Skocz do zawartości

TS Photoline 130 f/7


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

No i mamy kolejnego Szkiełkowca :D

Pięknie TO wygląda  8)  - gratuluję zakupu i cholerka jak tak patrzę po prognozach to nawet syndrom zakupowy Cię nie dosięgnie :)

Uracz więc jak najszybciej tym co przez niego jako pierwsze na matryckę złapiesz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentuje się zacnie, mam nadzieję, że przed końcem weekendu zobaczy pierwsze światło. Przy tej masie wymiana dovetaila to chyba konieczność, o ile sztywność w osi podłużnej pewnie jest OK to w poprzecznej na bank pojawią się problemy.

A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno co innego leżało na tej kanapie :D w sumie to przez tę kanapę sporo się ich przewinęło :D :D :D

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to fakt że mają coś w sobie, zauważyłem to pierwszy raz jak skierowałem ED102 w gwiazdy. Mam nadzieję że będzie dużo pociechy i że będzie się działo :D

 

"Pierwsze światło" Canon 550D + reduktor 0.79x pełna klatka i crop 1:1

 

PS - jak się później okazało te zdjęcia były robione przy za dużej o 5mm odległości reduktora od matrycy. Pod gwiazdami okazało się, że nawet w centrum kadru ostrość była niezbyt dobra (FWHM około 3px)

 

post-1260-0-39071600-1437061905_thumb.jp

 

post-1260-0-99040200-1437061903_thumb.jp

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Pierwsze światło" Canon 550D + reduktor 0.79x pełna klatka i crop 1:1

No profan jeden !!! zamiast w gwiazdy pojechał Apusiem w krzaki >:D

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to było bardzo realistyczne, bo na podglądzie LV było nawet seeing widać wyraźnie. Muszę zestackować brzózkę w AS2! :)

Jeszcze zrób parę dzięciołów do kompletu i będziesz miał wkład w nowe forum, na które się przeniesiesz :P http://forum.bocian.org.pl/

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda Łukasz,że nie dałeś znać wcześniej,że szukasz soczewki. Mój znajomy sprzedał tydzień temu TOA130 z reducerem za śmieszne pięniądze i gdyby nie gabaryty tego bydlaka,to już by stał u mnie. Tak czy siak,gratuluję nowego nabytku.

Widziałem takie ogłoszenie na ABS http://www.astrobuysell.com/uk/propview.php?view=100335 , ale ta cena była dla mnie zbyt wysoka (20 tys.) i dlatego odpuściłem szukanie w tej lidze :( No trudno :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj starczyło sił i pogody na kilka pierwszych klatek, bez guidingu, bo jeszcze guider nie jest dopasowany. Również bez reduktora, bo okazało się że nie mam odpowiednich przedłużek ani do Atika ani do Canona.

Na celowniku Albireo, a do wyciągu podpięty Canon 550D, co dało 18MPx przy skali 0.97"/px, a więc całkiem słusznej.

 

Stack 20x10 sekund, ISO400, temperatura matrycy +30*C, hihi :)

post-1260-0-39288000-1437119062_thumb.jp

 

Pomimo braku flattenera pole jest całkiem płaskie praktycznie w 2/3. Podejrzewam, że wystarczy to na pokrycie na przykład matrycy 8300, co może sprawdzę dziś wieczorem :)

 

Crop 1:1 ze środka stacka - 0.97"/px:

post-1260-0-32313900-1437119061_thumb.jp

 

I crop z pojedynczej klatki 10 sekund po inwersji:

post-1260-0-24242300-1437119063_thumb.jp

 

Biorąc pod uwagę skalę zdjęcia jestem zadowolony z wyników, gwiazdki są ładnie wyrysowane i punktowe. Zasięg na pojedynczej klatce 10s to około 15mag, co jak na lustrzankę jest bardzo dobrym wynikiem, szczególnie pod nie najlepszym niebem około 5mag. Herr Karl Kloss z teleskop-spezialisten odwalił dobrą robotę.

Dziś może się uda podpiąć Atika... :)

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz. Gratuluję zakupu i życzę czystego nieba. Bardzo dobry sprzęt w odpowiednich rękach. Już się nie mogę doczekać zdjęć (nieba oczywiście) :)

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wczoraj starczyło sił i pogody na kilka pierwszych klatek, bez guidingu, bo jeszcze guider nie jest dopasowany. Również bez reduktora, bo okazało się że nie mam odpowiednich przedłużek ani do Atika ani do Canona.

 

No to teraz się dopiero zaczną wydatki, nowe złączki, maski, pierdoły.. czy to nie jest piękne hobby :) :) :)
Sam teraz z tym walczę - okazało się, że muszę wymienić siodełko w montażu. Nowe kosztuje 1000 zł :)

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny sprzęt Jolo, gratuluje!

Na marginesie (wybacz OT) troszkę mnie przeraża, że nastąpiło jakieś dziwne przewartościowanie (od czasów roku 2004) kiedy zaczynałem  astronomię praktyczną właśnie w kierunku astrofotografii!!!

Weźmy w końcu Waszą korespondencję Panowie. Jolo  Chwalisz się (jest czym ;) )  że jako lustrowiec przechodzisz na obiektyw?Erbuś:  No i mamy kolejnego Szkiełkowca.

Tak sobie mentalnie uświadomiłem (mimo że wiedziałem w czym, rzecz) wy już nie gadacie aperturach sprzętu obserwacyjnego ale o astrografach!

Kolega ma 13cm triplet APO, takim cudem można sobie też już sporo polookać. Taki sprzęt ( najlepiej 15cm)  chciałbym jako obserwator posiadać na starość jako docel?zamiast gigantycznego lustra którego moje krzyże nie udźwigną?za 30-40 lat jeśli dożyję ;)   

Co się zmieniło przez te 11 lat..całkiem sporo.  Jeszcze 2006 roku na maratonie Messiera podziwiałem zdjęcia Henia, mam nawet zegar pamiątkowy z jego fotką M81. Wtedy taka fotografia była dla mnie ?posiadacza Synty 8?  czymś nierealnym.  Teraz strzela się foty w 8? Newtonów karbonowych lub 13 cm APO?na montażach wartych tyle ile używany Porsche?I co? sami do tego doprowadziliśmy m.in. na FA szlifując, promując i rozwijając astrofotografię. Stawiamy coraz wyższe pułapy fotografom. Na naszym serwerze umieszczane są fotografie na światowym poziomie. A my co? Zmuszamy by robili jeszcze lepiej ;)

Nagradzamy za to finansowo (rękami sponsorów) Cośmy najlepszego narobili! Otworzyliśmy puszkę Pandory ? Astrofotografii! >:D

Ta tuba 13 cm APO waży aż 10 kg, to chyba więcej niż achro 150/1200 i poniżej EQ6 nie ma co podchodzić, a to już mobilność jak składany dobson 16", albo i mniejsza.

A mnie ciekawi jak takie APO się do wizuala spisuje, zwłaszcza do planet - chyba, że to już tylko do astrofoto się nadaje. Jolo a tego wcześniego APO (4") to chyba miałeś do wizuala, czy nie. Nie wiem czy w przyszłości jak bym miał kasę sobie kupić jakiegoś ED/APO ok 102/700 (tylko, żeby nie było za cieżkie - coś do ok 4-5kg max).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta tuba 13 cm APO waży aż 10 kg, to chyba więcej niż achro 150/1200 i poniżej EQ6 nie ma co podchodzić, a to już mobilność jak składany dobson 16", albo i mniejsza.

A mnie ciekawi jak takie APO się do wizuala spisuje, zwłaszcza do planet - chyba, że to już tylko do astrofoto się nadaje. Jolo a tego wcześniego APO (4") to chyba miałeś do wizuala, czy nie. Nie wiem czy w przyszłości jak bym miał kasę sobie kupić jakiegoś ED/APO ok 102/700 (tylko, żeby nie było za cieżkie - coś do ok 4-5kg max).

Adrian, gwiazdki jak szpileczki, aberki zero w takim tripletowym na szkiełkach FPL53 apusiu, a jak chcesz typowo do planet to często się trafia poczciwy SW ED 100/900 - no bo tu im dłuższa ogniskowa tym lepiej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta 130tka to 10kg, a chyba 3/4 tej wagi to cela z soczewkami. Wcześniej miałem ED102, to był dublet, znacznie lżejszy (około 5kg) i bardzo fajnie pasował np do AZ4 - kupiłem go z myślą o wyjazdowym wizualu, ale okazało się że nie mam na to za bardzo czasu. Na pewno będę próbował podchodzić do planet, ale na razie posucha. W Zatomiu jesienią może nad ranem Wenus da się upolować. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No to teraz się dopiero zaczną wydatki, nowe złączki, maski, pierdoły.. czy to nie jest piękne hobby :) :) :)
Sam teraz z tym walczę - okazało się, że muszę wymienić siodełko w montażu. Nowe kosztuje 1000 zł :)

 

1000 zł? Co to za siodełko? ;) Wydawało mi się, że siodełka ADM są całkiem przyzwoite a są w cenie poniżej 1k zł? Popraw mnie jeśli się mylę.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000 zł? Co to za siodełko? ;) Wydawało mi się, że siodełka ADM są całkiem przyzwoite a są w cenie poniżej 1k zł? Popraw mnie jeśli się mylę.

Zdecydowałem się na produkt Altair Astro:

 

http://www.altairastro.com/altair-tms-heavy-duty-universal-saddle-plate-for-ieq45-g11-eq6-heq5-clear-silver.html

 

Mam takie w standardzie vixena i jest bardzo dobre. Co istotne, szyna dociskająca jest bardzo stabilna bo jest osadzona w krawędzi siodła, a nie jak w ADM, gdzie cała krawędź dociska dovetail.

http://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/adm-dual-saddle-puck-not-included.html

Gdyby coś z mechanizmu dociskowego puściło to w ADM teleskop wypada z siodła, bo nie ma bocznego trzymania. W altairze nie ma takiego niebezpieczeństwa, również się nie wysunie bo są śrubki stopujące w samym dovetailu.

 

Kuba

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)