Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pilne jest potrzebna fotometria wizualna i CCD/DSLR pięciu cefeid w Łabędziu (SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg, MZ Cyg)!
Szczegóły: https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-529
5_cefeid_w_Labedziu.thumb.jpg.3f6bb4e7ac

Na mapce wskazałem orientacyjnie, w której części gwiazdozbioru Łabędzia znajdują interesujące cefeidy. Małe żółte prostokąciki (coś około 3x4stopnia) pokazują obszar wokół danej cefeidy widziany przez mój zestaw fotometryczny (Tair300mm + Canon400D + EQ3-2). Do kolejnej wiadomości załączę zdjęcia okolicy 5 cefeid w Łabędziu wykonane wspomnianym zestawem.

W alercie AAVSO nr 529 dr George Wallerstein (University of Washington) zgłosił zapotrzebowanie na obserwacje pięciu gwiazd pulsujących-cefeid z gwiazdozbioru Łabędzia o jasności obserwowanej 6-13mag: 
SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg, MZ Cyg. 
Potrzebne są obserwacje fotometryczne wizualne i CCD/DSLR/PEP w barwie V w okresie od października do końca grudnia 2015r. Są to cefeidy długookresowe (okresy 15-21dni). Dlatego wystarczy jedna obserwacja na noc.
Dr Wallerstein pracuje na krzywymi prędkości radialnych tych gwiazd i potrzebuje optyczne krzywe blasku do korelacji z widmami tych cefeid, które uzyska(ł) w następujących terminach:
-) 2X2015r. godz.1-3UT, 4X2015r. godz.1-3UT
-) 3XI2015r. godz.2-4UT, 4XI2015r. godz.2-4UT, 30XI2015r. godz.2-4UT,
-) 2XII2015r. godz.2-4UT, 30XII2015r. godz.2-4UT, 31XII2015r. godz.2-4UT.

Poniżej załączyłem listę cefeid do obserwacji.
MZ Cyg jest mniej regularna jako cefeida II-go typu. Natomiast pozostałe gwiazdy SZ Cyg, X Cyg, VX Cyg, TX Cyg są cefeidami klasycznymi.

Tabela_z_cefeidami_w_labedziu.thumb.jpg.

*) MZ Cyg jest ciekawym przypadkiem- obiekt pośredni pomiędzy cefeidami II typu i zmiennymi typu RV Tauri. Jako cefeida typu CWA ma okres 21.4 dnia, natomiast jako RVA - 42.8dnia.

Oto aktualne krzywe blasku 5 interesujących cefeid z Łabędzia.
Z polskich obserwatorów narazie tylko Marian Legutko wrzucił obserwacje najjaśniejszej cefeidy X Cyg do bazy AAVSO. 
Również mam obserwacje tych cefeid z 6 dni w październiku, ale jeszcze ich nie opracowałem :(
Zapraszam innych chętnych obserwatorów!!! Aktualnie obserwacje cefeid w Łabędziu najlepiej wykonywać z wieczora, gdy Łabędź jest wysoko na niebie i nie widać Księżyca.
Obserwacje_SZ_Cyg.thumb.jpg.2a6f9123a0e3

Obserwacje_TX_Cyg.thumb.jpg.1ab8e870e1f0

Obserwacje_VX_Cyg.thumb.jpg.03a9b223e1b9

Obserwacje_X_Cyg.thumb.jpg.84e71af15b84b

Obserwacje_MZ_Cyg.thumb.jpg.a4fb26b25a56


Materiał źródłowy: https://www.aavso.org/aavso-alert-notice-529

  • Like 5

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Mam pytanie, co oznacza na wykresach z AAVSO Visual Prevalidated a V Prevalidated?

"Prevalidated" oznacza, że obserwacje wrzucone do bazy AAVSO zostały sprawdzone przez oprogramowanie weryfikujące i większość typowych błędów wyeliminowana.

"Visual"/ "V" / "B" ... -  filtr/pasmo użyte podczas obserwacji, przy czym "visual" oznacza obserwacje wykonywane ludzkim okiem.

Zobacz też poniższe wyjasnienie w j.ang. https://www.aavso.org/legend-light-curves

 

 

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dzisiaj komplet. Tylko z MZ Cyg było trochę trudniej, ale poza tym gwiazdki łatwe do znalezienia.

MZ Cyg można dość łatwo znaleźć jako 6 gwiazdkę w łańcuszku, licząc od jasnej (6.5V) HD203784. Zobacz szczegóły poniżej. 

Ogólny widok gwiazdozbioru Łabędzia z pięcioma cefeidami:

5_cefeid_w_Labedziu.thumb.jpg.9574228b80

 

Zgodnie z zapowiedzią z pierwszego posta poniżej załączyłem zdjęcia (5-minutowe "alignowane" i stackowane ekspozycje) o polu ok.3x4stopnia w okolicy pięciu cefeid z Łabędzia. Interesowała mnie identyfikacja innych ciekawych gwiazd zmiennych w polu widzenia o porównywalnej jasności.
Zdjęcia przedstawiają okolice gwiazd zmiennych tak, jak je widać na niebie (orientacyjnie: północ - u góry, wschód - na lewo).

Nie jest to najwyższej klasy astrofoto, ale ostatnio znalazłem w jaki sposób usunąć ze zdjęcia zielone tło nieba. W Irisie zaznaczam fragment nieba bez gwiazd i wykonuję komendę BLACK, i już zrobione... :)

 

SZ Cygni: cefeida niedaleko Deneba.
Ciekawym obiektem w polu widzenia jest również U Cyg (miryda, 7.7-13.9mag) i zmienna nieregularna późnego typu widmowego TV Cyg (LB, 10.9-11.4mag).
SZ_Cygni_ident.thumb.jpg.cc2a69e45c98781

 

TX Cyg i VX Cygni: cefeidy po przeciwnych stronach jasnej gwiazdy ni Cygni (V=3.94mag).
Dodatkowo w polu widzenia znalazłem inne gw.zmienne o porównywalnych jasnościach: V1059 Cyg (SRA 9.3-10.3), V2562 Cyg (EB 9.0-9.5), VY Cyg (DCEP 9.2-10.0).
VX_Cyg__TX_Cyg_ident.thumb.jpg.2892544b3

 

MZ Cyg: słaba cefeida (w porównaniu do pozostałych) o jasności 10.9-12.7V
MZ Cyg można dość łatwo znaleźć jako 6 gwiazdkę w łańcuszku, licząc od jasnej (6.5V) HD203784. 

V2484 Cyg - bazie VSX jest sklasyfikowana jako typ zmienności LB, ale o jasności 9,7-10,6??? w bliżej nieokreślonym systemie fotometrycznym. Gwiazda teraz ma jasność ok.13mag na zdjęciu). Obiekt wart dalszych obserwacji ...
MZ_Cyg_ident.thumb.jpg.f4540ab503e8547d2

 

X Cyg: najjaśniejsza z zestawu cefeid o zmienności 5.9-6.9mag.
W polu widzenia znalazłem również ciekawy układ zaćmieniowy GO Cyg (EB 8.5-9.1mag.)  o okresie tylko 0.7dnia.
X_Cyg_ident.thumb.jpg.b71adcc388c3e563fe

 

  • Like 3

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do MZ Cyg, to wczoraj problemem była nie tyle identyfikacja, ile słabe, nieco zamglone niebo. Coś wisiało w powietrzu i ciężko takie słabizny było wypatrywać i oceniać. A tak na marginesie - akcja z alertu wszystkich pobudziła do pracy. W wakacje MZ Cyg oceniałem w AAVSO jako pojedynczy obserwator, a teraz jest z kilkunastu ludzi, i jeszcze jakieś fotometrie :) A ta V2484 Cyg to ciekawa sprawa. Zanotowałem sobie tą gwiazdkę. Zobaczymy, może trzeba ją włączyć do obserwacji, tak jak mówisz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich tych cefeid, po za MZ Cyg mamy już w polskiej bazie obserwacyjnej całkiem przyzwoite wykresy fazowe:

X Cyg

wykres_faz.php?id=1855&ilosc_dni=25000&d

SZ Cyg

wykres_faz.php?id=1176&ilosc_dni=25000&d

TX Cyg

wykres_faz.php?id=1286&ilosc_dni=25000&d

VX Cyg

wykres_faz.php?id=1764&ilosc_dni=25000&d

 

 

  • Like 4

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się spodobały te cefeidy, że najpewniej w przyszłym roku poświęcę im sporo czasu, niezależnie od alertów AAVSO. Ostatnio mam fazę, że użyję w tym miejscu astronomicznego terminu, na obserwacje zmiennych, które do tej pory nie miały szczęścia do licznych obserwacji. Podejrzewam, że cały przyszły rok będę się bawił takimi obiektami. A te cefeidy ładnie by mi uzupełniły grono ciekawych obiektów z Łabędzia. Zresztą w Łabędziu takich cefeid to jest cała masa, jedna obok drugiej, niemalże.

Rybi, dobrze że zwróciłeś uwagę na V1059 Cyg. Jest to gwiazda, która ma stosunkowo mało obserwacji w bazie AAVSO, a fotometrycznie chyba nikt jej nie obserwował. Mam i ja ją na uwadze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam Derdzikowski napisał:

Rybi, dobrze że zwróciłeś uwagę na V1059 Cyg. Jest to gwiazda, która ma stosunkowo mało obserwacji w bazie AAVSO, a fotometrycznie chyba nikt jej nie obserwował. Mam i ja ją na uwadze.

Adam, czy na pewno masz na myśli V1059 Cyg? Przypuszczam, że chodzi Ci o V2484 Cyg ... Nie można dla niej wywołać nawet krzywej blasku na portalu AAVSO. Prawdopodobnie będzie konieczna interwencją admina tego portalu (?) Póki co nie mam jeszcze żadnej obserwacji tego obiektu ...

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie chodzi mi o obydwie gwiazdy :). V1059 Cyg to jasna gwiazda o sporej amplitudzie, z okresem najlepszej widoczności przypadającym na lato i jesień, a jej wykres w AAVSO wskazuje na dość poważne zaniedbania. To co da się w nim zobaczyć, sugeruje jednak, że chyba warto się nią zająć.

A co do V2484 Cyg to faktycznie jest to jedna wielka zagadka. Grunt to zmajstrować jakąś mapkę i zaraz chyba odpalę CdC i zobaczę, co da się z tego wycisnąć. Na razie z AAVSO mam coś takiego.

X15552LIK.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napociłem się co niemiara i wyszło mi coś takiego. Założyłem, że nasza gwiazdka jest czerwona i takie też dobrałem w ogromnej większości gwiazdy porównania. a ich wybór raczej w moim CdC nie był duży, być może brakuje mi jakichś katalogów. Z reguły robiłem mapy dla jasnych obiektów i tego typu problemów nie było.

Oto lista gwiazd porównania i moja wstępna mapka, która niestety wymaga sprawdzenia przez kogoś z większymi kwalifikacjami, bądź uzupełnienia o dodatkowe gwiazdy porównania. W zasadzie może też służyć do obserwacji V479 Cyg, która też ma tyle ocen w AAVSO, co kot napłakał, a wykres w ogóle nie przypomina szanującej się mirydy:

8,45 - HD202599

9,08 - TYC03169-01237-1

9,77 - TYC03169-02778-1

10,08 - TYC03169-02158-1

10,94 - TYC03169-01072-1

11,63 - TYC03169-02729-1

12,01 - TYC03169-01398-1

12,80 - TYC03169-00478-1

13,95 - TYC03169-01328-1

5640e1654c2f0_X15552LIK-Kopia_png_8e1354

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za mapę Adamie. Faktycznie ciekawa sprawa z tą v2484 Cyg, gdy mam w moim CdC włączony katalog GCVS wówczas mi ją wyświetla, ale gdy go wyłączę i zostaje sam Tycho 2, to wówczas przestaje ją pokazywać. A więc teoretycznie przy amplitudzie 9.7-10.6 katalog Tycho 2 powinien ją pokazywać. A może zmienia ona swoją jasność w innym zakresie niż fale widzialne??

Swoją drogą mrowie gwiazd w tym rejonie jest jak dla mnie ciut odstraszające  ;)

  • Like 1

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, zainteresowałeś  mnie gwiazdami zmiennymi w okolicy tau Cygni. Sporo ich tam jest. Zrobiłem rozpoznanie na jednym z lepszych zdjęć tej okolicy w moim wykonaniu (fotka z 3 listopada 2015r. 20 ekspozycji/30sekundowych, Tair 300mm +Canon 400D na EQ3-2 z prowadzeniem). Poniższy zrzut ekranowy to jest taki trochę fotomontaż, gdyż orientacyjne jasności gwiazdy porównania 11.63mag i gwiazd zmiennych wcześniej zmierzyłem na stacku 10minutowym z zielonych pikseli. Są to bardzo orientacyjne jasności, bo w tym polu praktycznie nie da się zrobić fotometrii z trzema aperturami (zawsze gdzieś w tło nieba wejdzie parę gwiazd zmiennych). Na rysunku północ jest po prawej stronie, a wschód u góry.

Wygląda, że V2484 Cyg jest koloru czerwonego (wskazuje również na to typ zmienności LB) - aczkolwiek chyba mniej czerwona niż V0479 Cyg (?).

Okolice_tau_Cygni.thumb.jpg.a497f83a7248

 

I jeszcze cała  fotka z 3 listopada 2015r. (pole widzenia 3x4 stopnie), ale scentrowana na MZ Cygni. Całe mrowie gwiazd ... :)

Tutaj północ jest u góry, a wschód po lewej stronie - czyli tak jak to widać gołym okiem na niebie. Najjaśniejszą gwiazdą w polu widzenia jest tau Cygni.

Okolice_MZ_Cyg_3_XI_2015r.thumb.jpg.4d87

 

  • Like 2

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację z Bogdanem, że tam jest mrowie gwiazd i ciężko się będzie w tym odnaleźć.

Rybi, to że są to wartości orientacyjne, to mały problem, bo i tak zapewne będą to dokładniejsze wyniki od pomiarów wizualnych, wykonanych dla tak słabych obiektów. Zastanawia mnie tylko, czy formularz AAVSO z WebObs przepuści jakiekolwiek oceny jasności dla V2484 Cyg. Kiedyś dawno temu nie mogłem wprowadzić do bazy niektórych pomiarów gwiazd NSV. A skoro pojawia się komunikat, że gwiazdy jakoby nie ma w ich bazie, to niemal na 100% będzie problem.

No i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem zasięgu Twojego "skromnego" zestawu, rybi. Sięgasz ponad 14 mag. Twoje działania są naprawdę inspirujące.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, cxb napisał:

Jednakże w bazie VSX V2484 Cyg jest, tak że chyba powinno udać się wprowadzić do AAVSO.

 

V2484 Cyg nie ma numeru UID - stąd problem, że nie widać jej w generatorze krzywych blasku i generatorze mapek AAVSO. 

AAVSO1.jpg.6d57cab1fc143a926034e26f23faf

 

Postąpiłem zgodnie z instrukcją i wysłałem maila w tym temacie bezpośrednio ze strony kontaktowej AAVSO. Wersja robocza mail jest widoczna poniżej. Czekam na odpowiedź ... w ciągu 48 godz.  może V2484 Cyg będzie w pełni widoczna na portalu AAVSO (?).

AAVSO2.jpg.c5511b69ad54ac6e1af972ab7057b

  • Like 2

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rybi napisał:

Postąpiłem zgodnie z instrukcją i wysłałem maila w tym temacie bezpośrednio ze strony kontaktowej AAVSO. Wersja robocza mail jest widoczna poniżej. Czekam na odpowiedź ... w ciągu 48 godz.  może V2484 Cyg będzie w pełni widoczna na portalu AAVSO (?).

Nie musiałem nawet czekać 48-godzin. Dzisiaj my świętujemy a za oceanem praca wre ...  :)

Już można się powoływać na nazwę gwiazdy V2484 Cyg na portalu AAVSO we wszystkich funkcjonalnościach tam dostępnych.

Otrzymałem odpowiedź w tym temacie jak poniżej:

AAVSO3.jpg.a37824a7c27ad7038c6a9e5e17bbd

  • Like 1

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 miesiące później...
  • 11 miesięcy później...
  • 6 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)