Skocz do zawartości

Moja przygoda z Astrofotografią


Rekomendowane odpowiedzi

Tych rozkojarzeń to jeszcze nie koniec, - wyobrażam sobie minę Zdzisia jak mu napisałem o zastosowaniu korektora RCC. Pewnie do dzisiaj boli go brzuch ze śmiechu, boli też pewnie Ciebie bo polubiłeś ten post, a lubienie czegoś/kogoś kojarzy mi się z radością i śmiechem. Tak że pewnie inni też tak radośnie reagują na moje potknięcia i niebawem stanę na podium rozweselaczy:)).

A tak na poważnie,- jestem trochę zaniepokojony tymi "odpałami", bo jak zauważyłem ostatnio zdarzają mi się coraz częściej. Jeśli więc kogokolwiek czymś urażę to proszę postarać się nie przejmować tą sytuacją tylko od razu, jeszcze na ciepło zapytać na PW o co mi chodziło. Z natury jestem bardzo przyjazny i spokojny więc wszystko  da się wytłumaczyć.

Na koniec,- już znalazłem w Astromarkecie zestaw filtrów Baadera LRGB i koło filtrowe w Delta Optical. Za kilka dni będę pytał, pytał.... więc uwaga na odciski:D. Pozdrawiam Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Ponieważ jestem w trakcie modyfikacji mojego zestawu ( oraz braku pogody) postanowiłem wrócić do starego materiału i sprawdzić czy są jakieś postępy w obróbce :). Wstawiam M31 i krótki opis co starałem się poprawić:

1. Kolory na gwiazdach bez zbytniego kolorowania samej M31

2. Mając przepalony środek starałem się to usunąć dzięki programowi PixInsight ( ciekawe co o tym sądzicie )

3. wyrównanie kolorów 

4. starałem się też uwydatnić struktury m31 ale średnio mi to wychodzi leżą u mnie maski i tego muszę się poduczyć. 

ogólnie muszę pomyśleć nad flatami bo to bardzo pomaga przy usuwaniu nierównego tła i jakiś artefaktów.

wiem że już prawie 2 lata się ze mną męczycie ale nikt nie mówił że będzie łatwo :) jestem gotowy na krytykę i podpowiedzi.

m31_2017.thumb.jpg.9ebc5d3c8fe45ad886bbec3630ffe3bb.jpg

  • Like 2

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu wiec wstawiam testową fotkę z m42. Jedynie 20 min klatki po 1 min i część klatek w koronie drzewa. Kolorystyka niestety nie trafiła w standardy :) ale mi to nie przeszkadza niedługo fotka M109 z NEQ6 kontra EQ3-2 będzie się działo. 

 

 

m42final.jpg

  • Like 2

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto M64 bardzo lubię ten obiekt niestety zawsze mam możność jego obserwacji podczas pełni :( przez co nigdy nie udało mi się wycisnąć z niego tyle ile bym chciał. Póki co najlepsze 36 x 5 min iso800 obróbka na szybko jestem ciekawy i wolnym czasie sprawdzę 80 klatek tego materiału czy jednak najlepiej wybierać jedynie poprawne klatki. 

m64_2018.thumb.jpg.13fd7346854fae34130a5cef811366f2.jpg 

  • Like 2

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tak jak już wspomniałem i pokazywałem udało mi się uchwycić Lwa :). Wersja poprawiona V2 mam nadzieję że się udało naprawić błędy obróbki na szybko - 68x5min ISO 800 jpg trochę masakruje ale starałem się nie wstawiać w pełnej rozdzielczości.

LeoV2Final.thumb.jpg.05e9f9d7f534bb5dbc210d3216545ee4.jpg

  • Like 6

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny tryplecik..;-) Przyjemnie się patrzy. Gratulacje.

Niestety ten DSLRowy kolorowy szum w tle jest i starasz się go zamaskować ciemnym tłem bądź nie wyciągając go za wiele.. sam się męczę z nim w swoim Canonie, spróbuj czarno-białą maskę w PS na tło..mi pomaga.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Selmak napisał:

Fajny tryplecik..;-) Przyjemnie się patrzy. Gratulacje.

Niestety ten DSLRowy kolorowy szum w tle jest i starasz się go zamaskować ciemnym tłem bądź nie wyciągając go za wiele.. sam się męczę z nim w swoim Canonie, spróbuj czarno-białą maskę w PS na tło..mi pomaga.

 

Niestety ten szum to wielka stacja GSM i wali czerwonymi orga lightami daje to masakryczne czerwone zaświetlenie :(. Niestety nie posiadam PS staram się ukryć tło pod rozmyciem oraz przyciemnieniem co może nie wygląda zbyt naturalnie i pewnie też trochę szczegółów galaktyk ucieka :( stąd decyzja o zmianie na mono będzie łatwiej rozprawić się z tłem w każdym kolorze. 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w pracy kolegę który ostatnio zabłysną pytaniem "skoro robisz te fotki kosmosu to czy możesz zrobić zdjęcie czarnej dziury" . Hmmm w sumie to tylko czytałem lub oglądałem w TV jak to mogłoby wyglądać lub inne takie. Człowiek uczy się całe życie wystarczy Google :) i wpisanie " czy można sfotografować czarną dziurę"  i jest M87 i jet . Z takich ciekawostek Jesienią mamy zobaczyć obraz czarnej dziury wykonany czymś lepszym niż newton 150/750.

 

46x5min niestety reszta materiału do kosza  :( ISO800 

FinalM87.thumb.jpg.fcc5d58a22d05f9da7acaeb106aa5219.jpg

oraz crop

FinalM87.Cropxisf.thumb.jpg.df336ede5fb9d9ea83002228960c2eb9.jpg

  • Like 1

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
28 minut temu, jolo napisał:

Wygląda na niezły wymiatacz planetarny - tylko trzeba skolimować :) 

To on zafascynował mnie pokazując mi pasy Jowisza oraz Saturna z pierścieniem tak samo jak i Wenus :). Wczoraj z ciekawości wsadziłem w niego 5mm Bader Planetary i dość fajnie było widać Jowisz z księżycami miodzio. 

W sumie to jestem ciekaw czy macie cały czas w swoich zbiorach pierwszą ale to pierwszą fotkę wykonaną przez swój eq ( ja właśnie swoją odnalazłem w odmętach HDD).

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, BlackPitchPL napisał:

(...) W sumie to jestem ciekaw czy macie cały czas w swoich zbiorach pierwszą ale to pierwszą fotkę wykonaną przez swój eq ( ja właśnie swoją odnalazłem w odmętach HDD).

No to zapraszamy https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5998-astro-foto-retro/  :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już tak sentymenalny się zrobiłem to wstawię Trąbę Słonia obiekt który sprawia mi największy problem z obróbką. Na bank do niego wrócę jak i do m42 której jeszcze sensownie nie udało mi się sfocić.

zlepek z dwóch sesji :)

IC1396_2018.thumb.jpg.7dc2ee3fd1e4066b7184a9cf4db69648.jpg

 

 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Ale odgrzeję kotleta:) w sumie mineło 2 lata od fotki poniżej postanowiłem jeszcze raz zobaczyć czy coś poprawiłem sie w obróbce i tak prezentuję wersję 2019 z magicznego materiału 2017. Ciekawy jestem waszej opini ?

fotka 2017

m31OLD.thumb.jpg.553bbe95932079dff19bf12f16c429df.jpg

fotka 2019

M31Final2019.thumb.jpg.415e329ba2f6b06d70b03dfe463eddff.jpg

Pewnie szału nie ma ponieważ został plik który był już złożony ( pewnie można by poprawić z składając z RAW). Nie posiadałem flatów więc artefakty na rogach są nie do usunięcia, może za bardzo wpada w zielony ale musiałem tak zostawić i chyba lepiej widać pył przynajmniej tak mi sie wydaje.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)