Skocz do zawartości

Galaktyki moje pierwsze próby


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 7.02.2016 at 12:28, prestoneq napisał:

Okazuje się,że reduktor jest zasyfiony, kamera jest oczywiście czyściutka. Po tym jak Marceli(albo pewnie ja :) ) go wyczyści wszystko będzie jasne ale Jolo raczej masz rację, bo przy canonie 60D nie było takich okręgów z tego co pamiętam. Skala zacna sam proponowałem ten rozmiar czipa do ogniskowej 1340 :).

Zaznaczyłem czerwonym okręgiem rejon gdzie naliczyłem ze 4 galaktyki niestety w katalogu PGC cisza, może ktoś może pomóc w identyfikacj tych galaktyk?

I  pytanie do astrofotografów. Skąd czerpać katalogi słąbych galaktyk widocznych na zdjęciach jeżeli katalog PGC milczy? Korzystam z bazy w CdC  PGC/LEDA ale nie ma tam tych galaktyk. Czy do Maxima można dograć jakąś konkretną bazę danych dla astrofoto bo Maxim najbardziej mi odpowiada :).

56b5df10bc155_NGC1961.jpg.967d9246b98fc4

Nie jestem astrofotografem, ale odpowiem.

Chyba najlepszy program do szybkiej identyfikacji obiektów to internetowy atlas Aladin w wersji desktop (zajmuje kilka MB, ale przyda się szybkie łącze). Masz tam dostęp do przeogromnej ilości danych. Szybko też przejdziesz między widokiem w zakresie optycznym (np. DSS) a podczerwienią (np. WISE) - bardzo użyteczne w przypadku wszelkich mgławic (mroczne światy Panasa nagle stają się żywe i przebogate).

Poniżej masz nieco szerszy widok z danymi z bazy SIMBAD - elipsa to grupą galaktyk LGG 132 (albo Grupa NGC 1961). Im większe zbliżenie, tym większa liczba podświetlonych obiektów. Te, które wybierzesz, pokazują się w tabeli pod głównym oknem, możesz je sortować wg wybranej kategorii. Poza danymi są tam też odnośniki do odpowiednich stron internetowych.

56eb05b3da390_grupaNGC1961_1_Aladin-Simb

 

Tutaj widok z obszarem mniej więcej jak na zdjęciu, z wczytanymi obiektami z bazy NED.

56eb05b2053e0_grupaNGC1961_1_Aladin-NED.

 

Osobiście najczęściej korzystam z katalogu UCAC 4 - sprawdzam tak położenie i jasności wszystkich naszkicowanych gwiazd.

grupa NGC 1961_1_Aladin-Surveys.jpg

(już po przesłaniu na serwer wszystkich trzech zrzutów ekranu, postanowiłem powyższego jednak nie dodawać, niestety sam z automat dodaje się do mojego postu i nie potrafię go usunąć... Jest opcja "wstaw do postu" ale "usuń" już nie.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za przypomnienie Aladina ( pamiętam wykłady Seyferta na zlocie ), szkoda że internetowy ale cóż jakoś sie ogarnie temat.

Co do tych okręgów to sprawa okazuje się bardzo ciekawa. 27. 03. udaliśmy się na sesję do obserwatorium wraz z Astrorumią( Marceli). Przeczyściłem reduktor, kamerka super czysta i co się okazuje popatrzcie na klatkę nie włączałem w Atiku chłodzenia. Wszystkie fotki są z opcją Digital Development w Maximie. przy niej najbardziej widać te okręgi:

Tryplet smoka bez chłodzenia kamery: 200 sekund

bez coolera tryplet smoka.jpg

 

Postanowiłem zapuścić sesję 10 fotek po 200 sekund,włączyłem stopniowo chłodzenie do -20 i oto rezultaty:

1.Autosave Image -001.jpg

2.Autosave Image -002.jpg

3.Autosave Image -003.jpg

4.Autosave Image -004.jpg

5.Autosave Image -005.jpg

6.Autosave Image -006.jpg

7.Autosave Image -007.jpg

8.Autosave Image -008.jpg

9.Autosave Image -009.jpg

10.Autosave Image -010.jpg

 

Później zrobiłęm fotkę M102 , zmniejszyłem chłodzenie do -10, czas też 200 sekund:

102.jpg

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.04.2016 at 19:17, WIESIEK31 napisał:

Marceli, co ty bedziesz robic jak powystrzelasz wszystkie NGC-ki?

Przeprowadzi się na południowa półkulę.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Myślę że sprawa okręgów w systemach R-C chyba się wyjaśniła. Oto zdjęcia z wykonanym obrotem kamery i reduktora, gdyby to były brudy, pyłki to zmieniłyby swoje położenie wraz z obrotem kamery.: Kamera i reduktor są czyste. Teraz pozostanie zrobienie flatów i zobaczymy czy te okregi da się usunąć.

KOLA 1.jpgKOLA 2.jpgKOLA 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak patrzałem w sklepach to spora różnica cenowa pomiędzy RC8 a RC10 jeszcze raz tyle? A znowu pomiędzy RC10 a RC12 znikoma?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)