Skocz do zawartości

Projekt "GRANULA"


Rekomendowane odpowiedzi

No i pięknie - Duży na platformie + jak to mawiają zwykła folia słoneczna też Dużo i ładnie może 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz świetny projekt i bardzo fajne fotki :) Teraz pozostaje Ci tylko czekać na dobry seeing :). Co do ogniskowej 10 metrów to raczej zapomnij. Przy Twojej kamerce 6-7 metrów to maks. 400mm x f15 = 6m ogniskowej. To jest maks zdolność rozdzielcza dla Newtona 400mm przy pikselu 3,75 um. Oczywiście można robić fotki przy 10 metrach ale żadnego detalu nie przybędzie po za rozmiarem plamy i granuli. Ja wolę mniejsze ale ostre jak żyleta zdjęcie. Zresztą 6 metrów dla Słonka to już całkiem sporo przy naszym polskim seeingu :( . Ja próbowałem avikować przy ogniskowej około 6m i pikselu 5,86 ale niestety seeing nie był jak na razie łaskawy :(

  • Like 2

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz świetny projekt i bardzo fajne fotki :) Teraz pozostaje Ci tylko czekać na dobry seeing :). Co do ogniskowej 10 metrów to raczej zapomnij. Przy Twojej kamerce 6-7 metrów to maks. 400mm x f15 = 6m ogniskowej. To jest maks zdolność rozdzielcza dla Newtona 400mm przy pikselu 3,75 um. Oczywiście można robić fotki przy 10 metrach ale żadnego detalu nie przybędzie po za rozmiarem plamy i granuli. Ja wolę mniejsze ale ostre jak żyleta zdjęcie. Zresztą 6 metrów dla Słonka to już całkiem sporo przy naszym polskim seeingu :( . Ja próbowałem avikować przy ogniskowej około 6m i pikselu 5,86 ale niestety seeing nie był jak na razie łaskawy :(

Dzięki za sugestie :)

W planach mam najpierw testy z barlowem TV x3 oraz Powermate x4 co powinno dać odpowiednio 5,4 oraz 7,2 metra

Tylko trzeba trafić w warunki

Zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i aż dobre warunki :D

 

Mam nadzieję, że będziesz miał więcej szczęścia niż ja. Z Newtonem 200 mm udało mi się 2 razy trafić w miarę przyzwoity seeing, Z C11 jeszcze nie :(

 

Tutaj przykładowa fotka z Newtona 200/1000 przy nie najgorszym seeingu (4/10). Ogniskowa 3 metry, kamerka: Chameleon 2, filtr: Yellow Emission.

post-471-0-24779500-1440930912_thumb.jpg

  • Like 5

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To jest już solar continuum z nowej wersji która wycina praktycznie całą podczerwień.

Testowałem w Zatomiu setup z i bez UV/Ir-cut

Nie było zadnej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich uwag:

 

1. Mocowanie filtra które jest wystawione na Słońce owiń folią aluminiową

2. KONIECZNIE zakładaj osłonę na teleskop i osłaniaj tylną część lustra np. jakąś czarną płytą

3. Nagrywaj tylko do godziny 11-12

4. Zamiast Solar Continuum, lepsze rezultaty podczas walki z dziennym seeingiem powierzchniowym zapewni wąskopasmowy H-alpha. Nie mówię tu o Etalonie tylko o zwykłym wąskopasmowym filtrze w fotografii WL.

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka moich uwag:

 

1. Mocowanie filtra które jest wystawione na Słońce owiń folią aluminiową

2. KONIECZNIE zakładaj osłonę na teleskop i osłaniaj tylną część lustra np. jakąś czarną płytą

3. Nagrywaj tylko do godziny 11-12

4. Zamiast Solar Continuum, lepsze rezultaty podczas walki z dziennym seeingiem powierzchniowym zapewni wąskopasmowy H-alpha. Nie mówię tu o Etalonie tylko o zwykłym wąskopasmowym filtrze w fotografii WL.

 

Dziki Damian za uwagi

Na pewno je wypróbuję. FIltra H-a na razie nie mam - mam H-beta ale to zupełnie inne pasmo (krótsze). Może mi się uda to pożyczę.

 

Owijka z folii aluminiowej to po to żeby się oprawa nie nagrzewała i żeby powietrze nie falowało przed filtrem?

 

Osłona na teleskop - piszesz pod kątem poprawy kontrastu czy bezpieczeństwa - o to drugie się nie martwię ale jeśli osłona poprawia kontrast to muszę spróbować. Obawiam się tylko, że czarna osłona zrobi więcej szkody niż pożytku na skutek podniesienia temperatury wewnątrz teleskopu - zrobi się tam taki mały piekarnik bez przewiewu

Tak czy siak najpierw tą osłonę muszę wykonać bo jeszcze nie jest gotowa :P

 

Czarna płyta z tyłu - żeby zablokować lewe światło wpadające przez lustro i powłoki od tyłu ?

 

Z góry dziękuję jeśli za rozwinięcie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owijka z folii aluminiowej to po to żeby się oprawa nie nagrzewała i żeby powietrze nie falowało przed filtrem?

Zdecydowanie tak, pozytywny efekt jest bardzo widoczny.

 

Osłona na teleskop - piszesz pod kątem poprawy kontrastu czy bezpieczeństwa - o to drugie się nie martwię ale jeśli osłona poprawia kontrast to muszę spróbować.

 

Bezpieczeństwo to też, ale tu chodzi głównie o kontrast. Kontrast to absolutna podstawa obserwacji i focenia... Jeśli focisz z folią ND5.0, tłumisz poziom światła z toru optycznego względem światła pasożytniczego tysiące razy. Piekarnik się nie zrobi, gdyż na osłonę nie padają bezpośrednie promienie słoneczne, jeśli teleskop skierujesz w jego stronę.

 

Czarna płyta z tyłu - żeby zablokować lewe światło wpadające przez lustro i powłoki od tyłu ?

 

Z góry dziękuję jeśli za rozwinięcie tematu.

 

Dokładnie po to:)

 

Aha, i niestety do granulacji fotosferycznych nie używaj długich czasów akwizycji, ich czas życia to maksymalnie kilkanaście minut i naprawdę one zmieniają się dosłownie w oczach. Tutaj szybka kamera CMOS na USB 3.0 byłaby ogromnym udogodnieniem. Poniżej link do video z APOD-a:

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap090405.html

  • Like 4

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, i niestety do granulacji fotosferycznych nie używaj długich czasów akwizycji, ich czas życia to maksymalnie kilkanaście minut i naprawdę one zmieniają się dosłownie w oczach. Tutaj szybka kamera CMOS na USB 3.0 byłaby ogromnym udogodnieniem. Poniżej link do video z APOD-a:

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap090405.html

 

To wiem :)

Nagrywam używając folii ND3,8 i filtra Baader Solar Continuum

 

Pojedynczy avik trwa u mnie około 15-20 sekund podczas których zbieram około 450-600 klatek

Ekspozycja jest rzędu 0,25-0,5 ms na klatkę

 

W planach mam ASI 224 MC ale to dopiero za 2-3 miesiące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Słońca ASi224 to nie najlepszy wybór z tego co wyczytałem na cloudy-nights. Pomyśl lepiej o ASI174 lub jego następcy od Point Grey'a z matrycą IMX250 lub jej tańszym odpowiedniku bo IMX250 ma sporo kosztować.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Słońca ASi224 to nie najlepszy wybór z tego co wyczytałem na cloudy-nights. Pomyśl lepiej o ASI174 lub jego następcy od Point Grey'a z matrycą IMX250 lub jej tańszym odpowiedniku bo IMX250 ma sporo kosztować.

wiem, ale Słońce to będzie dodatek

główny cel dla tej kamerki to planety i DS na "jednosekundówkach" z platformy

No i zależy mi na kolorowej matrycy

 

Jak się nie sprawdzi to odsprzedam i kupię coś innego

A w sumie to jak finanse pozwolą to skompletowałbym zestaw ASI174 (do luminancji i Słońca) i ASI224 do koloru. Zobaczymy :)

Wszystko zależy od kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napalam się z kolei na ASI178 MC - 14-bitowa i odpowiednia ilość małych pikseli, w sam raz aby nie żyłować Barlowami Newtona. ZWO ma wypuścić chłodzone wersje więc czekam, odkładam i zastanawiam się co ja najlepszego robię, przecież wizual to samo piękno!

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)