Skocz do zawartości

Moja przygoda z Astrofotografią


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

nie tak dawno pytałem na forum jaki sprzęt wybrać na początek i szczerze muszę podziękować Alienowi bo nieco go męczyłem z pytaniami odnośnie teleskopu. Nie znalazłem działu który lepiej by pasował abym miał swoje miejsce na opis mojej przygody z afoto więc jeżeli admin uważa że źle dobrałem to proszę o przeniesienie. W tym wątku będę starał się umieszczać moje relacje oraz pierwsze zdjęcia jakie uda mi się wyprodukować :). Na wstępie chciałbym podzielić się z wami moim pierwszym zakupem który niewiele różni się od listy podanej przez Aliena :

 

Neq6 SynTrek

Tuba Optyczna SW 150/750

Guider 60/210

Korektor Komy Mark ( taki co wszyscy polecają :))

Canon Eos 700D

 

szukam jeszcze kamerki w dobrej cenie no i do obróbki foto docelowo planuje kupić PIXa ale póki co tradycyjne darmowe narzędzia będą w stałym użyciu.

 

Jutro będę cały ten sprzęt składał to postaram się napisać parę słów czy były jakieś problemy czy może wszystko pójdzie gładko .

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
 
Tak jak obiecałem będę zanudzał was moją przygodą z aFoto :). Dnia 22.08 udało się rozłożyć sprzęt a danina na tacę z ostatniej niedzieli pomogła w uzyskaniu w miarę czystego nieba ( mało dałem to trochę chmur było) . Oczywiście takie wydarzenie jak pierwsze światło należy jakoś uczcić mój Dziadek nie zawiódł zrobił grilla i zaprosił parę osób. Jak to zwykle bywa przy takiej ilości osób żądnych zobaczenia czegokolwiek na pierwszy ogień idzie łysy.  Oczywiście pierwsze moje eksperymenty z iso i czasem no i ustawianie ostrości ( niewykonalne przy takim falowaniu atmosfery ) po Chińsku czyli jakotako. Pierwsze zdjęcie Łysego z mojego Newtona : Łysy z 22.08 Jak widać szału nie ma ale dla gości widok był zachwycający no i oczywiście musiałem odłączyć aparat pozakładać Barloły i okulary aby pooglądali sobie z bliska dzięki czemu straciłem czas który mogłem poświęcić na ustawienia montażu dokładnie na polarną . Jak to zwykle bywa po imprezie zostałem sam na stanowisku boju i szybkie ustawianie na polarną powiedzmy z średnim rezultatem dzięki chmurkom no i pierwsza walka z programami do sterowania EQ. Serdeczne podziękowania dla Aliena który to pożyczył kabelek do sterowania (rs232 - USB) i to dzięki niemu cała sesje miała jakikolwiek sens. Oczywiście ustawianie teleskopu na obiekt okazało się banalnie proste i tak pierwsze zdjęcie poszło na m27 bo blisko iso 800 czas 120 s i jest pierwsza moja astrofotka M27 CORP jak widać nie karałem mojego EQ ustawieniem dryftu jak i na polarną ale jest pierwsze i jakie jest takie będzie obrobione tylko w PIX corp i tyle nie robiłem wielu klatek bo przy tak niedokładnym prowadzeniu mija się to z celem więc olałem to. Skoro udało się to na szybko walnę coś jeszcze pomyślałem i myk paluszkiem w lewy przycisk myszki naprowadzanie na Ring Nebula .Ring Nebula i jest super gwiazdki pięknie rozjechane ale pierścionek jest cudownie ale nie był bym sobą gdybym czegoś nie sknocił i mówię ok zrobię sobie darki może zrobię zdjęcia z czasem 60 s i będzie w miarę ok to pobawię się w stack owanie no i tak narobiłem darków że bateria w aparacie padła ( o dziwo i tak długo trzymała bo od 21 do 2 w nocy z przerwami ) a że nie mam drugiej to tyle było z focenia no i chmury też coraz bardziej się zbliżały więc odpuściłem i położyłem się grzecznie spać. Mam nadzieję że osoby które również tak jak ja zaczynają przygodę zaczną częściej zamieszczać opisy swoich początków w astrofotografii co na bank zachęci i innych którzy tak się boją wejść w ten magiczny świat

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam

 

Ciekawa sprawa z tymi obserwacjami :). Sobota piękna noc zero chmurek sprzęt wystawiony wszystko podłączone (trochę laptop szwankuje no ale trudno)  zabieram się do ustawienia na polarną. Pięknie widzę gwiazdki więc staram się nakierować teleskop na polarną i wykonać pierwszą fotkę no i zobaczyć jak gwiazdki pływają. Fotka wykonana i co ciemny obraz nic nie ma no nic może źle ostrość ustawiona lub cokolwiek innego life view odpalony i też nic nie widzę co się dzieje. Laptop ma już leciwą matrycę która niedomaga więc myślę sobie że na podglądzie może nie zobaczę nic bo same arefakty na ekranie wykonuję kolejne fotki i nic. Wkurzony kieruję teleskop na księżyc no takie jasne cuś musi złapać ten sprzęt :), o dziwo sukces widzę jasną plamę ale nie mogę wyostrzyć przecież ostatnio robiłem zdjęcia i wszystko było ok ?? . Oglądam jeszcze raz teleskop i nagle dociera do mnie co zrobiłem nie tak ... podczas ostatnich obserwacji używałem extendera i barllowa no i oczywiście zostawiłem extender w wyciągu :) szybko wywalam extender instaluję aparat no i jest ostrość jak żyleta Super Księżyc w dzień przed zaćmieniem. Niestety nie miałem już sił i chęci na ustawianie poprawne na polarną i wykonywanie zdjęć innych obiektów stało się niemożliwe ale nauczka na przyszłość aby zawsze dokładnie przyglądać się co i jak się wykonuje.

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dobrze wypoziomować i wyważyć i ustawić się tak ze sprzętem żeby nic nie ciągnęło montażu. Warto wyposażyć się w poziomicę ale nie krótką (moja ma jakies 50cm)

Z polarną jest kilka sposobów na ustawienie na stronie Aliena masz bazę wiedzy zresztą on sam jest encyklopedią :)

Też to przechodziłem i w zasadzie dość nie dawno również zaczynałem przygodę z astrofotkami. Dużo czasu cierpliwości no i pogody :)

Szukasz kamerki do Gudingu ? Jeśli tak to osobiście polecam qhy5L-II

Edytowane przez Kumkaj

NEQ-6Pro  SW 150/750 ,QHY8L, guiding ts + ZWO ASI 128MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na początek odpowiem Kumkaj -> staram się zawsze mieć wypoziomowany montaż oraz stawiam go zawsze w to samo miejsce co też pomaga przynajmniej lekko :) a co do kamerki to zaraz opowiem moje kolejne przygody. Zacznę od słynnej koniunkcji ( może to za duże słowo ) ale można było niedawno podziwiać aż 4 planety oraz Księżyc prawie w linii nie wspomnę iż można było podziwiać Merkurego gołym okiem ogólnie widziałem go po raz pierwszy więc wrażenie jeszcze większe.Podczas mojego urlopu liczyłem że uda mi się zebrać dużą ilość materiału ale wyszło jak zawsze :( jedyne co udało się zrobić to zamówić Kamerkę ASI 120 czyli znana i lubiana wersja kolorowa. Kamerka została zamówiona z Austrii i po tygodniu dotarła do mnie cała i sprawna. Nadejszla wiekoponma chwiła jak to mówił pewien wieszcz :) jak zwykle przy takich okazjach w niewyjaśnionych okolicznościach nadciągają chmury i pogoda się psuje. Nic mnie nie zaskoczy więc ciepła czapka polar i siedzę i czekam aż łysy wyjdzie aby porobić jakieś fotki, a właściwie filmy. Nie chcę zaśmiecać tego tematu zbyt dużą ilością moich nieudanych prób więc pokaże wam jedynie zestakowana obrazy jakie udało mi się wykonać za pomocą kamerki nie były obrabiane jedynie to co oferuje RegiStax 6 oraz PIPP bo z tych programów korzystałem. Poniżej moje wypociny Filmik miał 1000 klatek stack z 500:

Moon_pp.png

MoonCorp.jpg

Jestem zaskoczony jakością zdjęć a to z prostej przyczyny iż pogoda była fatalna oraz moje koślawe ustawianie ostrości na czuja fajnie by było gdyby ktoś wypowiedział się jak przygotować się na sezon zimowy bo lato i jesień to spoko ale czy na zimę trzeba jakoś sprzęt zabezpieczać jak wygląda obserwacja w zimę czy warto czy może przeczekać ? jak niska temperatura ( pewnie u nas z -5 max będzie o ile będzie) wypływa na laptopa i aparat oraz kamerę czy trzeba dokupić jakieś ocieplacze czy coś w tym guście ?

  • Like 4

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Pierwsza dziura w chmurach po wielu dniach bezowocnego czekania na pogodę. W sobotę 28.11 przygotowałem się jak nigdy satelitarna pogoda sprawdzana od rana niby ma być dziura od 22 do 1 w nocy. Spakowany jadę do "Obserwatorium" a tu śnieżek prószy no ok myślę sobie straszy tylko damy rade 21 wiek i satelity nie mogą się mylić :). Sprzęt faktycznie jest słabo mobilny ale wytargałem wszystko jak tylko przestało padać podłączone i przygotowane na podwórku czeka aż Łysy pojawi się na Horyzoncie. Nie ma jednak tak dobrze jak by się mogło zdawać przez ponad miesiąc nie widział gdzie Łysy wschodzi w mojej lokalizacji i teleskop ustawiłem przed domkiem (blisko niego) bo zawsze wychodził z boku a tu niespodzianka Łysy z tyłu domku :). Ciemno jak w kopalni no nic przestawiam cały setup w inne miejsce za dom bo nie wiem jak długo będzie bezchmurnie szlag trafił poziomowanie i ustawianie na polarna ehhh. Ustawiłem całość mniej więcej i na pierwszy ogień kamerka myk niech nagrywa ( myślałem aby zrobić mozaikę z stacków avi) trochę mroźnie na dworze więc poustawiałem nagrywanie i po kakao do domciu. Po powrocie wymiana kamerki na canona i focimy ale co to okazuje się że coś się poluzował wyciąg i gdy jest blisko końca spada z aparatem ehhh jak pech to pech. Na szybko wstawiam pierwsze fotki po lekkiej obróbce zobaczymy czy coś się da jeszcze wycisnąć z nich załącznik i url duży plik : AS_IMG_0_g5_ap340_conv_DxOJPG.jpg

 

AS_IMG_0_g5_ap340_conv_DxO.tif

  • Like 4

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej robione tym co mam czyli Canon 700D ISO100 1/400s z mojego SW150/750 oczywiście stac z 5 takich fotosików z twojego poradnika i jolo kożystałem przy składaniu i teraz nie wiem bo mam 2 fotki i jedna to stack 17 a ta druga to chyba ta co wstawiłem tu w załączniku raw

IMG_0127.CR2

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pogoda chyba się na nas obraziła cały czas tylko chmurki i chmurki. Miałem szczęście wczoraj udało się znaleźć okno na łysego i poniżej wstawiam fotki. Tradycyjny zestaw 150/750 neq6 ISO100 czas wydawało mi się że ustawiałem na 250 ale w pliku opisane jest 400 no nic zagadka :), pierwsze zdjęcie obróbka w stylu classic  a drugie to co program z automatu chce wyciągnąć ze zdjęcia ( z drobnym mieszaniem suwakiem). Ciekawi minie wasza opinia którą wersję wolicie lub która podoba wam się bardziej:

IMG_0250JPG.thumb.jpg.b03b9472c3eb423befIMG_0250JPG.thumb.jpg.5a0c44f2de41c508e9

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widzę że zdjęcia księżyca stały się głównym elementem mojej przygody ale kto wie może już niedługo coś się zmieni. w sylwestrowy weekend udało mi się zrobić 30 fotek po 5s znanej Wielkiej mgławicy w Orionie M42. Parę ciekawostek to ustawienie na polarną jako tako guiding brak tyle co sam neq6 i cartes du ciel ustawienie ostrości brak przy -12 palece mi zamarzły i nie byłem w stanie tego wyrównać no nic tak powstało 30 fotek (jak będziecie chcieli to wstawię jak was nie przeraż FWHM na poziomie 13 :) ). Dziś dopaliłem 30 bias i darków bo samo stakowanie nie pomogło i wyszło mi coś takiego :

m4243.jpgm4243r.jpg

Moje pierwsze podejście do M42 już się nie mogę doczekać drugiego :) chciałem wstawić na konkurs master of processing ale zobaczyłem inne fotki i stwierdziłem że odpuszczam :)

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Nareszcie pogoda :). Na wstępie chciałbym ogromnie podziękować  wwaldek 1947 za przygarnięcie na nockę i zapewnienie super pogody. Muszę przyznać że niebo w Dolicach jest przepiękne i jeśli tylko będę miał taką możliwość na bank skorzystam z tej miejscówki. Jak zawsze nie obyło się bez problemów z sprzętem tym razem posłuszeństwa odmówił EQ MOD ( działał przez parę chwil a następnie się zawieszał), starałem się temu zaradzić na wszystkie możliwe sposoby niestety nie mogłem wykonać zdjęć ze swojego setup-u. Prezentuję przepiękną m13 wykonaną przy pomocy sprzętu Waldka a kolejne zdjęcie przedstawia M13 z mojego obserwatorium w Buk-u starałem się zachować te same parametry( iso 800 czas 180 s i tak 10 razy ).

m13dolice1.jpg

M13buk.jpg

Kolejnego dnia starałem się doprowadzić sprzęt do ładu i składu niestety EQ MOD dalej się wywala ale jeśli zdążę ustawiać montaż na obiekt to prowadzenie odbywa się normalnie. Jestem bardzo zadowolony z sesji 2.05 mimo problemów sprzętowych udało się zebrać materiał z Tripletu Lwa.  Zaświetlenie nieba bardzo negatywnie wpłynęło na jakość ale mimo wszystko uważam że zdjęcie jest bardzo dobre. Mogę stwierdzić że prawie po roku udało się sprzęt skompletować i nareszcie mogę zająć się zbieraniem materiału do obróbki a nie tylko ustawianiem sprzętu i jego składaniem. Na sam koniec wstawiam m27 z Dolic ponieważ Waldek posiada prawie ten sam sprzęt co ja ( detektor to Canon 40D u Waldka), stwierdziłem iż możemy porównać moją pierwszą fotkę z m27 ( pierwszy post po zakupie sprzętu ) a obecną. 

M27.jpg

 

I na koniec perełka czyli Triplet Lwa :)

 

TripletBuk.jpg

  • Like 8

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel niestety nie posiadam jeszcze nic czym mógł bym to lepiej obrobić to jedynie wynik dss. Zbieram kasę na Pixa to poprawię :) spokojnie lubię kolorowe ale jak już się dowiedziałem potrzebował bym dużo więcej minut z tego regionu zobaczymy czy w następny weekend uda się coś zebrać no i muszę rozwiązać problem z EQ modem bo tak pracować się nie da :(

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Bellatrix :) możesz powiedzieć co dokładnie chciała byś wiedzieć bo pod pojęciem ustawienia kryje się  wiele zmiennych z podstawowych to :

 

17 x 180 s ISO 800 sprzęt masz w stopce :) do obróbki użyłem jedynie DSS.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2016 at 18:31, wessel napisał:

Jeśli autor:

-lubi beżowowo-zielone tło o za wysokim poziomie

- lubi beżowy zafarb na galaktykach

- nie lubi kolorowych gwiazdek

to nie mam uwag.

Triplet lwa Final.jpg

@Wessel  Proszę teraz ocenić i proszę również zwrócić uwagę na ilość materiału który miałem dostępny przy obróbce :) ( no i łaskawie)

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś chciałbym pochwalić się M64 bałem się że nie uda mi się jej złapać z powodu problemów z eq modem (dalej nie rozwiązałem problemu :( ). Jako że sam stawiam te pierwsze kroczki w afoto po raz kolejny  że tak powiem nie popisałem się, zrobiłem update APT i teraz po zrobieniu zdjęcia pokazuje jakby rozjaśnione. Oczywiście nie sprawdziłem raw-a tylko zawierzyłem i zmniejszyłem iso aby nie przepalić środka no i wszyło coś takiego.

 

M64-300s.jpg

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak jak wspomniałem mam problem z eq modem i ciężko coś ustawić jak cały czas się wysypuje. Co do fotki to stack z 14x300s ISO400, odjęte darki i biasy mam jeszcze z 14 x 180s ISO 800 ale będę starał się pobawić w HDR no i wstawię jak uda się coś zrobić.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba złapałem ostatnią pogodną noc w tym tygodniu więc wstawiam moje pierwsze podejście do galaktyki M81 oraz M82. Po przeinstalowaniu systemu na windows 7 wszystko zaczęło normalnie chodzić więc mam nadzieję że gwiazdy nie są za mocno pojechane. Co do obróbki mi się takie kolory podobają i mniej więcej tak sobie wyobrażam widok tych galaktyk. Pierwszy tydzień z Pixem mam za sobą co jeszcze doradzacie a może macie jakieś triki aby pozbyć się wielkiego LP no i aby oczyścić tło (posiadam jedynie PIXa nie mam PS itp). 

Stack 30x300s ISO 800 Canon 700D sprzęt w stopce.

 

MojeM8182.jpg

  • Like 8

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Bardzo dobra fotka! Popełniasz jeden błąd charakterystyczny dla poczatków każdego afotografa- wyciskasz maksimum koloru na obiekcie a zapominasz o gwiazdach. Wzajemny balans tych dwóch wartości znacznie podnosi estetykę odbioru fotki..

Czy chodzi o to aby nałożyć maskę na gwiazdy przy wyciąganiu galaktyk ? Czy odwrotnie na początek wyciągnąć lekko gwiazdy a potem wspólnie galaktyki.  Mam jeszcze dużo nauki przy oczyszczaniu tła jak i przy wygładzaniu detalu.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)