność w odwzorowaniu prowadzenia musi być ustawienie idealne.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest problem, bo barn-door ma dokładność ustawienia na Polarną taką - jak się daje uzyskać głowicą fotograficzną bez mikroruchów - patrząc jedynie na kierunek osi obrotu -> czy celuje w Polarną. 

Do celów ustalenia w oprogramowaniu dokłądnej prędkości - mogę (i pewnie to zrobię) powiesić go na montażu paralaktycznym ,który wcześniej dokładnie ustawie.

Aktualnie mam prędkość wyliczoną z wielkości konstrukcji, kątów, skoku śruby, kroku silnika, itp. + delikatna poprawka po pierwszych testach (wartościowo mniej niż 1% prędkości teoretycznej).

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

50 klatek po 15 sekund, Canon D450, ISO1600, F4, DSS+PixInsight

 

Za wysokie ISO na naszego wroga ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)