Skocz do zawartości

Obserwatorium w Parzynowie k. Ostrzeszowa- Centrum Wiedzy i Nowych Technologii


Krawat

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jeśli ktoś miałby ochotę wpaść i poobserwować, lub porozmawiać, zapraszamy- można napisać PW do mnie i dogadamy szczegóły. 
 
Pozdrawiam,
Radek

 

Super sprawa Radku :)

Gdybyś był jeszcze uprzejmy i z jakimiś fotografiami wzbogacił nasz zbiór ... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4846-obserwatoria-astronomiczne-w-polsce/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trwają ustalenia dotyczące kopuły. Decyzję o jej dokładnym położeniu itd zapadną może do końca wakacji, potem zostaje "tylko" czas potrzebny na wzniesienie obiektu- a z tym może być różnie, więc ciężko określić dokładny termin. Jak będzie się coś działo, to postaram się zdawać relację :)

  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę powodzenia w niełatwej misji popularyzacyjnej. Zaplecze instrumentalne i tak macie całkiem imponujące, a to naprawdę dużo ułatwia. A tak z ciekawości - ile osób liczy Wasza grupa? Mam na myśli osoby, które zajmują się przekazywaniem wiedzy i prowadzeniem pokazów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższej okolicy aktywnie działa kilka osób, ale organizacja powstała stosunkowo niedawno, ja zacząłem współpracować w czerwcu. W Polsce natomiast mamy wielu członków stowarzyszenia, w tym zawodowych astronomów, w różnych miastach. W trakcie organizacji większych imprez przyjeżdża więcej osób. Jednak jeśli chodzi o popularyzowanie astronomii w okolicy, to te kilka osób wystarcza. 

Dodam jeszcze, że na ostatniej większej imprezie (pokazy sprzętu, wykłady i obserwacje) była telekonferencja z CERN, z którym mamy dobry kontakt- zainteresowanie było ogromne, pojawiło się mnóstwo osób. Krótką wzmiankę o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj (artykuł "Nie tylko patrzyli w niebo").

Na razie wszystko idzie w dobrym kierunku, mam nadzieję że im dalej tym będzie lepiej :)

  • Like 2

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jesteście w Parzynowie to się w najbliższym czasie "wproszę" na wizytę :). Ja swoje obserwacje prowadzę z Kobylej Góry, gdzie mam nadzieję do końca wakacji postawie swoją astroszopkę z roll-off'em. Wtedy złożycie rewizytę :)

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Dam znać jak będę wiedział szczegółowo- większą imprezę planujemy 28 września z okazji zaćmienia Księżyca, ale nie wiem czy będzie to w Parzynowie, czy przetransportujemy gdzieś sprzęt, żeby był łatwiejszy dojazd dla ludzi z okolic. Będę informował na bieżąco w razie czego.

  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parzynów jest miejscem zdecydowanie godnym polecenia :) To połączenie pasji, entuzjazmu i wytrwałości w realizacji celów. Myślę, że jeszcze nie raz usłyszymy o CWINT i ich pomysłach na popularyzację astronomii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaliśmy informację, że dzisiaj o 22:40 w Telekurierze w TVP Regionalna będzie reportaż o naszym obserwatorium. Możliwe, że będzie to jakiś dłuższy materiał. Dzisiaj forumowicze będą pewnie o tej porze już w terenie spoglądać przez okular (w tym ja), ale może ktoś zobaczy. Podejrzewam że pojawi się to też później w Internecie- wtedy zamieszczę na forum :)

 

EDIT: no i wyemitowali, 10-minutowy materiał pt. "Polskie NASA w Parzynowie" :D jak zamieszczą na stronie TVP, wrzucę na forum.

  • Like 1

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Zapraszamy na piknik edukacyjno - naukowy skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych , którą odbędzie się 27 września (niedziela) 2015r.
Będzie to kolejna duża impreza popularyzująca naukę i wiedzę z zakresu astronomii, astronautyki i fizyki cząstek elementarnych i związana jest z przypadającym na dzień 27/28 września całkowitym zaćmieniem Księżyca.
W programie oprócz wykładów, prezentacji, warsztatów, konkursów odbędzie się również wideokonferencja z naukowcami z CERN w Szwajcarii z udziałem Prezydenta Rady CERN Pani prof. Agnieszki Zalewskiej z Tokio w Japonii.
post-3750-0-37335700-1442141246_thumb.pn
Termin : 27 września (NIEDZIELA) 2015r. godz.14.00
Miejsce : Kobyla Góra, Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich
 
Link do wydarzenia na facebooku:

Taurus 380

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

witam czy planujecie jakieś wspólne obserwacje? chętnie wybrałbym się w celu nabrania doświadczeń pozdrawiam Piotr/Ostrzeszów

  • Like 1

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jasne Dorotko, ja czasem obserwuję z kolegą Tomeczz - kiem  więc chętnie popatrzymy wspólnie w gwiazdy. Apropo to co tam posiadasz dokładnie? 

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9go maja bedzie tranzyt Merkurego na tle tarczy Slonca . Rozpocznie sie on po 13 i potrwa kilka godzin . Moze  jest ktos chetny by wspolnie zorganizowac obserwacje ? Wyslalem maila do Pana Piotra z CWINT w Parzynowie i poczekam na odzew. Fajnie by bylo nie zmarnowac takiej okazji . Pozdrowionka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja póki co zamówiłem folię baadera ND5 zmajstruje  mocowania na tubę i szukacz no i oczekuje oczywiście ładnego słonka, dziś  za wiele nie obserwowałem dzieciak mi zmarzł:)) a tak liczył na jakaś mgławicę;/  heh może kiedyś, jak coś możemy się spotkać i poobserwować jestem na tak:))

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie, porozmawiam jeszcze z Tomeczz-kiem może też się przyłączy, apropo w której części Ostrzeszowa prowadzisz obserwacje na co dzień?, ja zazwyczaj okolice Klasztorku ale jak dziś robię wypady na koniec  ul Warszawskiej. jest w miare ładne ciemne niebo a i niedaleko. pozdrawiam

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezdzilem na balczyne ale ostatnim czasem wogole nie obserwowalem nieba bo nie mialem pomyslu na miejsce odpowiednie gdie latwo moglbym sie ze sprzetem przetransportowac. Na balczynie wiatr przeszkadzal i tam musiala byc dobra pogoda a po drugie musialem wnosic tobolki na dwa , trzy razy i pozostawiac czesc sprzetu bez opieki a kolejna rzecz  to strome wejscie . Szukalem kilka razy odpowiedniego miejsca jezdzac po okolicach ostrzeszowa ale nic nie przypadlo mi do gustu ( moze zbyt wygorowne pomysly na miejsce mialem  ) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej to faktycznie można się zniechęcić:) nie ma sensu targać jak mówisz wszystkiego na wzgórze, ja z dobsonem tym bardziej:), dzisiaj możliwe że wyskoczę  na warszawską ale juz bez dzieciaka:) żeby zobaczyć czy uda mi się upolować jakąś mgławicę  o ile pogoda się nie schrzani, jak masz ochotę na obserwacje to zapraszam. pozdrawiam Piotr. 

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)