Skocz do zawartości

NASA zdjęcia z misji Apollo


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, grzesiola napisał:

A dlaczego ta flaga tak dziwnie łopoce na tym dziwnym wietrze?:))

Jak dziwnie - to wiatr słoneczny Blanco

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
  • 2 lata później...

A gdyby ktoś chciał bardziej poczuć tę misję to proponuję również relację na żywo :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, pomimo sporego zachmurzenia udało mi się wstrzelić w moment cieńszej warstwu chmur i obejrzałem okolice lądowania Apollo 11. Nawet w powiększeniu 206x (w 8") skala obrazu była niewystarczająca, a zmienny seeing nie pomagał. Wychwyciłem jedynie kratery Maskelyne X (3,7 km) i Armstrong (4,2 km). Collinsa i Aldrina nie udało mi się jak na razie wyłapać. Może za miesiąc.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Ale ciekawy temat. Mnie zawsze nurtuje, jak astronauci w statku uniknęliby ewentualnej kolizji z jakimś nawet malutkim meteoroidem. Centrymetrowa grudka lecąca np. z prędkością 50 km/sek zrobiłaby w statku chyba dziurę na wylot. Taki żwirek może nadlecieć z każdej dosłownie strony, w każdym momencie. Nie wspomnę o obłokach pyłu kosmicznego. W atmosferę ziemską trafia na dobę podobno 300 milionów meteoroid. Większość płonie w atmosferze, która nas chroni. W kosmosie muszą chyba latać niezliczone ilości meteoroid. Podróż na Księżyc  to musiał być niezły slalom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, matrak napisał:

Ale ciekawy temat. Mnie zawsze nurtuje, jak astronauci w statku uniknęliby ewentualnej kolizji z jakimś nawet malutkim meteoroidem. Centrymetrowa grudka lecąca np. z prędkością 50 km/sek zrobiłaby w statku chyba dziurę na wylot. Taki żwirek może nadlecieć z każdej dosłownie strony, w każdym momencie. Nie wspomnę o obłokach pyłu kosmicznego. W atmosferę ziemską trafia na dobę podobno 300 milionów meteoroid. Większość płonie w atmosferze, która nas chroni. W kosmosie muszą chyba latać niezliczone ilości meteoroid. Podróż na Księżyc  to musiał być niezły slalom.

Och, latają niezliczone odłamki. Ale ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy z odległości jaka występuje w kosmosie. Zwyczajnie nie jesteśmy pojąć tak wielkich liczb. Pas asteroid wg filmów i ogólnemu stereotypowi to pole nie do przebycia a w praktyce one krążą na takiej przestrzeni, że stojąc na jednym drugiego możesz nawet nie widzieć. Wysyłaliśmy sondy przez pas asteroid do zewnętrznego Układu Słonecznego bez żadnych korekcji kursu.  Tak samo jest z odłamkami - jest ich masa ale nadal na gigantycznej odległości szansa dostania czymś jest minimalna i nie jest to żaden "slalom". 

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźcie sobie wasze betoniarki skierowane na tą piekność wlaśnie z księżyca.. chmury 0%, wiatr pewnie 0%, Seeing 10/10, zastanawiam się czy poświata księżyca jarzyłaby podobnie jak aura nad Krakowem czy bardziej warszawa ?

 

Zdjęcie również misja Apollo

 

image.png.d441398e2218af7e2e0a519154678355.png

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrando1 napisał:

Wyobraźcie sobie wasze betoniarki skierowane na tą piekność wlaśnie z księżyca.. chmury 0%, wiatr pewnie 0%, Seeing 10/10, zastanawiam się czy poświata księżyca jarzyłaby podobnie jak aura nad Krakowem czy bardziej warszawa ?

 

Zdjęcie również misja Apollo

 

image.png.d441398e2218af7e2e0a519154678355.png

I tak 3/4 schowane pod chmurami. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, piotrando1 napisał:

zastanawiam sie np co moznaby zobaczyc, typu jakies konstrukcje lub góry itd, albo np w nocy oświetlenie. To musialbybyc widok, np jakims C14 lecącego airbusa ? ? 

Góry na 100 procent. Metropolie w nocy pewnie też.  Z airbusem mógłby być kłopot. ?

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotrando1 napisał:

zastanawiam się czy poświata księżyca jarzyłaby podobnie jak aura nad Krakowem czy bardziej warszawa

Brak atmosfery oznacza brak poświaty. Wystarczyłoby, żeby Księżyca nie było w polu widzenia

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, matrak napisał:

W atmosferę ziemską trafia na dobę podobno 300 milionów meteoroid.

Grawitacja !

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, SZKLARZ napisał:

Grawitacja !

Zgadza się. 

Czyli w ciągu 30 dni w ziemię trafia 9 miliardów meteoroid. A ile jeszcze nie trafiło i nadal lata w przestworzach?

20 godzin temu, Black Star napisał:

Och, latają niezliczone odłamki. Ale ludzie w ogóle nie zdają sobie sprawy z odległości jaka występuje w kosmosie. Zwyczajnie nie jesteśmy pojąć tak wielkich liczb. Pas asteroid wg filmów i ogólnemu stereotypowi to pole nie do przebycia a w praktyce one krążą na takiej przestrzeni, że stojąc na jednym drugiego możesz nawet nie widzieć. Wysyłaliśmy sondy przez pas asteroid do zewnętrznego Układu Słonecznego bez żadnych korekcji kursu.  Tak samo jest z odłamkami - jest ich masa ale nadal na gigantycznej odległości szansa dostania czymś jest minimalna i nie jest to żaden "slalom". 

Nie do końca. Astronauci z ISS twierdzą, że często mają kolizje z meteoroidami i muszą dokonywać napraw. Nie wiem jak to możliwe? Z kolei system GPS jest bardzo drogi, bo ciągle muszą być wysyłane nowe satelity z powodu awarii tych w użyciu, a te awarie są też często z powodu zderzeń z meteoroidami. Te informacje są z oficjalnych stron, ja tego nie wymyśliłem :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2020 o 17:21, matrak napisał:

Ale ciekawy temat. Mnie zawsze nurtuje, jak astronauci w statku uniknęliby ewentualnej kolizji z jakimś nawet malutkim meteoroidem. Centrymetrowa grudka lecąca np. z prędkością 50 km/sek zrobiłaby w statku chyba dziurę na wylot. Taki żwirek może nadlecieć z każdej dosłownie strony, w każdym momencie.

Ryzyko zawodowe. Nikt nigdy nie mówił, że latanie w kosmos to wycieczka na Kanary. Było wiele wypadków, również śmiertelnych. Jak ktoś leci samolotem, czy jedzie samochodem to też ponosi ryzyko, ale kalkuluje jego wartość i jak widać dla "większej sprawy" ludzie są w stanie ponieść dość duże ryzyko. Ja np. długo bym się nie zastanawiał nad turystycznym lotem na ISS powiedzmy na 2 tygodnie. Ktoś inny popukałby się w czoło.

Cytat

Nie wspomnę o obłokach pyłu kosmicznego.

O czym? Masz na myśli meteoroidy?

Cytat

W atmosferę ziemską trafia na dobę podobno 300 milionów meteoroid. Większość płonie w atmosferze, która nas chroni. W kosmosie muszą chyba latać niezliczone ilości meteoroid. Podróż na Księżyc  to musiał być niezły slalom.

Żaden slalom. Rozmiary statku są tak małe w porównaniu do rozmiarów przestrzeni (czy też wspomnianej Ziemi), że prawdopodobieństwo, że trafi się na meteoroid jest znikome. Poza tym, tak jak wyżej: ryzyko zawodowe, ludzkość wiele by nie osiągnęła bez podejmowania ryzyka. Tym razem się udało. Jak widać po ISS szczęście nie trwa wiecznie i nie będzie trwać. Tylko że podróż na Księżyc trwała krótko, kilka dni, a ISS obiega Ziemię non-stop. Więc przez tyle lat latania faktycznie w końcu coś musi się stać. Czyste prawdopodobieństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, matrak napisał:

Zgadza się. 

Czyli w ciągu 30 dni w ziemię trafia 9 miliardów meteoroid. A ile jeszcze nie trafiło i nadal lata w przestworzach?

Nie do końca. Astronauci z ISS twierdzą, że często mają kolizje z meteoroidami i muszą dokonywać napraw. Nie wiem jak to możliwe? Z kolei system GPS jest bardzo drogi, bo ciągle muszą być wysyłane nowe satelity z powodu awarii tych w użyciu, a te awarie są też często z powodu zderzeń z meteoroidami. Te informacje są z oficjalnych stron, ja tego nie wymyśliłem :).

Bo była chyba mowa o locie na księżyc a nie najbliższej orbicie po której krążą ISS czy satelity. Na bliskich orbitach jest tego sporo ale czym dalej tym ryzyko mniejsze

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)