Skocz do zawartości

Jak określić co to za gwiazda?


GiselleAbby

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Pytanie, które chcę zadać jest banalne, ale niestety nie dla laika, którym jestem.

Od dłuższego czasu z okna swojego pokoju widzę dużą, mocno świecącą gwiazdę (tak myślę,że gwiazdę).

Widoczna jest ok. 23 50 - 00 00 na południowej stronie nieba. Próbowałam użyć stellarium do identyfikacji, ale dalej nie jestem przekonana, czy to ten sam obiekt.

Stąd pytanie - w jaki sposób mogę precyzyjnie określić jaki obiekt niebieski widzę? Chciałam zaznaczyć, że właściwie nie mam punktu odniesienia, jako że mieszkam w dużym mieście (w centrum) i innych gwiazd praktycznie nie widać (jestem zdziwiona, że cokolwiek jest widoczne.) W jaki sposób, bez użycia specjalistycznego sprzętu, (mam własny wzrok, komputer i pasję...) określa się co widzimy na niebie? Samym atlasem nieba?

Z góry dziękuję za odpowiedź lub skierowanie mnie do odpowiedniego tematu.

GiselleAbby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Pytanie, które chcę zadać jest banalne, ale niestety nie dla laika, którym jestem.

Od dłuższego czasu z okna swojego pokoju widzę dużą, mocno świecącą gwiazdę (tak myślę,że gwiazdę).

Widoczna jest ok. 23 50 - 00 00 na południowej stronie nieba. Próbowałam użyć stellarium do identyfikacji, ale dalej nie jestem przekonana, czy to ten sam obiekt.

Raczej gwiazda bo planetek jakoś teraz niedostatek ;)

Bardzo łatwo ją zidentyfikować na podstawie Stellarium - warunek - prawidłowe skonfigurowanie swojej miejscówki w ustawieniach programu.

Jak jasna, to zapewne będzie o tej porze Wega - czyli najjaśniejsza w Lutni lub kuperek Łabędzia (bardziej na południe) czyli Deneb. Nawet z dużego miasta je widać.

 

post-476-0-92698800-1442408487_thumb.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najprostszym wariancie, potrzebna Ci jest obrotowa mapa nieba (np. taka) i umiejętność określania wysokości obiektu nad horyzontem (przeciętna wysokość pięści na ręce wyciągniętej na tle nieba odmierza ok. 10°, rozwarta piędź nieco ponad 20°).

Jeśli to jest jedyny obiekt jaki widzisz (a w każdym razie najjaśniejszy) i leży wysoko nad horyzontem - to obstawiam Wegę (alfa Lyrae - alfa Lutni).

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka aplikacja na telefony komórkowe, która Ci napisze co to jest, po wycelowaniu. Tylko, że ja na tym się całkiem nie znam ;)

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Koledzy napisali, jeśli północny wschód - widzisz Kapellę - najjaśniejszą gwiazdę w gwiazdozbiorze Woźnicy

 

post-476-0-35043200-1442413739_thumb.jpg

 

Jest Stellarium na komórkę, niemniej powinnaś trenować w chmurwne dni w domu na stacjonarnym - takie korzystanie z komórki czy tableta psuje adaptację oka i będziesz widziała mniej :( . Wtedy zapamiętasz ,,najjaśniejsze" obiekty widziane na niebie i bez problemu je zlokalizujesz w danej porze nocy czy miesięcy.

Nauczyć sie zapamiętać i w teren z prostą mapką na dany dzień wydrukowaną ze Stellarim (w wątku tego programu na FA jest pokazany sposób ) lub polecam ten atlas - na końcu są działające pliki do pobrania http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-pocz%C4%85tkuj%C4%85cych/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie, w jasnym mieście na wieczornym niebie wyraźnie widać 3 gwiazdy (wiem coś o tym :'( ): Na zachodzie zniżającego się czerwonawego Arktura (afa Wolarza, alfa Boo), Wysoko na południu (blisko zenitu) białą Wegę (alfa Lutni, alfa Lyr) i na północnym wschodzie kremową Kapellę (alfa Woźnicy, alfa Aur).

Dość łatwo ujrzeć jeszcze białego Altaira (alfa Orła, alfa Aql) na południu - południowym zachodzie (jak wypatrzysz obok, nieco powyżej  czerwonawą gwiazdkę Tarazed  gamma Aql, bedziesz pewna).

Wysoko na niebie da się zobaczyć z miasta gwiazdę Deneb w Labędziu (alfa Cyg), czasem także Sadr (gamma Cyg)

Oczywiście, osłaniając się od świateł miejskich można dostrzec znacznie więcej gwiazd, a przez lornetkę - nawet całkiem sporą grupę innych obiektów głębokiego nieba, zwłaszcza gromad otwartych.

Patrz też tutaj.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Nie chciałam zaśmiecać forum i tworzyć nowego tematu dlatego postanowiłam tutaj zadać to pytanie.

15.09.2015 zauważyłam w godzinach porannych (4.00) na wschodniej części nieba bardzo jasny obiekt > najjaśniejszy na całym nieboskłonie. Nie wiem czy wcześniej był on również tak bardzo widoczny ale aż do wczoraj mogłam go oglądać, dziś rano już go nie było ... Dodam, że obiekt w przesuwał się na południe. Czy to Kapella, o której piszecie powyżej?

Pozdrawiam :)

Ps. Tak mnie to zaintrygowało, że postanowiłam zarejestrować się na tym forum ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jakiś szpiegowski ;) a czy takie satelity pojawiają się jakoś regularnie czy latają tak jak chcą? :P (przelatująca w lipcu i sierpniu ISS to była przy tym obiekcie maleńka kropeczka ;)) Ale na poważnie > to był zaskakujący widok - nigdy wcześniej nie widziałam aż tak jasnego punktu na niebie akurat w tym miejscu i stąd moja ciekawość ... Hmmm aczkolwiek na moim śląskim, miejskim niebie rzadko coś można zobaczyć ale przez tych kilka ostatnich dni widoczność była doskonała więc może dlatego :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obiekt się poruszał z południa na wschód to była to ISS (około 4:35). Jeżeli jasno świecił (kierunek: wschód) i nie poruszał się to była to prawdopodobnie planeta Wenus. I trzecia wersja to podchodzący do lądowania samolot z włączonymi światłami :)

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z powyższych ;) Poruszał się z wschodu na południe (tak jak wschodzące słońce - ku górze) ... około 5.00 wychodziłam do pracy i już nie miałam okazji obserwować ale przez tę godzinę nie za szybko zmieniał swoją pozycję (trudno mi opisać w jakim tempie). PS. Obejrzałam go przez wojskową lornetkę i to napewno nie był samolot :P ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(przelatująca w lipcu i sierpniu IS*S to była przy tym obiekcie maleńka kropeczka ;)).

ISS!

Nie wywołujmy wilków z lasu, Google to znajdzie i będzie klops.

 

Edycja: wykropkowane I

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz - zgarną też admina i modów, czy tylko autorkę posta?

Wszystkich.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)