Skocz do zawartości

TS 25x100 vs 28x110


operations

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, chciałem zapytać bardziej doświadczonych obserwatorów czy jakość obserwacji z lornetki TS 28x110 Marine http://astromarket.pl/lorneta-astronomiczna-ts-optics-28x110-marine.html usprawiedliwia wydanie o 1000 zł więcej od lornetki TS 25x100 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_65&products_id=2234&lunety=Lornetka_astronomiczna_TS_25x100_UHC_LE_IF_BaK-4_%28z_filtrami_mg%B3awicowymi%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle się nie zastanawiaj i bierz 28x110. Pole jest może wąskie jak na lornetę, ale to wciąż prawie 65° rzeczywistego pola okularów, więc jest szeroko. Ale pamiętaj - jeśli obserwujesz w okularach korekcyjnych, to ER może być niewystarczający do komfortowego objęcia całego pola widzenia.

I pamiętaj, że astromarket.pl nie działa. Tu: http://www.astroshop.pl/omegon-lornetka-brightsky-28x110/p,33089 masz nieco drożej, ale bezproblemowo. Tylko w zamówieniu poproś eksperta o sprawdzenie przed wysyłką kolimacji i mechaniki.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

Tu: http://www.astroshop.pl/omegon-lornetka-brightsky-28x110/p,33089 masz nieco drożej, ale bezproblemowo. Tylko w zamówieniu poproś eksperta o sprawdzenie przed wysyłką kolimacji i mechaniki.

Zawsze warto poprosić ale różnie z tym bywa. Jakiś czas temu reklamowałem w Astroshopie lornetę 28x110. Okazało się, że naprawa jest niemożliwa i otrzymam nowy sprzęt. Poprosiłem, żeby przed wysyłką dokładnie wszystko sprawdzili. Zapewnili, że sprawdzą. Niestety skończyło się na zapewnieniach bo lorneta dojechała rozkolimowana i tak mocno skręcona, że nie byłem w stanie zmienić rozstawu źrenic. Prawdopodobnie nikt nawet nie zajrzał do walizki. Bo teoretycznie mogła się rozkolimować w czasie transportu ale raczej wątpię, żeby się skręciła na maksa :5640dc6ec0764_04Wink: Całą akcję reklamacyjną wraz ze zwrotem środków wspominam jako drogę przez mękę i nikomu nie życzę takich przygód.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście za te pieniądze wolałbym kupić przyzwoitą lornetkę kątową z wymiennymi okularami. Nie dość, że większy zakres powiększeń to jeszcze wygoda obserwacji na siedząco bez ekwilibrystyki pod żurawiem tudzież patrzenia na klęczkach albo na leżąco obok statywu przy obserwacji obiektów leżacych w okolicach Zenitu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie co Jutomi.

Co do procesu reklamacyjnego w Astroshopie, znam podobny przypadek - kompletne rozkolimowanie 22x85. Ale oprócz czasochłonności poszło dość sprawnie i drugi egzemplarz doszedł skolimowany.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jutomi napisał:

a nawet lornetce za dwukrotnie większe pieniądze daleko do przyzwoitości http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1796_TS-APO-Giant-Binoculars-100mm-APO---90--angled.html :5640dc6e79ff9_03Silly:

Czy mógłbyś doprecyzować co konkretnie w tej lornetce jest według Ciebie nieprzyzwoite? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki, nie idźmy w jakieś dziwne uproszczenia czy chybione porównania.
Jeśli szukacie w miarę sensownego porównania, to wydaje mi się, że dość zbliżony obraz dają achromaty SkyWatchera 102/500 (sprawdzałem). Oczywiście do tego należy dodać to, że patrzenie dwuoczne sprawi, że jakość obrazu przebije w małych powiększeniach apochromat (porównywane z Meade 102/700).
A jakość obrazu i tak głównie zasadza się na tym, jakie kupisz okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, _Wojtek_ napisał:

Czy mógłbyś doprecyzować co konkretnie w tej lornetce jest według Ciebie nieprzyzwoite? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

W skrócie:

- temu semi-apo dużo bliżej do "semi" niż do "apo" - znacząca AC (ale na pewno nie jest taka duża i uciążliwa jak w Celestronie SM 25x100)

- nie jest kompatybilna ze wszystkimi okularami w standardzie 1 1/4" (ostrzy tylko z wybranymi)

- wyraźnie pościnane źrenice wyjściowe

Więcej znajdziesz tu: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=13315 i tu http://www.cloudynights.com/topic/248192-apm-ed100mm-review/#entry3146780

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety zakup nowej 28x110 wiąże się z tym, że otrzymany egzemplarz może być trochę "przechodzony".

Przynajmniej egzemplarz, który oglądałem, sprawiał takie wrażenie - warto zwrócić uwagę:

* Przytarta anoda na celach obiektywu, od spodu

* Ślady paluchów na soczewkach

* Odłażące gumy na obudowach pryzmatów - może ktoś po zakupie próbował skolimować, nie udało się to oddał?

* rozbita plastikowa tuleja pomiędzy osią mostka, a łącznikiem statywowym  - ktoś pewnie miał mocno zblokowaną głowicę i celował ciągnąc za lornetę

 

  • Like 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jutomi napisał:

 

Czy na pewno masz na myśli lornetkę, do której wcześniej dałeś link czyli TS 100/90? Bo powyższe linki dotyczą głównie lornetki APM. Poza tym są sprzed kilku lat a od tego czasu mogło się sporo zmienić. A przyznam, że nie słyszałem TereSki dostępne obecnie w sprzedaży miały problemy z okularami czy wyraźnie pościnanymi źrenicami.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie pytanie laika, ale czy ktoś miał okazję kiedykolwiek testować TS 25x100? Albo jeszcze lepiej miał okazję do porównania obu tych lornetek w praktyce? Patrzę na dane techniczne i naprawdę tak bardzo się nie różnią, a przynajmniej nie na tyle żeby dokładać dodatkowe 1000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, _Wojtek_ napisał:

Czy na pewno masz na myśli lornetkę, do której wcześniej dałeś link czyli TS 100/90? 

Pomyliłem linki, miałem podlinkować APM 100/450, której dotyczyły podane wątki. Sam jestem ciekawy na ile obecne TS-y różnią się od tych sprzed kilku lat. Opisywałeś gdzieś wrażenia z obserwacji swoim egzemplarzem?

 

18 minut temu, operations napisał:

Wybaczcie pytanie laika, ale czy ktoś miał okazję kiedykolwiek testować TS 25x100? Albo jeszcze lepiej miał okazję do porównania obu tych lornetek w praktyce? Patrzę na dane techniczne i naprawdę tak bardzo się nie różnią, a przynajmniej nie na tyle żeby dokładać dodatkowe 1000 zł.

Zerknij do sąsiedniego wątku  o Zhumellu 25x100 - na drugiej stronie jest kilka opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, szary napisał:

W takim razie jeśli ta lornetka  http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1796_TS-APO-Giant-Binoculars-100mm-APO---90--angled.html prezentuje optycznie poziom Celestronów serii SkyMaster, to chyba rzeczywiście wolałbym 28x110 :5640dc6fa0398_07Cool:

Według mnie błędne założenie. Na podstawie jakiego porównania twierdzisz, że TS 100/90 optycznie jest na poziomie SkyMastera?

8 godzin temu, operations napisał:

Wybaczcie pytanie laika, ale czy ktoś miał okazję kiedykolwiek testować TS 25x100? Albo jeszcze lepiej miał okazję do porównania obu tych lornetek w praktyce? Patrzę na dane techniczne i naprawdę tak bardzo się nie różnią, a przynajmniej nie na tyle żeby dokładać dodatkowe 1000 zł.

Akurat 25x100 nie używałem ale miałem 28x110 (z brandem Omegon). W przypadku tej ostatniej trzeba pamiętać o jej wadze i gabarytach. Ale o tym koledzy już wspominali. Ale może warto rozważyć jeszcze model 22x85 - niekoniecznie TS bo występuje także z innymi logo. Cenowo jest mniej więcej w połowie drogi między 25x100 i 28x110. Przede wszystkim jest zdecydowanie poręczniejsza od 28x110 i dużo mniej wymagająca w sprawie montażu. Optycznie na pewno nie gorsza od większej siostry. Zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że lepsza.

8 godzin temu, jutomi napisał:

Pomyliłem linki, miałem podlinkować APM 100/450, której dotyczyły podane wątki. Sam jestem ciekawy na ile obecne TS-y różnią się od tych sprzed kilku lat. Opisywałeś gdzieś wrażenia z obserwacji swoim egzemplarzem?

Bezpośredniego porównania nie robiłem. Ale na pewno nie mają tak bardzo ściętych źrenic i wygląda na to, że lepiej radzą sobie z różnymi okularami. Wrażeń jeszcze nie opisywałem bo dopiero kończę kompletowanie akcesoriów (okulary, montaż, statyw). Myślę, że po najbliższym bezchmurnym nowiu uda mi się napisać kilka słów. Może nie będzie to relacja z obserwacji a bardziej wrażenia z użytkowania.

  • Like 4

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zamieniłem tydzień temu D.O.20x80 na TS 15x70 MX Marine. W obserwacjach dziennych jak i nocnych trzyma fason jak należy. Mojego wysłużonego vanguarda 16x50 "zmiażdżyła" dosłownie,w zasadzie nie było co porównywać,choć vanguard lepiej punktował gwiazdy od D.O. Teraz to tylko ciemne niebo i muza J.M.Jarre. Czy ktoś jest w stanie wymyślić lepszą kombinację!? Pozdrawiam wszystkich astrozakręconych!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam lornetkę Omegon 28x110. Długo zastanawiałem się nad wyborem. Miałem na uwadze TS 25x100, TS semi APO 100, TS 28x110 lub Omegon 28x110. TS semi APO odpadła w przedbiegach po przeczytaniu o jej dolegliwościach, i cenach jakie musiałbym ponieść za doposażenie. Byłem w Chorzowie i oglądałem TS 25x100, też jednak odpadła mimo swojej najniższej ceny. Wrażenia specjalnie też nie zrobiła na mnie. Wyobraźnia podsuwała mi różne wyliczenia ile to więcej zobaczę przy większym "powerze". Tak więc wybór pozostał pomiędzy TS a Omegon-em, różnic większych nie widziałem cena podobna. Zadzwoniłem więc do Astroshop, miła pani zapewniała mnie, że Omegon to ich marka za którą gwarantują. Po kilku jeszcze telefonach i mailach, w których to kładłem duży nacisk na sprawdzenie kolimacji i mechaniki, lornetkę Omegon zamówiłem. Po otrzymaniu jej od kuriera, wrażenie moje było raczej mieszane, spodziewałem się produktu który jakościowo będzie chociaż udawał klasę premium. Tak jednak się nie stało, różne myśli przeszły mi przez głowę. Zastanawiałem się nad zwrotem, pierwszy rzut oka przez zamknięte okno jeszcze bardziej wzbudził mój niepokój. Wieczorem jednak mimo niewielkich przejaśnień udało mi się chwilowo dostrzec Oriona w luce pomiędzy chmurami, i wtedy dopiero stwierdziłem że wybór był właściwy. Obecnie mam pewne problemy z dobrym i pewnym mocowaniem, wyboru lornety na razie nie żałuję. Ma kilka mankamentów, ale ogólnie mechanicznie i optycznie jest ok. Regulacja rozstawu chodzi ciężko, jest jednak możliwa.Myślę że jest to plus bo nie ma konieczności częstej regulacji, bynajmniej u mnie. Nie mogę zgodzić się również z tym, że mostek jest słaby i plastikowy. Jest on wykonany z jakiegoś stopu, a złamanie go w rękach jest nie możliwe. Jedynie upadek mógłby to złamać, choć pewnie inne rzeczy prędzej uległy by uszkodzeniu.

Jedyne co mogę poleć przed ewentualnym zakupem, to położenie nacisku na sprzedawcy o wnikliwe sprawdzenie przed wysyłką, jeśli byłaby ona zamawiana w Astroshop, to sprawdzenie kursu euro, ja trafiłem na dobry kurs i z przesyłką zapłaciłem mniej niż wynosiła cena samej lornetki w dniu kiedy ją dostałem. Cena taka jak w chwili zamówienia.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SGP621 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciek7373 napisał:

Po otrzymaniu jej od kuriera, wrażenie moje było raczej mieszane, spodziewałem się produktu który jakościowo będzie chociaż udawał klasę premium. Tak jednak się nie stało, różne myśli przeszły mi przez głowę. Zastanawiałem się nad zwrotem, pierwszy rzut oka przez zamknięte okno jeszcze bardziej wzbudził mój niepokój. Wieczorem jednak mimo niewielkich przejaśnień udało mi się chwilowo dostrzec Oriona w luce pomiędzy chmurami, i wtedy dopiero stwierdziłem że wybór był właściwy. Obecnie mam pewne problemy z dobrym i pewnym mocowaniem, wyboru lornety na razie nie żałuję. Ma kilka mankamentów, ale ogólnie mechanicznie i optycznie jest ok.

To cóż to za mankamenty Ci się przytrafiły, oprócz ciężko chodzącej regulacji rozstawu tubusów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mankamentami w tym przypadku nazywam jakość wykonania. Przez obiektywy widzę wewnątrz paprochy, śruby pryzmatów wyglądają jak gdyby przykręcane były przecinakiem, mogli dać śruby choćby oksydowane (czarne), nie wspominając już o odbitych palcach na jednym z obiektywów, na szczęście są one ledwo widoczne. Innym mankamentem stosunkowo duże AC znacznie większe niż w moim nikonie ex 16x50. Duża waga to również mankament. Sam sprzęt jest w miarę ok. Chińczycy mogliby jednak zadbać o większą dokładność przy składaniu tych lornet.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o AC, to w 28x110 (i chyba również 22x85) okulary są wrażliwe na względną pozycję oka.

Spróbuj spojrzeć jednym okiem i łatwo złapiesz położenie, w którym AC i astygmatyzm wygaśnie - dwojgiem oczu jest trochę gimnastyki. 

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Maciek7373 napisał:

Mankamentami w tym przypadku nazywam jakość wykonania. Przez obiektywy widzę wewnątrz paprochy, śruby pryzmatów wyglądają jak gdyby przykręcane były przecinakiem, mogli dać śruby choćby oksydowane (czarne), nie wspominając już o odbitych palcach na jednym z obiektywów, na szczęście są one ledwo widoczne. Innym mankamentem stosunkowo duże AC znacznie większe niż w moim nikonie ex 16x50. Duża waga to również mankament. Sam sprzęt jest w miarę ok. Chińczycy mogliby jednak zadbać o większą dokładność przy składaniu tych lornet.

Duża waga to następstwo solidnej obudowy, więc to raczej cecha, niż mankament. Ale reszta jest dość przykra. Sprawdzę swoją, ale nie przypominam sobie takich "kwiatków".

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)