Skocz do zawartości

Nowe dziecko w rodzinie


Rekomendowane odpowiedzi

Mam przyjemność podzielić się nowiną, że jestem przy nadziei. Pojawia się nowe dziecko w naszej astrorodzinie. Jeszcze w stanie embrionalnym - choć ma 25 cm średnicy. Pierwsze USG wygląda tak:

WP_20150923_13_51_47_Pro.thumb.jpg.50489

gdzieś poza kadrem wije się też pępowina (power+LAN+alarm)

  • Like 8

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

rośnie jak na drożdżach

Ja bym chciał aby już było to dzieciątko tym takim białym półokrągłym przykryte ... Zima idzie ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tylko pępowinę odciąć i pępkowe pijemy :extra:

A TY widzę jak rasowy ojciec.. przerażony i z boku na fotce :oczko2:

Rzeczywiście 2 obserwatoria w jednym dniu w jednym mieście .. Ale mamy nagle nasycenie w powiecie :pije:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Powoli wypełniamy wnętrzności:

kopula-1.thumb.jpg.822f0e0c51fcfc1918783

kopula-2.thumb.jpg.232b3b3a57ad599adee21

kopula-3.thumb.jpg.5791320d091efceb9a809

Setup stoi na głowicy, wyważony, kabelki spięte w pętle aby nie haczyły. Mój patent na umocowanie drobiazgów do piera: siatka pcv typu "na kreta", która stanowi osnowę do przypinek. Dodatkowo izoluje urządzenia od piera (ok. 1-2 mm), co też ma znaczenie gdy będzie się skraplała wilgoć.

Software zainstalowałem na starym komputerku znalezionym po 2 latach na strychu (z WinXP). Jak go coś trafi to przynajmniej nie będzie tak szkoda, nie zamierzam go bowiem ruszać z kopuły. XP to jednak historia. Pamiętam jeszcze czasy DOSa i Win 3.xx, ale już ciężko mi się poruszać nawet na XP. 

Zainstalowałem sobie tylko podstawowe programy do akwizycji zdjęć. Oczywiście gładko nie idzie. Samego ASCOMa instalowałem kilka razy, różne wersje, w końcu zaskoczył. EQmod'a jakoś uruchomiłem, na razie tylko raz, nie wiem jeszcze czy uda mi się to powtórzyć. Kłopot był z ustawieniem sterowania montażu z poziomu PC. Początkowo zamierałem sterować kablem przez pilota SynScana.. Tutaj poległem, na końcu doczytałem, że w pilocie należy coś ustawić. Ponieważ jednak odpaliłem bluetooth, temat stracił aktualność. Docelowym było jednak osiągnięcie zdalnego sterowania za pomocą TeamViewer'a, dlatego wyciągnąłem (leżący chyba z rok czasu na półce)moduł BT wykonany przez kolegę coy_coyota. Z pewną dozą nieśmiałości postanowiłem połączyć montaż właśnie w ten sposób, zalety i wady opisał kolega MateuszW na sąsiednim forum http://astropolis.pl/topic/45032-konfiguracja-komputera-dla-astrofoto/page-2?hl=bluetooth#entry537164 i to mnie przekonało. Ważne: pomimo sparowania urządzeń, aby wszystko zaskoczyło należy we właściwościach COMa ustawić sterowanie przepływem na sprzętowe

COMBT.thumb.jpg.cb66ec8ef954e8b07b262c82

Robofocus - niby prosta sprawa, a psuje mi zdrowie po kilku próbach też odpalił, ale zachowuje się mocno dziwnie, tzn. inaczej niż na innym kompie. Wyskakuje mi taki błąd:

robofocuserr1.jpg.516f218093974daf471713

robofocuserr2.jpg.d494974690b6546406d03e

Szukałem takiego pliku na dwóch komputerach i nie za bardzo wiem o co chodzi. Focuser co prawda się kręci, ale gdy chcę go wyłączyć to .. nie mogę. Jak już raz odpalę i próbuję zamknąć, to wyskakuje mi ponownie (zamknięcie tylko menedżerem zadań).

TeamViewer - do tej pory nie miałem okazji zabawy pulpitem zdalnym. Działa bez zastrzeżeń, testowałem po sieci wewnętrznej. Inni użytkownicy mogą w tym samym czasie korzystać z sieci. Jedyne "ale" to zmieniające się hasła. I tu wracam do zdalnego sterowania. Co będzie gdy wyjadę np. na zlot i będę chciał otworzyć sesję - stare hasło będzie nieaktualne i zajdzie konieczność osoby trzeciej, która poda aktualne wartości, lub zostawić kompa włączonego na czas wyjazdu. Trochę niepewnie się czuję nie widząc co dzieje się wewnątrz: czy montaż działa, czy kopuła otwarta, czy nie ma chmur itp., rozważam zakup kamerki do podglądu.

Na razie za sobą mam pierwsze światło. O przepraszam, pierwszą ciemnicę - wypaliłem sobie kilka darków (ok. 20*3 min, 20*5 min, 55*10min i 7*15min) 

Gdyby Ktoś kumaty chciał podpiąć się i pomóc mi jakoś porządnie to ogarnąć to mogę udostępnić login i hasło do TeamViewer'a

Gdy zakończę instalację setupu przystąpię do instalacji sterowników i programu do kopuły, tak więc cdn.

 

  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek - spróbuj zassać ze strony Korneliusza nowy ascomowski sterownik USBFocusa, który jest niezbędny do FocusMaxa i Robo., u mnie pomogło, choć pamiętam, że często niestety się ,,walił" w ascomiowskim działaniu np. w Nebulosity, czy APT. Ja używałem i używam modułu korneliuszowego do sterowania i wszystko zawsze hulało i hula... chyba nie musisz sterować ostrzeniem przez RoboFocusera ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania są w necie. Nie zawsze to pomagało Jacek u mnie nigdy.

Tu masz plik a tu link http://www.dll-found.com/msflxgrd.ocx_download.html

 

msflxgrd.ocx W7 32bit.zip

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak mi robi bardzo często - wyłącz gada, zassaj, zainstaluj i włącz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze ruchy kopuły 2M za mną. Przyznam, że większość spraw konfiguracyjnych załatwił mi Jacek Pala zdalnie poprzez TeamViewera. Podjąłem próby samodzielnej instalacji, ale skoro się wyrywał .. to co mu będę przeszkadzał ;).

Sterownik kopuły bardzo fajnie sparował się z ASCOMem i EQMODem. Zwykły użytkownik po instalacji za wiele nie musi robić. Odpalamy program i wyskakuje nam takie okienko:

scopedomeLs.jpg.4294ee33b71e6d323b86ec91

Sterownik sam pobiera dane z teleskopu i wyświetla w sekcji "Telescope Command". Moja rola to klikanie w sekcji "Dome Command": open/close - otwieranie i zamykanie klapy oraz przyciśnięcie "Scope Sync on/off". Pozycja ON i kopuła robi to co teleskop przypisany pod EQMOD - śledzi ruch, parkuje; pozycja OFF i klawiszami z boku mogę sterować ręcznie. Ikony w sekcji Dome State są animowane i pokazują stan kopuły np. klapa się otwiera, pokazuje graficznie azymut celu. I to w zasadzie wszystko, możemy się bawić resztą w CdC (taki sobie ustawiłem atlas do pracy) i EQMOD. 

  • Like 7

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz a-foto to już będzie czysta przyjemność. A jeszcze takie pytanko techniczne. czy kopuła nie jest troszkę za blisko domu? Czy budynek nie będzie przeszkadzał?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po pierwszych praktycznych ruchach, kolejne wrażenia.

Okno kopuły jest stosunkowo wąskie i przy pewnych położeniach teleskop celował w jego krawędź. Pierwsze zachwyty minęły i nadszedł czas przeczytać helpa. Okazuje się, że zaniedbałem m.in. określenie pozycji setupu względem centrum kopuły. Jak widać diabeł tkwi w szczegółach. Help jest jednak bardzo pomocny. Zabierałem się do niego jak do jeża z uwagi na braki w angielskim, a tu okazało się - o czym nie wiedział chyba nawet Twórca :5640dc6dbc8ce_01Smile: - niespodzianka: po naszemu.56694e5575afc_geometriakopulyzhelpa.thum

Należy pomierzyć kilka wielkości j.w. Moje ustawienia (sekcja Dome Geometry) wyglądają tak i widać wyraźną poprawę (pomimo tego, że nie cackałem się - wziąłem miarkę i mniej-więcej pomierzyłem z dokładnością cm przy identyfikacji środka obrotu teleskopu i centrum kopuły z dokładnością 3-5 cm):

scopedomeconfigdome.jpg.e4fd556254e57248

Istotnym niuansem jest też ustawienie tzw. Home Sensor'a - taki czujnik na obwodzie kopuły od wewnątrz. Na nim zeruje się licznik enkodera, a ustawienie polega na określeniu przy jakiej wartości kopuła patrzy na biegun. To oraz pozostałe sekcje akurat ustawił mi Jacek Pala. Warto też zajrzeć na zakładkę Config\Telescope:

scopedomeconfigtelescope.jpg.3032e43abfb

Lokalizację pobrano z EQMOD'a / ASCOM'a gdzie wcześniej zdefiniowałem obserwatorium. Dwie sekcje, których na razie nie ruszam: SideOfPier odnoszą się do ustawień dla Meridian Flipa. W EQMODzie na razie wyłączyłem opcję, ale być może kiedyś dojrzeję do tego zagadnienia.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kolejne spostrzeżenia
1. sprawdzono w boju sterowanie "z zewnątrz". Na święta byłem "wyjechany" ok. 500 km, pogoda wg prognoz była mocno niepewna, ale postanowiłem sprawdzić czy w ogóle działa. Sterowanie zdalne spełniło swoje zadanie. Z duszą na ramieniu otworzyłem kopułę (a co by było gdyby ...), wyśledziłem gwiazdkę i próbowałem focić. Niestety PHD z uwagi na snujące się chmury nie dało się nawet skalibrować. Ale zadanie wykonane: zdalne otwarcie klapy, foto-strzał, zamknięcie obserwatorium.

2. pomocny w pracy okazały się ikony w aplikacji - sekcji Dome State

DomeRadar.jpg.89ce3414a07fff9c5830673af9

dają dosyć ciekawy pogląd na stan setupu: pierwsza pokazuje kopułę, czy jest otwarta/zamknięta, czy jest w ruchu obrotowym; kolejna - to chyba stan pogodowy (ja nie używam); Dome Radar - rewelacja - pokazuje azymut teleskopu i okna otwarcia na świat. Co ciekawe właśnie sobie dzisiaj siedzę i na szybko załączyłem sprzęt i wycelowałem w E.T. prawie w zenicie, kopuła po synchronizacji ustawiła się jak na zrzucie [teleskop Az 59st, kopuła Az 270st]. Myślę sobie - zgłupiała i próbowałem ręcznie zgrać azymuty. I tutaj niespodzianka - po wprowadzeniu offsetu teleskopu względem kopuły tak właśnie ma być. Ręczne ustawienie celowało w sufit obserwatorium, zdanie się na automatykę przyniosło sukces 

3. generalnie - obserwatorium to dla fociarzy must have. Ostatnie dni to nawet nie wychodziłem do kopuły, wszystko zdalnie, z herbatką pod ręką i na FA w okienku obok :5640dc6ec0764_04Wink:

  • Like 2

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)