Skocz do zawartości

Lornetka Nikon 12x50 SE


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

4,166666666666667 mm

To tak żeby być dokładnym.

:5640dc6fa0398_07Cool:

Jako równie szczęśliwy posiadacz Nikona SE, podpisuję się rękami i nogami pod tekstem Polarisa. Zaprawdę dziwna jest polityka Nikona, który zaprzestał produkcji tej świetnej serii lornetek. 

Polaris - wg pomiarów Edz'a na cloudynights, ER tej lornetki wynosi 20mm, a tzw. "usable ER" czyli ten użyteczny wynosi 17 mm. Wynika więc z tego, że Nikon w opisie technicznym podaje właśnie ten użyteczny odstęp źrenicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, adam_bie napisał:

Aż się zachciewa wziąć lornetkę (dobrze że na takiego Nikona nie mogę sobie pozwolić), rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady :).

Pod bieszczadzkim niebem ta źrenica jednak by trochę uwierała. 
Mimo świetnych walorów optycznych i poręczności, ta lornetka nie zrobiła jednak nawet w połowie takiego wrażenia jak Fujinon 10x50 (mam go jakieś pół roku i wciąż nie jestem w stanie oswoić się z jego fenomenalną jakością).
Ale może po prostu wolę lornetki jaśniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się Marcin rozpisał... Nic dziwnego, naprawdę jest o czym.

Dzięki jego uprzejmości miałem okazję spojrzeć przez to cudo, na chwilę musiałem oderwać głowę od sprzętu aby na niego zerknąć upewniając się że naprawdę patrzę przez lornetkę. Do dzisiaj zastanawiam się czy to nie była jakaś magiczna sztuczka. Przy pierwszym spojrzeniu proponuje upewnić się że stoimy stabilnie na obydwóch nogach - wg mnie widok zdecydowanie ma potencjał aby rzucić obserwatora na kolana :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam dzisiaj nie wierzę w to, co napisałem o obserwacjach przez nią ;-) Warunki były świetne, lecz "mazowieckie". W Bieszczady z nią nie trafiłem. Przy całym podziwie dla jakości optycznej, jednak korciła mnie apertura 56  i w taką poszedłem. Do dziś mam kociokwik, że się jej pozbyłem :5640dc731af0b_19Ill: Jednak do genialnego powiększenia 12x kolejny raz powróciłem - mam Kowę Prominar 12x56

A taka była moje mini-recenzja wkrótce po nabyciu lornetki.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Miałem wczoraj okazję pospoglądać przez 12x50SE kumpla, warunki były żadne bo księżyc walił po oczach (oświetlone 80% tarczy) ale musiałem jechać i pogapić się w niebo, głównie  z żalu że odpuściłem wypad poprzedniej nocy która złośliwie była bardzo dobra.

Nikon zrobił na mnie pozytywne wrażenie: obraz bardzo przyjemny w odbiorze. Punktowe, kłujące w oczy gwiazdki w centrum -  faktycznie ustawienie ostrości trwa sekundę i wiesz że to 'tu'. Brzegi pola widzenia już idealne nie są ale lepszych nie widziałem w żadnej lornetce - a mieliśmy do porównań zabrane 12x50SE oraz Fujinony FMTR 10x70 i 16x70. 12x50 i 10x70 wypadły podobnie jeśli idzie o ostrość gwiazd w polu widzenia, 16x70 na brzegach wypadał najgorzej z tej trójki.

Pozytywne wrażenie o 12x50 spotęgowały mała masa i kompaktowe gabaryty tej 'lorneteczki' - w porównaniu do pancernej serii BA8 można powiedzieć że Nikon nic nie waży!

No i faktycznie powiększenie 12x ma w sobie 'coś', jest wyraźna różnica między 10x a 12x. Testowo spoglądałem na układ podwójny STF 627 w Orionie (separacja 20,9'' jasności 6.63 i 6.95): w 10x widziałem dwa punkciki tylko chwilami gdy ruch powietrza ustawał, w 12x parka była rozdzielona niemalże cały czas zlewając się w jedną ciapę w najgorszych momentach. 16x rozbija tę parę w drobny mak oczywiście. Seeing był ogólnie zły więc pewnie w lepszą noc można by porozbijać też coś ciaśniejszego.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam_bie napisał:

Brzegi pola widzenia już idealne nie są ale lepszych nie widziałem w żadnej lornetce - a mieliśmy do porównań zabrane 12x50SE oraz Fujinony FMTR 10x70 i 16x70. 12x50 i 10x70 wypadły podobnie jeśli idzie o ostrość gwiazd w polu widzenia, 16x70 na brzegach wypadał najgorzej z tej trójki.

 

Szkoda, że w porównaniu nie wziął udziału Fujinon 10x50. Jest wyraźnie lepszy optycznie od 16x70 więc wynik mógłby być bardzo ciekawy.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam z zatomskiego szybkiego porównania Nikona SE 12x50 z Fujinonem FMTR-SX2 10x50, jakość obrazu była bardzo podobna. Nie jestem teraz pewien, ale chyba przy samej diafragmie lepiej zachowywał się Fujinon. Natomiast jeśli chodzi o centrum z jego korekcją astygmatyzmu i AC, w obu było pięknie.
Nikon jest fantastyczny i wdzięczny w obcowaniu (lekki i poręczny), niemniej - zawsze wolałem jaśniejszy obraz Fujinona (źrenica 4,17 vs 5 mm). No i dla mnie Fuji ma to coś, czym zachwyca od pierwszego wejrzenia. Nie umiem tego nawet sensownie określić, więc zwykle mówię "o, najstarszy zawodzie świata"...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Panasmaras napisał:

No i dla mnie Fuji ma to coś, czym zachwyca od pierwszego wejrzenia. Nie umiem tego nawet sensownie określić, więc zwykle mówię "o, najstarszy zawodzie świata"...

W kręgach ludzi kulturalnych mówimy na to nadruk specyfikacyjny z logo producenta ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, _Wojtek_ napisał:

Szkoda, że w porównaniu nie wziął udziału Fujinon 10x50

Pod tym podpisuję się obiema rękami ale nie znam nikogo w okolicy kto by go miał.

Wojtek - w Twojej stopce pojawił się TS 100/45 - baardzo czekam na jak najszerszą recenzję tego sprzętu :) Opiszesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię, że żaden ze mnie recenzent więc raczej będzie to zbiór spostrzeżeń z użytkowania lornety. Poza tym od zakupu cały czas walczę z doborem okularów. Ale właśnie dziś dotarł do mnie kolejny i mam nadzieję, że na nim zakończę temat doboru szklarni. Przynajmniej na jakiś czas :5640dc6ec0764_04Wink: Dodatkowo cały czas kombinowałem na czym zawiesić tego kolosa. Próbowałem SLIK-a 700 oraz AZ4 na stali. Niestety oba rozwiązania pozostawiały sporo do życzenia. Ale ten temat także wydaje się być rozwiązany bo kilka dni temu na wyprzedaży Delty kupiłem widły. Czekam jeszcze na przesyłkę ze statywem, który mam nadzieję poradzi sobie z 10 kg na grzbiecie.

Po ogarnięciu całości i powiedzmy dwóch, trzech wypadach pod ciemne niebo naskrobię kilka słów.

  • Like 1

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)