Skocz do zawartości

Spadła gwiazda obok mnie!


GrandMajster

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, odrazu zaznaczam że nigdy nie miałem dczynienia z astronomią, po prostu około godziny 23.00 dosłownie 500m - kilometr ode mnie spadła gwiazda! Wielkość na jaką ją oceniłem to może jakieś 4 piłki od kosza. (tak byłem zszokowany ze mogę się mylić)  Niebieski przecudowny punkt ciągnący za sobą niebieską aurę spadający z ogromną prędkością.. Spadła w lesie. Nigdy nie widziałem czegoś takiego i to jeszcze tak blisko... chce jutro iść i jej szukać znam mniej więcej położenie. Tylko czy jest sens i czy się opłaca? Czy po takim upadku jest chociaż jakaś dziura która by świadczyła że w danym miejscu mogła spać czy po prostu się wtopiła w las wśród inne kamienie i szanse są nikłe? Może jest ktoś z Gdyni i chce pomóc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Raczej nie ma co szukać. Żadko kiedy taki obiekt dolatuje do ziemi - spala się całkowicie zostawiając za sobą ślad w atmosferze.

500m może być złudne. Obstawiał bym 50-100km :)

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli coś leci mi nad głową i po czym słyszę rozprzestrzeniający Się dźwięk który nie jest ani wybuchem ani świstem po prostu słychać że coś spadło (górzyste tereny) to napawano nie jest coś oddalone o 50km bez przesady... tylko o jakieś 2-3 max.. Może to dla was dziwne bo to mało spotykane chyba ale widzę że widzieliście więcej niż ja. Ja głównie pytałem czym się sugerować przy szukaniu. Dziurą czy nie dziurą... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli było tak jak piszesz, to obiekt mógł mieś kilka milimetrów średnicy przy spotkaniu z podłożem.

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś określił kierunek i tor lotu tego obiektu wśród gwiazd, to może udałoby się odnieść Twoją obserwację do innych i powiedzieć nieco więcej. Być może zarejestrowała go również któraś z kamer Polskiej Sieci Bolidowej (PFN).

Wrażenia bliskości obiektu mogą być (i najczęściej są) bardzo złudne. Do precyzyjnego określenia miejsca potencjalnego spadku obiektu są potrzebne  obserwacje bazowe, złożone z minimum dwóch pomiarów.

Obecnie jesteśmy w okolicy maksimum roju Południowych delta Akwarydów, możliwe, że bolid pochodził właśnie z tego roju.
 

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super. Teraz przydałoby się określić jako to już zaproponowano miejsce obserwacji i kierunek lotu. Wracając do wielkości. Jeśli pamiętasz (z zdjęć w Internecie) jak wyglądał meteor pod czelabinskiem to pomijając wielkość po nad 10m jeśli dobrze pamiętam rozpadł się na wysokości 30km a wygląda jak by to było blisko. Tak samo słychać przelatujace samoloty na wysokości kilku kilometrów. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, żeby jasny bolid, a tym bardziej taki, który doleciałby do ziemi został zauważony tylko przez jedną osobę z okolic takiego miasta jak Gdynia, powinny być masowe doniesienia raczej z okolicy w promieniu wielu kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GrandMajster, meteory standardowo obserwujemy na wys. 120-80 km nad powierzchnią Ziemi, superbolidy dolatują niżej, np. Czelabińsk do 30 km. 500 m nad Tobą meteor jest w fazie lotu zwanej "dark flight" (o ile nie spłonął w atmosferze), czyli już "nie świeci", ale nadal leci, czego nie dane było Ci zobaczyć.

 

Przejdźmy do szczegółów (popraw lub dopisz brakujce), żeby sprawdzić w PFN-ie:

Miejsce obserwacji: Gdynia?

Godzina: ok.23 (możesz dokładniej?)

Początek zjawiska: (na gwiazdach się nie znasz, więc podaj kierunek świata, wyciągnij rękę przed siebie http://www.astroarena.pl/wp-content/uploads/2014/06/cosmic_distance.jpg i podaj wysokość nad horyzontem)

Koniec zjawiska: (jak wyżej)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bazówkach nic spektakularnego w tych godzinach nie ma, ja szczęśliwie wczoraj złapałem taką płotkę. StarAdventurer pojedyncze expo. 300 sekund EF70-200/2,8L @200mm Iso 250 f:4,5.

 

post-4307-0-27905400-1437992367_thumb.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno w nocy gdy oglądałam gwiazdy zobaczyłam jak spada meteor zaczął przygasać a za moment był huk 

E tam pewnie sąsiad po "brydżu"  zamiast w drzwi do domu do drewutni wlazł.. a że światła nie było to i huk usłyszałeś! Normalka ;)

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto szukać :)

Na pewno a nie! Po pierwsze dlatego, że meteor przestaje świecić na wysokości kilkunastu - kilkudziesięciu kilometrów, więc jeśli cokolwiek spadło (wątpliwa sprawa, bo aby spadł musiałby być całkiem duży, a wtedy widziałoby go znacznie więcej osób ), to daleko, daleko od miejsca obserwacji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)