Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 15.08.2015 IC 5146 (Kokon)


Rekomendowane odpowiedzi

Gość bajastro

W lornetce ciemną mgławicę widać całkiem całkiem.

W LB10" Kokon wyglądał jak jednorodna plamka z dwiema gwiazdkami (jedna w środku a druga jakby doczepiona do krawędzi). Nie był zbyt jasny, bez filtru UHC nie udało mi się zobaczyć tej mgławicy. Próbowałem w lornetce 15x70 (której już nie mam) i też bez powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

W lornecie 141mm (45x141) Kokon jest obiektem dość łatwym. Jak pisałeś, Łukasz - ładnie skontrastowana mgiełka otacza dwie gwiazdki o zbliżonej jasności.

Jakiś czas temu spoglądałem na Kokona również lornetą 100mm (37x100) pod lekko przymglonym (choć wciąż przyzwoitym) niebem i poniosłem porażkę. 

A skierowawszy ku IC 5146 Taurusa 13" z Ethosem 17mm i filtrem H-beta zanotowałem: [...] świeciła wyraźnie, przypominając kształtem gruszkę, z jednej strony delikatnie zwężającą się w kierunku ciemniej mgławicy Barnard 168

 

Zacny Obiekt Tygodnia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj upolowałem Kokona lornetką 25x100, nie było łatwo mimo świetnego nieba jakie mam na Kaszubach gdzie wakacjuję. Z filtrami UHC zerkaniem mgławica wyskakiwała dokładnie tam gdzie powinna być. Na wprost nie widziałem jej.

Spoglądnąłem też 10x50 która ten rejon pokazuje najpiękniej i sam nie wiem co myśleć, czy widziałem ślad mgławicy? Już kilka razy 10x50 mnie zaskakiwała pokazując obiekty nie tak łatwe w 25x100, to chyba efekt małego powiększenia i dobrego kontrastu które ono daje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze niebo nie dało sobie nic zarzucić. Uporczywie 4x podchodziłem do mgławicy. Efekt ?

Dwa razy wydawało mi się że zerkaniem mi majaczy. Dwa razy nic. Myślę że jednak 50mm będzie nie do przeskoczenia tak aby nie było wątpliwości.

Ciemne mgławice - piękne i szczegółowe :) więc przy nich pozostanę

  • Like 1

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze niebo nie dało sobie nic zarzucić. Uporczywie 4x podchodziłem do mgławicy. Efekt ?

Dwa razy wydawało mi się że zerkaniem mi majaczy. Dwa razy nic. Myślę że jednak 50mm będzie nie do przeskoczenia tak aby nie było wątpliwości.

Ciemne mgławice - piękne i szczegółowe :) więc przy nich pozostanę

Ostatnio miałem okazję wycelowac 15x70 w "Kokon" pod naprawde niezłym niebem. Rezultat - nic. Myślę, że 10x50 to jednak stanowczo za mało. Czasem człowiek tak bardzo chce, że gwiazdki cudownie się rozmywają tworząc niby "mgiełkę". Miałem tak z "Crescentem"  ;) .

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

"Habeta" od Lumicona jest świetna. Miałem do dyspozycji tylko jedną sztukę, ale to wystarczyło, by lorneta 15x70 była w stanie ukazać mi wyraźny Kokonik. Filtr mocno zgasił gwiezdne tło, pozwalając mgławicy wybić się na pierwszy plan. Nie była ona obiektem oczywistym, ale po chwili wpatrywania się wylazła całkiem spora, owalna mgiełka - i to bez jakichś specjalnych kombinacyj z zerkaniem. Bawiłem się przez chwilę w ten sposób, że obserwowałem na zmianę - prawym okiem IC-ka, a lewym Barnarda 168. Coś pięknego. 

Później przerzuciłem się na Kalifornię, która w tej konfiguracji sprzętowej okazała się po prostu banalna. Ponad czterostopniowe pole lornety pozwoliło podziwiać ją w całości; zdecydowanie najwyraźniej zarysowana była jej północno - wschodnia krawędź, ale filtr świetnie wydobył też z tła całą resztę.

Wniosek? Obiektów pod habetkę nie ma wiele, ale dla tych kilku(nastu) warto w  nią zainwestować. Zaczynam też chyba dojrzewać do skompletowania parek lumiconowskich habet i o - trójek...         

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz dobrego, uniwersalnego filtra, to idź w UltraBloki (swoją drogą, czyżby zniknęły z oferty sklepów? Nie mogę ich znaleźć w polskich sklepach astro).
Jeśli szukasz w niższej półce cenowej, szedłbym w to:
https://www.astrozakupy.pl/filtr-mglawicowy-125-uhc-explore-scientific/1912/ 

Wydaje mi się, że to będzie dużo trafniejszy zakup niż (jakikolwiek) UHC-s, a z drugiej - o znacznie szerszym zastosowaniu niż OIII.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ultrablocka znam doskonale, ale jest niestety dość drogi. UHC od ES to najprawdopodobniej to samo co UHC od TPL. Miałem kiedyś filtr UHC GSO Nebula i był całkiem dobry. OIII zachwycił mnie w Zatomiu, ale jest strasznie wąski.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)