Skocz do zawartości

Galaktyki moje pierwsze próby


Rekomendowane odpowiedzi

To już chyba ostatnia wrzutka zdjęć na ten sezon galaktyczny :). Zdjęcia jak zwykle 10x200 sekund, i opcja DD w Maximie. Trochę tych zdjęć się uzbierało, oczywiście nie jest to osiągniecie dla astrofotoestetów ale jako materiał do astrometrii w zupełności wystarczający ;). Zdjęć w tym temacie wyszło grubo ponad setkę :). Następne zdjęcia z obserwatorium będą już z automatyczną ostrością i flatami.

M88

M88.jpg

NGC3184

NGC3184.jpg

NGC3452

NGC3452.jpg

NGC3675

ngc3675.jpg

NGC3910

ngc3910.jpg

NGC4214

NGC4214.jpg

NGC4313

ngc4313.jpg

NGC4395

ngc4395.jpg

NGC4429

ngc4429.jpg

NGC4458

NGC4458.jpg

NGC4459

NGC4459.jpg

NGC4494

ngc4494.jpg

NGC4526

ngc4526.jpg

NGC4535

NGC4535.jpg

NGC4571

NGC4571.jpg

NGC4710

NGC4710.jpg

NGC4866

NGC4866.jpg

NGC5355

ngc5355.jpg

NGC5982

NGC5982.jpg

 

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Mieliśmy trochę przerwy, mamy od Mateusza dreamfocuser wkońcu sprawdzony w boju. 

Zdjęcia z filtrem L (uv-ir cut), i bez flatownicy a okręgów jakoś nie widac. Opcja DD w Maximie(super fajna sprawa na szybko bez zabawy z obróbką :) ).

M 33 5x200 sekund

m 33 5x200 sek.jpg

 

NGC 7331 15x200 sek.

NGC7331 15x200 sek.jpg

NGC 6946 10x200 sek.

NGC6946 10x200sek.jpg

 

Zastanawia mnie czy przypadkiem te okręgi wynikały z braku zastosowania filtra. Bo tych okręgów teraz nie widac a założony został filterek przed reduktorem. Musimy w h-alpha jakieś obiekty sprawdzic.

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5/17/2016 at 11:07, prestoneq napisał:

(...) Zdjęć w tym temacie wyszło grubo ponad setkę :). Następne zdjęcia z obserwatorium będą już z automatyczną ostrością i flatami (...)

 

4 godziny temu, prestoneq napisał:

Zdjęcia z filtrem L (uv-ir cut), i bez flatownicy (...)

:5640dc766d418_30Totalshock: no masz... :P może nietoperze polatały i przedmuchały optykę :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Pogoda nie rozpieszcza i czekając na pogodę, dostałem 4 zdjęcia znalezione z ostatniej sesji listopadowej. NGC 925 z dobrych warunków reszta w nienajlepszych.

1. ARP227 10x300s.

NGC470arp227.jpg

2. Holmberg9 10x300s. Takie pojaśnienie na środku kadru

Holmberg9.jpg

3. NGC925 10x300s.

NGC925.jpg

 4. NGC520 10x300s.

NGC520.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Oto efekty ostatnich nocy roku 2016. Opcja bez obróbek jak zwykle tylko DDP w maximie.

Galaktyka na którą zachorował Marceli, czyli Holmberg9 raz jeszcze a znajduje się ona obok M81, efekt 33 zdjęc po 300 sekund.

1. Holmberg9 33x300s.

holmberg9 33x.jpg

2.  NGC2403 10x300s.

NGC2403.jpg

3. NGC3077 10x300s.

NGC3077.jpg

4. NGC2655 10x300s.

NGC2655.jpg

5. IC883 (ARP193) 10x300s.

IC883.jpg

6. VV705 (Markarian 848) 10x300s. Jakies cudo znalezione przez Marcelego :)

VV705.jpg

7. ARP188 popularna kijanka 7x300s.

kijanka arp188 7x.jpg

8. NGC3027 6x300s.

mgc3027 6x.jpg

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Okregi ktore byly na zdjeciach nie byly spowodowane konstrukcja systemow r-c, pewnie brudy albo odbicia od czegos tam niezidentyfikowanego. Flatow juz nie robilismy Macku bo zmienil sie setup a fotki i tak nie byly pod astrofoto estetyczne,decyzja byla ze sprawa sie wyjasni wraz z kupnem kola filtrowego, doszlo kolo filtrowe 7x1.25 LRGB HSO z filtrami astronomika, nowe zlaczki wszystko zlozone i nadeszla sesja sprawdzenia wszystkiego, niestety padla nam kamera do guidingu qhy5l-II Fools ale juz dzis jest podlaczony zamiennik.

Ustawilem dla sprawdzenia NGC2300 i NGC2276 taka piekna parka blisko bieguna. czas 60 sekund filtr L warunki wiadomo slabiutkie jak w calej Polsce. Podciagnalem krzywe wysoko aby rozjasnic zdjecie: Co o tym sadzicie. Zdjecie bez zadnych klatek kalibracyjnych , baze flatow pod kazdy filtr zrobilem ale na moje oko jak nacisnalem kalibracje nie widac bylo roznicy.

NGC2300-001L.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to ani ocena, ani krytyka, lecz głos w dyskusji zupełnego laika z wadą wzroku spowodowaną wiekiem. Wiele już lat czytam i oglądam zdjęcia na tym forum. Wielu z Was doprowadziłem do wrzenia swoimi wypowiedziami i nie chcę powtórki z rozrywki, tym bardziej że swoje zdjęcia zapisuję na dyski nie dzieląc się z Wami tym co widzą moje zmęczone oczy. Od kilku godzin (bo w między czasie wnuki, goście, Lucyna, Laura też chciały coś ode mnie) przeglądam Wasze zespołowe foty i nie wiem po raz pierwszy co mam powiedzieć, więc zapytam co daje Wam fotometria tego materiału? Czy nie prościej i łatwiej było by odpalić komputer i w google znaleźć interesujące Was parametry? Chyba że liczycie na jakieś odkrycie, ale w takim razie tego materiału nie da się światu pokazać.

Zrozumiał bym gdyby przemówić miało foto  estetyczne, lub chociaż poprawnie wykonane, ale Wy nawet nie reagujecie na rady i sugestie kolegów czym by można było poprawić efekt Waszej pracy. Już po kilku zdjęciach miałem zawrót głowy od tych kółek, ale chciałem dodać własne spostrzeżenia i sugestie jednak końcówka rozbroiła mnie zupełnie jako laika więc współczuję kolegom, którzy doradzali,- znając się na rzeczy. Mój kosz, gdyby jeszcze istniał zawierał by kilkadziesiąt GB podobnego technicznie materiału, - nigdy nie oglądała go nawet najbliższa rodzina. Zaznaczam że wśród Was jestem jedynym żyjącym jeszcze dinozaurem intelektualnym technicznie.

Pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie kupuje tego. Nie można tak wysoko podciągać poziomu tła bo zdjęcie jest zupełnie nieczytelne. Jeśli za mało widać - zrób więcej materiału, to ci da większy odstęp sygnał/szum i będziesz mógł więcej wyciągnął kontrastu nie zaszumiając całości i tła przede wszystkim.

Co do M 81 no to proponuję jednak powalczyć z balansem kolorów - kanarkowo- zółtej M 81 jeszcze nie widziałem :D

Krótko pisząc - panowie do roboty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

Panowie, nie kupuje tego. Nie można tak wysoko podciągać poziomu tła bo zdjęcie jest zupełnie nieczytelne. Jeśli za mało widać - zrób więcej materiału, to ci da większy odstęp sygnał/szum i będziesz mógł więcej wyciągnął kontrastu nie zaszumiając całości i tła przede wszystkim.

Rozumiem że chodzi o zdjęcie NGC2300 i NGC2276 które zamieściłem. Otóż to zdjęcie zamieściłem tylko po to i tylko w tym celu aby wyjaśnić nim rozwiązanie problemów związanych z tymi nieszczęsnymi okręgami, bo stwierdziłem że to była zbyt ważna sprawa aby ją tak zostawić a ciągle coś przeszkadzało aby zrobić te diabelne flaty na starym setupie Fools. Te okręgi najmocniej było widać przy mocno rozjaśnionym tle i tyle.  To zdjęcie to zamknięcie pewnego etapu czarno białych zdjęć i mojej pomocy przy tym całym bajzlu sprzętowym w obserwatorium dla Marcelego tak z doskoku na ile mogłem poświęcić swój wolny czas. 

Waldek wyjaśnię Ci tylko jedną sprawę bo nie mam zamiaru strzępić języka na resztę wypowiedzi.

23 godziny temu, wwaldek 1947 napisał:

przeglądam Wasze zespołowe foty i nie wiem po raz pierwszy co mam powiedzieć, więc zapytam co daje Wam fotometria tego materiału? Czy nie prościej i łatwiej było by odpalić komputer i w google znaleźć interesujące Was parametry? Chyba że liczycie na jakieś odkrycie, ale w takim razie tego materiału nie da się światu pokazać.

Co nam daje fotometria tego materiału? Nie mam zielonego pojęcia bo nie uprawiamy żadnej fotometrii, nie wiem gdzie to wyczytałeś w tym temacie.

Powiem Ci co mi się podoba w robieniu zdjęć, niekoniecznie przyzwoitych w fotografii estetycznej. To analiza astrometryczną(nie mylić z fotometrią) zdjęcia( czyli co tam złapaliśmy za galaktyczki, kwazary oddalone od nas setki milionów, miliardy lat). Patrzenie na zdjęcie i uświadamianie sobie że te galaktyki wizualnie praktycznie niedostępne mające po 17 mag i wiecej nawet ponad 20mag są tak daleko ( miliardy lat) od nas oddalone. Czy to nie jest romantyzm, Szymek nawet nie był świadomy że na zdjęciach łapie takie drobne galaktyczki :) :

I fundamentalna kwestia czy nie lepiej zdjęcia ściągać z internetu i poddawać analizie i nie tracić czasu na robienie zdjęć,po co jeździć do obserwatorium itd.....

To spytaj się astrofotografów estetów dlaczego kupują ten cały drogi sprzęt, tracą masę czasu na obróbkę zdjęć i publikują je w internecie, przecież takie zdjęcia są dostępne w internecie, ba jest nawet coś takiego jak Hubble który sprowadza na ziemię powiedzmy takim zdjęciem:

 

kon.jpg.4e4389d561ab4b4ac969901f3045541d.jpg

 

To nasze hobby i robimy coś co nas fascynuje, mnie fascynuje ogrom wszechświata te miliardy lat świetlnych od nas te ulotne galaktyki złapane na Mojej fotografii nawet małoestetycznej, zejście zasięgiem na zdjęciu nawet w okolice 22 magnitudo. W tym czasie leci piękna muzyka kosmiczna(Solar Fields, Steve Roach, Stellardrone, John Serrie) w obserwatorium , przyjedzie Panasmaras, Krzysiek z Delty, poobserwuje się piękno kosmosu wizualnie a to z lornetek a to z 16 calowca oklepane obiekty ale też galaktyczki z katalogu ARP, mija nocka w gronie super kolegów, w miedzyczasie zrobi się grilla i pójdzie spać o 5 nad ranem. Tego nie da się przełożyć na zdjęcie ściągniete z internetu. To tyle ode mnie.

 

Marceli(astrorumia) masz tutoriale od pomocnego jak zawsze Łukasza - Jolo. Allano wykonał super robotę z tutorialami odnośnie PS-a. Do dzieła masz masę czasu :), te tutoriale powinieneś już znać na pamięć:)) , te zdjęcia kolorowe chociaż byś opisał i nie wstawiaj jak leci. M81 to 10x300 sekund plus na kolor 3x3x300s. M51 i 2903(przy tej miałeś fatalne warunki)  są w bin2(na przyszłość uważaj przy edycji) i tak samo 10x300 i 3x3x300s.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy się mocno wkurzę, określam sam siebie jako żyjącego jeszcze gada o intelekcie najstarszego dinozaura.... i podczas kilku godzinnego przeglądania Waszych zdjęć w akompaniamencie polsko niemieckich wrzasków wnuków,gości i dzieciaków kończyłem odpisywanie na ten temat. Nie wiem jak to zrobiłem, ale zakończenie miało być takie jak dzisiejszy wstęp. Sorry za błąd, ale też jednocześnie gratulacje że jednak pomogło. Dzisiaj cały prawie dzionek "zmarnowałem" według połowicy na próby nauczenia się techniki foto LRGB wykorzystywania filtrów itd (i niestety miała rację nic konkretnego na temat wykorzystania lustrzanek do tej techniki nie znalazłem) Teraz już ledwo widzę więc pozdrawiam Waldek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jednocześnie wróciliśmy do Twojego tematu, i dobrze. Po co wywoływać kolejną burzę w szklance wody. Do potrzeby realizowania swojego hobby nikt nie musi mnie przekonywać i Twoje słowa potwierdzają tylko to że można się porozumieć bez użycia kija jak też można kogoś skaleczyć pisząc z błędem ale w dobrej wierze. Pisałem wczoraj i powtarzam dzisiaj w jakiej atmosferze przeglądałem materiał i odpisywałem mając przed oczami te kółka które już też widywałem na swoich dziennych fotkach z rubinara. Występuje tam swoisty niepowtarzalny bokeh w postaci właśnie takich kółek i o tym chciałem Ci napisać gdy do domu wtargnęli tatarzy z Berlina. Później znalazłem jeszcze inne kółko z cieniem spajków które wyglądają jak błąd kolimacji  Było to zdjęcie - duch Miracha NGC404, potem ponownie mi przerwano i lepiej bym zrobił idąc spać niż próbować doradzać kolegom z większym doświadczeniem. Byłem zmęczony wrzaskami, chciałem szybko skończyć i gdzieś się oddalić, ale pokonałem szybkością pisania jakąś tam sekretarkę i napisałem to co napisałem czyli.... eeech dajmy już spokój.

  Pozdrawiam Waldek i dziękuję że nie narobiłeś wrzasku jak kiedyś Zdzisio, a w Twoim przypadku pretensje byłyby uzasadnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@prestoneq - Bez komentarza pozostawię złośliwości w temacie drogiej fotografii estetycznej. I zadam pytanie : wstawiasz fotki po to, żeby ktoś ci powiedział że są ok albo wypunktował niedoskonałości? Bo jeśli nie po to to po prostu napisz, bez złośliwości - nie życze sobie - i po sprawie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)