Skocz do zawartości

Okulary do SW Mak 180


adam Ty51

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesiecy jestem posiadaczem Maksutowa 180/2700 z 2" wyjściem okularowym

-chciałbym kupić 2 okulay tak zeby uzyskać powiększenie około 100x i 200x

z tym że przy powiekszeniu 100x mieścił by sie cały księżyc w pełni.

mam kilka upatrzonych i które mogli byście mi polecić

- ES 14mm 82st.

- ES 30mm 82st.

- TV PANOPTIC 27mm 68st

- TV DELOS 14mm 72st

- TV NAGLER 13mm 82st

- WO UWAN 28mm 82st

- WO SWAN 15 mm 72st

 najtaniej wychodzi WO ale czy warto dopłacać wiecej i kupić TeleVue? albo ES?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze szkoda kasy. Lepiej SWANa 25 lub 33mm z ukierunkowaniem bardziej na 33 (a może i nawet 40 ale to juz na granicy przelotu choc trzeba by to sprawdzic). Dostaniesz wtedy źrenice ponad 2mm, dego dobry filtr polaryzacyjny z regulacją i będzie bajka. f/15 to sprzęt nie wymagający super okularów a te okulary są sprawdzone w polaczeniu z MAKami i SCT.

 

Za zaoszczedzony 1000zł kup kamerke bo z takim makiem az sie prosi zeby zapolować na ksiezycowe zakamarki i planetki.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Taki okular 14mm 100 stopni ma krążek pola widzenia 33.4mm, a mak 180 ma już chyba przelot 2"? To nie powinien być problem. Zwykły Plossl 40mm potrzebuje większego przelotu. Ale jeśli jesteś fanem łysego to może nasadka bino? Próbowałeś kiedyś obserwować przez bino?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako właściciel w ostatnim czasie kilku maków, w tym Maka 180 w ogóle nie wyobrażam sobie obserwacji przez ten teleskop bez nasadki bino. Zamiast innwestować pieniądze w drogie okulary, zdecydowanie lepszym posunięciem będzie zakup wspomnianej nasadki. Taka nasadka nawet z natańszymi plosslami w cenie 40 zł  za sztukę da bez porównania lepszy efekt  niż obserwacje jednooczne przez wysokiej klasy okular. Na ES 14mm 100* szkoda pieniędzy do tego teleskopu, bo tego pola i tak nie da się w nim wykorzystać. Poza tym liczy się światłosiła, która tutaj jest niska i nie wymaga drogich okularów. Wkładałem do Maka 180 okular ES 14mm  82* i na moje oko obrazy wcale nie były lepsze niż z budżetowymi szkłami. To znaczy z okularami w cenie 140 zł za sztukę obrazy były tak samo dobre jak z ES-em. W Makach im mniej szkła w okularze, tym lepiej. Szczególnie dobrze sprawdzają się w nim budżetowe Erfle. Kup nasadkę bino, do tego niedrogie szkiełka (np. SW 15 i 20mm z serii WA 66* + parkę 25mm) i satysfakcja gwarantowana. A jesli do bino będziesz chciał SWANY, to nie ma problemu. 

Edytowane przez szary
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maczek/SCT i nasadka bino to genialna sprawa. Łysy wygląda bardzo plastycznie, trójwymiarowo wręcz,a ilość szczegółów możliwych do wyłapania przy patrzeniu obuocznym wzrasta w sposób znaczący. A to, że do bino nadają się tylko plossle, to jakaś herezja. Oczywiście nie każdy okular szerokokątny się nada - niektóre, z racji rozmiarów obudowy, mogą się po prostu nie zmieścić obok siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Herezja - przez bino + parka SWANów widok Munia w SCTku masakra mają 72*, używałem 9 i 15 mm.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Hej, a możecie podać trochę więcej szczegółów odnośnie tych bino o których piszecie? Jakie konkretnie modele nasadek, z Barlowem czy bez? Od jakiegoś czasu mam Maka 150, porządnie wychłodzony, daje genialne obrazy Księżyca i Jowisza (innych planet na razie nie oglądałem przez mojego Maka), i jestem na etapie wyboru nasadki bino. Dobranie takich okularów, żeby uzyskać powiększenia o jakie mi chodzi (ok. 150-200x do planet i ok. 200-250x, a może i 300x przy dobrych warunkach, do Księżyca), wcale nie jest takie proste? :/

 

Dodam, że ww. powiększenia stosuję u siebie (na tarasie w mieście) na codzień w obserwacjach jedno-ocznych, i z jakości obrazu jestem bardzo zadowolony - stąd pomysł, żeby postarać się zastosować podobne w nasadce bino. Choć nie wykluczam, że trzeba będzie trochę zejść z powerem, żeby obraz nie był za ciemny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, robert_sz napisał:

Przepraszam, że się wtrącę. Mam pytanie jak się liczy te "krążki" pola widzenia. Czasem się to przydaje a nie wiem jak policzyć.

A jeśli się komuś nie chce liczyć "na piechotę" :wink2: może skorzystać z automatu w programie AstroTAbak : http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3080-astrotabak/#comment-43746

:smile:

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 22.04.2016 at 19:27, Piotr K. napisał:

Hej, a możecie podać trochę więcej szczegółów odnośnie tych bino o których piszecie? Jakie konkretnie modele nasadek, z Barlowem czy bez? Od jakiegoś czasu mam Maka 150, porządnie wychłodzony, daje genialne obrazy Księżyca i Jowisza (innych planet na razie nie oglądałem przez mojego Maka), i jestem na etapie wyboru nasadki bino. Dobranie takich okularów, żeby uzyskać powiększenia o jakie mi chodzi (ok. 150-200x do planet i ok. 200-250x, a może i 300x przy dobrych warunkach, do Księżyca), wcale nie jest takie proste? :/

Aktualnie używam Maka 150 z nasadką TS. Zanim kupiłem TS miałem pożyczoną od kumpla nasadkę Baader Maxbright (dzięki Archibald :5640dc6dbc8ce_01Smile: ) i szczerze mówiąc nie widzę między nimi różnicy w obrazach. W przypadku Maka i nasadki bino nie musisz używać żadnego barlowa. No chyba, że chcesz używać długie okulary i jednocześnie mieć duże powiększenie. Ja mam parki okularów 10, 15 oraz 20 i najczęściej obserwuję przez 15.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za info. Póki co kupiłem używaną nasadkę SW i parkę GSO SV 15/70* i oswajam temat. Widzę już, że z nasadką nie ma co za dużo powerować, a w mono na Jowisza spokojnie wystarczy okular 12 mm - więc w bino pewnie tym bardziej, bo będzie ciemniej. Muszę spróbować dobrze skolimować tą moją SW, i wtedy sprawdzę co i jak na parce Plössli 12 mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)