Skocz do zawartości

Czy moim teleskopem obejrzę mgławice?


Arekh99

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam teleskop systemu Newtona Model 120/900

Dane z instrukcji:

- średnica zwierciadła - 120mm

- ogniskowa - 900mm

- światłosiła 1:7,5

- dokładność 1/8? (dla ?=550nm)

- kształt zwierciadła :paraboloida obrotowa

- zasięg obserwacyjny - 12,5m

- zdolność rozdzielcza - 0,95"

Soczewki:

10mm

25mm

Barlow 2x

 

Czy mogę przez niego zobaczyć obiekty głębokiego nieba( np. M43, M42, M31)? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiej pomocy oczekujesz ??? ;) Te obiekty pod czarnym niebem (szczególnie 31 i 42) a 43 jest przy Mgławicy Oriona gołym okiem wypatrzysz. Spróbowałeś spojrzeć przez swój teleskop ???

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystaj z działu "Uczymy się nieba" w którym znajdziesz bardzo dużo materiałów dla początkujących astroamatorów. Tak jak napisał Jacek, obiekty o które pytasz można dostrzec nawet gołym okiem. Wprawdzie 120mm to niezbyt duże lustro jak na Newtona, ale i tak z podanym przez Ciebie teleskopem bedą widoczne znacznie lepiej. Z wymienionych okularów zdecydowanie użyj tego 25mm.

Możesz też sobie zainstalować jakiś program do pomocy - np. Stellarium, który pokazuje jak wygląda niebo w danym miejscu (dla podanego czasu i współrzędnych GPS) i ułatwia wyszukiwanie obiektów na niebie. Podany przez Ciebie teleskop ma teoretyczny zasięg 12.5m, jakkolwiek na razie raczej ogranicz się do obiektów max 9m (w zupełności wystarczą, żeby nauczyć się podstaw nieba i obsługi teleskopu). Jasność poszczególnych obiektów jest podana w atlasach nieba i programach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
3 godziny temu, Maciek7373 napisał:

Proponuję ściągnąć "Tabela Wimmera" dowiesz się co kiedy i czym najlepiej obserwować

 

Tu ją mamy :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Twój teleskop zalicza się jeszcze do jasnego, co do celownika.. to szukaczem się zwie i trzeba go dokładnie zgrać z teleskopem - muszą ,,patrzeć" w to samo miejsce. Możesz to zrobić w dzień. Kierujesz teleskop na możliwie daleki punkt - jakaś wieża dalekie drzewo na wzgórzu itp. Ostrzysz teleskop, ustawiasz dany punkt w środku pola widzenia i teraz za pomocą (najczęściej) 2 śrub kolimacyjnych (trzecia jest sprężynowym dociskiem) kręcisz tak aby ten sam obiekt był w szukaczu idealnie na środku krzyża - ot cała filozofia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
24 minuty temu, adammik90 napisał:

Przeczytałem wątek (bo mam podobny problem, ale mi chodzi o inne zjawisko). Zanim zadam głupie pytanie, zadam takie:

Czy tabela Wimera to coś czemu można w 100% wierzyć? (moze to jeszcze głupsze pytanie...).

Głupie pytania i głupio będziesz załatwiony ze swoim linkiem, który teraz będzie pomagał - nie szkodził, a Ty przestaniesz spamować na FA.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek, poczekaj z "usprawnieniami" teleskopu, nie wydawaj pieniędzy już teraz... uwierz, wszyscy przez to przeszliśmy (a na pewno większość z nas): kupno telepka, po tygodniu lepszy okular, po dwóch filterek, po trzech własne łącze do Hubble'a... z dzisiejszego punktu widzenia wszyscy pewnie żałujemy tej żonglerki sprzętowej.

Wyciśnij ze swojego sprzętu- takiego jak masz- maksimum... naucz sie go obsługiwać jedną ręką z zamkniętymi oczami, w szukaczu bezproblemowo znajdować obszary z najważniejszymi obiektami głębokiego nieba, pojedź na obserwacje z kimś, kto ma lepszy sprzęt. Sprawdź, czy w twoim sprzęcie okular z górnej półki rzeczywiście pokaże ci na tyle lepszy obraz, żeby wydać na niego pieniądze...

  • Like 2

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To też zależy ile twój teleskop ma szans na zaobserwowanie mgławic. Ja mam teleskop Sky - Watcher Synta R-90/900 EQ-2. Ilość szans na zaobserwowanie mgławic wynosi u niego 3 na 5. Ale żeby je naprawdę zaobserwować musi być idealnie czyste niebo, najlepiej z dala od miasta, gdzie jest duże zanieczyszczenie.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr060216 napisał:

To też zależy ile twój teleskop ma szans na zaobserwowanie mgławic. Ja mam teleskop Sky - Watcher Synta R-90/900 EQ-2. Ilość szans na zaobserwowanie mgławic wynosi u niego 3 na 5.

Szanowny Kolego - czy możesz to rozwinąć ??? Co to znaczy, że Twój teleskop ma 3 szanse na 5 do zaobserwowania mgławic ????? To jakieś nowe parametry sprzętu obserwacyjnego ?????

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piotr060216 napisał:

To też zależy ile twój teleskop ma szans na zaobserwowanie mgławic. Ja mam teleskop Sky - Watcher Synta R-90/900 EQ-2. Ilość szans na zaobserwowanie mgławic wynosi u niego 3 na 5. Ale żeby je naprawdę zaobserwować musi być idealnie czyste niebo, najlepiej z dala od miasta, gdzie jest duże zanieczyszczenie.

Pozdrawiam :)

Hahahahahaha, dawno się tak nie ubawiłem!!!!!!!!!

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Jacek E. napisał:

Szanowny Kolego - czy możesz to rozwinąć ??? Co to znaczy, że Twój teleskop ma 3 szanse na 5 do zaobserwowania mgławic ????? To jakieś nowe parametry sprzętu obserwacyjnego ?????

Pewnie w tak pokrętny sposób było opisane to:

Przechwytywanie.JPG

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek ... Ty chyba masz rację - stąd się wzięła ta rankingowa szansa obserwacyjna - cholerka to musi być to :5640dc723411e_16XD:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Alien napisał:

Dzisiaj mam szanse na zaobserwowanie planet 1:5. 

Jak byś się uparł to 2 : 5 a jak poczekasz godzinkę to jeszcze dwie Ci dojdą - Ale będziesz miał teleskop :5640dc70bd641_11Geek:

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 22.04.2016 at 08:37, MrOD napisał:

Poczekajcie aż zostanie zwolniona komora losująca :D

Ja już jetem rozmontowany  hahaha :) No i w ogóle te szanse :D 

No ale sprawdzając te szanse to czemu mój teleskop (Newton 150/750) ma tylko 4 szanse na 5 zobaczyć mgławicę a Newton 130/650 ma 5 na 5 czyli widzi zawsze? 

  • Like 1
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Trochę dawno mnie tu nie było, ale wróciłem. Pod koniec wakacji oglądałem przez teleskop mgławicę M31 i szczerze mówiąc było ją  widać beznadziejnie pomimo bezchmurnego nieba i braku oświetlenia. Postanowiłem więc umyć lustra(około 4 lat teleskop stał nieużywany i nieprzykryty). Rozebrałem teleskop, umyłem lustra, tubę, szukacz i teraz mam zamiar przeprowadzić kolimację, ale okazało się, że na środku lustra głównego nie mam naklejki. Czy takową mogę gdzieś kupić, czy namalować markerem kropkę na jego środku? W jaki sposób mogę umyć okulary, bo po tych 4 latach trochę się też ukurzyły? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arek nie utrudniaj sobie szukania po nocnym niebie obiektów mgławicowych za pomocą elektrycznych zabawek, ponieważ zasłaniają swoim światłem obiekty w czasie szukania, druga sprawa, potrzeba baterii, co jakiś czas wymiana, najlepiej zwykły szukacz nadaje się, czym większy tym lepiej. Elektryczne zabawki nadają się do planet, nie do obiektów mgławicowych, wiem coś o tym sam, bo mam doświadczenie w tym, usunąłem szukacza na baterie zakładam inny zwykły, bo prędzej znajdę zwykłym jak szukaczem zabawką elektryczną na baterie.

I jeszcze jedno po dłuższym użytkowaniu tego typu szukacze dioda zaczyna migać, ciężko jest pokrętłem ustawić jasność w Star Pointer szukaczach, szukacz Star Pointer leży u mnie na meblach, nie używam go wcale, mam, bo mam, ale wolę jednak zwykłe szukacze.

:)

Sam.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na to na przykład używam Red Pointa identycznego jak na zdjęciu powyżej do lornety już czwarty rok i bardzo sobie to rozwiązanie chwalę. Nie zawiódł nawet na mrozie. Baterię wymieniłem dopiero raz. Nie wiem jak to się ma w teleskopach. Czego bym nie polecił to napewno szukaczy laserowych!!! Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Panasmaras napisał:

Skąd dokładnie obserwowałeś?

Obserwacje prowadzę na granicy Bełchatowa z Myszakami. Przyjemna miejscówka z dala od miejskich świateł.

Co do M31 to lepsze efekty uzyskałem obserwując ją przez lornetkę Celestron SkyMaster 15x70. Jakie obiekty polecacie do obserwacji przez tą lornetkę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Arekh99 napisał:

Obserwacje prowadzę na granicy Bełchatowa z Myszakami. Przyjemna miejscówka z dala od miejskich świateł.

Obawiam się, że to jest wciąż zbyt blisko miasta. Sugerowałbym ucieczkę w okolice Przedbórza, oczywiście możliwie daleko od każdej większej miejscowości.
Pamiętaj, że każdy sprzęt, od małej lornetki po wielkiego newtona pokaże znacznie więcej pod ciemnym niebem. Baa, mała lornetka pod ciemnym niebem pokaże więcej, niż średnia pod średnim niebem.

Cytat

Co do M31 to lepsze efekty uzyskałem obserwując ją przez lornetkę Celestron SkyMaster 15x70. Jakie obiekty polecacie do obserwacji przez tą lornetkę?

Łomatko, sporo by się tego uzbierało. Poszukaj w Obiektach Tygodnia, większość z nich jest w zasięgu lornetek.
Ponadto, tu masz istny sezam.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)