Skocz do zawartości

Sterowanie przez PC -> EQ6


BlackPitchPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam pytanie czy możliwe jest aby sterować eq6 z poziomu pc tak jakbym to robił pilotem chodzi mi o opcję go to (laptop będzie miał moduł GPS). Chodzi mi o poprawę prowadzenia montażu i aby nie wpisywać danych do programu za każdym razem jak wystawiam sprzęt czy będzie to działać jak pilot goto ? czy  muszę posiadać coś jeszcze ?

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego masz za każdym razem wpisywać dane ??? Przecież dane są pamiętane (chyba ze zmiana czasu - ale to 2 razy w roku) Ustawiasz na Polarną i wtedy po kabelku albo BT synchronizujesz montaż z jakimś programem typu CdC lub Stellarium i sterujesz.... Teraz mam w montażu GPS ale wcześniej nie przejmowałem się zmianą położenia geograficznego gdy zmieniałem miejscówkę, w Polsce miałem ustawioną Warszawę i nigdy czy w wizualu czy w astrofotografii nie było problemu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azymut i kąt podniesienia, w różnych miejscach Polski jest różny. I celując w Polarną w Bieszczadach i u Ciebie Jacek, kąt podniesienia montażu będzie stanowczo inny...
Być może guiding sobie z tym poradzi ale im lepiej ustawiony montaż tym guiding ma mniej roboty a o to chyba chodzi... Przy wizualu ma to mniejsze znaczenie ale przy astrofoto ?

Generalnie za pomocą jakiegokolwiek programu z mapą nieba da się sterować montażem tak samo jak pilotem goto....

TS80APO Q, RC 6", QHY8L i inne astro zabawki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć jeszcze jakiś sposób połączenia komputera z montażem. W innym wątku pytasz o moduł BT do EQ6, jeśli go użyjesz będziesz potrzebował:

  • program typu planetarium, np CdC
  • EQMOD
  • ASCOM

Wtedy pilota SynScan w ogóle nie będziesz używał.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam pilota bo mam syntrek :) zawsze to taniej było i chciałem mieć pełną funkcjonalność tylko zastanawiałem się jak to będzie z obrotem na daną gwiazdę. czy będę mógł po prostu wklepać że ma pokazać mi ją sprawdzam i wprowadzam poprawki a następnie już leci jak z pilota bo tak mi sie wydaje że to tak działa. Póki nie mam stałego punku obserwacji muszę cały czas walczyć z ustawieniem na polarną itp 

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sp3occ napisał:

Azymut i kąt podniesienia, w różnych miejscach Polski jest różny. I celując w Polarną w Bieszczadach i u Ciebie Jacek, kąt podniesienia montażu będzie stanowczo inny...
Być może guiding sobie z tym poradzi ale im lepiej ustawiony montaż tym guiding ma mniej roboty a o to chyba chodzi... Przy wizualu ma to mniejsze znaczenie ale przy astrofoto ?

Generalnie za pomocą jakiegokolwiek programu z mapą nieba da się sterować montażem tak samo jak pilotem goto....

Oczywiście, że inny kąt podniesienia i azymut i to sobie regulujesz patrząc przez lunetkę śrubami montażu. Ale nie potrzeba wklepywać danych położenia geograficznego np. Ustka 54.34.43N 16.52.00E. i nie muszę tego zmieniać jadąc pod Warszawę ;) A Kolega pisał o wklepywaniu wszystkich danych....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)