Skocz do zawartości

Star Ligt i obiekty głębokiego nieba.


p.wojtek

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam widoki ze 100mm lornety. Jakość obrazu w SM pozostawiała wiele do życzenia ale dwururka miała ogromne możliwości wiec dobrze ją wspominam. Coś mi mówi że powrócę do dwururki o tym rozmiarze tylko o zdecydowanie lepszej jakości. Mam trochę kapitału w sprzęcie astro oraz dwie zdrowe nerki wiec może się uda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha jasność M109 to nie 9.8 mag? Nawet Wiki która podaje 10.7 mag ma w przypisie jednak 9.8. To spora różnica. Stellarium i SkySafari podaje 9.8. Ja bym obstawał przy 9.8 mag i jasność powierzchniowa 13.6. Galaktyki pod 11 mag są juz dość ulotne na tej podwałbrzyskiej miejscówce nawet w 100mm szkła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam_bie napisał:

Pamiętam widoki ze 100mm lornety. Jakość obrazu w SM pozostawiała wiele do życzenia ale dwururka miała ogromne możliwości wiec dobrze ją wspominam. Coś mi mówi że powrócę do dwururki o tym rozmiarze tylko o zdecydowanie lepszej jakości. Mam trochę kapitału w sprzęcie astro oraz dwie zdrowe nerki wiec może się uda :)

Tak tak Adam, też mi się wydaje, że powinieneś wrócić do większej lornety... :)

Co do M109 to najnowsze Stellarium pokazuje wielkość gwiazdową 10.60, wcześniejsze chyba też tyle pokazywały innych źródeł nie sprawdzałem. Zerkaniem wychwyciłem tylko gwiazdkę, która musiała być jądrem galaktyki. 

W relacji zapomniałem dodać, że startowałem również do Rozety, nie wiem który to już raz. Ale niestety mgławicy nie dostrzegłem, jedynie ciemniejsze obszary wokół tych charakterystycznych 6 gwiazdek. Pewnie w tych pustych miejscach mgławica przysłania inne gwiazdy. Chyba pod tym niebem jest nie do uchwycenia, może z lepszym sprzętem i filtrami...

 

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC3992 M109 mam 9,8 mag i 13,4 mag powierzchniowej jasności. Zwróćcie tylko uwagę  http://spider.seds.org/ngc/ngcdss.cgi?obj=NGC!3992!=!M109&r=11:57.6&d=+53:23&e=J2000&h=15&w=15&f=GIF&c=none skąd pochodzi głównie światło - z centrum.

A tak przy okazji. Dobra relacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane M109 z katalogu NGC podają 9,9 mag vb i 13,7 mag sb.

Co do Rozety - oj, wymaga dobrego nieba i wysokiego kontrastu. Trudna z niej sztuka nawet jeśli się już ją kiedyś widziało i wiadomo czego wypatrywać. No i nie jest jednorodna - niektóre obszary po obwodzie są jaśniejsze.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)