Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pliki i aktualizacje


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

W pierwszym poście umieściłem wersje panelu AstroHub z instalatorem. Dla przypomnienia:

 - wersje firmware i panelu oznaczone numerkami 3.0.x są dla urządzeń bez podłączonych modułów GPS i LCD
 - wersje firmware i panelu oznaczone numerkami 3.1.x są dla urządzeń z podłączonymi GPS i LCD
 - sterownik ASCOM Local Server jest uniwersalny dla każdej wersji panelu i firmware

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście nowe wersje panelu (3.0.10) oraz firmware (3.0.7) dla urządzeń bez LCD i GPS. Poprawiono błąd związany z Max focuser position oraz dodano możliwość kalibracji czujnika prądu.

Nieciekawi technicznych detali mogą tutaj już przestać czytać :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Czujnik prądu w AstroHubie pracuje w zakresie +- 20A, czyli w sumie 40A, co przy rozdzielczości przetwornika ADC równej 10 bitów daje dość słabą rozdzielczość pomiaru prądu równą 0.05A. Problem ten częściowo rozwiązano przez nadpróbkowanie. Drugim problemem jest to, że punkt zerowy pomiaru prądu jest umieszczony w połowie napięcia zasilania czujnika i w każdym egzemplarzu AstroHuba będzie on inny, bo będzie zależał od napięcia wyjściowego regulatora zasilającego czujnik (raczej nie ma regulatorów dających na wyjściu gwarantowane napięcie z dokładnością do 5-10mV). Dlatego po każdym włączeniu urządzenia po upływie pewnego czasu na stabilizację warunków pracy czujnik jest kalibrowany przy założeniu, że nic aktualnie nie jest podłączone do AstroHuba. Ale to nie zawsze się sprawdza, więc po konsultacjach z kilkoma użytkownikami dodałem możliwość ręcznej kalibracji tego czujnika. W momencie, kiedy do AstroHuba nic nie jest podłączone należy dokonać kalibracji czujnika, która będzie zapisana w pamięci nieulotnej AstroHuba i problem mamy z głowy. To czynność jednorazowa - opisana jest w instrukcji obsługi w wersji 1.02. Możemy ją powtórzyć po wymianie zasilacza, konfiguracji połączeń USB albo jak po prostu coś nam nie będzie pasowało, np prąd spoczynkowy będzie mniejszy od zera albo większy od 0.2A. Kalibracja trwa ułamek sekundy i kończy się piknięciem buzzera. 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, na szybko sprawdziłem możliwość przejścia >10000 kroków i dalej jest tak samo. Czy powinienem odinstalować poprzednią wersję i zainstalować nową? Może wtedy byłoby ok?

Odinstalowałem starą wersję, zainstalowałem nową i jest OK :).

  • Like 2

AZ-EQ6 GT, Quattro-200 CF, Atik 314L+, EFW2 9x1.25", ASI 120MM, Guider 50/180, SkyMaster 15x70

mareksliwinski.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście aktualizacja panelu i firmware (wersja 3.1.2) dla urządzeń z podłączonymi modułami LCD i/lub GPS. Poprawiono błąd związany z Max focuser position oraz dodano możliwość kalibracji czujnika prądu.

Następna wersja już będzie ujednolicona dla wszystkich AstroHubów 3.0 niezależnie od tego, czy jest coś podłączone czy nie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam problem z  Instalator AstroHub panel 3.1.2

po kliknieciu na setup.exe jak również na AstroHubPanel Setup pojawia się okienko:

 

Obrazek1.jpg

Natomiast jak próbuję zainstalować bezpośredni z pobranego zip'a klikając na setup.exe to pojawia się takie okno..

Obrazek2.jpg

Jak instalowałem kiedyś pierwszą wersję Panela 3.0.6 to nie było żadnych problemów. Mam dalej zainstalowany pierwszy panel i odpala się bez problemów.. A z nowym nie mogę ruszyć..

Mój system to Windows XP. Zainstalowałem ASCOM 6.2. Co robię źle?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Panel AstroHuba nie jest widoczny w "odinstaluj programy" a nie znajdziesz innego sposobu na jego odinstalowanie to możesz spróbować użyć np. CCleanera, http://softonet.pl/CCleaner,Optymalizacja.systemu,1185.html , zakładka "Narzędzia--Odinstaluj programy-- zaznaczasz AstroHub Panel --Odinstaluj program"

CCleaner.jpg

Nie mam niestety żadnego komputera z XP-kiem, żeby ten Twój problem praktycznie przetestować :5640dc6f5718d_06Sad:. Nową wersję Panelu AstroHuba 3.1.2 instalowałeś przy nie załączonej starej wersji Panelu ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Marek - spróbuj tym programem odinstalować. Jak tam go też nie będzie to sprawdź czy masz katalog C:\Program Files\AstroHub\AstroHub panel - jeśli tam jest to usuń go całkowicie. Sprawdź też wersję platformy .NET którą masz i zaktualizuj do najnowszej jaka jest dostępna pod XP. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym mocno zmienić kod tak, żeby działał z niższą wersją frameworka .NET. Na razie nie przewiduję niestety tego :5640dc6f5718d_06Sad:

W pierwszym poście aktualizacja firmware 3.1.3 z poprawionym błędem, który powodował pobór prądu przez silnik krokowy w spoczynku. Wersja 3.1.3 firmware i 3.1.2 panelu już została przetestowana na urządzeniach bez modułów GPS i LCD. Jeszcze do zrobienia kilka ostatnich testów i będzie już tylko jedna wersja oprogramowania dla każdego urządzenia. Chętni mogą już zainstalować panel 3.1.2 i załadować firmware 3.1.3 - wszystko powinno działać. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście AstroHub panel w wersji 3.1.4, a w nim kilka życzeń moich i nie tylko:

  • dodano okienko z możliwością wpisywania własnych notatek
  • dodano możliwość zapamiętywania ustawień wyciągu dla różnych akcesoriów (edycja i usuwanie ustawień po kliknięciu prawym klawiszem myszy na ustawieniu)
  • dodano możliwość przesuwania wyciągu o krotność wpisanej wartości (klikając + czy - przesuwamy wyciąg np o 20 kroków, klikając x5 przesuwamy o 100 kroków. Krotność można wybrać z zakresu od 2 do 10)

AHpanel.3.1.4.jpg

Żeby korzystać z tej wersji panelu należy też mieć najnowsze firmware w wersji obecnie 3.1.3. Całość będzie działała zarówno z podpiętymi GPS i LCD jak i bez nich - nie ma już rozróżnienia.

Akurat na zrzucie nie widać ikonki do otwierania notatek - jest schowana pod menu, łatwo ją znajdziecie :) 

  • Like 4

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 23 kwietnia 2016 at 14:32, lumpo napisał:

Wygląda na to, że na Windows xp nowy panel nie pójdzie.. 

 

Przydało by mi się min WIndows7...ale skąd wziać... :(

Framework.net w wersji powyżej 4.0 nie zainstaluje się na XP..

ja także dziś stanąłem przed problemem instalacji nowej wersji Panelu na XP. :?(Problem ten sam co parę postów wyżej u lumpo. Wydaje się że problemem jest jedynie instalator bo poradziłem sobie z tym w ten sposób że zainstalowałem nową wersję Panelu na innym komputerze z Windowsem  7 po czym skopiowałem całą zawartość katalogu znajdującego się w "Program Files" na pendrive i przeniosłem w to samo miejsce w Windowsie XP. Jak na razie wszystko działa, Astrohub reaguje poprawnie, LCD ustawiłem pod siebie no i korzystam już z dobrodziejstw nowych ficzerów i notatnika za który dziękuję Łukaszowi :)

  • Like 1

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

Dobry sposób na łajdaka! W instalatorze jest włączone sprawdzanie zainstalowanej wersji .NET i chyba dlatego nie przechodzi na XP, bo tam nie ma chyba .NETa w wersji 4.0. W następnej wersji wywalę to sprawdzanie. 

Standardowo na pewno nie, ale większość posiada bo Platforma ASCOM od v. 6 tego wymaga.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie jak piszesz Jacku. Co było powodem nie wiem bo przecież mam .NET w wersji 4 i Ascoma w wersji 6.2 a Panel zainstalować się nie chciał. Robiłem nawet konserwację frameworka i nie pomogło.

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

Dobry sposób na łajdaka! W instalatorze jest włączone sprawdzanie zainstalowanej wersji .NET i chyba dlatego nie przechodzi na XP, bo tam nie ma chyba .NETa w wersji 4.0. W następnej wersji wywalę to sprawdzanie. 

A czy nie lepiej ustawić w projekcie takiego .net, który działa na XP? Wtedy będziesz miał pewność, czy to zadziała, bo wyłączenie sprawdzania to milczące założenie, że jednak 4.0 nie jest Ci potrzebny :)

Ale chwila. Przecież 4.0 jest dostępny na XP: https://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=3556. Może jutro uda mi się bezpośrednio potwierdzić, co mam zainstalowane na moim kompie z XP. Ja w swoim projekcie VisualStudio wybrałem wersję 4 Client Profile i działa mi bez problemów na XP.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, jeśli używasz biblioteki z 4.5 to nie ma siły. Ale z drugiej strony po tym "shakowaniu" na XP powinno się wykraszować przy odpaleniu :) No bo jak nie ma biblioteki, to nie ma.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem Panel na piątkowej sesji i nie zauważyłem żadnych problemów. W tym czasie przerobiłem wszystko czyli focusowanie, kontrola napięcia, kontrola grzałki, notatnik.

Wszystko działa jak należy więc mogę spokojnie polecić moją metodę dla Userów XP.

  • Like 1

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie wiadomo z jakich przyczyn Astrohub 3 nie chce mi działać chyba zmarzła mu d..a. Mam port COM 5 w sterowniku taki też wybrałem ale wyskakuje mi komunikat "Serial port not opened for COM5. Co można zrobić aby mi to zadziałało?

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)