Skocz do zawartości

Koniunkcja Jowisza i Ksieżyca!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Fotografia wykonana na statywie foto, Rubinarem 300 i Eosem 450D, przedstawia koniunkcję ziemskiego księżyca (górny lewy róg) z Jowiszem i jego trzema księżycami Galileuszowymi  (dolny prawy róg) :)

post-2-137699811497_thumb.jpg

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Spoko nic się nie stało ja też jak i każdy jeden mylić się możemy jesteśmy ludźmi a to dzisiejsza moja koniunkcja zobaczcie, jakie będę miał cudowne niebo kilku z tych zdjęć, co zrobiłem tylko to jedno wyszło no wielki sukces, mgła się robi jak nie wiem, co, kolejna noc do spania.

post-36-137699813802_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniunkcja zaiste ładna. Szkoda, że się nie da tak naświetlić pojedynczej klatki żeby obydwa wyszły ładnie i wyraźnie. Dlatego moja wersja to składanka pokazująca różnicę w rozmiarach :) Synta 8", pojedyncze klatki, zmniejszone 50%. Niestety, widać na dolnej krawędzi Księżyca, że Synta nie była wychłodzona.

post-42-137699813865_thumb.jpg

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzina 6.30 idealnie ustawione, zamarłem i patrzyłem urzeczony. W nocy małe halo i lekkie falowanie Jowisza, w 24 mm zoomie obejmowałem parkę, potem SW 8' i ortho 9 mm z filtrem polaryzacyjnym przy pełni. Lornetka 20/70 z ręki. (kupiona od Zwierzaka, no name, dzięki Piotrze sprawuje się doskonale). Ciekawe doświadczenia ale z wrażeniami się nie podzielę, bo znowu wybuchnie dyskusja. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest forum dyskusyjne więc wal śmiało :)

Z ciekawości policzyłem z grubsza średnicę kątową krateru Tycho bo wydaje się być niemal tak duży jak Jowisz i faktycznie wyszło mi bardzo podobnie: Jowisz 49" wg CdC i Tycho 46" wg obliczeń przy średniej odległości od Ziemi.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  to ja pokażę swoje zdjęcie Jowisza i Księżyca podczas dużej koniunkcji, które wykonałem "kiedyś" (jak ten czas leci...  :D ) Obserwowałem także zakrycia Jowisza (i innych planet).

  Proponuje odgadnięcie, kiedy wykonałem to zdjęcie ?  (o tych zjawiskach były informacje w "Uraniach" i "Materiałach SOPiZ").

post-300-137699813879_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś około 21:30 będziemy mogli zobaczyć zbliżenie Księżyca do gwiazdy delta Arietis o jasności ok. 4,3mag. Księżyc minie gwiazdę jedynie o 10 minut łuku na południe licząc od krawędzi jego tarczy.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  to ja pokażę swoje zdjęcie Jowisza i Księżyca podczas dużej koniunkcji, które wykonałem "kiedyś" (jak ten czas leci...  :D ) Obserwowałem także zakrycia Jowisza (i innych planet).

  Proponuje odgadnięcie, kiedy wykonałem to zdjęcie ?  (o tych zjawiskach były informacje w "Uraniach" i "Materiałach SOPiZ").

  Piekna koniunkcja, moim zdaniem z 26 stycznia 2002 roku :)
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  rzeczywiście, 26-01-2002 była podobna koniunkcja (i podobna faza Księżyca), ale wtedy Jowisz był odległy od brzegu Księżyca o ponad 6.5' (dla Warszawy), a wówczas minimalna odległość wynosiła tylko ok. 40" - czyli zaledwie o średnicę tarczy planety !!

  Mała podpowiedź - krótko przed tą koniunkcją było widoczne zakrycie jasnej (ok. 3 mag) gwiazdy.

I to gwiazdy wielokrotnej !!  Na dodatek przez jedną sekundę widziałem składnik C, odległy o niecałą 1" od składnika głównego i którego jasność podawano na 10 mag.  :o

  Wtedy w Polsce tylko kilku obserwatorów go widziało - a wówczas okazało się, że jest wyraźnie jaśniejszy, niż dotąd podawano w literaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

To ciekawe. Przejrzałem wszystkie zbliżenia od 1980 i nie znalazłem nic podobnego do 26.01.2002. Czyżbym jednak coś przeoczył?

  na pewno !!  :D :D

Ta koniunkcja była po 1980 roku (a więc przedział lat poszukiwań Polarisa jest właściwy).

  Z programu "Guide" dam takie obrazki:

  obrazek pierwszy:

>>  Górny - widok w momencie zakrycia jasnej gwiazdy;

>>  Dolny - w momencie największej koniunkcji, ok. 45 minut później.

  Moje zdjęcie jest zrobione mniej więcej w połowie między tymi momentami - wtedy odległość Jowisza od brzegu Księżyca wynosiła jeszcze ok. 118".  Pewnie mam zdjęcie wykonane w czasie najmniejszej odległości; jak kiedyś znajdę - to pokażę.

  A w płn-wsch. Polsce było zakrycie brzegowe !!  - oto widok... - obrazek drugi:

post-300-137699813931_thumb.jpg

post-300-137699813947_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. moim zdaniem jest to koniunkcja z nocy 22 na 23 czerwca 1983r. ogladalem ja przez zrobiona przez siebie lunetke 65/400 oparta na oknie. juz troche zapomnialem o tej serii zakryc Jowisza przez Ksiezyc. dla przypomnienia, korzystalem z Uranii nr.1-4 1983r. ale na 100% nie jestem pewien czy o ta koniunkcje chodzi. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

witam. moim zdaniem jest to koniunkcja z nocy 22 na 23 czerwca 1983r. (...)

  zgadza się !!  Chodzi o tę koniunkcję (i ten numer "Uranii"  :D )

  Miesiąc wcześniej było zakrycie Jowisza (widoczne w niektórych miastach) oraz w połowie września - tu piękne zdjęcia (w dużym powiększeniu) wykonano w PTMA w Łodzi.

  Ja obserwowałem teleskopem Oddziału PTMA w Warszawie - TN350 (o historii tego teleskopu są m.in. informacje na stronie Oddziału). Poszukam swoich notatek, to opiszę dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dziś wieczorem jest ta oczekiwana koniunkcja :) Księżyc i Jowisz w odległości ok. 3,5 stopnia. Dodatkowo, zaraz po zachodzie Słońca można spróbować znaleźć Wenus o jasności -3,8mag i elongacji 28 stopni.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)