Skocz do zawartości

Archeologia astrofotografii


dziki1

Rekomendowane odpowiedzi

    Gdzieś, tak jakoś, mimochodem wyłowiłem z czeluści internetu intrygującą fotografię naszego Księżyca wykonaną w czasach dla nas praktycznie prehistorycznych oczko.gif. W związku z tym postanowiłem założyć nowy temat, który traktowałby o początkach astrofotografii w ogóle. Zdaję sobie sprawę, że wywołanie takiego tematu w dzisiejszych czasach, gdzie każdy, kto dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi może w sposób lepszy lub gorszy uważać się za astro-fotografa można uznać za jakąś specyficzną osobliwość. No, ale trudno. Postanowiłem zaryzykować . Zdjęciem tym chciałbym dać impuls szanownemu Koleżeństwu do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat rozwoju sztuki astrofotografii w ogóle, jak i też indywidualnie. Myślę, że temat może stać się interesujący przede wszystkim dla praktyków specyficznej dziedziny fotografii jaką jest astrofotografia, ale także dla osób, które ogólnie pasjonują się astronomią. Chciałbym też, aby tutaj dzielić się ze społecznością FA starymi, znalezionymi w sieci lub gdziekolwiek indziej fotografiami szeroko rozumianego Kosmosu. Wszak wszystko kiedyś miało swój początek...

    Aby nie być gołosłownym prezentuję Wam zdjęcie wyżej wspomnianego Księżyca wykonane w roku 1839 (sic!) przez francuskiego malarza i scenografa, który został okrzyknięty wynalazcą fotografii Louisa Jacquesa Mandé Daguerre'a . Wspomnę jeszcze, że nie jestem w stanie nic więcej o prezentowanej fotografii napisać, ani też potwierdzić jej autentyczności. Uważam jednak, że te braki formalne nie stanowią żadnej przeszkody do kontynuacji tematu.

To tak na dobry początek. Liczę, że pojawią się tutaj jeszcze inne zdjęcia z ?epok? dawno minionych oraz refleksje własne Koleżanek i Kolegów, którzy głębiej interesują się tym tematem.

Pozdrawiam i zapraszam do zapoznania się z jedną z pierwszych ? a być może pierwszą - astrofotografią w historii astronomii.

Pozdrawiam Grzegorz

563b5664700b2_beztytuubbbbbbbbbb.JPG.e15

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie świetny temat. mam nadzieję, że się rozwinie. Zawsze ciekawiło mnie jak rozwijały się początki astrofotografii.

Na początek porównanie dwóch kadrów. Zwróćcie uwagę na opis. :-)

 

563c82607e170_porwnanie.jpg.4ef115e40545

  • Like 8

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, szdom1 napisał:

Zawsze ciekawiło mnie jak rozwijały się początki astrofotografii.

 

Mnie także - i dlatego postanowiłem założyć nowy temat. Sądzę, że na FA są osoby, które mogłyby coś ciekawego w tej kwestii napisać lub też zaprezentować archaiczne astrofotografie świadczące o rozwoju tej dziedziny.

Jak widać - pierwsze koty za płoty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kontynuujemy ... Coś tam widać :wink2:,
troszeczkę od tamtego czasu się zmieniło.

 

Jedna z pierwszych prób utrwalenia naszego Słońca.

2 kwietnia 1845 r, Obserwatorium Paryskie. Technika wykonania: dagerotypia (od Louis?a Jacques?a Mandé Daguerre?a)

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.jp

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontynuacja kontynuacji czyli....pierwsze, surowe zdjęcie Ziemi z orbity naszego Munia.

Zwróćcie uwagę na NOL, który pojawił się w kadrze:wink2:

Źródło : internet.

 

zwk_3lis_17bbbbbb.JPG.ef101ed56fc9f17b5e

Jako ciekawostkę można dodać, że sondy Lunar Orbiter zapisywały zdjęcia na taśmie 70 mm, po czym były one do razu wywoływane, jak - w może nie wszystkim znanym - Polaroidzie. Powstałe w ten sposób zdjęcia były skanowane przez specjalne urządzenie przypominające współczesny fax, a następnie ?wysyłane? w kierunku Ziemi drogą radiową. Stacje monitorujące NASA odbierały sygnał (były trzy takie stacje, w tym jedna w Hiszpanii)) i zapisywały go z kolei na taśmach magnetycznych. Następnie pracownicy NASA przetwarzali sygnał z taśm, generując ogromne odbitki naszego satelity. Powstałe w ten sposób zdjęcia charakteryzowały się ogromnym zaszumieniem, ale i tak były ? jak na tamte czasy ? olbrzymim sukcesem technologicznym.

Z historycznie zaszumioną, pierwszą fotografią z orbity Księżyca możecie zapoznać się powyżej.

Pozdrawiam :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw w opisie zdjęcia z 16:35 GTM na 16:35 GMT - drobna nieścisłość 

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To tylko, czy aż 135 lat temu.
To tylko, czy aż 135 lat rozwoju wysoce wyspecjalizowanej dziedziny jaką jest astrofotografia obiektów głębokiego nieba.
To tylko, czy aż 135 lat poznawania Wszechświata i uwieczniania jego piękna dla współczesnych i potomnych.
To tylko, czy aż 135 lat od momentu wykonania pierwszego zdjęcia "mgiełki" widocznej na rozgwieżdżonym firmamencie.

Zapoznajcie się z nim, jednocześnie wywołując z pamięci dziesiątki, a może setki już widzianych zdjęć M 42, a spostrzeżecie coś,  co nazywamy  postępem...

Myślę, że prezentowana fotografia - w czasach jej współczesnych - była znana w bardzo wąskich i hermetycznych kręgach. Większość "zwykłych ludzi" prawdopodobnie nie wiedziała, że ona istnieje. A dzisiaj (to tylko, czy aż 135 lat) każdy z Was może się z nią zapoznać, przeanalizować i choć trochę "wczuć"  w trudną i wymagającą pracę prekursorów astrofotografii.
A więc szanowni Koleżanki i Koledzy  - pierwszy deesik znany każdemu, kto kocha gwiazdy.:5640dc6dbc8ce_01Smile:

Źródło : internet


Orion.JPG.79f81fe54066d88b5d679a638a9205

Pozdrawiam :yes:

 

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Aktualnie na naszym niebie podziwiać możemy kometę C/2013 US10 sympatyczniej nazywaną Cataliną. Koledzy astro fotografowie przedstawiają nam na swoich zdjęciach jej piękno. Czas więc sprzyja, aby przedstawić Koleżeństwu pierwsze udane próby zmierzenia się z tematem komet.

Źródło : internet

 

Kometa.JPG.8e01e1520f7b97debd2c070e60be2
Pierwsza udana fotografia komety wykonana przez Julesa Janssen'a 30 czerwca 1881 r. metodą "suchej płyty" (na temat tej techniki można znaleźć informacje w internecie). Ekspozycja 30 min, a uwieczniona kometa to Tebbutt 1881 III

 

kometa2.JPG.4eb96737bfd17c49634865e3b662

Fotografie Wielkiej Komety Wrześniowej z 1882 r. wykonane przez Dawida Gilla 19 października (zdjęcie po lewej - 30 min. ekspozycji) i 7 listopada (zdjęcie po prawej - 110 min. ekspozycji)

 

Pozdrawiam i wszystkiego astro najlepszego w Nowym 2016 roku życzę.
Grzegorz

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fotografia planetarna także miała swoje początki...
Za protoplastę fotografii planetarnej uważa się Andrew Ainslie Cammon'a (1841 - 1903), który w roku 1879 próbował wykonać zdjęcie Jowisza stosując do tego celu 91 cm reflektor o ogniskowej 530 cm. Wykonane zdjęcie, przy jednosekundowej ekspozycji, było tylko mało skuteczną próbą uwiecznienia gazowego giganta, tak więc tą próbę uważa się za wskazanie i wytyczenie szlaków. Trzeba było poczekać kilka lat, kiedy to bracia Henry - Paul (1848 - 1905) i Prosper (1849 - 1903) wykonali pierwsze udane zdjęcia planet Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna. Miało to miejsce na przełomie 1885 i 1886 roku, a zdjęcia wykonano w Obserwatorium Paryskim stosując do tego celu 33 centymetrowy refraktor o ogniskowej 343 cm. Poniżej prezentuję te fotografie.

Źródło : internet

Saturn.JPG.b1b08db3ef228533a5d2718634d67Jowisz.JPG.98aab37939252badb32273f979b6b

Pozdrawiam :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tak mi dzisiaj w ręce wpadło podczas buszowania w sieci. :)

 

 

The 'Red' planet Mars, Yerkes Observatory, 1910

mars.jpg.dc90d00052263f1a9d42561bb9439bff.jpg

 

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)