Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

M45

Najbardziej znana gromada otwarta, ponieważ widać ją gołym okiem (szarawa chmurka).

Znajduje się w gwiazdozbiorze Byka.

Jest otoczona niebieską mgławicą refleksyjną.

Jej największe (imienne) gwiazdy to:

- Alkione 2,86 mag

- Atlas 3,62 mag

- Elektra 3,70 mag

- Maia 3,86 mag

- Merope 4,17 mag

- Taygeta 4,29 mag

- Plejone 5,09 mag

- Celaeno 5,44 mag

- Asterope 5,76 mag

- Sterope II 6,43 mag

Gromada jest oddalona od Ziemii o ok. 444 lat świetlnych.

Jasność całej gromady to 1,4 mag.

Jej wielkość to ok 12 lat świetlnych.

M45 znana również jako:

- Plejady

- Baby

- Kurczęta

- Kokoszki

- Siedem Sióstr

- Kościół Masoński

 

800px-Pleiades_large.jpg

Pozdrawiam, i życzę bezchmurnego nocnego nieba! :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jakub7 napisał:

...Najbardziej znana gromada otwarta, ponieważ widać ją gołym okiem (szarawa chmurka).

Szarawa chmurka ???? 
Częste określenie to również ,,Mały Wóz" 
Jak już czerpiesz skądś informacje i fotografie to cytuj źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Plejady

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest żadna szarawa chmurka, tylko wyraźny kształt przypominający nieco Mały Wóz (i niekiedy z nim mylony przez baaardzo początkujących obserwatorów); szarawa jest natomiast  otaczająca gromadę mgławica (wizualnie). Polecam koledze odcinek Obiektu tygodnia autorstwa P. Trybusa, traktujący o Plejadach. Czasem, zanim się coś napisze, warto co nieco przeczytać. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lukost napisał:

... Czasem, zanim się coś napisze, warto też coś przeczytać. 

No i samemu popatrzeć.. w tym wypadku to akurat nie problem. Pięknie świecą. Nie było by napisane szara chmurka :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jak wyglądają Plejady, mi się kojarzą z szarawą chmurką. Przynajmniej dzisiaj.
Tak szczerze mi nie przypominają małego wozu. Patrząc gołym okiem. Przez teleskop to już coś innego.

Jak kogoś uraziłem w pewien sposób bardzo przepraszam :5640dc6fe5afe_08Angry:

Pozdrawiam, i życzę bezchmurnego nocnego nieba! :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikogo nie uraziłeś. Po prostu, by zabrać się za pisanie o obiektach głębokiego nieba, trzeba mieć jakieś (nawet minimalne) doświadczenie obserwacyjne. Mam niestety wrażenie, ze Twoja wiedza w tym zakresie pochodzi w przeważającej części z netu i oglądania fotek...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jak byłem malutki i nie wiedziałem że to Plejady to zawsze myślałem że to Mały Wóz. Na prawdę nie przypominają wozu? Hmm.

SW 200/1000,Point Grey Blackfly z IMX249,CG 5,ND 3.8,Solar Continuum,Baader Uv/Ir-Cut,TeleXtender 5x, EOS 500,Sigma 17-70 Dc Macro Os,Helios 44M-4,PS 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz na fotografiach ogladałem Plejady i wiadomo było że cała gromada jest zanurzona w mgławicy,ale zobaczyć to naocznie przez lornetę to co innego,tak jakbym odkrył ją na nowo. Tak właśnie trafiło mnie wczorajszego wieczoru znajdując kawałek czystego nieba aby wreszcie przekonać się co potrafi TS 15x70 MX Marine no i "pech" chciał że wycelowałem ją w M45. Gwiazdy jakby delikatnie niekontrastowe,astygmatyczne. Myślałem że może coś nie tak z lornetą albo moimi oczami! Nie przypuszczałem że będę mógł zobaczyć te "rodzynki razem z ciastem" W D.O. 20x80 nie było takiego obrazu Plejad. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)