Skocz do zawartości

Moja przygoda z Astrofotografią


Rekomendowane odpowiedzi

No jasne że trzeba się spotkać ;). Zdzichu mój korektor komy już posiada wyjście wsuwane w wyciąg tylko teraz nie wiem czy to oryginalne jest złe czy starsze wersje nie miały takiego noska ? zbieram materiał na twoje ulubione plejady :) nie mieszczą mi się w kadrze ale coś się tam załapało, jak pogodo pozwoli to dopalę i na bank wpadnę do ciebie.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o nie Zdzichu to ty jedziesz do mnie teraz :) w weekend cie widzę Babcia zrobi jakieś ciasto kawa będzie a jak nie będziesz chciał to sam po ciebie przyjadę i na siłę zaciągnę. Zobaczysz jak sam rozstawiam i gdzie mam ustawiony sprzęt może coś doradzisz bo jak gdzieś jadę to niby wszystko pięknie a jak tylko mam u siebie to okazuje się że jednak coś robię źle. Potem możemy zająć się obróbką u ciebie co ty na to wal na PW.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Z ciekawości zajrzałem czy aby na pewno potrzebujesz tej sztywnej złączki i już na pewno wiem że tak, tylko że ja do chwili obecnej nie znalazłem czasu by sprawdzić czy na pewno jeszcze ją mam. Obiecuję jednak że jutro najdalej sprawdzę i dam Ci znać. A tak przy okazji widzę że Zdzichu jest rozrywany jak amant filmowy przez nastolatki. Gratuluję powodzenia, nie ma to jak dobrze ugruntowana wiedza. Przekonasz się że ta złączka wyeliminuje u Ciebie wszelkie ugięcia i skrzywienia toru świetlnego wyciągu

Mnie z kolei bardzo potrzebne jest jedno z czterech mini łożysk prowadzących tuleję wyciągu Sky Wather w którą wkręca się sztywną złączkę. Szukałem już "wszędzie" ale bez skutku. Może ktoś posiada ten drobiazg?  Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytrzymałem i poszedłem sprawdzić w obserwatorium, (wiem jak Cię świerzbi by już to mieć).  Złączkę mam, jednak nie znalazłem nakrętki kontrującej, ale na pewno znajdzie się na spokojnie, w świetle dziennym. Wobec powyższego, moja propozycja jest taka abyś zapakował Zdzisia do bagażnika obok teleskopu (żeby było wygodnie i miękko) i weź kurs na Dolice, - wszyscy będą zadowoleni a z posta na forum usuń ten fragment przekupstwa z ciastem i kawą w tle. Stracisz na paliwie, ale zyskasz na kosztach wysyłki i na fajnym niebie (o ile będzie pogoda bo zapowiadali na dzisiaj super warunki, a tu masz babo placek,-siąpi deszcz).

Wspominasz Zdzisiu że oglądasz fotki pod lupą. Jest to rozwiązanie, - nie wiem na ile wyjdzie to w moim przypadku, ale spróbować warto. Przejrzałem przy okazji swój sprzęt. Jak Wy robicie że w Waszych obserwatoriach nie macie wilgoci, kurzu i w konsekwencji , - brudu? Nie jest to brud w całym tego słowa znaczeniu, ale jednak jakieś drobne plamy na matrycy są widoczne a poza tym cała optyka jest mokra i nieprzyjemna w dotyku, o wyglądzie już nie wspomnę. Fakt, że w tym mglistym i zimnym okresie nic nie wysycha, ale już zastanawiałem się nad włączeniem opasek grzejnych nawet poza sesją, a elektronikę; - laptop, aparaty, montaże oraz optykę zabezpieczyć jakimś delikatnym źródłem ciepła i wentylatorkiem. Co Wy na takie rozwiązanie? Wszak mówi się Ze obserwatorium a szczególnie matryce i optykę trzeba oziębiać a nie podgrzewać. W każdym razie dzisiaj zabieram się za czyszczenie matrycy w Canonie (już to robiłem kiedyś z wynikiem pozytywnym a więc nie taki diabeł straszny jak go malują)

Gdzie jest złoty środek? Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek co do obserwatorium to masz super zrobione i nie mam zamiaru się wtrącać co do umiejscowienia  elementów znajdujących się w środku ale skoro wywołałeś wilka z lasu :) ..

Pier i sprzęt ok rozumiem są ustawione i nie ma co tego zmieniać natomiast laptopa i obsługę przeniósł bym w róg i jednak obudował stanowisko z laptopem jedynie małe okienko aby mieć oko na sprzęt. Co daje takie rozwiązanie to na bank nie świecisz wyświetlaczem laptopa na teleskop i okolice po 2 można w takim zagajniku wstawić mały grzejnik i nie marznąć jak nie powiem co na zewnątrz .  Takie rozwiązanie pomaga utrzymać elektronikę w dobrym stanie możesz trzymać w takiej skrytce aparaty oraz inne niezbędne akcesoria.

Co do samych Teleskopów to na bank potrzebują kolimacji jak i czyszczenia bo co masz absolutną rację co do kurzu, Waldku z miłą chęcią pomogę ci to zrobić wątpię aby udało mi się zapakować Zdzicha bo chłop jest solidnej postury :) .  Co do naszego spotkania to nie wiem czy uda się  w tym miesiącu lub w grudniu ciężko przez te całe święta itp itd znaleźć czas na przyjemności a mi niestety wypadło właśnie parę wydatków i jestem pod kreską ( a miałem zmienić tubę do astrofoto :(

 

PS.

nawet styropian 5 cm dał by niezłą izolację obserwatorium, co do przeciągu to nie ma problemu bo z tego co pamiętam to dach nie zamyka szczelnie obserwatorium i wiatr może hulać.  Żyjemy w kraju gdzie łapówki są jak najbardziej wskazane więc nie ma się czym przejmować.

 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz absolutną rację, jednak wymagać to będzie radykalnej przebudowy samej budy bo ta obecna była wersją ogólnie dostępnego miejsca obserwacji na dwa, trzy teleskopy i jako taka spisywała się znakomicie. Miałem bezpośredni kontakt z młodzieżą (maksymalnie obserwowaliśmy w 6 osób przez lornetki, teleskopy newtona i refraktory. Robiliśmy też astrofotki w postaci pojedynczych klatek z krótką ekspozycją, guidowaliśmy do 5 minut, szkicowaliśmy.) Był to wspaniały okres, gdy uczyliśmy się od siebie wzajemnie i miło spędzaliśmy czas. Były to zupełnie inne warunki pogodowe niż obecne, lecz nie trwało to długo. Krótko po wybudowaniu obserwatorium część młodzieży wyjechała do szkół ponad gimnazjalnych do Stargardu i Szczecina, jeden znalazł pocieszenie w alkoholu i prochach, a ja zostałem sam jak palec. Rodzina zaczęła uważać mnie za dziwaka szczególnie po jednej z mroźniejszych zim, kiedy rankiem po powrocie z obserwatorium, śniadaniu i kawie zabierałem dzienny zestaw i nurkowałem w las za ptakami i zwierzętami by wieczorem po robocie przygotowywać się do nocnej sesji. Dzisiaj już marznę, ale w tym okresie temperatury rzędu około -20* były dla mnie pobudzające do działania. Ot taki wybryk natury co to boso po śniegu biega....a sprawa przeciągów to taka dodatkowa "wentylacja" pomieszczenie aby nie zaparowało.

Z czyszczeniem sprzętu jak i drobnymi naprawami poradzę sobie sam bez większego problemu jeśli tylko znajdę wolny czas. Podobnie z modyfikacją obserwatorium, czy drobnymi przebudowami. Chciałem się tylko dowiedzieć czy można ogrzewać sprzęt czy raczej nie, a przede wszystkim chciał bym aby mój głos w temacie nie był monologiem i doczekał się od czasu do czasu odpowiedzi od profesjonalistów. Pozdrowienia Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm Adrian za agresywnie podchodzisz do obróbki. Mimo że tamta z automatycznego strecza była piękna zielona to lepiej wyglądała. No i masz histogram rypnięty po lewej misi być luz nawet minimalny.

Workspace01.png

 

  • Like 2

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdzisiu, a nie trzeba by tego materiału przekonwertować (chyba tak się to pisze) z 8 bit na 16 bit ? Nie znam się na Pixie, ale z tego co jeszcze pamiętam z nauk Statka (sprostuj jeśli się mylę) materiał TIF po wyjściu z DSS od razu przechodzi przez poziomy w Pixie gdzie po konwersji do 16 bit, robisz porządek z histogramem (jednak nie pamiętam już jak się to robi więc histogram staram się "wyrównać" jeszcze w DSS) a późniejszą "obróbkę" robię już tylko w ulubionym programie Łukasza (jolo) FastStone Viewer. Moja wersja Pixa została okaleczona przez moją ingerencję w pliki systemowe i dałem sobie na razie spokój z używaniem czegoś czego nie znam i nie rozumiem. Ze starych nauk Tadzia zapamiętałem tylko kilka kroków w Pixie to jest; - poziomy, krzywe, trochę wyrównywania tła i usuwania szumu. Reszta nie trenowana na bieżąco poszła w ciemność zapomnienia.

A tak przy okazji, rozważ proszę możliwość dotarcia do mnie razem z Adrianem, może jeszcze z Arturem. Ja niestety na wieczorno - nocne wyjazdy już się nie piszę, nie z moimi oczami i sprawnością. Termin jest mi obojętny, najgorsze prace mam już za sobą. Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek - tu konwersją się nie zajmujmy. Zdzichu pokazał jak Kolega ,,wyrwał z korzeniami" wszystkie szczegóły jadąc suwakiem levelsów maksymalnie w prawo. Troszkę miejsca z lewej zawsze musimy zostawić :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wwaldek 1947 napisał:

Zdzisiu, a nie trzeba by tego materiału przekonwertować (chyba tak się to pisze) z 8 bit na 16 bit ? Nie znam się na Pixie, ale z tego co jeszcze pamiętam z nauk Statka (sprostuj jeśli się mylę) materiał TIF po wyjściu z DSS od razu przechodzi przez poziomy w Pixie gdzie po konwersji do 16 bit, robisz porządek z histogramem (jednak nie pamiętam już jak się to robi więc histogram staram się "wyrównać" jeszcze w DSS) a późniejszą "obróbkę" robię już tylko w ulubionym programie Łukasza (jolo) FastStone Viewer. Moja wersja Pixa została okaleczona przez moją ingerencję w pliki systemowe i dałem sobie na razie spokój z używaniem czegoś czego nie znam i nie rozumiem. Ze starych nauk Tadzia zapamiętałem tylko kilka kroków w Pixie to jest; - poziomy, krzywe, trochę wyrównywania tła i usuwania szumu. Reszta nie trenowana na bieżąco poszła w ciemność zapomnienia.

A tak przy okazji, rozważ proszę możliwość dotarcia do mnie razem z Adrianem, może jeszcze z Arturem. Ja niestety na wieczorno - nocne wyjazdy już się nie piszę, nie z moimi oczami i sprawnością. Termin jest mi obojętny, najgorsze prace mam już za sobą. Pozdrawiam Waldek.

Szczerze Waldku. Nie chce mi się po raz enty tłumaczyć najprostsze podstawy do uzyskania stacka.
Ta wiedza jest na forum.
Mając materiał i zrobienie stacka czy to w DSS czy Pix nie jest to trudne jak ktoś się zajmuje tym.
Akurat to przerobiliśmy wczoraj z Adrianem bo robił jeden oczywisty błąd - klatki kalibracyjne muszą być monochromatryczne i z tego robi się master biasy, darki, flaty. Później na klatkach dalej mono robi się kalibracje następnie robi się debajeryzację aling na gwiazdy i właściwy stak. DSS robi to automatycznie w Pixie trza robić to ręcznie.
Trudność wychodzi w dobrym obrobieniu tego stacka tu moja wiedza jest skromna.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak te suwaczki są takie delikatne i odnośnie uwagi @Jacek E. to ma absolutną racje że wykastrowałem histogram po lewej stronie. Na swoje usprawiedliwienie powiem tylko jak do tego dochodzi jeżeli ktoś będzie starał się otrzymać ciemne tło na początku obróbki, teraz już wiem że nie bać się jasnego tła na początku bo potem nakładamy maskę i wyrównamy sobie tło jak trzeba a galaktyka pozostaje na stałym poziomie :).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Ale ten czas leci a nieba jak nie było tak nie ma :( smuteczek. Aby nie było aż tak pusto w mojej przygodzie to wstawiam złapane między chmurami m42, bardziej testowałem zdalną obsługę sprzętu bo jak wspomniałem nie wiem jak wygląda niebo ostatnio widziane w poprzednim roku.

Mam głęboką nadzieję że widać poprawę po roku z moim zestawem 33x20 s ISO800 mi się podoba zdjęcie przy Księżycu 97% chyba

m42.jpg

 

a żeby nie było że kłamię to i moon

Moon2017.jpg

piszcie jak wam się podoba obróbka jak zawsze w PIX

  • Like 4

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W sobotę było piękne niebo niestety zmieniłem kamerę i nie dotarła do mnie jeszcze więc byłem zmuszony robić jedynie krótkie ekspozycje do 30 s max przy moich słabych zdolnościach ustawienia na polarną. Aby nie było za prosto postanowiłem pobawić się programikiem Sequence Generator Pro o ile program spisywał się na medal coś skrzaniłem i fotki mam tylko czarno białe :( nie wiem o co chodziło ale stary dobry APT poszedł na pierwszy ognień tak więc prezentuję to co do tej pory udało się uzbierać. Może nie jest to fotka pierwszych lotów ale widzę jakie możliwości ma mój zestaw i niebo wystarczy jedynie cierpliwość i zaparcie w zbieraniu materiału.

 

M42 oraz M43 30x30s ISO800 

light-BINNING_1.jpg

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pogoda jednak mnie nienawidzi w sobotę wybrałem się do obserwatorium aby zrobić fotki naszego Muna a tu kamieni kupa chmury takie że ciemno jak w nowiu no masakra. Niedziela wracam do domu zmartwiony zasiadam do komputerka i bawię się obróbką, mówię sobie trudno test nowej kamerki Altair GPCAM odłożony na inny tydzień. Godzina 17 widzę błękit nieba i pioruny siarczyste we mnie strzeliły mówię nie dam się tak łatwo jadę do obserwatorium. Po błyskawicznym rozstawieniu sprzętu udało się przetestować kamerkę mgła trochę psuła obraz ale i tak jestem zadowolony. Obrazy z NEQ6 150/750 Barlow 2x Altair GPCAM stack z 250-400 klatek.

AltairMoon1.thumb.jpg.5b28de5398523c67812d13e70700f12f.jpg

AltairMoon2.thumb.jpg.cb50b551787b780d27976876bd86683a.jpg

AltairMoon3.thumb.jpg.b26ad7f6c325ceda079264104e5ff34f.jpg

Test uważam za udany i już  nie mogę się doczekać testów tej kamerki jako guide. Pytanie do osób które posiadają kamerkę czy do guide zostawiać ten pierścień z filtrem IR czy lepiej go ściągnąć ?

 

  • Like 6

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastał smutny dzień gdy umarł mój astro Laptop :( oczywiście wybrał najlepszą porę gdy niebo jest krystalicznie czyste. Ale powiadam wam w weekend pogody nie będzie bo zakupiłem polecany przez @jolo FreePC w piątek ma być więc nie spodziewam się by pogoda zagościła przez długi czas zbierajcie fotony dzisiaj bo od jutra chmury :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że tylko ja miałem pecha w te szczęśliwe dni pogody. Współczuję Ci Adrianie, ale też powiem, że jeśli znasz starożytną historię powinieneś wiedzieć że gońcom przynoszącym tego rodzaju przepowiednie, - po prostu ucinali głowy. Dzisiaj już nie te czasy, ale popularności trochę Ci ubędzie.

A tak na poważnie, gratuluję Ci tej kamerki. Wydaje się ciekawa, a na pewno tania i jako guider na pewno spełni swe zadanie. Sam zastanawiałem się nad jej zakupem, ale wreszcie chcę  opanować inne techniki foto z pomocą filtrów, a że ich zakup to dosyć poważne wydatki postanowiłem popróbować na swoim Mammucie Lyuba z 1/2" matrycą CCD. Dołożę trochę do filtrów i koła filtrowego i zacznę próby. Może mi się uda, chociaż wydaje mi się że dopiero teraz dostanę kubeł zimnej wody na łeb. Piszesz o obserwatorium, - czyżby udało Ci się wreszcie zrealizować ten projekt? Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Adrian, chyba nie wziąłeś sobie do serca tego tekstu o ucinaniu głowy?, był to oczywiście żart i nie posądzam Cię o taką drażliwość. Dzisiaj już zacząłem poszukiwania koła filtrowego i kompletu filtrów oraz zadeklarowałem odkupienie od Zdzisia ten Flattener RC,

Ii jeśli nawet nie wyjdzie mi próba z Mammutem (co jest bardzo prawdopodobne) to znajdę dla tego korektora inne zastosowanie z Meade 127/1160 R. Chciałem jeszcze wczoraj spróbować  jak się Mammut spisze jako kamera główna, ale Lucyna zaaresztowała mnie w roli szofera do własnych celów i chcąc nie chcąc patrzyłem z boku jak oddala się szansa na jakiekolwiek zdjęcia. I taki miałem cały okres pogody nad swoim prywatnym kawałkiem terenu obserwacyjnego. Sama gorycz,- tak że po powrocie złamałem zakazy i nakazy i pobawiłem się w liczenie procentów. Pozdrawiam Waldek.

 

No to dzisiaj mam jakiegoś szczególnego pecha, albo odreagowuję na procenty. Już grubo ponad 2 godziny temu pisałem do Zdzisia, następnie  odpisałem do Ciebie później zajrzałem na giełdę i palnąłem byka pisząc do Darka w jego prywatnym edytorze, jeszcze raz zajrzałem do Twojego tematu i zobaczyłem że "zaginął mój wpis". Więc i Tobie należą się przeprosiny za moje roztargnienie, ale cóż się dziwić jeśli w trakcie pisania tylko tego zdania przyjąłem dwa telefony i rozwiązałem dwie "nadzwyczaj pilne sprawy" jedną w Kraju drugą w Berlinie dokąd mam wysłać skan ważnego dokumentu.  Teraz jeszcze Lucyna znów trajkocze że coś, gdzieś. CHYBA POLUBIĘ PROCENTY bo w tle słyszę jakieś uwagi o jabłkach i koniach. Sorry i zapraszam kiedyś na wspólne ZAJĘCIA. Pozdrawiam Waldek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)