Skocz do zawartości

Obserwacje CCD komet - jak to robić?


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sporo wiadomości jak wykonywać obserwacje komet wizualnie, ale nie znalazłem jak to robić za pomocą CCD.

Jak wykonać poniższe obserwacje na podstawie zdjęcia? Czy lepszy jest stack kilku zdjęć, czy pojedyncze ujecie?

Jakie czasy naświetlania? itd.

- ocena jasności komety,

- ocena średnicy głowy komety (komy),

- ocena stopnia kondensacji otoczki (DC) oraz ogólnego jej wyglądu,

- ocena długości warkocza,

- ocena kąta pozycyjnego warkocza

Chciałbym aby temat był taką skarbnicą wiedzy odnośnie obserwacji komet za pomocą ccd. Sporo osób fotografuje komety i na pewno niektórzy chcieli by coś więcej z nich wydobyć. Prosiłbym osoby co ten temat ogarniają o podzielenie się wiedzą. Najważniejsze informacje zostaną umieszczone w zbiorczym pliku pdf.

Np. Co dalej zrobić z tym zdjęciem?

2015-08-19T00:40:29 C/2015 F4 Jacques NEQ6, Atik 314E, TSAPO115/800, L1x300s

post-10-0-15156700-1442831501_thumb.jpg

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, że jeżeli jest to zdjęcie zrobione kamerą CCD mono, to możesz spróbować wyznaczyć jasność tej komety "metodą hiszpańską" mierząc jasność komety w programie FoCAs sześcioma aperturami kwadratowymi 10x10", 20x20", 30x30", 40x40", 50x50", 60x60".

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd ...

W r.2013 przy okazji obserwacji komety C/2011 L4 (PanSTARRS) rozgryzałem temat fotometrii elektronicznej komet

i generalnie "odkryłem", że fotometrii nie da się zrobić za pomocą mojej ulubionej (z powodu okoliczności obiektywnych ...) techniki fotometrii DSLR :(

Ogólnie zapoznałem się też z technikami fotometrii komet za pomocą kamer mono-CCD.

Ale nie mam żadnych praktycznych doświadczeń w temacie fotometrii CCD komet.

Fotometrię CCD komet można robić ustandaryzowanymi metodami:

-) "po włosku",

-) "po hiszpańsku",

-) "po brytyjsku".

:)

Więcej na ten temat możesz znaleźć w moim artykule:

Fotometria CCD komet po brytyjsku, włosku i hiszpańsku.

dostępnym w czasopiśmie internetowym Proxima nr 12 na stronach 11-19:

http://www.astronomica.pl/proxima12.pdf

W tym artykule też są odnośniki w j.angielskim pogłębiające ten temat.

Poniżej podałem kilka zachęcających cytatów do lektury tego artykułu :

...

Jako zupełny laik w tym temacie wyobrażałem sobie, że uda się wyznaczyć tą jasność w wartości zbliżonej do oszacowań wizualnych ? wystarczy tylko dobrać odpowiednią aperturę, czyli koło pomiarowe w programie fotometrycznym na przykład Iris, wewnątrz którego byłaby zawarta cała głowa komety. Okazało się, że nie jest to takie proste, jak w przypadku fotometrii gwiazd. Nie ma również powszechnie uznawanej, uniwersalnej metody wyznaczania jasności komet techniką CCD. Ale odpowiednik jasności wizualnej można obliczyć z danych CCD za pomocą programu Kphot. Ten program jest szczególnie przydatny, gdy kometa jest niedostępna dla obserwacji wizualnych (słabsza od około 13?14 magnitudo).

Ze zdjęć CCD komet można odczytać nie tylko ich jasność, ale również wiele innych informacji. Najpełniejszy opis technik obserwacyjnych CCD dla komet znalazłem na stronie internetowej Sekcji Kometarnej British Astronomical Association (patrz rozdział 1). Niestety okazało się, że zdjęcia wykonane lustrzankami cyfrowymi nie nadają się do fotometrii komet metodami opisanymi w tym artykule. W aparatach cyfrowych nastałe wbudowano maskę Bayera R, G, B, która nie pozwala obserwować komet w odpowiednim zakresie spektralnym. Fotometrię komet wykonuje się kamerami monochromatycznych CCD z filtrami fotometrycznymi ("R", "I", wąskopasmowe 6470A, 6500A) lub bez filtrów. Filtr R w aparatach cyfrowych posiada krzywą czułości znacznie różniącą się od standardowego filtru astronomicznego R (patrz rozdział 4.)

...

post-645-0-74876400-1442840605_thumb.jpg

...Schemat blokowy procedury używanej w Sekcji Kometarnej BAA do wyznaczenia ze zdjęć CCD komety takich danych obserwacyjnych jak współrzędne, ekwiwalent jasności wizualnej (ang. visual equivalent), Af?, wielkość głowy (ang. coma diameter), długość i kąt pozycyjny warkocza (ang. tail length and PA). Wyniki obserwacji wprowadza się do baz danych MPC (kolor cytrynowy), Spanish Cometas Group (kolor niebieski) i ICQ (kolor żółty). W trakcie procesu redukcji zdjęć CCD korzysta się z następujących programów: Astrometrica, AIP4WIN, FoCAs, Kphot i Alladin.

  • Like 3

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz, aby te obserwacje można traktować jako "półprofesjonalne", trzeba:

 

1. Zastosować jakiś standardowy filtr (znakomita wiekszość obserwacji komet wykonywanych jest w filtrze R lub V)

2. Dokonać redukcji zdjęcia (flat + bias + dark)

 

Wtedy dopiero można zacząć "poważną" zabawę. Niestety, nie ma chyba wypracowanego jednego "standardu" prowadzenia tego typu obserwacji. Jak zauważył Rybi, Hiszpanie wypracowali swój własny sposó postępowania. Po pierwsze, obserwacje wykonują oni w fotometrycznym fitrze R, po drugie używają programu FoCAs zarówno do redukcji zdjęć jak i do fotometrii. W ten sposób wyznaczamy zwykle jasność tylko i wyłącznie wewnętrznego fragmentu komety. Nie da się tą metodą wyznaczyć średnicy głowy komety, ani jej jasności całkowitej. Z tego powodu otrzymywane tam rezultaty nijak się mają do tych z obserwacji wizualnych (a z Twojego pytania wnioskuję, że chciałbyś robić coś analogicznego do obserwacji wizualnych).

 

Na podstawie zdjęć nie wyznacza się stopnia kondensacji, a "ogólny wygląd" po prostu widać ;).

 

Jeśli chciałbyś wyznaczać jasność całkowitą komety (i otrzymywać wyniki porównywalne z tymi z obserwacji wizualnych), to wymagałoby to całkiem sporo roboty. Tu jest dość fajny tutorial (po angielsku) jak można to robić:

 

http://www.smph.cz/articles/Guide-to-CCD-photometry-of-comets

 

Co do czasu naświetlania itp., to najważniejsze będzie, aby kometa była jak najlepiej widoczna, ale jednocześnie najjaśniejsza jej część (okolice jądra) daleko od nasycenia detektora (tak aby pracować w zakresie, w którym zachowuje się on liniowo).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)