Skocz do zawartości

Grzałka na baterie


maquu

Rekomendowane odpowiedzi

Już na AP pytałem, ale minęło już 5 minut i nikt nie odpowiedział ;)

Chciałbym zrobić grzałkę (4-5W) zasilaną np 4x1,5V, średnica grzałki ok 10-15cm. Tak żeby 4-5 godzin podziałała. Chyba jest to do zrobienia tylko nie mam pojęcia ile i jakie rezystory musiałbym zastosować. Połączenie myślałem równoległe żeby jak jakiś rezystor padnie to grzałka dalej grzeje:)  

z góry dzięki za wskazówki

 

Rest In Space,

Maquu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tej stronki http://www.celestia.pl/Grzałka_do_teleskopu da się to wykminić. Masz 6V, możesz zastosować np rezystory 150 omów 0.5W . Każdy taki rezystor da Ci moc U^2 / R czyli 0.24W. Czyli będziesz potrzebował takich rezystorów 16-20 żeby uzyskać moc 4-5W. Połączonych równolegle.

Albo np rezystory 100 omów 0.5W, każdy da 0.36W, czyli potrzeba 12-16 takich.

I tak dalej...

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Pytanie może się wydać zabawne znawcom ale lepiej pytać.

Czy grzałki te "sklepowe" regulują prąd czy napięcie? Zastanawiałem się nad wykorzystaniem obecnej opaski ale podpięcia na zestaw bakteryjek.

Jeśli dam 6V (5 razy paluszek AAA) to rozumiem ze mam grzanie na 50% w stosunku do grzałki ustawionej na full która jest zasilana 12 V z zasilacza ?

 

 

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MaPa napisał:

Pytanie może się wydać zabawne znawcom ale lepiej pytać.

Czy grzałki te "sklepowe" regulują prąd czy napięcie?

Mnie się te nazwy mylą ;) ale mój regulator grzałek jak skręcam z maxa na min to pokazuje od 12,20V do 5,7V. Niedawno mierzyłem.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MaPa napisał:

Pytanie może się wydać zabawne znawcom ale lepiej pytać.

Czy grzałki te "sklepowe" regulują prąd czy napięcie? Zastanawiałem się nad wykorzystaniem obecnej opaski ale podpięcia na zestaw bakteryjek.

Jeśli dam 6V (5 razy paluszek AAA) to rozumiem ze mam grzanie na 50% w stosunku do grzałki ustawionej na full która jest zasilana 12 V z zasilacza ?

Nie. Moc zmienia się z kwadratem napięcia zatem tu będzie 62/122=0,25 mocy, którą uzyskałbyś przy 12V

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. V klasa szkoły postawowej:

Dla prądu stałego: P ( moc)= U ( napięcie ) x I ( czyli prąd). Ale..... R( rezystancja) =U/I  .

Ponieważ rezystancja grzałki jest stała ( zależna tylko w niewielkim stopni od jej temperatury) więc P ( moc) = U kwadrat / R. Tak więc zależność mocy jest od KWADRATU napięcia zasilającego. Tak więc jeśli zasilimy grzałke napięciem 6 Volt zamiast nominalnych 12V to moc padnie CZTEROKROTNIE!

O. Esku uprzedził mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)