Skocz do zawartości

Chłodzenie ASI peltierem


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

O widzisz. Ale regulowanie takim cudem jest dość koślawe, a i musisz mieć podłączony kabel do tego elementu który przesuwasz. Też bym się skłaniał do jakiegoś regulatora PWM plus cewka i kondensator na wyjściu, ewentualnie dioda zabezpieczająca jeśli regulator nie ma. 

 - cewka / dławik na 2.5-3A, szeregowo do plusa wyjścia regulatora, np taki http://allegro.pl/d150uh3a-dlawik-toroidalny-25x12mm-150uh-3a-i6167126104.html 
 - kondensator np 470uF/25V, plus do wyjścia z dławika, minus do minusa z regulatora
 - peltier równolegle do kondensatora

Indukcyjność i pojemność można dostroić w zależności od częstotliwości z jaką pracuje regulator PWM. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem (jak napisałem, elektronik ze mnie kiepski) to będzie to działało jak taki zasilacz impulsowy a my będziemy regulować szerokością impulsu kiedy będzie podawane napięcie 12V na Peltiera?

Jeśli tak to w momencie kiedy będziemy mieli napięcie 0V (dołek) to peltrier będzie oddawał ciepło na kamerkę...

@jolo

czy po to właśnie jest ten filtr LC żeby wyeliminować to zjawisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jolo napisał:

Tylko do takiego regulatora PWM trzeba by dołożyć na wyjściu filtr LC, żeby sterować peltiera napięciem, bo przy sterowaniu tylko PWM będą straty (ciepło będzie przepływało z powrotem do kamerki). Cenowo wyjdzie pewnie podobnie jak taki potencjometr drutowy 20W :)

Jolo wcześniej zwrócił uwagę na takie zjawisko - wcześniej o nim nie pomyślałem, człowiek uczy się całe życie... :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by zastosować w tym przypadku potencjometr elektroniczny? Będzie mały a zarazem bardzo wydajny. Jolo dla ciebie to chyba nie ma problemu z zaprojektowaniem. ;)

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może troszkę podpowiem....
Gdy miałem MEADE DSI IIII Pro to tam była alternatywa zakupu w firmie współpracującej z MEADE takiego chłodzącego ustrojstwa - Outback Cooler - jak montowałem rozkręciłem i tam wydaje się było bardzo proste rozwiązanie... tylko ja się na tym kompletnie nie znam :( Przez przycisk wybierało się odpowiednią temperaturę (ja miałem wersję z wentylatorkiem na radiatorze). Jednym kabelkiem od tego podłączało się do 12V. W podlinkach na górze strony jest trochę danych technicznych i opisy.
To urządzonko (chyba jedyne w Polsce) ma w tej chwili Filip - Tranox. Zapewne pożyczy do obluku i gdyby któryś z Panów Elektroników na to spojrzał może było by to proste, niedrogie i skuteczne rozwiązanie dla domowych kombinacji chłodzenia ...... ????
Jeszcze jedno zdanie - urządzonko działało wyśmienicie, ale.... Nie mogłem sobie poradzić ze szronieniem matrycy. W zestawie był dodatkowy nosek z uszczelnieniem i szybka, zrobiony porządnie z miejscem na desicant ale mimo wszystko po góra pół godzinie na matrycy i szkiełku pojawiała się mgła :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz tu masz podpowiedź jak można zrobić coś takiego i oczywiście przerobić na obsługę peltiera  http://www.scritub.com/limba/poloneza/Regulowany-zasilacz-stabilizow151135158.php  Ze względu na stan mojego zdrowia tego na dzień dzisiejszy nie jestem wstanie przygotować ale ty myślę, że bez problemu możesz sobie poradzić. Dawniej to bym na poczekaniu przygotował bym taką konstrukcję ale niestety już to u mnie nie wróci ;)

  • Like 1

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, takie coś miałeś na myśli :) A ja się zafiksowałem na "potencjometrze elektronicznym" jako takim urządzeniu, które imituje potencjometr, ale nie ma części mechanicznych, tylko zbudowane jest z półprzewodników :):)

Tak, taki regulator liniowy jak najbardziej by się też nadawał i nawet z "punktu widzenia" peltiera to najlepsze rozwiązanie, bo ogniwo będzie sterowane w jego ulubiony sposób - czyli napięciem. Jedyny minus jest taki, że regulator liniowy w porównaniu do impulsowego ma mniejszą sprawność i się grzeje - w przypadku tego peltiera trzeba by dodać do regulatora radiatorek zdolny odprowadzić ok. 6-7W mocy. 

Taki regulator można zbudować z pięciu elementów: układ LM350, kondensatorki 100nF i 100uF, rezystor 240 omów i potencjomentr liniowy 5 kiloomów. Plus radiator. Układ LM350 można obciążyć prądem do 3A, więc do tego ogniwa nada się w sam raz. Minus jest taki, że maksymalne napięcie na wyjściu regulatora liniowego będzie zawsze mniejsze od napięcia wejściowego, tak o około 1.5-2V, więc nie będziemy mogli wysterować peltiera maksymalną mocą.

 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem jeszcze coś ciekawego - zerknijcie na porównanie klatek "przed i po"

Dla klatek 5s i 10s widać takie paski w rogach, to jest chyba amp glow?

Po włączeniu chłodzenia prawie całkowicie znika. Czy schłodzenie całej kamerki może spowodować zmniejszenie/usunięcie amp glow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiego ,,paskowatego" A G nie widziałem, raczej idzie z jakiegoś rogu rozszerzając się i zanikając, ale u mnie w MEADE chłodzenie go zmniejszało zanim nie wchodziło zaparowanie matrycy.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

- zobaczymy ile matryca wytrzyma bez zaparowania :)

Łukasz Paweł Kenny miał taki patencik na swojego nalutkiego Atika (zapomniałem numerku). Na nosek i całą kamerkę zakładał dodatkowo wycięty i ściśnięty gumką rtecepturką pasek styropianowego ekraniku za grzejnikowego. Może gdyby szroniła ten patent pomoże ??????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę Jacku, że takie coś to tylko dodatkowa pomoc - bez osuszacza przy różnicy temperatury 37 stopni sam tylko ekranik raczej nie pomoże :( Takie amatorskie chłodzenie ASI działa też inaczej, niż w kamerkach fabrycznych - w takim Atiku chłodzona jest matryca, a cała obudowa odprowadza ciepło z peltiera, przez co jest nieco cieplejsza od otoczenia i można ciepło wykorzystać do ograniczenia szronienia szybki. W takich patentach jak zrobił Łukasz i ja cała kamerka jest chłodzona i obudowa jest dużo zimniejsza od otoczenia i nie pomoże w dogrzewaniu szybki.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Łukasz - ja tak poddaję wszelkie widziane pomysły :) Bo najśmieszniejsze jest to, że u Pawła takie szronienie występowało a u innych z taką i na dodatek później ta sama kamerka u innej osoby też nie..... Warto wszystkiego spróbować ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Tu jest filmik instruktażowy jak samodzielnie wykonać chłodzenie Peltierem tej kamey, co prawda wersji kolorowej, ale sposób jest taki sam (film jest w języku angielskim, ale zrobiony jest na tyle łopatologiczniege, że każdy powinien zrozumieć o co chodzi):

Pogodnego nieba życzę!

 

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)