Skocz do zawartości

Magia (przed)świątecznej nocy


Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, lukost napisał:

 .... I jak tu narzekać na tegoroczny grudzień? :)    

No nie masz prawa - czytając Twoje relacje i statusy... Nie ma tego złego coby na dobre nie wyszło - poczytać mozna, ale... to do końca nie tak.. za co ? Przecież to już niemal 2 miesiace chmurwia nad morzem :(
Pogratulować :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym ze zdjęć, które wykorzystałem swego czasu do zilustrowania odcinka  Obiektu tygodnia poświęconego mgławicy NGC 2438 załapał się Minkowski 1-18. Zadanie dla uważnych i cierpliwych: widzicie go? ;) 

post-1213-0-68468700-1425501399.jpg

źródło: http://www.pampaskies.com/gallery3/Deep-Space-Objects/M46

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

surprise.gif  Masakra. Widziałem ta NGC 2348, jasna, ładna ale ten Minkowski to słabizna. Ledwo na zdjęciu widać. Jak już zagadka odgadnięta to mam nadzieje że mogę dać to zdjęcie

 

m46_crop.jpg

(https://www.google.pl/imgres?imgurl=http://www.astrophoto.net/images/m46_crop.jpg&imgrefurl=http://www.astrophoto.net/nebula_page.php?photo_id%3D53&h=900&w=900&tbnid=cuNvNHul69SMpM:&docid=wuvgvl3mQvM8QM&ei=2vN3VpmiD4HXywPEwYmYBQ&tbm=isch&ved=0ahUKEwiZ95Ol_ezJAhWB63IKHcRgAlMQMwgeKAIwAg)

 

Jak kiedyś będę miał 16" to spróbuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle. Dobry filtr OIII jest jednak nieocenioną pomocą - ładnie gasi to gwiezdne mrowie w tle, pozwalając przebić się słabym mgławiczkom.

Z natury jestem raczej leniwy i nie lubię komplikować sobie życia (dlatego nigdy nie zajmę się astrofoceniem, a moimi ulubionymi przyrządami obserwacyjnymi pozostaną niutek na dobsonie i refraktor na azymucie ;) ). Całe to zamiłowanie do planetarnych słabizn wzięło się poniekąd z faktu, że znacznie łatwiej łupnąć takiego Minkowskiego niż galaktyczkę o porównywalnej jasności i rozmiarze. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też raczej zostanę przy Newtonach. Patrzę trochę lornetką na galaktyki, przez jakiś czas patrzyłem refraktorem 102 mm i to nie dla mnie, jakoś tak nie mogę. Siadam przy dobsie i jakbym umiał od urodzenia nim patrzeć. Tak mam. Dziwne ale taki fakt. Tak samo mam z ulubionymi obiektami, galaktykami - łowie je stosunkowo łatwo, o ile kontrast jest dobry i mam wenę :5640dc72c3466_18Angel: Wczoraj jakoś tak siadłem i nawet mimo dość słabych warunków jakoś szła jedna za drugą. Ale czemu akurat je ? Nie wiem. Planetarki lepsze bo dużo pomagają filtry a tu nie da rady. Tylko ciemne niebo. Po za tym, z mgławicami mam problem tzn. nie umiem ich widzieć. Płomień widziałem 2 razy w 8", po ciężkich bojach NGC 7000 w 10x50 okazała się świecić jak żarówka (nie byłem świadom, że to co tam jest to jest to), Veil też da radę. Teraz musze jak już wiem co chce bardziej rygorystyczny być dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie odróżnię?
Potrzymaj mi piwo...

W 16x70 powinna pokazać nietypowy kolorek i tarczkę, w 10x50 pewnie będzie bardzo gwiazdowa - choć z drugiej strony rozmiary kątowe ma spore (jak na obiekt w swojej klasie). Minuta kątowa to już kawał deesa :5640dc6ec0764_04Wink:. A nuż uda się ją odróżnić od gwiazd już w 10x50? Dla sportu, zapoluję mniejszą lornetką w pierwszej kolejności :5640dc6dbc8ce_01Smile:
A jeśli przypadkiem będę miał parkę o-trójek, NGC-ka zapewne stanie się banalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.12.2015 at 22:36, lukost napisał:

- NGC 2440 ? jasna (9 mag z hakiem), niewielka (ok. 1,3'), zwarta i o dużej jasności powierzchniowej oraz nieco prostokątnym kształcie,

Skąd masz te dane dotyczące rozmiaru? CdC podaje 54.0" x 20.0" czyli 0.9' x 0.3' 

Ale jeśli ma te 1.3' to jest praktycznie tak duża jak M57 :) więc jest szansa w 10x50 na jakąś mikro tarczkę dla osób obdarzonych bardzo ostrym wzrokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona NGC/IC Project podaje 74"x42".
A co do M57, to podczas uważnych oględzin widywałem jej tarczkę w 10x50 . Nie była ona oczywista, ale jednak była widoczna. Dlatego też i tutaj robię sobie nadzieję, że w 10x50, NGC 2440 da się odróżnić od okolicznych gwiazd. Pewną rozciągłość obiektu powinno dać się wyłapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robert_sz napisał:

Skąd masz te dane dotyczące rozmiaru?

Z Wiki. ;) 

Ale biję się w pierś - wartość 1.3' może wprowadzać w błąd. Na zdjęciach widać, że mgławica jest jaśniejsza w centrum, natomiast partie peryferyjne są znacznie słabsze. Wraz ze wzrostem apertury instrumentu można oczywiście wyzerkać więcej (fajnie opisano to w NSOG-u), ale dla mniejszych instrumentów wizualnie dostępna jest tylko ta centralna cześć  (zdecydowanie mniejsza niż 1.3'). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem małej zachęty - koniecznie zerknijcie na te obiekty, przeca są piękne...

Sh 2-308 (źródło: http://apod.nasa.gov/apod/ap090423.html)

Sh308_goldman800.jpg

 

145 CMa (źródło: http://www.baskies.com.ar/PHOTOS/145%20CMa%20LRGB.htm)

145%20CMa%20LRGB.jpg

NGC 2362 (źródło: http://www.astrophoton.com/NGC2362.htm)

N2362-1.jpg

PS Swoją droga, ciężko znaleźć w sieci fajne zdjęcie NGC 2362. Może ktoś z naszych fociarzy się za nią weźmie??? 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC 2440 upolowana.
W sobotnią noc, mimo klarownego początku, niebo siadło w okolicach 23:00. Miałem już powoli się zwijać, lecz na szczęście Krzysiek, który ze mną przyjechał, poprosił o dodatkowe pół godziny (ostatecznie siedzieliśmy do 1:00) i trzeba było jakoś zapełnić czas. Przypomniałem sobie o owej planetarce.
Posadziłem Fuji 16x70, doskoczyłem po gwiazdach od M46 w dół, i w momencie, gdy wycelowałem we właściwy kadr, przypomniałem sobie o słowie, które dałem - i nie wypadało odstępować od planu.

Dnia 21 December 2015 at 22:00, Panasmaras napisał:

A nuż uda się ją odróżnić od gwiazd już w 10x50? Dla sportu, zapoluję mniejszą lornetką w pierwszej kolejności :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Tak więc chwilę potem na statywie siedział Fujinon 10x50. Po kilkudziecsięciu sekundach oswajania kadru, wyłapałem trójkąt słabych gwiazd bezpośrednio okalających planetarkę. Przy najjaśniejszym ze słońc najpierw "zapaliła się" wizualna towarzyszka na godzinie siódmej, a chwilę potem - tuż obok, na godzinie trzeciej, zaczęło się pojawiać blade, nieco rozciągnięte kółeczko, kompletnie znikające przy patrzeniu na wprost, a przy zerkaniu wyraźniejsze z każdą chwilą. Pobliska lorneta 22x85 potwierdziła znalezisko - w tym kalibrze obiekt był naprawdę łatwy. Niewiele trudniejszy okazał się w 16x70.

Dnia 21 December 2015 at 21:04, lukost napisał:

Spokojnie będzie w zasięgu lornety 70 mm, a pewno i w 10x50 da się wyłapać, ale od gwiazdki jej nie odróżnisz.

Słowem, pesymizm miłośników większych powerów okazał się na szczęście nieuzasadniony :5640dc715651e_13Crazy:. Dwie z trzech cech pomagających poprawnie zidentyfikować mgławicę planetarną pośród gwiazd było do wyłapania - charakterystyczne mruganie obiektu oraz rozciągłość (w 10x - raczej rozmycie). Do pełni szczęścia zabrakło tylko seledynowego kolorku obiektu - ale nie było na to warunków (słaba przejrzystość nad horyzontem, obiekt nisko wiszący).

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wczorajszego wieczoru dokończyłem stare porachunki w nisko położonych rejonach Rufy. Przy dobrej przejrzystości atmosfery udało się wyłapać:

- NGC 2467 - mgławica powiązana z gromadą otwartą, rozmiar ok. 15', jasność 7.1mag; mgiełka jest spora, nieregularna, z przebijającymi się w tle gwiazdkami, świetnie reaguje na filtr OIII. Gdyby nie deklinacja (-26 stopni), byłaby zapewne jedną z perełek nieba zimowego,

- NGC 2482 - gromada otwarta, rozmiar 10', 7.3mag; ładna, zwarta, wyraźnie wyodrębniona z bogatego w gwiazdy tła, układająca się w wyraźny kształt strzały lub litery "Y".

Niestety, nie dorwałem parki NGC 2452/2453 (mgławica planetarna i położona po sąsiedzku gromadka otwarta), bo zasłoniły je drzewa.  

Z ciekawszych rzeczy namierzyłem jeszcze galaktykę NGC 2537 w Rysiu, nazywaną Łapą Niedźwiedzia. Faktycznie, przy dużym powiększeniu (ok. 300x) zaczęły wyłazić pociemnienia wewnątrz, mogące kojarzyć się z odciskiem łapy miśka. O ile jednak NGC 2357 widziałem już kilkakrotnie, o tyle pobliska IC 2233 była dla mnie nowością. Pewnie nie wiedziałbym o jej istnieniu (bo nie została zaznaczona w atlasie "Interstellarum"), gdyby nie Piotrek Guzik i jego cykl "Ciekawe obiekty mgławicowe", publikowany w "Astronomii". IC-ek to przepiękna galaktyczna igiełka (rozmiar ok. 4'x0.5'), doklejona to gwiazdki o jasności ok. 10mag. W jej przypadku najlepiej sprawdziło się pow. ok. 200x. Warto!

Przed wschodem Łysego udało się wyłuskać sporo innych obiektów - głównie wiosennych galaktyczek, przeplatanych gęsto mgławicami planetarnymi (Duch Jowisza przy pow. 300x - bajka!, Abell 31, Jones - Emberson 1, Sowa....).

Pod sam koniec sesji na Przełęczy zatrzymało się auto. Ze środka wytoczyło się dwóch dżentelmenów; jeden natychmiast zaczął wymiotować, drugi usiłował się wysikać, ale mu nie szło i ostatecznie zarył nosem w pobocze. W międzyczasie pan od wymiotów zniknął gdzieś w krzakach, a z samochodu wybiegło zdesperowane dziewczę, próbując opanować sytuację. Ot, Wielkanoc po polsku...           

PS Po czasie uświadomiłem sobie, że opis tej scenki rodzajowej nijak nie pasuje do tytułu wątku...:5640dc715651e_13Crazy:

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porachunki definitywnie zakończone. Parka NGC 2452/53 zaliczona - najlepszy widok w Taurusie 300/1500 zapewnił Nagler 12 mm, a przy obserwacji mgławicy znacząco pomógł filtr OIII (gasząc jednak gromadę). To dość niepozorny duet (fota poniżej, wygenerowana z użyciem strony www.sky-map.org), ale sympatyczny - gromadka jest zwarta i ładnie wybija się z tła, a planetarka - choć mała - to stosunkowo jasna, okrągła, o jednolitej jasności plamka.

Sezon zimowy uważam za zamknięty!

imgcut?survey=DSS2&img_id=all&angle=0.46

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, zlotowe obserwacje zwykle nie dają ani potrzebnego wygaszenia świateł, ani skupienia. Czasem się udaje w drugiej połowie nocy, jak większość ludzi idzie spać - mnie tamtym razem się nie udało.
Swoją drogą, towarzystwo było zbyt dobre - być może potrzebowałem go bardziej :5640dc6dbc8ce_01Smile: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Odgrzebuję "zimowy" wątek by donieść, że Sharpless 2-308 jest doskonale widoczny w... refraktorze 120/600, z Maxvisionem 24mm i Astronomikiem OIII na pokładzie. W tej konfiguracji sprzętowej to niedomknięty pierścień ( brakuje mu ćwierci obwodu), jasny, nieźle skontrastowany i dość spory. PS Po zapadnięciu zmroku Syriusz wisiał sobie jeszcze 20 stopni nad zachodnim horyzontem. Jakoś tak nie mogłem uwierzyć, że mamy początek czerwca... :) PPS rzeczonym refraktorem dostrzegliśmy też mgławicę  "Ołówek", czyli jedną z jaśniejszych części kompleksu - pozostałości po wybuchu supernowej w Żaglu. Z góry zastrzegam, że byłem całkiem trzeźwy, tudzież nie miałem zwidów z przemęczenia.:))

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
Dnia 4.01.2016 at 09:45, Panasmaras napisał:

NGC 2440 upolowana.
W sobotnią noc, mimo klarownego początku, niebo siadło w okolicach 23:00. Miałem już powoli się zwijać, lecz na szczęście Krzysiek, który ze mną przyjechał, poprosił o dodatkowe pół godziny (ostatecznie siedzieliśmy do 1:00) i trzeba było jakoś zapełnić czas. Przypomniałem sobie o owej planetarce.
Posadziłem Fuji 16x70, doskoczyłem po gwiazdach od M46 w dół, i w momencie, gdy wycelowałem we właściwy kadr, przypomniałem sobie o słowie, które dałem - i nie wypadało odstępować od planu.

Tak więc chwilę potem na statywie siedział Fujinon 10x50. Po kilkudziecsięciu sekundach oswajania kadru, wyłapałem trójkąt słabych gwiazd bezpośrednio okalających planetarkę. Przy najjaśniejszym ze słońc najpierw "zapaliła się" wizualna towarzyszka na godzinie siódmej, a chwilę potem - tuż obok, na godzinie trzeciej, zaczęło się pojawiać blade, nieco rozciągnięte kółeczko, kompletnie znikające przy patrzeniu na wprost, a przy zerkaniu wyraźniejsze z każdą chwilą. Pobliska lorneta 22x85 potwierdziła znalezisko - w tym kalibrze obiekt był naprawdę łatwy. Niewiele trudniejszy okazał się w 16x70.

Słowem, pesymizm miłośników większych powerów okazał się na szczęście nieuzasadniony Crazy. Dwie z trzech cech pomagających poprawnie zidentyfikować mgławicę planetarną pośród gwiazd było do wyłapania - charakterystyczne mruganie obiektu oraz rozciągłość (w 10x - raczej rozmycie). Do pełni szczęścia zabrakło tylko seledynowego kolorku obiektu - ale nie było na to warunków (słaba przejrzystość nad horyzontem, obiekt nisko wiszący).

Wróciłem dziś do NGC 2440 - w lornecie 25x100 jest i malutka tarczka, i charakterystyczny, podejrzany kolorek. ;) W tej aperturze całkiem fajny jest też Eskimos (NGC 2392) i Oko Kleopatry (NGC 1535) - w obu przypadkach nie trzeba domyślać się, jaki rodzaj obiektu obserwujemy. "Setka" daje radę!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)