Skocz do zawartości

C/2015 F4 Jacques


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Widziałem tę kometę we wtorek pod ciemnym niebem w Baranie. Majaczyła jako lekko rozmyta gwiazdka, jednak nie byłem w stanie wykonać oceny jasności. Z czasem było już coraz widniej (za późno się za nią zabrałem), a środa sprezentowała już trochę chmurek, więc nie było mowy o wystarczającej przejrzystości.

Dopadłem ją w 8" Syncie i szczerze mówiąc, zanim spostrzegłem kometę, w lornecie i w teleskopie przypadkowo trafiłem na tę gromadę. Była naprawdę blisko C/2015 F4. Lubię tę część nieba - jeśli w okolicach Drogi Mlecznej przechodzi kometa, nietrudno znaleźć w jej sąsiedztwie jakiś ciekawy jasny obiekt. A często gdyby nie nasze zainteresowanie tym bliższym obiektem, nigdy nie zdecydowalibyśmy się obserwować jakiejś odległej gromady, czy galaktyki. Takie obserwacje też mają swój urok i nie są widowiskowe tylko na zdjęciach - warto również śledzić je wizualnie.

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklejam swoją na razie jedną klateczkę.

2015-08-19T00:40:29 C/2015 F4 Jacques

NEQ6, Atik 314E, TSAPO115/800, L1x300s

post-10-0-57267900-1440087907_thumb.jpg

Porównując na pojedynczej klatce jądro komety do gwiazdy wskazanej na zdjęciu UCAC4-645-065607 wychodzi że kometa ma obecnie ~13.97 mag

Jasność katalogowa gwiazdy UCAC4-645-065607 to 13.97mag

post-10-0-52538500-1440091081_thumb.jpg

Chyba dobrze kombinuje?

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaniedbałem sprzęt i teraz się mści (musi mi wybaczyć ciągnący się remont kuchni i łazienki)...gwiazdy gwiazdami, ale kometa jest!

Pogoda miała być, sprzęt wystawiłem... Nie spodziewałem się po 10 min burzy z wyładowaniami (tak to jest jak się człowiek na chwilę oddali od sprzętu).

Na szczęście pod ręką była plandeka, więc zdążyłem wszystko przykryć i ryzykownie odłączyłem zasilanie. Jak to się mówi "głupi ma zawsze szczęście" więc się nic nie stało.

Wycelowałem w Jacques'a (obróbka na szybko po sesji w czasie jednego browara ) i oto on:

post-203-0-77773800-1440385313_thumb.jpg

  • Like 6

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Obserwowaliśmy ją w Czystogarbie (znaczy Piotrek wycelował) - słabizna...

Może i słabizna, ale widoczna jednak bez problemu, na pewno był to obiekt o kilka klas wyraźniejszy od większości planetarnych Abelli ;). Jej jasność oceniłem tej nocy na 11,4mag, jednak sporym utrudnieniem w jej obserwacji było to, że siedziała pomiędzy dwoma stosunkowo jasnymi gwiazdkami, oddalonymi od siebie o niewiele więcej niż wynosił jej rozmiar.

Tej nocy zresztą widzieliśmy jeszcze kilka innych komet - postaram się wkrótce dorzucić coś na ten temat pod relacją Lukosta.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)