Skocz do zawartości

ISS nad Bydgoszczą


felcia97

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj tj. 25.08. zgodnie z "harmonogramem przelotów ISS" mogliśmy obserwować majestatyczny, długi bo prawie 5 min przelot ISS nad naszym miastem. Coś wspaniałego. Oglądałem jej przeloty dziesiątki razy, w różnych miejscach, o różnych porach, ale wczoraj to było coś wyjątkowego. Wydawało mi się, że niebo jest zachmurzone, zamglone przez  lornetkę 8*56 namierzyłem "tylko" jedną ledwie widoczną gwiazdkę w zenicie (nie sprawdzałem jaka). A tu niespodzianka, pojawiła się ISS, piękna, rozświetlona kula, o blasku -3 do -4, samotna na niebie. Jedna jedyna na białym jak mleko niebie. Wspaniała, rozświetlona białym światłem kula. Patrzyliśmy z żoną z zachwytem. Nie wiem dlaczego, ale przeloty na tle gwiazd, Drogi Mlecznej, na tle ciemnego nieba nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak ten wczorajszy przelot jeszcze przed zmrokiem (godz.20.24.08  do 20.39.37) na tle mlecznego nieba. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dzisiaj nad Bydgoszczą próbuję złapać ISS podczas przelotu, gdy Słońce będzie dokładnie na horyzoncie (0 stopni nad horyzontem dokładnie). Czuję że się uda, gdyż ostatnio udało się przy 1.5 pod horyzontem i była to bułka z masłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wiadomości, przelot zaliczony. ISS widoczna gołym okiem całkiem nieźle. Piszę kolejny post, ponieważ jestem w 100% pewny, że w 10x50 widziałem podczas tego przelotu kanciasty kształt stacji na jasnym niebie. Normalnie na ciemnym niebie jest to po prostu kleks światła walący astygmatyzmem i ma niewiele wspólnego z wielkością obiektu na który patrzymy. Ciekawe jaki widoczek byłby przez teleskop tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Alice napisał:

Do wiadomości, przelot zaliczony. ISS widoczna gołym okiem całkiem nieźle. Piszę kolejny post, ponieważ jestem w 100% pewny, że w 10x50 widziałem podczas tego przelotu kanciasty kształt stacji na jasnym niebie. Normalnie na ciemnym niebie jest to po prostu kleks światła walący astygmatyzmem i ma niewiele wspólnego z wielkością obiektu na który patrzymy. Ciekawe jaki widoczek byłby przez teleskop tutaj.

Dokładnie, gdy chcemy wyłapać detale jasnych obiektów, za pomocą niewielkich sprzętów, kluczem jest mały kontrast miedzy obiektem i tłem. W lornecie 20x80 ISS pokazuje bez problemu kształt litery "H". W teleskopie w trochę wyższym powerze łatwo można zobaczyć różnicę koloru paneli słonecznych i korpusu. Przy stabilnym prowadzeniu można by pewnie próbować rozdzielenia stacji na poszczególne moduły.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)