Skocz do zawartości

Star adventurer modyfikacja L-ki i ustawienie na biegun.


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiedzą użytkownicy tego montażu jak i innych zresztą w astrofotografii bez guide najważniejsze jest dokładne ustawienie na Polarną. Dodatkowo w tak małych montażach zamocowanych często  na statywie ważne jest aby robić to z zamontowanym całym zestawem. Oczywiście Star adventurer daje taką możliwość ponieważ L-ka na której montujemy aparat ma odpowiednie wycięcie pozwalające na sprawdzenie ustawienia montażu . Niestety aby nie było tak kolorowo nie da się tam jednak zamontować oryginalnego  podświetlenia lunetki gdyż nie pozwala na to średnica tego wycięcia. Czego nie zrobił producent łatwo przy pomocy frezarki naprawić  bez szkody dla całego dovetaila.

 

20160213_105010.thumb.jpg.a97123d745392e

 

Podzielę się jeszcze jednym ze sposobów ustawienia na biugun. W tym montażu chyba najprościej jest korzystać z aplikacji Polarfinder, w której to po zaznaczeniu w ustawieniach opcji >star adventurer< mamy dokładny widok w lunetce biegunowej z zaznaczonym położeniem Polarnej. Oczywiście wcześniej trzeba tak zorientować obrót lunetki aby 0 było idealnie w pionie. Ja zrobiłem to w ten sposób że po wypoziomowaniu montażu ustawiałem ten pion na krawędzi jakiegoś budynku. Po poluzowaniu śrubki imbusowej na pierścieniu  lunetki ustawiłem go w linii z 0 na podziałce godzinowej i następnie zablokowałem w tej pozycji.  I teraz po wypoziomowaniu montażu i zgraniu nacięcia z 0 wystaczy ustawić polarną w miejscu wskazanym przez Polarfindera.

 

20160213_105114.thumb.jpg.a8375462d3f86f

Screenshot_2016-02-13-10-51-51.thumb.png

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

W ten sposób pozbawiłeś się możliwości ręcznego ustawiania na biegun.

Ten sam efekt osiągniesz zgrywając:

  • zero na kole godzinowym
  • wskaźnik południkowym na lunetce
  • 31 grudnia na kole datowym.

Teraz wystarczy obrócić osią głowicy tak aby ustawić datę 31 października i godzinę 6:00 widoczną na krzyżu nitek masz na samym dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, quad napisał:

W ten sposób pozbawiłeś się możliwości ręcznego ustawiania na biegun.

Ten sam efekt osiągniesz zgrywając:

  • zero na kole godzinowym
  • wskaźnik południkowym na lunetce
  • 31 grudnia na kole datowym.

Teraz wystarczy obrócić osią głowicy tak aby ustawić datę 31 października i godzinę 6:00 widoczną na krzyżu nitek masz na samym dole.

Utrudniając sobie życie .....

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie do użytkowników SA: czy da radę zastosować ten montaż-yk do avikowania Słońca/Księżyca/planet.

Udźwig SA jest do ok. 5 kg, można więc postawić na nim na np. niedużego MAKa lub Lunta. Ma prowadzenie wg ruchu księżycowego, słonecznego i - tak sobie myślę - do avików powinno wystarczyć. Tylko przy Luncie nie będzie mowy o ustawieniu montażu na biegun. Kiedyś prowadziłem próby ustawiając za dnia "na oko" HEQ5 i dawało radę.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sferoida napisał:

A ja mam takie pytanie do użytkowników SA: czy da radę zastosować ten montaż-yk do avikowania Słońca/Księżyca/planet.

Udźwig SA jest do ok. 5 kg, można więc postawić na nim na np. niedużego MAKa lub Lunta....

Radek, może nie odpowiem Ci na to pytanie bo nie posiadam i tylko z ,,czytactwa" coś o nim wiem... Ale czy jest sens jak się go jeszcze nie posiada ????
Nowy kosztuje 1600 zł (sama głowica) Za mniej kupisz EQ 3-2 czy nawet EQ5 - MON 2 z napędami i statywem i możesz avilować bezproblemowo nawet z czyś większym posadzonym :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nowy, kompletny zestaw SA jest w cenie ok. 1,4k, a myślę o mobilności. Już od dawna chodzi mi po głowie zamysł o czymś mniejszym i mam dylemat: czy iść jak radzisz w EQ3/EQ5 czy SA, jeżeli to pierwsze to czy nie lepiej do stacjonarnego obserwatorium coś większego, a mobilnie zostaje HEQ5. Lepiej pewnie tak, ale znaaacznie drożej.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu polował bym na NEQ 6 do kopułki a HEQ5 miał mobilne - przeca to mała walizeczka + statyw.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SA ma jeszcze mniejszą walizeczkę i nie potrzebuje elektrowni. Wystarczy zasilanie bateryjne. Ponadto zmiana sprzętu w obserwatorium to rewolucja obciążona frustracjami: dorobienie/przerobienie złączek, top piera, komunikacji BT, konfiguracja sterowników itp. Od jakiegoś czasu cieszę się, że nic nie muszę zmieniać tylko korzystam.

Ale wracając do pytania: czy uciągnie avikowanie?

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sferoida napisał:

...SA ma jeszcze mniejszą walizeczkę i nie potrzebuje elektrowni. Wystarczy zasilanie bateryjne.

Napędy EQ 3-2 czy odpowiedników EQ5 też są na bakterie. Korzystałem wielokrotnie gdy miałem MON 2 w obu ośkach.
Sorki, że dyskutuje nie tematycznie ale pamiętnej, ze zapasik lekki powinien być w udźwigu - a  z SA jesteś na granicy niestety, nawet jak pociągnie  :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, gryf188 napisał:

Przecież ja nie zmieniałem żadnych ustawień lunetki , tan pierścień z nacięciem pomaga mi tylko zorientować  obraz w lunetce .

Dobre to jest jeżeli korzystasz tylko z PolarFinder'a. Tylko jak Ci padnie zasilane w telefonie będziesz musiał uwzględniać różnice dwóch miesięcy przy ustawianiu ręcznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, quad napisał:

W mojej ocenie to żadne utrudnienie.

Wiesz nie jestem zwolennikiem lenistwa i całkowitej automatyzacji i dlatego mam takie zdanie, a nie inne.  

To jeszcze dodam - strata cennego czasu. Oczywiście to moje z autopsji zdanie i nie o lenistwo tutaj chodzi - z takim podejściem na drzewkach byśmy siedzieli :) 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacek E. napisał:

To jeszcze dodam - strata cennego czasu. Oczywiście to moje z autopsji zdanie i nie o lenistwo tutaj chodzi - z takim podejściem na drzewkach byśmy siedzieli :) 

Czy 30 sekund to strata czasu - może i strata ;) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, quad napisał:

Dobre to jest jeżeli korzystasz tylko z PolarFinder'a. Tylko jak Ci padnie zasilane w telefonie będziesz musiał uwzględniać różnice dwóch miesięcy przy ustawianiu ręcznym.

To jest jeszcze dla tych, którym pada telefon taki ładny programik - znany od bardzo dawna, w którym na każdą godzinę na każdą miejscówkę możesz sobie wydrukować lub odrysować w domciu położenie Polariska

PF.jpg

Cytat

Czy 30 sekund to strata czasu - może i strata ;) Pozdrawiam.

Chciałbym te 30 s. zobaczyć - bawiłem się w pierścionki kiedyś z ciekawości ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, quad napisał:

Czy 30 sekund to strata czasu - może i strata ;) Pozdrawiam.

Pod niebem KAŻDE 30 s jest na wagę złota! Ja staram się optymalizować wszystko, od lunetki, przez soft, aż po podpinanie kabelków, żeby na każdym tym etapie zaoszczędzić chwilkę, co w sumie da mi 30-60 min na plus. To się tylko wydaje, że to 30 s, ale jedno 30 s tu, drugie tam i noc mija. Nawet miałem sobie opracować ścisłą kolejność noszenia walizek, żeby zrobić jak najmniej kursów i mieć wszystko po kolei, jak używam. Na razie tego nie zrobiłem jednak :)

A jeśli chodzi o użycie SA do Słoneczka, to obawiam się jednej rzeczy. Będzie Ci bardzo niewygodnie robić korekty kadru. Nie masz tu pilota, ani tym bardziej sterowania z PC, a oś Dec jest całkiem manualna. A w dzień, przy ustawieniu północy totalnie na oko, korekty w deklinacji są konieczne dość często. Ja awikując trzymam ciągle myszkę na przyciskach kierunkowych montażu i sobie "pykam" co kilka sekund, żeby kadr nie płynął. Na SA będziesz ograniczony z czasem awika w zależności od tego pływania i wynikowy kadr się zwęzi.

  • Like 2

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej napisałem , przedstawiony przeze mnie sposób to jeden z alternatywnych , nie napisałem że jedyny właściwy . Uważam go jednak za najszybszy . Naładowany telefon jest takim samym elementem przygotowań jak naładowane baterie SA czy aparatu. :D

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.06.2016 at 17:09, Jacek E. napisał:

Chciałbym te 30 s. zobaczyć - bawiłem się w pierścionki kiedyś z ciekawości ;)

30 sekund to sporo czasu aby ustawić lunetkę biegunową SA tak aby "6" była w najniższym punkcie pola widzenia.

Dodam jeszcze, że zgranie znaczników po zmodyfikowaniu położenia pierścienia ze znacznikiem południkowym SA niczym nie różni się od zgrania znaczników przed modyfikacją, chyba że ktoś nie potrafi odnaleźć 31 października na kole datowym, w co wątpię, bo po modyfikacji datę 31 grudnia musi znaleźć.

Dlatego ta cała modyfikacja nic sensownego w mojej ocenie nie wnosi, a tylko wprowadza pewne ograniczenia w użytkowaniu montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)