Skocz do zawartości

AstroHub 3.0 - moduły dodatkowe


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Linijka *** AstroHub 3.0 *** powinna być na stałe na samej górze - świecić 10s. a po niej na 5s. zapalać się *** FA is The Best *** :5640dc6e20115_02Laugh:

P.S. A tak na poważnie - mam takie cuś od 2013 roku i z wyświetlacza skorzystałem raz - aby przyciemnić czerwony kolor....

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wyszedłem z takiego założenia, dlatego przewidziałem tylko miejsce na obudowie i złącze na płytce i jest to opcja dla chętnych :5640dc6dbc8ce_01Smile: Ale gdy komputer sterujący będzie miał dostęp do netu można tam będzie wyświetlić cokolwiek - prognozę pogody, nowe posty z FA - no, kto się oprze? :5640dc723411e_16XD:

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no nikt się nie oprze :5640dc6fa0398_07Cool: - tylko ja zapomniałem dopisać, ze przyciemnienie nastąpiło na interwencję kolegów obok bo informacje tam wyświetlane dawały im (mimo czerwonego) po ślepiach :5640dc727769c_17Devil::5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Z tym czerwonym negatywem to nie jest jakiś mus, to raczej tylko z myślą o spotkaniach pod niebem z wizualowcami, albo jak mamy sesję foto, a obok sobie z lornetką siedzimy i koniecznie musimy patrzeć na wyświetlacz. Widziałem kilka rozwiązań focuserów z białym albo niebieskim podświetleniem i nie negatywowym. 

Może pytaniu trochę głupie, ale co to ten czerwony negatyw?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Łukasz czy zastanawiałeś się może nad wyświetlaczem OLED z szyną I2C do huba ? np. taki http://allegro.pl/wyswietlacz-oled-0-96-i2c-3-5v-ssd1306-niebieski-i5139067878.html

Nie miałem z takim wyświetlaczem do czynienia i nie wiem czy to się nadaje do zastosowań astro ?

 

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest to do zrobienia i bez większego problemu, jest biblioteka nawet do tego sterownika https://github.com/adafruit/Adafruit_SSD1306 . Myślałem też o zwykłym wyświetlaczu OLED 20x4, ale nie potrafiłem znaleźć informacji na temat jak regulować jasność świecenia takiego wyświetlacza OLED, a to byłoby przydatne w naszych rozwiązaniach myślę. W tym który podlinkowałeś też chyba nie ma takiej opcji...

Jak już roześlę wszystkie urządzenia będę dalej kombinował co dalej :5640dc72c3466_18Angel:

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie też zauważyłem że nigdzie nie jest opisana regulacja kontrastu (podświetlenia).

Sam w sobie wyświetlacz nie jest duży a świecą tam tylko pojedyncze piksele, natomiast tło jest czarne jak smoła, więc może by tak nie raziło.

Pomyślałem o nim dlatego bo ciężko dostać wyświetlacz negatywowy czerwony, chyba że kiepsko szukam :5640dc6f10b34_05Blush:

 

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy może mi któryś z Panów  sensownie uzasadnić potrzebę montowania wyświetlacza na wierzchu tego urządzonka ???

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to bajer oczywiście, choć od momentu jak założyłem LCD do JoloFocusera, moi koledzy na podchodzą ciągle do mnie pytać jaka jest temperatura i wilgotność powietrza - po co nie mam pojęcia, chyba żeby stwierdzić że jest już za zimno i szybko uciec do domu pod ciepłą kołderkę :5640dc6ec0764_04Wink: A tak poważnie to czasami przydaje mi się pozycja żeby wstępnie się sfocusować bez dostępu do komputera.

Oczywiście szanuję też opinię innych osób że LCD nie jest potrzebny a moje argumenty są zbyt słabe i pewnie część osób go po prostu nie zamontuje :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem baaardzo wstępne, statyczne testy ( bez odczytu parametrów z AstroHuba !!! ) na zwykłym wyświetlaczu LCD 20x4, podłączonym poprzez zewnętrzne gniazdo COMM w AstroHubie. Testy miały na celu TYLKO sprawdzenie możliwości komunikacji po magistrali I2C pomiędzy LCD a AstroHubem. Jak widać na fotkach, taki sposób podpięcia zewnętrznego LCD jest możliwy. Można by w ten sposób monitorować podstawowe parametry pracy AstroHuba bez podpiętego PC-ta. Jest to inny i alternatywny sposób podpięcia LCD, niż ten który jest docelowo przewidziany przez Jolo i do którego jest dedykowane gniazdo EXT zabudowane na płytce. Oczywiście dla każdego z powyższych rozwiązań, trzeba modyfikować oprogramowanie w Arduino.

Moduł LCD w AstroHubie każdy może według własnego uznania sobie zamontować, ale wcale nie jest on konieczny do prawidłowej pracy urządzenia :5640dc6ec0764_04Wink:.

Dominik, "czerwony wyświetlacz" jest dostępny np. tu  http://allegro.pl/zyscom-lcd-4x20-red-czerwone-litery-fstn-negatyw-i5967996440.html  

AH4.jpg

AH3.jpg

AH2.jpg

AH1.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem :5640dc6dbc8ce_01Smile:. LCD z konwerterem I2C nie mieści się w obudowie, natomiast "zwykły" wyświetlacz powinien spasować bez problemu. W obudowie w miejscu przeznaczonym pod LCD dwa słupki dystansowe pasują idealnie pod otwory mocujące w wyświetlaczu, natomiast rozstaw pary słupków "bocznych" jest za mały.

obudowa.thumb.jpg.f1befd139d4a46457da1c1

Gdyby mocować LCD do słupków montażowych, wyświetlacz wystawałby powyżej obudowy o około 2 do 3 mm. Dokładne pomiary obecnie utrudniają te 3 wypustki technologiczne. Żal ciąć taką śliczną obudowę, ale jeśli mi czas pozwoli to jutro podejmę próbę zamocowania wyświetlacza i wtedy będzie można na 100% powiedzieć czy z wysokościami jest wszystko OK.

 

LCD wysokość.jpg

LCD.jpg

Wyświetlacz ym2004a.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie można konwerter zlutować z LCD przez taśmę. Dzięki temu konwerter można dać w innym miejscu. Trochę na partyzanta ale zawsze jakieś tam rozwiązanie ;-)

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak dla wyświetlacza montowanego wewnątrz obudowy myślałbym o podłączeniu go bezpośrednio do złącza EXT bez konwertera. Będzie zajmował mniej miejsca, a sama komunikacja z LCD będzie szybsza, niż przez konwerter I2C. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, jak mierzyłem wyświetlacz to też myślałem o złączu wewnętrznym, zostawiając złącze comm dla urządzeń dodatkowych,

a konwertera nie brałem w ogóle pod uwagę, tym bardziej, że jak czytam jest to złącze szybsze...

keram167: fajnie, że dwa słupki pasują, a dwa pozostałe nie problem wkleić z gotowych słupków dystansowych do

płytek, już to robiłem w JoloFocuserze :5640dc6e20115_02Laugh: , są do dostania w wielu sklepach z elektroczęściami za "grosze"

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jolo napisał:

Na pewno jest to do zrobienia i bez większego problemu, jest biblioteka nawet do tego sterownika https://github.com/adafruit/Adafruit_SSD1306 . Myślałem też o zwykłym wyświetlaczu OLED 20x4, ale nie potrafiłem znaleźć informacji na temat jak regulować jasność świecenia takiego wyświetlacza OLED, a to byłoby przydatne w naszych rozwiązaniach myślę. W tym który podlinkowałeś też chyba nie ma takiej opcji...

Jak już roześlę wszystkie urządzenia będę dalej kombinował co dalej :5640dc72c3466_18Angel:

Łukasz jeżeli chodzi o wyświetlacze OLED Winstara (dostępne są w PL) to regulacja jasności możliwa jest z poziomu hardware'u. Defaultowo ustawiona jest na max ale można ją zmniejszyć.

Taki wyświetlacz http://www.winstar.com.tw/products_detail_ov.php?lang=pl&ProID=299 dostępny jest również w kolorze czerwonym.

Są dwa sposoby na zmianę jasności - na sztywno wlutowując potencjometr zamiast rezystora:
http://www.picaxeforum.co.uk/entry.php?49

Drugi polega na wykorzystaniu modułu do kontroli jasności który jest wbudowany na PCB wyświetlacza i wypuszczeniu go na jeden z pinów - dalej już kontrola jest możliwa PWMem:
http://www.picaxeforum.co.uk/entry.php?1629

Taki OLED to koszt w okolicach 80-100zł. Nie mało ale jakość (kontrast) obrazu powala. Akurat mam taki 2x16 niebieski. Jutro sprawdzę jak to działa w praktyce.

Wyświetlacze dostępne są w SOS Electronic http://www.soselectronic.pl/?str=371&artnum=161195&name=winstar-weh002004alpp5n00000 oraz w Unisystem http://www.unisystem.pl/produkt/weh002004alpp5n00000,k799

Niestety na stanie nie mają koloru czerwonego ale sądze że mogli by ściągnąć (zwłaszcza w Unisystem)

  • Like 2

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się doczekać kiedy se TOTO dotknę :5640dc6e20115_02Laugh:

P.S. Białe rękawiczki od galówki założę  ;)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jolo napisał:

Pięknie wyszło :) Chyba jednak się skuszę na wyświetlacz, będę na niego puszczał nowe posty z FA :) :) 

Statusy bywają nieraz ciekawsze .... :5640dc6e20115_02Laugh:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, pięknie Ci to wyszło bez dwóch zdań...

Zaraz zamawiam wyświetlacz i tylko prośba do Łukasza co by  soft odpowiedni napisał wraz z wsadem

Rozumię, że podłączyłeś go pod wewnętrzne złącze?

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, że też Ci ręka nie zadrżała wycinać otwór w takiej ślicznej amerykańskiej obudowie.. :) Zegarmistrzowska robota, chociaż od góry po lewej strony widzę minimalne falowanie wycinałeś chyba bez guide :) Oczywiście żartuje wygląda to kozacko!

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)