Skocz do zawartości

Satelita? ISS?


Chomson

Rekomendowane odpowiedzi

Ave..
Z góry przepraszam za kompletny brak wiadomości w dziedzinie astronomii :)
Od 5 dni, pomiędzy 21:25 a 21:50 przez niebo przelatuje jakieś "coś".
Zaczyna to by widoczne, gdy znajduje się w samym szczycie nieba, jest jaśniejsze od wszystkich gwiazd, a nawet księżyca. Nie miga pozycyjnymi, świeci stałym, białym światłem. Porusza się na północny zachód, około dwukrotnie szybciej niż widywane na niebie samoloty. Pierwszy raz zauważyłem obiekt, kiedy było jeszcze widno. Obok niego leciał samolot, więc myślałem, że może to by np. eskortowany przez myśliwiec wojskowy transportowiec. Pamiętam, że księżyc był zaćmiony (pomarańczowy, bardzo bliski pełni), i był widoczny bardzo nisko nad horyzontem. Obiekt przeleciał na jego tle, a wtedy zauważyłem, że jest od niego jaśniejszy. Może to by satelita lub stacja kosmiczna, która staję się widoczna dopiero na szczycie nieba, gdy oświetla ją zachodzące słońce?
Po przelocie, około godziny 23 poszedłem obserwować niebo, a wtedy zobaczyłem kolejny ciekawy obiekt. Świecił stosunkowo słabo, jak najciemniejsze gwiazdy. Poruszał się z południa na północ, po wschodniej stronie nieba, na ok. połowie wysokości pomiędzy horyzontem a szczytem nieba. Świecił na czerwono - żółto, jednostajnie, nie migotał, poruszał się bardzo powoli, był widoczny jakieś 30 minut, zanim zniknął za drzewami. W obu przypadkach także nie było słychać żadnych dźwięków.
Obserwacji dokonałem na wsi, z dala od dużych miast, więc było bardzo ciemno.
Powiecie mi, co widziałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy obiekt który opisałeś na prawie na pewno Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS - obecnie jeszcze przez około tydzień mamy okres jej wieczornych przelotów

 

Drugi obiekt to trudno powiedzieć - może jakiś lampion...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ave...

22:19, znowu widziałem stację, jednak dziwnie się zachowywała a mianowicie - miałem wrażenie, jakby miotała się na boki, oraz nie trzymała stałej prędkości, tylko zwalniała i przyşpieszała.

A co do drugiego obiektu, pojawił się znowu, także ok 20 minut przed przelotem stacji i leciał tym samym torem, co wcześniej. Mógł to być np. satelita GPS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zaczęło być widoczne dopiero na "szczycie nieba" i leciało na północny zachód to na pewno nie był to ISS

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)