Skocz do zawartości

AstroHub 3.0 - moduły dodatkowe


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Aaa notak. Czyli jak podepnę AstroHuba do USB huba (huba buba, MSPANC ;)), a USB huba do kompa, to nadal będę miał jeden kabel komp-setup, i wszystko będzie banglać. Si?

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ja się pogubiłem. Jeżeli będzie musiał być kabelek USB między hubem a kompem to o jakim Łukasz sterowaniu bezprzewodowym mówiłeś?. Czy miałeś na myśli kabelek USB między skrzyneczką a hubem?.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam. Jeżeli mam zainwestować 50 - 100 zł i wyeliminować króciutki kabel USB, który praktycznie nie przeszkadza to po co to?. Już lepiej zainwestować w bezprzewodowe połączenie montażu (z pominięciem pilota). Jest to temat na czasie bo Grzegorz coś takiego właśnie robi.

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to se dziurę we framudze drzwi balkonowych wywiercę na przejściówkę i nie będę kabelka zgniatał przymykaniem. A to co piszecie o tych HUBach/HUBach to już tylko jednym cięciem Aleksander rozwiąże :5640dc6e20115_02Laugh:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek też kiedyś zgniatałem kabelek, do czasu jak odkryłem że mam 230V na zewnątrz, laptopa zostawiam koło setupu i wbijam się po Teamviewerze ze stacjonarnego.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, dziki napisał:

Jacek też kiedyś zgniatałem kabelek, do czasu jak odkryłem że mam 230V na zewnątrz, laptopa zostawiam koło setupu

Bardzo go lubię - mimo że staruszek, nie zrobię mu takiej marznącej krzywdy

:5640dc6e20115_02Laugh:

A gniazdko 230V oczywiście mam na balkonie.

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojtam... zimno konserwuje :D A serio, to ja mojego poczciwego starego Della używałem już na -15 stopniowym mrozie - ani pisnął :D Najlepszy laptop na świecie :D

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, keram167 napisał:

Jeśli jest coś niezrozumiałe, to proszę pytać.

Pozdrawiam.

Marek

A to rozumiem (tylko tyle) taki poniedziałkowy żarcik ?? :5640dc6e20115_02Laugh:

Pozdrawiam.

Jacek 

Ludzie czy Wy czegoś zabronionego konwencjami międzynarodowymi jako broń masowej zagłady nie budujecie :5640dc70370c8_09Surprised: To takie właśnie mam pytanie.

  • Like 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, jeden rzut oka na schemat ideowy i wiemy wszystko :) Narażę się na baty i powiem, że zamiast potencjometru do regulacji jasności wyświetlacza można pomyśleć o kluczowaniu jakiegoś tranzystora sygnałem o zmiennym współczynnikiem wypełnienia (PWM) :) 

PS: Nie, Jacek nikogo nie obrażam po prostu podaję temat do dyskusji a dla nas to taki przepis na zanętę :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten potencjometr na schemacie jest do regulacji kontrastu - jasność podświetlenia jest (będzie) kontrolowana przez wyjście PWM oznaczone na płytce jako LCD LED, tak jak Marek na schemacie oznaczył. Regulacja kontrastu jest niestety napięciowa i żeby się pozbyć potencjometru trzeba będzie jakiś prosty filtr dolnoprzepustowy RC dołożyć do kolejnego wyjścia PWM - niestety nie przewidziałem tego w tej wersji urządzenia :5640dc6f5718d_06Sad:

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, tym razem spojrzałem za szybko nie czytając uważnie oznaczeń- jeden peerek nie robi . Dzięki za odpowiedź !

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeby nie był nudno w wątku...

MLX-y.thumb.jpg.e0cfcae33c781ca597b94de2

Poprawiona wersja czujnika zachmurzenia na MLX-ie ( ta mniejsza płytka u góry, na dole pierwszy prototyp ) oraz

56cb67a5d01e9_MLXd.thumb.jpg.ad35fdab2b5

widok ścieżek z wlutowanym stabilizatorem n 3,3V. I gwarantuję, że nie jest to broń masowego rażenia :5640dc6e20115_02Laugh:. Kombinuję nad wersją zespoloną razem z GPS-em. Wtedy można całość podłączyć jednym kablem do portu COMM...

Pozdrawiam.

Marek

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potencjalnych zainteresowanych przepis na podłączenie silnika Starizona MicroTouch do AstroHuba. 

mt-focus.jpg.3621830830957a761fd2ae94d9a

Z pomocą Jacka (jcbo), który podesłał mi jego urządzenie udało się zmontować kabelek do podłączenia MicroToucha do AstroHuba. Silnik krokowy w focuserze MicroTouch to silnik unipolarny, ale o niewielkiej rezystancji uzwojenia - około 9 omów na cewkę. Przy zasilaniu napięciem 12V prąd przepływający przez cewkę to ponad 1A, co po pierwsze powoduje dość mocne nagrzewanie się silniczka, a po drugie może to spowodować uszkodzenie sterowników L293 w AstroHubie, których dopuszczalny prąd to 0.6A na kanał.

Do podłączenia silnika MicroTouch do AstroHuba trzeba zrobić kabelek, który w środku będzie zawierał diodę zenera obniżającą napięcie. To dioda na napięcie 4V7 i moc 5W (może być 5V1 czy 5V6, ważne żeby nie była na mniejszą moc):

801.jpg

Po jednej stronie kabelka będzie wtyk RJ 6 pinowy, po drugiej męska wtyczka DB9. Diodę możemy umieścić we wtyczce DB9. Schemat połączeń (wg http://www.cloudynights.com/topic/369439-microtouch-focus-controler-compatability/ ):

piny RJ12 wg rysunku powyżej                                     piny DB9

1  ------------------------------------------------------------- 4                                                                             
2  ------------------------------------------------------------- 3
3  ------------------------------------------------------------- 2
4  ------------------------------------------------------------- 1
5  nie podłączone           
6  ------- dioda zenera, pasek od strony wtyczki DB9 ----------- 5

Dodatkowo w ustawieniach silnika krokowego w AstroHubie należy ustawić typ silnika na Unipolar, wartość PWM frequency na 490Hz oraz PWM run na 40-80%. Powyżej 80% pobierany prąd przekracza już 0.9A, co przy sterowaniu półkrokowym oznacza bezpieczny limit dla sterownika L293D. Jednak już przy ustawieniu PWM run na 40-45% moment obrotowy silnika MicroTouch jest całkiem spory i powinien wystarczyć do obracania pokrętła mikroruchów, a właśnie do tego pokrętła jest podłączany silnik. Przy ustawieniu PWM run na 50% pobierany prąd w czasie pracy silnika nie przekracza 0.4A, co jest wartością zupełnie bezpieczną. 

2016-02-28_200049.jpg.7d0424d5c0693b6326

Tak zmontowany kabelek możemy też używać do sterowania silnika MicroTouch z kontrolerów kompatybilnych z Robofocusem. W oryginalnym Robofocusie jako sterownik wyjściowy zastosowano układ ULN2068B, który można obciążać prądem 1.5A. Należy jedynie zwrócić uwagę, czy silnik nie nagrzewa się zbyt mocno, choć wg strony http://www.cloudynights.com/topic/369439-microtouch-focus-controler-compatability/ przynajmniej klika osób stosuje takie sterowanie, nawet bez diody zenera obniżającej napięcie podawane na silnik MicroTouch. 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od spodu przyklejona jest grzałka, która załatwia sprawę śniegu i zroszenia czujnika przy dużej wilgotności. Rurka też jest dobrym rozwiązaniem i w większości przypadków powinna się sprawdzić. Dodatkowe zabezpieczenie silikonem na około czujnika jest wystarczającą izolacją. W przypadku stosowania dodatkowej grzałki trzeba temperaturę IA (otoczenia) wsiąść z innego źródła niż sam czujnik ( w moim przypadku jest to drugi czujnik IR skierowany w stronę gruntu.)

 

5677ff680ab58_czujnikIR2.thumb.jpg.5eee03dd13287c40cd3071d9898ff3d8.jpg

Wracam do tematu czujnika IR bo nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia a mianowicie czy zastosowana grzałka nie zakłóca pomiaru w podczerwieni? No bo ciepło to nic innego jak podczerwień no a ono będzie się unosić ponad czujnik i jak mniemam zaburzac jego prawidłowy odczyt...

Czy odczyt temperatury otoczenia trzeba realizować za pomocą drugiego takiego czujnika czy wystarczy pomiar np z ds18b20?

No i fov czujnika. Te standardowe mają 90 stopni - sporo. Czy nie lepiej było by użyć czujnik z mniejszym fov?

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2/22/2016 at 19:39, keram167 napisał:

Dla zainteresowanych obiecany schemat podłączenia LCD do AstroHuba poprzez wewnętrzne gniazdo EXT.

Jeśli jest coś niezrozumiałe, to proszę pytać.

Pozdrawiam.

Marek

W sumie to mam pytanie.

To wyswietlanie realizuje sie wgrywajac inna wersje ? Tak samo gdy jest podpiety GPS: tak od kopa juz jest w tej wersji ktora poszla do nas ?

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to Marek robił na własną rękę i zmieniał kod. Wyświetlacz LCD będzie podpięty tak jak Marek pokazał na schemacie, a GPS do portu szeregowego w gniazdku COMM, ale tego jeszcze w kodzie nie ma. Jest jedynie obsługa czujnika temperatury nieba MLX, który wystarczy odpowiednio podłączyć i będzie działał. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.02.2016 at 21:37, jolo napisał:

Dla potencjalnych zainteresowanych przepis na podłączenie silnika Starizona MicroTouch do AstroHuba. 

mt-focus.jpg.3621830830957a761fd2ae94d9a

Z pomocą Jacka (jcbo), który podesłał mi jego urządzenie udało się zmontować kabelek do podłączenia MicroToucha do AstroHuba. Silnik krokowy w focuserze MicroTouch to silnik unipolarny, ale o niewielkiej rezystancji uzwojenia - około 9 omów na cewkę. Przy zasilaniu napięciem 12V prąd przepływający przez cewkę to ponad 1A, co po pierwsze powoduje dość mocne nagrzewanie się silniczka, a po drugie może to spowodować uszkodzenie sterowników L293 w AstroHubie, których dopuszczalny prąd to 0.6A na kanał.

Do podłączenia silnika MicroTouch do AstroHuba trzeba zrobić kabelek, który w środku będzie zawierał diodę zenera obniżającą napięcie. To dioda na napięcie 4V7 i moc 5W (może być 5V1 czy 5V6, ważne żeby nie była na mniejszą moc):

801.jpg

Po jednej stronie kabelka będzie wtyk RJ 6 pinowy, po drugiej męska wtyczka DB9. Diodę możemy umieścić we wtyczce DB9. Schemat połączeń (wg http://www.cloudynights.com/topic/369439-microtouch-focus-controler-compatability/ ):

piny RJ12 wg rysunku powyżej                                     piny DB9

1  ------------------------------------------------------------- 4                                                                             
2  ------------------------------------------------------------- 3
3  ------------------------------------------------------------- 2
4  ------------------------------------------------------------- 1
5  nie podłączone           
6  ------- dioda zenera, pasek od strony wtyczki DB9 ----------- 5

Dodatkowo w ustawieniach silnika krokowego w AstroHubie należy ustawić typ silnika na Unipolar, wartość PWM frequency na 490Hz oraz PWM run na 40-80%. Powyżej 80% pobierany prąd przekracza już 0.9A, co przy sterowaniu półkrokowym oznacza bezpieczny limit dla sterownika L293D. Jednak już przy ustawieniu PWM run na 40-45% moment obrotowy silnika MicroTouch jest całkiem spory i powinien wystarczyć do obracania pokrętła mikroruchów, a właśnie do tego pokrętła jest podłączany silnik. Przy ustawieniu PWM run na 50% pobierany prąd w czasie pracy silnika nie przekracza 0.4A, co jest wartością zupełnie bezpieczną. 

2016-02-28_200049.jpg.7d0424d5c0693b6326

Tak zmontowany kabelek możemy też używać do sterowania silnika MicroTouch z kontrolerów kompatybilnych z Robofocusem. W oryginalnym Robofocusie jako sterownik wyjściowy zastosowano układ ULN2068B, który można obciążać prądem 1.5A. Należy jedynie zwrócić uwagę, czy silnik nie nagrzewa się zbyt mocno, choć wg strony http://www.cloudynights.com/topic/369439-microtouch-focus-controler-compatability/ przynajmniej klika osób stosuje takie sterowanie, nawet bez diody zenera obniżającej napięcie podawane na silnik MicroTouch. 

Łukasz, jak znajdziesz wolny czas i będzie Ci się chciało, to zrób jakiś prosty rysunek z wtyczkami, z której strony jakie połączenie, niby piny RJ mają być od dołu i wszystko jest fajnie opisane ale lepiej, to widzieć na załączonym rysunku.

 

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Ja testuję akurat na module UBLOX NEO-6M z anteną ceramiczną (kupiony za 69zł), ale generalnie wiele innych się nada, ważne żeby był zasilany napięciem 5V i wypluwał dane w standardzie NMEA. Można go podpiąć zewnętrznie na kabelku do portu COMM AstroHuba, ale zmieści się też bez problemu wewnątrz obudowy i wtedy całość połączeń (raptem trzy kabelki) można zrobić wewnątrz i nic nie będzie wystawało, a port COMM pozostanie wolny.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podać jaki konkretny moduł gps masz "na tapecie" Link do lcd już podawałeś ...
Upps Jolo chyba czyta w myślach - zdążył wcześniej odpowiedzieć :)
 

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten można zakupić? http://allegro.pl/modul-gps-u-blox-neo-6m-neo6m-v2-quadcopter-eprom-i5818456181.html

A po włożeniu do środka co z antenką?

Ok nie będę ciągną bo wiem że jak przyjdzie czas wszytko rozpiszesz.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mój wygląda bardzo podobnie, a "serce" i antena są takie same. Z umieszczeniem będę jeszcze testował, ale planuję zarówno moduł jak i antenę przykleić taśmą dwustronną 3M (taka o grubości 1mm) od wewnątrz do pokrywy AstroHuba. Tylko jeszcze muszę się dowiedzieć jak antenę przykleić - przypuszczam, że częścią ceramiczną na zewnątrz, ale muszę się upewnić. Sam moduł ruszył po podłączeniu bez problemu - od razu zaczął słać dane, a po umieszczeniu przy oknie zimny start zajmuje około minuty (przy widoczności 4-6 satelitów). Na zewnątrz jeszcze nie testowałem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)