Skocz do zawartości

AstroHub 3.0 - moduły dodatkowe


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, jacpar napisał:

Marek, pięknie Ci to wyszło bez dwóch zdań...

Zaraz zamawiam wyświetlacz i tylko prośba do Łukasza co by  soft odpowiedni napisał wraz z wsadem (...)

Będę się starał sprężyć, ale na pewno w tej wersji softu, która będzie na początku w AstroHubie nie będzie obsługi LCD, muszę się trochę odrobić :5640dc6f5718d_06Sad: Postaram się to dodać w pierwszej aktualizacji.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, obiecane, trzymam za słowo :5640dc6e20115_02Laugh:, a pośpiechu nie ma...... jeszcze nie mam AH, nie mam wyświetlacza (ale już zamówiony i zapłacony),

zasilanie AH trzeba zrobić, czujniki, podłączenie "korkowców" ....... spoko, pośpiechu nie ma

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi osobiście chyba bardziej przyda się hand controller. Swoją drogą chociaż wiem, że to pomysł poniewczasie szkoda, że przy okazji frezowania obudowy nie pomyśleliśmy aby podfrezować (tak wstępnie wybrać) ramkę na wyświetlacz oczywiście dla tych jednostkowych przypadków - a pewnie nie będzie ich zbyt wiele pozostanie wycięcie otworu. Jeżeli chodzi o wyświetlacz w/g mnie mógłby wyświetlać w przypadku zasilania z akumulatora wartość napięcia zasilania (kontrola zasilania) i po dodaniu modułu względnie porządnego układu RTC wyświetlać godzinę (a np. zegar po podłączenia pod komputer byłby synchronizowany) czekając np. na przelot ISS.. Oczywiście większość ma przy sobie laptop ale kto wie ..

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pawcio napisał:

Marek, że też Ci ręka nie zadrżała wycinać otwór w takiej ślicznej amerykańskiej obudowie.. :) Zegarmistrzowska robota, chociaż od góry po lewej strony widzę minimalne falowanie wycinałeś chyba bez guide :) Oczywiście żartuje wygląda to kozacko!

Żal było ciąć taką obudowę, łapki drżały i guide ( CNC ) nie było, wszystko w trybie MANUAL - i stąd falowanie :5640dc715651e_13Crazy:. Ale skoro było zainteresowanie tematem, to trzeba było sprawdzić możliwość zamontowania LCD.

7 godzin temu, jacpar napisał:

(...)

Rozumię, że podłączyłeś go pod wewnętrzne złącze?

Tak, LCD jest podpięte pod dedykowane wyjście EXT na płytce. Postaram się niedługo przedstawić schemat tego podłączenia. W sumie jest ono dosyć proste poza jednym "mykiem" - piny 25 do 28 (Arduino), przez złącze EXT, należy podpiąć do pinów 11 do 14 (DB4 do DB7) na LCD. Na początku podpiąłem się do DB0 - DB3 i było "kombinowanie"... 

Marek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pawcio napisał:

po dodaniu modułu względnie porządnego układu RTC wyświetlać godzinę (a np. zegar po podłączenia pod komputer byłby synchronizowany) czekając np. na przelot ISS..

Polecam modul GPS :)

Uzywam VK2828U7G5LF.

http://www.aliexpress.com/item/Smart-Electronics-VK2828U7G5LF-GPS-Module-with-Antenna-TTL-1-10Hz-with-FLASH-Flight-Control-Model-Aircraft/32595807978.html

Swoja droga, ktos sprawdzal, jak dzialaja moduly GPS podlaczane do montazy paralaktycznych? Wysylaja dane pod postacia NMEA po porcie szeregowym, czy tez producenci cos udziwnili, by utrudnic produkcje zamiennikow?
 Jesli to po prostu jest NMEA, to moznaby sygnal wyprowadzic i "karmic nim" montaz, zyskujac dokladne ustawienia lokalizacji i czasu.

 

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, r.ziomber napisał:

Polecam modul GPS :)

Uzywam VK2828U7G5LF.

http://www.aliexpress.com/item/Smart-Electronics-VK2828U7G5LF-GPS-Module-with-Antenna-TTL-1-10Hz-with-FLASH-Flight-Control-Model-Aircraft/32595807978.html

Swoja droga, ktos sprawdzal, jak dzialaja moduly GPS podlaczane do montazy paralaktycznych? Wysylaja dane pod postacia NMEA po porcie szeregowym, czy tez producenci cos udziwnili, by utrudnic produkcje zamiennikow?
 Jesli to po prostu jest NMEA, to moznaby sygnal wyprowadzic i "karmic nim" montaz, zyskujac dokladne ustawienia lokalizacji i czasu.

 

Zerknij na http://welshdragoncomputing.ca/eqmod/doku.php?id=using_gps . Trochę próbowałem się bawić z http://www.waveshare.com/wiki/UART_GPS_NEO-6M z ciekawymi efektami ale na razie  bez podłączania do montażu.

GPS.thumb.jpg.9f289c619797b06049a0e7177f

Między innymi z tego modułu też jest podawany dokładny czas. W wolnej chwili spróbuję podpiąć się z tym "ustrojstwem" pod montaż. Jakby ktoś się pytał, to ten mały moduł powyżej GPS to zespolony czujnik temperatury, ciśnienia, akcelerometr oraz kompas cyfrowy czyli GY-87 dostępny np. http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5253670637&reco_id=0bc8ce67-ce21-11e5-ad81-02ca740046bb&ars_rule_id=201

Pozdrawiam.

Marek

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam, czekam, ale chyba się nie doczekam... :( 
Jak Twórca i współtwórcy AstroHub 3.0 mogli zapomnieć o umieszczeniu w nim modułu sterowania do http://technowinki.onet.pl/aktualnosci/dzialo-przeciwgradowe/34qcb

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo... Jacku ! Jakbyś takie działo odpalił to chyba by w astrosprzęcie soczewki się spłaszczyły a lustra w drugą stronę wygięły :5640dc723411e_16XD:. Ale może chociaż Twoje "ulubione ptaszyska" uciekły by na drugą stronę Bałtyku... Będę pamiętał o "chmurorozpędzaczu" i jak Jolo będzie tworzył jubileuszową 50-tą wersję AstroHuba, to Mu o tym przypomnę !!!

A już tak bardziej przyziemnie: czy ktoś z Was korzysta z GPS-a połączonego z montażem ? Na ile, taki moduł jest realnie i rzeczywiście przydatny ?

I jeszcze takie moje przemyślenia.

Dodawanie każdego dodatkowego elementu to konieczne zmiany w oprogramowaniu Arduino, w aplikacji a i czasami zmiany sprzętowe ( płytka ). Jednakże przy takiej różnorodności sprzętu jaki Koledzy posiadacie i pomimo różnego rodzaju prób, jakim był poddany AstroHub, mogą pojawić się jeszcze takie "niespodzianki" o jakich najstarszym astronomom się nie śniło. W związku z powyższym mam taką propozycję:

1. zarezerwować kilka najbliższych miesięcy ( 3, 4 ? ) na aktualizację obecnego softu, naniesienie ewentualnych poprawek na podstawie informacji od Użytkowników AstroHuba,

2. w międzyczasie zrobić ankietę, jakie dodatkowe moduły byłyby najbardziej pomocne i przydatne ( LCD, GPS, "działo przeciwgradowe" :zakaz:, kompas cyfrowy, mini stacja pogodowa ? ) a zwycięzca głosowania byłby wzięty "pod lupę" pod kątem czy jego realizacja byłaby możliwa w warunkach amatorskich,    

3. po zakończeniu wysyłki AstroHubów, dać minimum 2 tygodnie obowiązkowego urlopu wypoczynkowego dla Jolo, z zakazem zaglądania do wszelkich wątków związanych z AstroHubem :5640dc6e20115_02Laugh:

Pozdrawiam.

Marek

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jak najbardziej za! Pod urlopem dla Wielkiego Konstruktora, Mózgu Elektronowego i Pozytronowego, Polskiego Światełka w Tunelu ATM-u vel Mistrzowi Lutownicy klasy lux torpeda czyli naszemu Wielkiemu Mistrzowi  jolo podpisuję się nawet wszystkimi rekami trzema bo mam dwie i jedną taka do lutowania :) OK żartów dość,

lizus mode off :)

Tak na poważnie to wręcz bym nalegał o udzielenie urlopu od tworzenia celem regeneracji sił i pomysłów no, chyba że jolo sam się odezwie na co jak wiadomo nie ma rady :)  W swoim imieniu apeluję o nie wywoływanie do tablicy przez jakiś czas autora tego cudeńka co do pierwszej części mojego szacownego przedmówcy to najpierw złóżmy to i potem zastanowimy się wspólnie na powiedzmy to optymalnymi modułami - chmm ten gps z dokładnym czasem i położeniem (gdyby udało się to rozpracować) i ten kompas brzmi nader kusząco ... 

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przegladam PDFy z protokolami komunikacyjnymi.

Celestron i tozsamy protokol SkyWatchera (str 4):

http://www.celestron.com/media/795779/1154108406_nexstarcommprot.pdf

Meade (str 14):

http://www.meade.com/support/TelescopeProtocol_2010-10.pdf

Czystej NMEA nie przyjmuja, ale Arduino moze odczytac dane z GPS i ustawic je w pilocie poprzez komunikat zgodny z protokolem producenta.

NMEA wyprowadzona po USB do komputera moze sie przydac do synchronizacji zegara, a tym samym uzyskania dokladnego czasu w naglowkach FITS.

 

Pozdrawiam
Radoslaw Ziomber
http://www.astrofizyka.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o moduły dodatkowe, to mam kilka pomysłów i nie wiem za bardzo od czego zacząć - może chętni i zainteresowani mogliby jakoś "zagłosować", to bym był w stanie jakoś ustawić priorytet moich pomysłów :5640dc79beb52_40Alien2:

  1. wyświetlacz LCD - to będzie pierwsza rzecz, jak wyślę ostatnie urządzenie to się za to wezmę
  2. podłączany do złącza COMM dodatkowy sterownik kilku przekaźników do włączania np napięcia zasilania 220V, czy innych napięć - prosty układ
  3. podłączany do złącza COMM dodatkowy moduł z czujnikiem MLX do mierzenia temperatury nieba plus czujnikiem TSL237 do mierzenia jasności nieba (SQM) - skomplikowany układ
  4. podłączany do wyjść PWM i Vout dodatkowy "wzmacniacz" umożliwiający sterowanie urządzeniami z osobnym zasilaniem do 48V DC i dużym prądem maksymalnym (do 20A) - średnio skomplikowane
  5. moduł GPS podłączany do portu COMM do wyświetlania położenia oraz synchronizacji czasu komputera - średnio skomplikowane
  6. podłączany do COMM czujka ruchu IR (po włączeniu sesji można ją uaktywnić jako prosty alarm)
  7. jeszcze coś innego... ?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

   (...)

     5. moduł GPS podłączany do portu COMM do wyświetlania położenia oraz synchronizacji czasu komputera - średnio skomplikowane

   (...)

Jeszcze świeże ...

GPS1.thumb.jpg.7f1d6b5bb757eb0a5668adcba  GPS2.thumb.jpg.2cd4d38bbbb98fb66897bb084

Tą płytką w prawym górnym rogu na pierwszej fotce proszę się nie przejmować - to tylko przejściówka, za którą "robi" pierwsza płytka prototypowa pod MLX-a mająca 6-cio pinowe gniazdo RJ, a które potrzebowałem, żeby połączyć się z portem COMM a AstroHubie - "leń" mnie ogarnął i nie chciało mi się lutować czegoś nowego :5640dc715651e_13Crazy:. W praktyce moduł GPS połączony z AstroHubem tylko 4 kabelkami: +5V, GND, Rx oraz Tx. Konieczne były również zmiany w kodzie Arduino. Testy prowadzone w domu, na biurko, ok. 0,8m od okna od strony zachodniej.

Pozdrawiam.

Marek

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, to jest to co tygrysy lubią najbardziej: położenie, czas i data, które często są tak potrzebne!!

Gdyby jeszcze te dane "łykał" mój pilot od NexStara byłbym całkiem HAPPY!!!

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

 

 5. moduł GPS podłączany do portu COMM do wyświetlania położenia oraz synchronizacji czasu komputera - średnio skomplikowane

 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz co jolo, schowałeś się na FA z takim pięknym AstroHubem i nic nawet na AP nie powiedziałeś :) Gratuluję świetnego projektu!

Nie wiem, czy w dobrym temacie piszę, bo ich trochę jest i się jeszcze nie do końca łapię, ale mam jeden pomysł (jeśli już było, to przepraszam za niedoczytanie). Otóż można dodać do AstroHuba tzw tryb uśpienia, który wyłączy wszystko z wyjątkiem samego procesora. Dodawanie wyłączania 230V jest moim zdaniem nieco bez sensu, bo jak AtroHub wyłączy w ten sposób sam siebie, to już się nie włączy :) A taki tryb uśpienia wyłączałby wszystkie urządzenia zewnętrzne i moduły, natomiast sam zostawałby aktywny, aby przyjąć z PC komendę do włączenia.

  • Like 4

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie 4 wyjścia 12V o Imax 5A będą mogły służyć do zasilania montażu, kamerek itp i będą sterowane przez AH w więc także przez komputer..

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AstroHub jest przystosowany do zasilania silników krokowych 12 V DC i z takimi był testowany. Sprawdzałem go z dwoma typami silników: 39BYGH402B oraz 39BYGH405B, kupionymi w http://www.wobit.com.pl/produkty/250/silniki-krokowe-dwufazowe/ . Ten drugi ma większy moment trzymania ( 21Ncm v 11Ncm ). Przy zastosowaniu innych silników na 12 V bardzo ważne jest, aby pobierany przez silnik prąd nie przekroczył 0,6 A ! Jest to maksymalna, dopuszczalna wartość prądu dla sterowników L293D, użytych w AstroHubie ! Dla wymienionych wyżej dwóch silników prąd nominalny wynosi 0,4 A.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keram, czy JK42HS34-0404 będzie ok? Nie chodzi mi prądy, bo są w dopuszczalnych granicach, tylko raczej o oznaczenie literowe samego silniczka, które kompletnie nic mi nie mówi, a znaleźć coś w sieci na ten temat to ciężka sprawa. Link do silniczka: http://botland.com.pl/silniki-krokowe/3607-silnik-krokowy-jk42hs34-0404-200-krokowobr-12v-04a-025nm.html

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie mieści się w temacie proszę o wywalenie.

Czy taki moduł BT umieszczony na wyjściu kabelka USB wychodzącego z HUBa, (przy astroskrzynce) może się skumać z BT laptokowym i zastąpić ten jeden kabelek po którym idzie sygnał z: kamery, kamery guide i  montażu ??? Czy Maximem będzie można tak samo sterować ??? Oczywiście w zasięgu tych BTeków. I czy takie cuś da się wykonać ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jacek E. napisał:

Jak nie mieści się w temacie proszę o wywalenie.

Czy taki moduł BT umieszczony na wyjściu kabelka USB wychodzącego z HUBa, (przy astroskrzynce) może się skumać z BT laptokowym i zastąpić ten jeden kabelek po którym idzie sygnał z: kamery, kamery guide i  montażu ??? Czy Maximem będzie można tak samo sterować ??? Oczywiście w zasięgu tych BTeków. I czy takie cuś da się wykonać ??

Niestety tak się nie da, bo BT ma zdecydowanie za małą przepustowość, a do tego on nie przekazuje sam z siebie sygnału USB, a jedynie wirtualny port szeregowy (czyli da się go zastosować tam, gdzie mamy konwertery USB/RS232). Pełne wsparcie dla USB wymagałoby odpowiedniej konwersji protokołu a i tak rozbilibyśmy się w końcu o prędkość transmisji.

Istnieją takie urządzenia, które zamieniają USB na sygnał radiowy o odpowiedniej przepustowości, ale nie są tanie, a jak z ich stabilnością i przydatnością do astrofoto, to nie mam pojęcia.

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)