Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 16.10.2015 - NGC 6939 oraz NGC 6946


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwowałem tą parkę w sierpniu odhaczając obiekty H400 pod ciemnym Kaszubskim niebem. W użyciu była lorneta SM 25x100, zanotowałem:

NGC 6939, gromada otwarta, 7.8mag, 8'
Są tu 2 obiekty, gromada na wysokości trójkącika z gwiazd a nieco obok galaktyka.
Gromada dość ciemna, rozm ok 0,2 stopnia (tak naprawdę 8' ale to sprawdziłem później) zerkaniem wyskakują gwiazdki, więcej ich widać w lewej górnej części.

Spoza H400 ale jak już widziałem obiekt to nie wypada nie opisać:
NGC 6946, spoza h400, 8.8mag, 13.8 jasność powierzchniowa, rozm 11.2'
Galaktyczka tuz obok poprzedniej gromady, dość rozległa, nawet w lornetce nie jest malutka.
Obiekt z listy Cadwella: C12

Chętnie powrócę do tej parki i porównam widoki w innych sprzętach ale niech wreszcie rozejdą się te chmurzyska!

ps. świetna fotka, lubię kadry pokazujące takie różnorodności

Edytowane przez adam_bie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miniony weekend skierowałem na nie lornetę 15x85. Parka wyraźna, gromada nieco jaśniejsza z oznakami niejednorodnej struktury, a galaktyka słabsza i bardziej jednorodna. Warto korzystać z możliwości obserwacji, bo czas na nie powoli się kończy.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bledziuśkie jakieś takie wydają się być na tym szkicu... Obserwowałem je ostatnio kilkakrotnie pod dobrym niebem przez lornetę 15x70 i słowo daję - wyraźniejsze były.
A na Fireworks Galaxy (a co, napiszę po ichniemu - wyjdzie, jaki jezdem światowy i że literaturę tamtejszom czytuję ;) ) warto zerknąć z pomocą dużego lustra - mamy wówczas szansę dostrzec dość wyraźny zarys ramion spiralnych. W 12/13 calach są łatwe, ale tak coś kojarzę, że i 10 cali też dało radę.   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parka wyraźna, gromada nieco jaśniejsza z oznakami niejednorodnej struktury, a galaktyka słabsza i bardziej jednorodna.

Otóż to - ostatnio zahaczając o nie lornetką (żeby nie było, zatrzymałem się na chwilę przed dorwaniem B150), miałem wrażenie nieśmiało przebijającej się ziarnistości w NGC 6939. Podczas kolejnej sesji zatrzymam się przy tym duecie na dłużej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Jeden z moich ulubionych widoków w lornetce 37x100mm. Obserwowałem je tym sprzętem mniej więcej rok temu, pod przyzwoitym niebem (SQM-L 21.18 mag/s2) i zanotowałem:
"[...] widok, który absolutnie mnie oczarował: galaktyka NGC 6946 (8.8 mag; SB 13.8 mag; 11.5' x 9.8') i gromada otwarta NGC 6939 (7.8 mag; 10'), również w jednym polu 37x. Cudownie razem się prezentowały. Ta pierwsza to kółko o dość równomiernej jasności, a druga wyraźnie rozbita na mnóstwo pojedynczych gwiazd"
 

PS. Marek, też zatrzymałem się na tej parce po drodze do B150 :-)

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bledziuśkie jakieś takie wydają się być na tym szkicu... Obserwowałem je ostatnio kilkakrotnie pod dobrym niebem przez lornetę 15x70 i słowo daję - wyraźniejsze były.
  

Pokręć trochę moniterem (albo jego ustawieniami) i nie odstraszaj ;-). Są naprawdę jasne :)

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie odstraszam, wręcz przeciwnie - zwyczajnie zachęcam czytających do obejrzenia tej parki pod naprawdę ciemnym niebem, gdzie zdecydowanie zyskuje na wyrazistości i urodzie. 
W poprzednim poście pisałem o obserwacjach w kontekście nastocalowców, ale warto też wykorzystać mniejsze sprzęty; obserwując jesienią 2013 r. przez achromat 80/400 zanotowałem, że zerknąłem na dwa klasyki letniego nieba, mianowicie gromadę NGC 6939 i galaktykę 6946. Oba obiekty pięknie zaprezentowały się w szerokim polu Naglera 12 mm. Mimo niskiego powiększenia nie było wątpliwości, który z nich to gromadka, a który galaktyka.
Podczas wrześniowej sesji w Czytogarbie (z wykorzystaniem refraktora 150/750) też poświęciliśmy chwilkę na prawdziwą ozdobę późnoletniego i jesiennego nieba ? wspaniałą parkę składającą się z galaktyki Fajerwerk (NGC 6946) i gromady otwartej NGC 6939, zlokalizowaną na cefeuszowo ? łabędzim pograniczu. Dla takich właśnie obiektów stworzono krótkie achromaty ? szerokie pole Maxvisiona i Naglera 12 mm pozwoliło cieszyć się oboma obiektami jednocześnie. Szczególnie Nagler świetnie się spisał ? przy powiększeniu 62x nie było najmniejszych wątpliwości, która plamka jest galaktyką, a z której wybijają się skrzące jak diamentowy pył gwiazdki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu (równe 4 lata temu), w 10x50:

(...) spróbowałem dorwać parkę NGC 6939 (gromada otwarta) i NGC 6946 (galaktyka). Nie miałem większych nadziei, a jednak się udało! Wycelowałem w gwiazdę eta Cephei i lekko przesunąłem się na południowy zachód. Gromada była widoczna praktycznie od razu, jako spora mgiełka, natomiast słabszą poświatę galaktyki dostrzegłem posiłkując się jej pozycją w atlasie, ale była tam i ona, widoczna dość wyraźnie.

Dodam też źródło: SMALL WONDERS - CEFEUSZ

Oraz chyba nieco zapomniany szkic Ignisa z 12":

20090831_1251753188_487355298.jpg

Edytowane przez polaris
  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wczoraj w Blizinach poświęciłem parę minut na ów duet. W 16x70 gromada była wyraźnie większa i jaśniejsza, a przy bardziej intensywnym zerkaniu, momentami zdawała się być ziarnista. Galaktyka, choć była bardzo dobrze widoczna, wyglądała na znacznie mniej okazałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wczoraj spoglądałem w ten rejon, pozwolę sobie skopiować notatkę z mojego wątku obserwacyjnego:

Na koniec sesji poświęciłem chwilę na piękną parkę NGC 6946 (Galaktyka Fajerwerk) i gromada otwarta 6939 w Cefeuszu.
Szybko ją znalazłem, ale potem już było gorzej... gromada bez kłopotu daje się ją rozbić na liczne gwiazdki wpisane w trójkąt stworzony z jaśniejszych gwiazd. Galaktyka była trudniejsza, w żaden sposób nie chce pokazać detali, widoczna jako jednolita rozległa owalna mgiełka. Widok zbliżony do M101.

Opis dotyczy widoku w refraktorze 102mm i okularze 12mm (power 60x).

Piękny ten szkic Ignisa powyżej, wczoraj nawet zabrałem przybornik rysunkowy licząc że w końcu wezmę się za jakiś szkic ale wilgoć uniemożliwiła działalność artystyczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Panasmaras napisał:

Wczoraj w Blizinach poświęciłem parę minut na ów duet. W 16x70 gromada była wyraźnie większa i jaśniejsza, a przy bardziej intensywnym zerkaniu, momentami zdawała się być ziarnista. Galaktyka, choć była bardzo dobrze widoczna, wyglądała na znacznie mniej okazałą.

Dobre masz tam niebo? W 15x70 gromada jest rzeczywiście bardziej wyrazista od galaktyki, ale ja nigdy nie widziałem w niej żadnej ziarnistości. Swoją drogą byłem wczoraj całkiem blisko, bo wieczorem zjeżdzałem na węźle Swarożyn :5640dc6e79ff9_03Silly: w kierunku Malborka.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Dnia 16.10.2015 at 08:37, Grzesiek napisał:

A co dokładnie widziałem w lornetce patrząc na 6939/6946? Na pierwszy rzut oka, dwie rozmyte plamki, które są prawie takie same pod względem jasności oraz rozciągłości. Po kilku chwilach, można dojść do wniosku, że jednak NGC 6939 jest trochę jaśniejsza

Odwiedziłem dziś tę parę w 10/50 i miałem bardzo podobne odczucia do Twoich. Po chwili widać jednak, że gromada jest ciut jaśniejsza i wyraźniejsza.

 

Pierwszy raz widziałem tę parę kiedyś w 15/70 ale nie pamiętam zbyt dobrze tamtego widoku bym mógł o tym napisać. Znalazłem za to moje zdanie z relacji z teleskopu 12".

"Przyjrzałem się potem ciekawej parce na pograniczu Cefeusza i Łabędzia. Gromada otwarta NGC 6939 oraz galaktyka spiralna NGC 6946. Gromada jest dość ładna i przyjemna w odbiorze, szczególnie w 107 razy zaś w galaktyce było widać dużą nieregularność, tworzącą chyba zarysy ramion. Lubię tę parkę odkąd spojrzałem na nią lornetką 15/70."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)